Burgemeester burgert in Knaller u/d week Onzekerheid De Koornmolen blijft Spreekuur PGZ Financiering Zuidplaspolder- ontwikkeling 599,= HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS I 6 APRIL 2011 7 De schoonheid van de IJssel <9) Gert-Jan Kats, burgemeester van Zuidpias, burgert de komende periode in. In de eerste maanden van het jaar maakt hij nader kennis met zijn gemeente Zuidpias. Daarvoor gaat hij wekelijks op pad met één van de 27 gemeen teraadsleden van Zuidpias. Zij hebben allerlei ideeën aangedragen om met hem kennis te maken. Daarbij nemen de raadsleden burgemeester Kats mee naar een voor hen bijzondere plek in de gemeente en reist Kats van het ui terste noordelijke puntje naar het zuidelijkste puntje, naar natuur, speeltui nen, verenigingen en mensen. Kortom: het is een mooie mix aan activiteiten die deel uitmaakt van zijn inburgering. In deze rubriek kunt u meelezen hoe de 'inburgering' van Gert-Jan Kats verloopt. Het zijn in de ogen van de raadsleden mooie en bijzondere plek ken die ervoor kunnen zorgen dat alle inwoners zich 'Thuis in Zuidpias' voe len. Vandaag deel 11: op stap met Claudia Wolff. Na dagen van mooi weer fiets ik op deze zaterdagmorgen door de regen naar Claudia Wolff (D66) voor een inburgeringsbezoek. Ik word door haar en man Jeroen hartelijk met koffie ontvangen. Eerst nader kennismaken met deze schippersdochter. Van kleins af aan is Claudia groot geworden op een binnenvaartschip.. Haar ouders varen nog steeds evenals meer dere familieleden. Je bent nergens echt geworteld en het geeft je een ruime blik, vat Claudia haar jeugd samen. Blijkbaar stroomt er schippersbloed door haar aderen, want ze besluit na de middelbare school Scheepsbouw te gaan stu deren aan de TU in Delft. Na haar studie gaat ze bij Rijkswaterstaat werken, waardoor ze nu beleids matig bezig is met alles in en om het vaarwater in Nederland. Vijf jaar geleden leerde ze haar man Jeroen kennen. Vanwege de lig ging van Nieuwerkerk aan den IJs sel in een mooi groen gebied met de stad binnen handbereik, is de keuze voor hun woonplaats op dit dorp gevallen. Het is inmiddels tijd om aan onze fietstocht te beginnen. Gezel lig keuvelend fietsen we door een ongezellig miezerregentje langs de waterzuivering naar een bijzonder plekje voor Claudia langs de IJssel, de kade langs de dijk waar sche pen zand kunnen lossen. Hier lag op haar trouwdag het schip van haar ouders, zodat ze vanuit 'huis' kon trouwen. We fietsen over de dijk (mag dat wel?) weer richting Nieuwerkerk om bij de Korenmolen Windlust op Kortenoord te stop pen. Hier worden we opgewacht door onder andere Dick Groenendal en Maarten Molenaar. Ze vertellen ons de historie van de molen, voor- ai het behoud en de restauratie is een prachtig verhaal. U kent het toch wel? Zo niet, de molen is een bezoek waard... Na het verhaal gaan we mee de molen in om aanschouwelijk on derwijs te krijgen. Boven op de omloop praten we door over de IJssel en alles wat annex is. Mijn gezelschap vraagt aandacht voor het baggeren dat nog steeds niet is gebeurd voor de molen. Tussenstop bij molen Windlust. Trek T300 d55 24 versn. -v Black m Van 749 Dorpsstraat 103 - Tel: 0180-634788 FerryvWijnen: Belangrijke tip: als je een wekker zet, zet het alarm dan ook aan! :-) Derhalve uurtje later dan ge pland dan toch in de trein... Zevenhuizen - De situatie omtrent zwembad De Koornmolen blijft de ge moederen bezighouden. Liep de gemeenteraadsvergadering van dinsdag 29 maart opnieuw een avond uit, woensdag 30 