Burgemeester burgert in Met de rug tegen de muur 'maar wel onze eigen muur' HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 27 APRIL 2011 Op zoek naar internationale allure in Zuidpias 11 Gert-Jan Kats, burgemeester van Zuidpias, burgert de komende periode in. In de eerste maanden van het jaar maakt hij nader kennis met zijn ge meente Zuidpias. Daarvoor gaat hij wekelijks op pad met één van de 27 gemeenteraadsleden van Zuidpias. Zij hebben allerlei ideeën aangedragen om met hem kennis te maken. Daarbij nemen raadsleden burgemeester Kats mee naar een voor hen bijzondere plek in de gemeente en reist Kats van het uiterste noordelijke puntje naar het zuidelijkste puntje, naar na tuur, speeltuinen, verenigingen en mensen. Kortom: het is een mooie mix aan activiteiten die deel uitmaakt van zijn inburgering. In deze rubriek kunt u meelezen hoe de 'inburgering' van Gert-Jan Kats verloopt. Het zijn in de ogen van de raadsleden mooie en bijzondere plek ken die ervoor kunnen zorgen dat alle inwoners zich 'Thuis in Zuidpias' voe len. Vandaag deel 14: op stap met Martien Zijderhand. Na diverse vergaderingen begeef ik mij deze dinsdagmiddag naar Zevenhuizen voor een inburge- ringsafspraak met Martien Zijder hand (Gemeente Belangen Zuid- plas). Gelukkig in de buitenlucht, zodat ik ook een frisse neus haal! Martien wacht mij op in dorps huis. Swanla, samen met Hans Sytsema, voormalig ambtenaar van Zevenhuizen-Moerkapelle en nu werkzaam voor het recreatie schap Rottemeren. Ik krijg eerst een theoretische, historische uit leg over het gebied waar we straks heengaan: de Eendragtspolder. De eerste aanleiding om de Een dragtspolder om te vormen naar reden om een kijkje te nemen. We stappen op de fiets en met een straffe wind tegen begeven we ons richting de polder. Op de fiets is er de gelegenheid nader kennis te maken met Martien. Deze gebo ren en getogen Zevenhuizenaar is ruim vijftien jaar wethouder ge weest in de voormalige gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle. Zijn jeugd bracht hij door op de rand van Zevenhuizen en Moerkapelle. Zijn echtgenote komt ook uit deze omgeving. Vanwege het gebrek aan woonruimte in Moerkapelle, besloten ze een woning in Zeven huizen te betrekken. In deze parel van Zuidpias wonen ze nog steeds met veel plezier. Martien is na zijn studie zijn carrière gestart in de IT-sector. Ook tijdens zijn wet houderschap, destijds een parttime functie, bleef hij bij deze sector betrokken. Op dit moment werk hij ook nog bij een ICT-onderneming die gespecialiseerd is in IT dienst verlening aan woningcorporaties. We fietsen inmiddels aan de zuid kant van de Hennipsloot, met aan onze linkerhand de Eendragtspolder. De herinrichting van de Eendragts polder is een samenwerkingsproject van provincie Zuid-Holland, ge meente Zevenhuizen-Moerkapelle, Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard en recrea tieschap Rottemeren. Overheden werken in deze polder samen aan de realisering van een eigentijds recreatie- en natuur gebied met een multifunctionele groenblauwe polder. Hier wordt ruimte gemaakt voor de grootste waterberging van Zuid-Holland, een verscheidenheid aan recreatie voorzieningen en een internatio nale roeibaan. Van de 475 hectare van de Een dragtspolder krijgt 300 hectare een andere bestemming. Het open karakter blijft behouden. Als alles klaar is, kan de waterberging 4 mil- Zijderhand, Kats en Sytsema op de 'tweede brug', joen m3 water bevatten. recreatieve bestemming komt uit de jaren 90 van de vorige eeuw. Nadat in 1977 de eerste grenswij ziging ten gunste van Rotterdam plaatsvond voor aanleg van de wijk Zevenkamp. In 1995 volgde, na langdurig overleg met de Pro vincie en Rotterdam een tweede grenswijziging voor de wijk Acht- kamp, nu Nesselande genaamd. In 1995 is naar aanleiding van het oprukkende Rotterdam, interactief met raad en inwoners, besloten de groene buffer tussen de op rukkende bebouwing en het open groene karakter van Zevenhuizen te versterken. De uitvoering daar van is momenteel in volle gang, Het zuidwestelijk gedeelte van de Eendragtspolder ondergaat een ge daanteverwisseling. Het is nu nog een weidse polder met akker- en tuinbouwbedrijven. Het landbouw gebied verandert langzamerhand in een waterberging en recreatiege bied met een internationale wed- strijdroeibaan. Een uniek project! De nieuwe roei baan kan in internationaal opzicht wedijveren met de beste wedstrijd- banen ter wereld Het 'nieuwe' gebied vormt een buf fer tussen de nieuwe Rotterdamse woonwijk Nesselande en de kern Zevenhuizen. Deze polder maakt deel uit van de Ecologische Hoofd structuur, de verbinding tussen alle natuurgebieden in Nederland. We stoppen bij de tweede brug, voor het plaatje en om stil te staan bij het 'kruispunt' van recreatieve elementen. Daar kijken we naar het bungalowpark van Landal Green- parks in de Tweemanspolder, zien we verderop de horeca van de Roer domp en het Koornmolengat. We draaien ons terug naar de polder en zien de graafmachines bezig met het uitgraven van de roeibaan. Die roeibaan vormt voor dit gedeelte de kern van het gebied dat nu in aanleg is. Deze roeibaan moet gaan voldoen aan de internationale stan daarden van de roeisport en gaat in 