Buitenzonwering Moeder en kind maken het goed KPJp open advocaten "Durf de naam van de overledene uit te spreken" Bremmer deHaij van derWende Alle bekende topmetken damee-, heren- en kinderechoenenl Thuis in de regio. OPEN Bremmer CMJDOFüm ütist mm- maatwerk www.open-maatwerk.nl OPEN Maatwerk - Rotterdam Nesselande Waddinxveen durea WW' HART VAN HOLLAND REGIO I 20 APRIL 2011 Lezing Manu Keirse over rouwverwerking Prachtige luxe tassen (en nog veel meer) vindt u bij Bremmer Lederwaren! Lederwaren en Reisartikelen Nu 15% korting op alle buitenzonwering! Frank Kien 06 46 102 334 Jeroen van Ameijde 06 53 584 355 REGISTER schoenen en schoenreparatie Kerkweg Oost 177 Waddinxveen Tel. (0182) 61 20 12 Heeft u voetklachten? Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 12.30 13.30 - 18.00 uur, zaterdag 8.30 - 17.00 uur, donderdag koopavond 19.00 - 21.00 uur Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 MAATWERK Keirse: "Iemands leeftijd bij overlijden doet er niet toe, omdat het verlies hetzelfde voelt." 9* Passage 216 - Waddinxveen Tel. (0182) 63 34 77 Nieuwerkerk aan den IJssel - Op uitnodiging van Petra Verschoor van het onlangs gestarte Sereen Uitvaartverzorging sprak de Belgische klinisch psy choloog Prof. Dr. Manu Keirse op 12 april in de bibliotheek. Aan een volle zaal legde hij een aantal zaken rond rouwverwerking uit, waarbij hij putte uitzijn jarenlange ervaring met rouwenden, het door hem gedane onderzoek en de boeken die hij over dit onderwerp geschreven heeft. In de pauze en na afloop signeerde hij zijn boeken. De muziek werd verzorgd door Marcel Luntungan, singer/songwriter bij uitvaarten; Bloomart uit Waddinxveen had een prachtig bloemstuk opgesteld. Alles was tot in de puntjes verzorgd en het personeel van de bibliotheek had overal boeken neergelegd die verband hielden met het thema van deze avond. Door Marianne Fortuin Het publiek was muisstil tijdens de lezing. Aan de hand van vele, her kenbare en aansprekende voorbeel den gaf hij aan wat er gebeurt bij verlies en verdriet. Hij benoemde daartoe de vier taken, die bij 'rouw- arbeid' door nabestaanden worden gedaan en gaf bij elk van deze ta ken advies over hoe te handelen. Hierdoor werd ook duidelijk, dat veel mensen in de omgeving van ie mand die rouwt vaak tegen dezelfde vragen aanlopen: wat moet ik zeg gen, wat moet ik schrijven en wat moet ik doen. Keirse lichtte de vier taken toe: "De eerste is het onder ogen zien van de werkelijkheid van het verlies. Men neemt de dierbare soms nog waar. Men praat daar niet over, want dan denken de mensen dat je gek bent." De tweede taak is het ervaren van de pijn van het ver lies. Keirse: "Antidepressiva zijn voor een psychiatrische ziekte. Ze helpen niet, maar remmen de verwerking van het verdriet af. Iemands leeftijd bij overlijden doet er niet toe, om dat het verlies hetzelfde voelt. Men kan ook lichamelijk pijn hebben. Boosheid en agressie zijn normale uitingen en ook schuld- en schaam tegevoelens zijn normaal." De derde taak is het zich aanpassen aan de wereld zonder de dierbare, ledereen doet dat op zijn eigen manier; Keir se noemt dit de vingerafdruk: "We hebben die allemaal, maar elke vin gerafdruk is uniek." De vierde taak is het opnieuw leren houden van men sen en van het leven. Uit het betoog van Keirse werd tevens duidelijk, dat rouwverwerking door kinderen voor hem een heel belangrijk onder werp is. Het belangrijkste advies dat hij gaf was: "Durf de naam van de overledene uit te spreken". Petra Verschoor leerde Keirse ken nen tijdens haar opleiding tot uit- vaartbegeleider. Ze werkte als ju riste, maar koos voor dit beroep: "Ik houd ervan om met mensen te wer ken en iets voor ze te betekenen." Aan de reacties van het publiek was te merken, dat zij wat dat betreft de daad bij het woord heeft gevoegd. Is het geen plaatje? Moeder Schaap deinst niet terug voor de fotograaf. 'Toe maar kleintje', ledereen mag zien hoe trots zij is. En ja, dat zwart-witte koppie, dat heeft ze van mij... (foto: Jan van Woerden]

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 3