maart kwam het onderwerp wel aan bod en werden drie moties ingediend. De tijd om door te fietsen is aan gebroken, dus nemen we afscheid; hierbij krijgen we het boek 'De mis sie is volbracht' van Dick Groenen dal mee om het verhaal nog eens terug te lezen. Aanbevelenswaar dig! We vervolgen onze tocht over de dijk richting de steenovens, onder tussen wisselen we van gedachten over politieke onderwerpen die nu spelen. Bij de steenovens staat Adri den Boer op ons te wachten om de his torie van dit stukje erfgoed in onze gemeente toe te lichten. Vol en thousiasme verhaalt hij de geschie denis van de IJsselsteentjes. Zware arbeid is er verricht door de arbei ders, mannen maar ook vrouwen en kinderen hebben hier veel werk verzet. Eerst de klei uit de rivier in de kleiput om te bezinken, dan in de mallen. Vervolgens drogen in de zon, op een oppervlakte ter grootte van het vakantiepark Hitland, om daarna nog zes weken de turfovens in te gaan. Een miljoen steentjes per oven. Door de turfgaten gooi den de turfstokers het turf tussen de stenen zodat het 'bakproces' zo goed mogelijk verliep en het per centage misbaksels laag bleef. De ovens zijn tot begin jaren zestig in bedrijf geweest en onlangs geres taureerd. Ook dit stukje Zuidpias is een bezoek meer dan waard! Nog napratend fietsen we met z'n drieën over het Hitlandselaantje weer terug naar Nieuwerkerk... Voor meer informatie: www.kor- tenoord.nl en www.steenovens.nl. Meer weten over de dagelijkse be zigheden van de burgemeester van Zuidpias? Volg Gert- Jan Kats ook op Twitter via @gertjankats Nieuwerkerk aan den IJssel - Het Platform Gehandicapten Zuid- plas (PGZ) houdt donderdag 7 april spreekuur in dorpshuis de Batavier van 14.30 tot 15.30 uur voor De aanwezigen kunnen ervaringen uit wisselen, maar ook informatie vra gen over de Wmo. Bestuursleden van het PGZ zijn aanwezig om vragen te beantwoorden. De ouderenadviseur is eveneens aanwezig. Trots op Nederland riep het college op om met een oplossingsgerichte houding in overleg te treden met de eigenaar van het zwembad met als doel het behoud van zwemles sen en het ouderen- en gehandi- captenzwemmen in Zevenhuizen en Moerkapelle. De motie werd mede ondertekend door GBZ, D66 en SP maar ontraden door wethouder Jan Verbeek: "We hebben gisteren het subsidiebeleid vastgesteld, dat is de realiteit van vandaag en van de nabije toekomst, daar past dit niet in, ik wil geen valse verwachtingen wekken." De coalitiepartijen konden zich hierin vinden, zij vonden deze motie te ver gaan en sloten zich bij de wethouder aan. D66 had vooral moeite met het deel van het subsidiebeleid dat gemeentelijke accommodaties als basisvoorziening aanwijst, waarbij alleen activiteiten die een aanvul ling zijn op de activiteiten van een basisvoorziening voor subsidie in aanmerking komen. D66 benadrukt dat hier het probleem van zwembad De Koornmolen voorligt, maar dat zij dit algemeen als een probleem zien. In de motie draagt D66 het college op om voor het zomerreces een discüssiestuk op te stellen met als doel het geven van inzicht in de activiteiten per zwembad in Zuid- plas, de kosten en de prijzen van de activiteiten. Op basis hiervan zou de raad een afweging kunnen maken rond alle subsidies voor zwemac- tiviteiten in de gemeente Zuidpias. Doel zou zijn om door bezuinigingen en het gelijkmaken van de tarieven alle drie de zwembaden tegen het huidige totale subsidiebedrag te behouden. De wethouder verwees opnieuw naar het nieuwe subsi diebeleid en had verder, net als