2012 dienen als oefenbaan voor de Olympische spelen in Londen. We fietsen verder in de richting van de jachthaven aan de Rotte. Het ligt er wat povertjes bij, ik hoop dat de jachthaven gaat profiteren van de ontwikkelingen in de polder. Dit is een prachtig plekje en kan een toeristische trekker worden. We vervolgen onze tocht over de Rottekade om verderop te stuiten op de aanleg van de 'aflaat'. Hier wordt een doorgang door de dijk van de Rotte gemaakt om de Eendragts polder, zo nodig, als waterberging te kunnen gebruiken. Verderop komen we langs de lintbebou wing en ondervinden aan den lijve hoe lastig auto's, fietsers en voetgangers samengaan over dit stukje Rottekade. Op de hoek met de Middelweg be kijken we het gebied waar kassen verdwijnen en een aantal wonin gen voor terug kunnen komen, een thema waarover veel discussie is geweest in de gemeenteraad van Zevenhuizen-Moerkappelle en re cent nog in Zuidpias. Hierover zijn nu definitieve keuzes gemaakt. We rijden de Middelweg op en koer sen even later langs de Zevenhui- zerplas, naar het Zuideinde. Op het Zuideinde stoppen we bij nummer 14 waar de Eendragtspolder voor de_ nieuwe ontwikkelingen ontsloten wordt. Nu een tijdelijke weg voor al het zware verkeer die de aanleg van het gebied verzorgen, straks is dit de ingang van het gebied. We praten nog even over de brug die hier over de Ringvaart moet komen en de urgentie daarvan, ik beloof hiervoor aandacht te vragen bij de andere collegeleden. We naderen inmiddels Zevenhuizen om via een ommetje door het dorp, weer te arriveren bij Dorpshuis Swanla. Martien en Hans worden hartelijk bedankt voor het aanschouwelijk onderwijs die ik deze middag heb gekregen over dit mooie stukje Zuidpias in ontwikkeling. Hiermee wordt onze gemeente ook interna tionaal op de kaart gezet. Meer weten over de dagelijkse bezigheden van de burgemeester van Zuidpias? Volg Gert- Jan Kats ook op Twit ter via @gertjankats Zuidpias - Als een verrassing kan het niet zijn gekomen. De toezichthouder van de provincie zette een streep door de begroting van de gemeente Zuid- plas. Voor goedkeuring moet nu het gat erin gedicht worden en wel met geld uit een aantal reserves. De gemeenteraad ging dinsdag 19 april met frisse te genzin akkoord, wetende dat de hakken in het zand zetten vertraging van de renovatie van de Ambonwijk zou betekenen. En dat wil geen van de fracties op zijn geweten hebben. De begroting vertoont over 2011 een tekort van 713.000,- euro en over 2012 van 411.000,- euro. De ge meente Zuidpias staat sinds begin dit jaar onder preventief toezicht van de provincie. Zolang de begroting niet is goedgekeurd, moet de gemeente voor nieuw beleid steeds expliciet toestemming vragen. Met een slui tende begroting zou de hete adem van 'Den Haag' uit de nek zijn. 'Den Haag' doet ook een aantal sug gesties. De posten waaraan het geld onttrokken zou moeten worden zijn onder meer de verkoop van het oude raadhuis in Moordrecht dat 515.000,- euro zou moeten opleveren, de Wmo reserve die goed is voor 830.000,- en de reserves voor nog uit te voeren bouwwerkzaamheden. Het nodige krediet voor de renovatie van de Ambonwijk - waarmee de raad in maart akkoord ging - wordt opge nomen in de begroting 2012-2015. De rentelasten over de investering worden voor 2012 (65.000,- euro) en 2013 (130.000,- euro) begroot en vanaf 2014 de volledige kapitaallas- ten (454.000,- euro) Roeland de Graaff (CDA) toonde zich gematigd positief. "Reserves moeten op een adequaat niveau zijn om te genvallers op te kunnen vangen. Ik heb er vertrouwen in dat we later niet in de knel zullen komen." Ferry van Wijnen (Trots op Nederland) her haalde maar weer eens dat hij vindt dat de Ambonwijk allang verkocht had moeten worden. Het liefst zou hij op het punt van de te onttrek ken reserves tegenstemmen, en op het punt van de dekking van de re novatie - want afspraak is afspraak - voor. "Ik zie het alweer: dit is een voorstel waar iedereen moeite mee heeft maar waar we toch voor gaan stemmen. We staan met de rug te gen de muur." Ook Aart Slobbe (CU/SGP), het fi nanciële brein van de raad, zag de constructie niet zitten. "Financieel- technisch zou ik nee zeggen, maar de provincie dwingt ons tot deze oplos sing." D66 zei bereid te zijn voor één keer in te stemmen met de onttrek king van geld aan de reserves. Jan Hordijk (WD) toonde zich hui verig voor het inzetten van de op brengst uit verkoop van het Moor- drechtse raadhuis. "Het staat te koop, maar we zijn het nog niet kwijt." Hordijk verwoordde de gevoelens van de raad met: "Staan we met de rug tegen de muur? Natuurlijk! Maar we willen óók een goedgekeurde be groting en de Ambonwijk renoveren." Burgemeester Gert-Jan Kats herin nerde de raad er fijntjes aan dat zij zelf unaniem de begroting met gat heeft goedgekeurd. Waarop Harm Lamberts zuchtend toevoegde dat de raad dus met de rug tegen de eigen muur staat. Na opbeurende woorden van wet houder Henk van der Torn dat Zuid- plas met deze begroting zelfstandig het jaar kan uitdienen en niet voor ieder beleidsonderdeel meer daar de toezichthouder hoeft, stemde de raad met uitzondering van Trost op Nederland schoorvoetend in.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 11