Bloembol of bierpomp: enthousiasme onder toekomstige Groenbuddy's "Risicojongeren moeten anders benaderd worden" Het leed is geleden: de brug is weer open Verkeersplan voor recreatiegebied en roeibaan HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 20 APRIL 2011 35 Diversiteit in jeugdbeleid Zevenhuizen - Wat te doen met je groen? Het antwoord op de vraag kwam met het idee van Wil van Logchem. Haar idee voor de Begrotingswijzer - adoptietuintjes - wordt bekroond met vijftigduizend euro. Het plan was ver der in nevelen gehuld en daar moest de bijeenkomst in dorpshuis Swanla op donderdag 14 april een einde aan maken. Saaie rioolbuizen mogen verruild worden voor fleurige plantenbakken als het aan de bewoners van de Tuigen maker ligt. Door Pepijn de Groot "De vijftigduizend euro is een heet hangijzer", zegt groenadviseur Hans Stegeman, namens de ge meente aanwezig in Swanla, te gen de aanwezigen. "Dat bedrag is niet gewonnen door mevrouw Van Logchem, dat wordt gebruikt voor de uitvoering van haar idee." Van Logchem legt bondig uit wat haar idee is. "Het gaat erom dat je als bewoner een stukje tuin onder houdt zodat je je goed voelt in je omgeving." De toekomstige, groene adoptieouders krijgen de koosnaam Groenbuddy's. Grof gezegd wordt de plantsoenendienst bij genoeg animo overgeheveld naar de burger. Een terugtredende overheid, maar toch gaat haar invloed niet verloren: li beralisme light. Stegeman legt uit wat de burger van de gemeente kan verwachten en vice versa. Tezamen moet overlegd worden over de aan leg van de tuintjes, de te leveren beplanting en de wijkopzichter als vast aanspreekpunt. De aanwezigen zitten er niet al leen als luisterend oor. De tafels in de pub worden voorzien van grote vellen papier en stiften. Per straat verzamelen de aanwezigen zich om het papier om gezamenlijk de ideale groenvoorziening te schetsen in hun straat of buurt. Bewoners van de Fuut en de Korenstraat zijn massaal uitgelopen voor de informatieavond. Vanuit de Staringstraat is het animo gering: Kris van den Berg is als enige bewoner aanwezig. "Ik woon op de hoek. Naast mij is een groenstrook van de gemeente die ik al verzorg. Een deel ervan wil ik bij mijn tuin betrekken en de rest zal ik zelf ook blijven verzorgen", vertelt Van den Berg. "Die struiken kunnen wel weg, ik zet er mooie bloemen neer", zegt hij al roerend in zijn koffie. Verderop staan Marije Alkemade en Irma van der Zouwen, bewoners van de Tuigenmaker. Op het papier heb ben zij hun wensen uiteen gezet: 'De buren van de Knibbelweg hebben nu het enige groen!' kopt hun vel. "Om het parkeren op de stoep tegen te gaan, staan er nu rioolbuizen. Als die vervangen zouden worden door bloembakken oogt het al beter", legt Alkemade uit. Per straat worden de plannen gepre senteerd aan de rest van de groep. Hondenpoep is een hot issue en de bewoners van de Fuut geven mooi weer hoe zij het toekomstige plein in hun straat zien. Een bewoner ziet zijn kans schoon om te vragen om een bierpomp; ook het Heinkenlogo bevat tenslotte groen. "Het is goed dat deze avonden er zijn. Je komt niet overal en zo hoor je nog eens iets van anderen", aldus het compli ment van een inwoner van de Fuut. Stegeman is ook te spreken over het verloop van de avond. "Ik ben posi tief. Wij van de gemeente kwamen blanco binnen en het is fijn om te weten dat het leeft." Stegeman kan geen belofte doen over start van de uitvoering. "We zijn blij met de input en we gaan op korte termijn verder met het idee." Moerkapelle - "Het klinkt cliché, maar verandering begint bij jezelf. Om ri sicojongeren te kunnen helpen moeten wij zelf ook veranderen", aldus Erica Faber, beleidsmedewerker bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en Ko ninkrijksrelaties, die door WD-Zuidplas is uitgenodigd om in dorpshuis Op Moer het programma 'Diversiteit in Jeugdbeleid' toe te lichten. Door Bart Jansen Het zaaltje in het dorpshuis is ge vuld met leden van WD-Zuidplas. Veel 'buitenstaanders' zijn er niet. Eigenlijk is er alleen een delegatie van stichting 'Voor en door Jonge ren' die buiten de WD om belang stelling toont in het 'Diversiteit in Jeugdbeleid'-praatje van Faber. Echt uitmaken doet dat verder niet, Faber presenteert zonder enige moeite haar programma. Faber begint haar verhaal met mi grantenjongeren en wijkt daar de rest van. haar verhaal niet meer van af. "Uit de cijfers blijkt dat veel van deze jongeren een achterstand heb ben. Deze achterstand ontstaat vaak al op de basisschool en gedurende de verdere ontwikkeling in de jeugd wordt deze nooit meer ingehaald. Dit leidt dan vaak tot werkloosheid en crimineel gedraag", aldus Faber. "Het is belangrijk dat deze jongeren aan gepakt gaan worden." "Er zijn vele projecten in het leven geroepen om deze risicojongeren te helpen", aldus Faber die weinig van deze