de coalitiepartijen, moeite met de korte termijn waarop de motie uitgevoerd zou moeten worden. Hoewel ge steund door de oppositie, werd ook deze motie verworpen. De derde motie werd raadsbreed ge steund en draagt het college op om 'bij de evaluatie van het subsidiebe leid in het eerste halfjaar van 2013 een visie te presenteren over de ma nier waarop, gelet op de toekomsti ge groei van de gemeente Zuidpias, voldoende zwemwater beschikbaar blijft voor de activiteiten zwemles en gezondheidszwemmen en hier over op korte termijn in gesprek te gaan met de eigenaar van de Koorn molen." Ferry van Wijnen: "Ons gaat het erom dat het zwemwater er dan nog is." Wethouder Verbeek had geen problemen met de opdracht om het zwembad te betrekken in de evaluatie van het beleid, wel met de opdracht om opnieuw met de Koornmolen in gesprek te gaan. "Ik wil best gaan praten maar het moet wel zin hebben, ik heb niets te bie den," aldus Verbeek. De motie werd unaniem aangenomen. Waar partijen na afloop de verga dering verlieten met de gedachte uitzicht te hebben geboden aan het zwembad, bleef wethouder Verbeek achter met de vraag wat hij moet gaan bespreken. Meer dan de toe zegging de situatie in 2013 opnieuw te bekijken bij de evaluatie van het subsidiebeleid heeft hij niet te bie den. Zuidpias - Vroeg Rik van Woudenberg (D66) in de commissievergadering vorige maand al of er-niet bezuinigd kon worden op de kosten van de Zuid- plaspolderontwikkeling, tijdens de raadsvergadering van 29 maart kwam hij met een amendement om 50% (130.000 euro) te bezuinigen op de niet-ver- haalbare personele kosten: "Temporiseren en een kostenverdubbeling is toch onlogisch?" Hoewel sympathiek vonden de overige partijen het amendement van D66 veel te ver gaan, de wethouder werd oproepen 'zuinig te zijn waar mogelijk' en met deze toezegging werd het amendement verworpen. Aart Slobbe (ChristenUnie/SGP) vond de keuze voor de dekking van deze niet-verhaalbare kosten uit de alge mene reserve vrij besteedbaar niet lo gisch, dekking uit de algemene reserve grondexploitatie leek hem meer op zijn plaats. Hij kreeg steun van meerdere raadsleden en de toezegging van de wethouder dat hij gaat bekijken of dit mogelijk is. Opvallend was dat terwijl in de com missie ruimte alleen D66 dacht nog vragen te hebben voor de raadsverga dering, alle partijen volop vragen en opmerkingen bleken te hebben. Onder werpen als de hoogte van de kosten, de hoogte van de niet-verhaalbare kosten en zorgen over de hoogte van de toe komstige kosten voerden net als in de commissievergadering de boventoon. Van der Torn: "Het is een omvangrijk project, zelfs nu de omvang naar be neden is bijgesteld. We gaan nu van de fase van plannen maken naar de fase van uitvoering. De kosten die betrek king hebben op parken en natuurge bieden zijn volgens de regels niet- verhaalbaar, maar die hebben we wel nodig om verkoopbare huizen te kun nen bouwen. We hopen er met een po sitieve grondexploitatie uit te komen." De wethouder kon niet anders dan nogmaals melden dat alles uitgebreid is bekeken en bestudeerd: "We hebben te maken met gemaakte afspraken die we moeten nakomen en de accountant bepaalt hoe kosten geboekt mogen worden, het is echt niet anders". Burgemeester Gert-Jan Kats was scherp:"Als ik het goed begrijp staat deze post toch al op de begroting? Het gaat toch alleen nog over waar we het boeken?" Hij kreeg gelijk, het besluit voorstel werd aangenomen en afge hamerd.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 7