Ma£etilllïind£iiót lltein^Mittxuvd. Ulekfifumen^Mitlaiid. StemmmA A HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS I 13 APRIL 2011 11 Niet alleen de Hollandsche IJssel zelf, maar óok de omgeving is on derhanden genomen. Zo is Molen Windlust met behulp van vele vrij willigers opgeknapt. Het heeft veel manuren gekost, maar het resul taat mag er zijn. Er worden regel matig evenementen georganiseerd en de molen staat zelfs registreert als rijksmonument. Toch is het pro ject hier nog niet af. "Wij hebben hier in 2007 een steiger aangelegd om boten met bezoekers aan te laten meren. Enige wat hiervoor moest gebeuren is het uitbaggeren van het haventje hier", laat John Vuerhard van Stichting Molen Kor- tenoord weten. "Over een paar we ken sluit het project af en dan heb ben wij hier nog steeds een ondiep haventje waardoor we niemand kunnen ontvangen. Wij hopen dat er iets aan gedaan gaat worden." Op het punt waar de 's Gravenweg en de dijk in Nieuwerkerk samen komen bevind zich de zelling Onderneming. Dit stuk grond moet in de toekomst plaats bieden aan woningbouw, maar vooralsnog is dat hier niet te vinden. Momenteel dient het nog als bedrijfszelling. Jarenlang stonden de vier steenovens,, bij Hitland er vervallen bij. De af gelopen tien jaar is er hard gewerkt om de steenovens grotendeels op te knappen. Uiteindelijk moeten zij deel uit gaan maken van een recreatieve route langs de Hollandsche IJssel. Direct naast de Steenovens wordt een museumtrap gerealiseerd waarlangs zes- borden worden geplaatst met daarop informatie over de historie van de ovens. Deze trap is nog in aan bouw. Door Bart Jansen Zuidpias - De afgelopen tien jaar is er hard gewerkt om de Hol landsche IJssel en de daarbij behorende omgeving op te knappen en daardoor opnieuw op te laten bloeien. Vervuilde delen van de IJssel zijn schoongemaakt, de oorzaken van deze vervuiling zijn aan gepakt en de oevers zijn opgeknapt. Dinsdag 5 april presenteerde Brechje van Boxmeer de huidige stand van zaken omtrent het 'Scho ner, Mooier, Hollandsche IJssel'-project aan de commissie ruimte van de gemeente Zuidpias. "De oevers zijn natuurlijker gemaakt en zijn meer recreatiemogelijkheden", aldus Van Boxmeer. Het 'Schoner, Mooier, Holland sche IJssel'-project nadert zijn afronding maar moet her en der nog de puntjes op de i zetten. Tot de afsluiting van het pro ject in 2012 is het nog mogelijk om subsidie aan te vragen voor nieuwe projecten. Voor de ge meente Zuid plas gaat het dan om het IJssel pad, een onverhard wandelpad langs de oever van de Hollandsche IJssel dat moet aansluiten bij de recreatieve routes van Gouda en Capelle Jet voorbij de Steenovens bevind zich de zelling Klein Hitland. Dit stuk gebied is ooit verhoogd met stortafval van bewoners uit de omgeving. Dit is nu weg gesaneerd en het project heeft het gebied 'teruggegeven' aan de vier en de bewoners. Voor zover bekend is dit onderdeel afgerond. Het slib dat op de bodem van de werkhaven Hitland lag was vervuild en moest nodig schoongemaakt worden. In 2009 zijn de in de werkhaven aanwe zige woonboten aangesloten op de riolering en tegelijkertijd is de haven uitgebaggerd en opnieuw ingericht. Alles ligt er weef netjes bij en de bodem is helemaal schoon.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 11