projecten echt succesvol noemt. "De problemen blijven bestaan. Dat is mede te danken aan het huidige reguliere jeugdbeleid. De moeilijkste groepen worden nu te weinig en ook nog eens te laat bereikt." Dit probleem wijst zij toen aan het gebrek aan in terculturele kennis. Volgens Faber is voor velen van ons niet duidelijk hoe de cultuur van deze jongeren in el kaar steekt."Wij benaderen deze jon geren vanuit een Westers perspectief en daar gaat het dus al fout." Kort samengevat is het idee ach ter het 'Diversiteit in Jeugdbeleid'- programma dat de jeugdinstellingen zich meer in moeten leven in de cul tuur van migrantenjongeren om op die manier duidelijker met hen te kunnen communiceren en problemen vast te stellen. Op die manier kunnen achterstanden zoals we nu soms zien worden voorkomen. Wat Faber betreft gaan deze jongeren onder de verantwoordelijkheid van de gemeente vallen. Hoe dat voor de Zuidpias specifiek in zijn werk moet gaan is na vanavond echter nog niet duidelijk geworden. m Zevenhuizen - 'De brug stond open' kon niet eens als -smoes gebruikt worden door de passanten van de Groenewegbrug. Zeven weken lang was er helemaal geen brug en was er slechts beperkt verkeer mogelijk via de fietsbrug. Een betere smoes was 'ik stond in de file', hoewel de overlast tijdens de zeven weken durende werkzaamheden, dankzij goede afstemming tussen de ge meenten Zuidpias en Rotterdam, de politie en de inwoners van Zuidpias en Nesselande, erg meegevallen is. Toch slaakte menigeen vrijdagmid dag 15 april, bij het openstellen van de brug, een zucht van verlichting. Zo ook wethouder Arjen Hazelebach, hij dankt alle inwoners van Zuidpias voor hun medewerking en begrip de afgelopen weken. Zevenhuizen - Het nieuwe recreatiegebied Eendragtspolder, waar interna tionale roeiwedstrijden en aanverwante evenementen zullen gaan plaats vinden, vraagt om een goede verkeersafwikkeling en routing. De gemeente Zuidpias heeft als partner in het samenwerkingsverband Eendragtspolder en verantwoordelijke partij op het gebied van onder meer (juridisch) wegbeheer en verkeersveiligheid een 'Verkeerscirculatieplan Eendragtspolder' opge steld. Belangrijk uitgangspunt in het plan is, dat de dorpen Zevenhuizen en Oud Verlaat en de Rotterdamse wijk Nesselande zo min mogelijk hinder van het toekomstige verkeer in en uit het gebied ondervinden. Daarnaast is in het plan rekening gehouden met het voorkomen van verkeershinder, bermschades en ver- keersonveilige situaties. Het college van Zuidpias heeft het verkeerscirculatieplan op dinsdag 12 april vastgesteld. Het verkeerscircu latieplan (VCP) regelt de verkeersaf wikkeling van de in- en uitgaande verkeersstromen naar het nieuwe recreatiegebied. Bij het opstellen van het plan is vanuit diverse ver- keersinvalshoeken naar het gebied gekeken, zoals verkeersveiligheid, verkeersoverlast, doorstroming, be reikbaarheid en wegbeheer. Nieuwe ontsluitingsweg Met name het nieuwe recreatiege bied en de internationale roeibaan zal veel recreatief verkeer opleve ren afhankelijk van het seizoen en van de organisatie van bijvoorbeeld evenementen rond de roeibaan. Het recreatiegebied is bereikbaar via de bestaande omliggende wegen en de toekomstige nieuwe ontslui tingsweg. Nadeel van de bestaande omliggende wegen is dat ze of heel smal zijn - Middelweg en Rottekade - of alleen bereikbaar via het dorp Zevenhuizen (Tweemanspolder). Daarom is in het verkeerscirculatie plan vastgelegd dat de nieuwe ont sluitingsweg van/naar de Eendrag tspolder als hoofdontsluiting wordt gebruikt. Dit voorkomt een hogere belasting op het bestaande wegen net in de Eendragtspolder. Nieuwe brug Mogelijk zal in de toekomst een nieuwe brug over de Ringvaart worden aangelegd. Dit om een di recte verbinding tussen de ontslui tingsweg en de N219 te realiseren. Binnen het Samenwerkingsverband Eendragtspolder vindt overleg plaats over de financiering en realisatie van deze brug. Vooralsnog houdt het verkeerscirculatieplan rekening met de komst van deze brug. Hulpdiensten Bij het opstellen van het verkeers circulatieplan Eendragtspolder zijn de hulpdiensten (politie, brandweer, ambulance) benaderd en bijgepraat over het project Herinrichting Een dragtspolder en de gevolgen daar van voor de verkeerscirculatie. De opmerkingen van de hulpdiensten zijn verwerkt in het Verkeerscircu latieplan. Herinrichting Eendragtspolder De herinrichting van de Eendragts-^ polder tot een nieuw recreatiegebied met een internationale roeibaan in de waterberging is inmiddels in vol le gang. In het noordelijk deel van de Eendragtspolder komt een plas en pias-dras gebied met ieder een eigen peilniveau. In het hele gebied komen recreatieve en avontuurlijke routes voor fietsers, wandelaars en watersporters (roeien, kanoën).

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 35