Burgemeester burgert in Horizontaal Toezicht als controlestrategie Klaar voor de klus winnaar Sprankelend aperitief Feestelijk vier gangen menu Palombini koffie 57,50 HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 1 JUNI 2011 17 Gouden Pollepelarrangement Het Oude Dorp onder de loep genomen tijdens herengesprek Zuidpias tekent als tweede in de regio RESTAURANT (vooraf reserveren) Limaweg 54 2743 CD Waddinxveen Tel 0182 61 66 95 Fax 0182 63 09 55 Email info@bibelot.info Web www.bibelot.info Gert-Jan Kats, burgemeester van Zuidpias, burgert de komende periode in. In de eerste maanden van het jaar maakt hij nader kennis met zijn gemeente Zuidpias. Daarvoor gaat hij wekelijks op pad met één van de 27 gemeen teraadsleden van Zuidpias. Zij hebben allerlei ideeën aangedragen om met hem kennis te maken. Daarbij nemen de raadsleden burgemeester Kats mee naar een voor hen bijzondere plek in de gemeente en reist Kats van het ui terste noordelijke puntje naar het zuidelijkste puntje, naar natuur, speeltui nen, verenigingen en mensen. Kortom: het is een mooie mix aan activiteiten die deel uitmaakt van zijn inburgering. In deze rubriek kunt u meelezen hoe de 'inburgering' van Gert-Jan Kats verloopt. Het zijn in de ogen van de raadsleden mooie en bijzondere plek ken die ervoor kunnen zorgen dat alle inwoners zich 'Thuis in Zuidpias' voe len. Vandaag deel 7 6: op stap metJan Hordijk. De uitnodiging van fractievoorzitter WD Jan Hordijk was bijzonder. Of ik me om 7.30 uur op zaterdag op zijn huisadres wil melden. Met slaap in mijn ogen vertrek in naar het 'Oude Dorp' in Nieuwerkerk aan den IJssel. Opmerkelijk fris doet Jan de deur open. Terwijl hij zich klaarmaakt voor vertrek, vertelt hij van de op handen zijnde verhuizing. Toch niet het dorp uit is mijn vraag? Ik zie de volgende WD'er al een vertrek aankondigen na een inburgerings- bezoek met mij. Gelukkig niet, Jan en vrouw heb ben een nieuwe (ruimere) woning in Nieuwerkerk gevonden en het hui dige huis is verkocht. Hiervoor moe ten ze helaas wel het Oude Dorp uit. Terwijl we naar buiten lopen vertelt deze getogen Nieuwerkerker (wel geboren in een ziekenhuis buiten dorp) van zijn achtergrond. Jan is opgegroeid in de Dorpsstraat in Nieuwerkerk aan den IJssel en heeft het dorp zien uitbreiden van klein dorpje met een sterk agra risch karakter tot de forenzenplaats die het nu is. Zijn lagere schooltijd bracht hij op de Rehobothschool door en zijn middelbare schooltijd in Gouda op de reformatorische school, de Driestar. Niet echt een voor dé hand liggende voorberei ding voor een WD-raadslid zou je zeggen. Jan vertelt dat hij in zijn jeugd nogal onder de indruk was van Hans Wiegel en zich vervolgens ging ver diepen in de politiek. Hij heeft zich toen verdiept in allerlei geschriften en zo'n beetje alle klassiekers gele zen variërend van Bakoenin, Marx, Engels, de antithesepolitiek van Abraham Kuyper tot The Wealth of Nations van Adam Smith. Ook nu volgt hij met interesse diverse poli tici, van Barack Obama tot Vladimir Poetin. Ook de opkomst destijds van Pim Fortuyn heeft hij met meer dan gemiddelde belangstelling gevolgd. De individuele vrijheid van het li beralisme spreekt hem het meeste aan. ledereen mag meedoen en je bent zelf de regisseur van je leven, daar gelooft Jan sterk in. Daar horen ook fouten bij maar met vallen en opstaan wordt uiteindelijk het doel bereikt. Voor wat betreft de plaatselijke po litiek kiest Jan om zich in te zetten voor lage lasten voor de burgers, veiligheid van de leefomgeving en duidelijkheid. Jan is van mening dat de politiek er is voor de burgers en niet andersom. De politiek moet echter wel durven keuzes te maken ook al zijn die keuzes niet altijd po pulair. Gemeenteraadsleden zijn ge kozen om beslissingen te nemen en moeten dat dan ook doen vindt hij. Jan is twaalf jaar lid geweest van de gemeenteraad van Nieuwerkerk aan den IJssel. Toen hij in Nesselande ging wonen heeft hij de Nieuwer- kerkse politiek verlaten maar bij terugkeer in Nieuwerkerk heeft hij zich weer aangemeld bij de WD. Hij werd opnieuw gekozen maar nu was het wel de raad van Zuidpias geworden. Na zijn middelbare schooltijd en militaire diensttijd ging hij bij de plaatselijke Rabobank aan de slag en daar heeft hij diverse functies uitgeoefend. Uiteindelijk komt hij in zijn huidige functie van senior beleggingsadviseur bij de Rabobank Effecten Advies Desk in Rotterdam. Een kenniscentrum waarin een aan tal Rabobanken samenwerkt op het gebied van beleggingsdienstverle ning. Jan treedt op als adviseur voor een aantal banken en is medever antwoordelijk voor het vaktechnisch overleg waar onder andere model portefeuilles worden ontwikkeld en bijgehouden. Als oud-bankman leef ik mee met de onrustige financiële markten en het stigma over ban kiers. Ondertussen lopen we een rondje Herengesprek bij BijBourgondisch. om de Oude Kerk om op de Dorp straat uit te komen. Jan loopt bewust dit ommetje, om dat hij zo het pand kan laten zien waar hij is opgegroeid. Hij groeide op in een echt ondernemersgezin, zijn vader had een witgoedzaak aan de Dorpsstraat. Twee panden ver derop ligt onze bestemming van het inburgeringsbezoek van vandaag: BijBourgondisch. Deze culinaire cadeauwinkel ligt op de hoek Kerk straat/Dorpstraat. (www.bijbour- gondisch.nl) We worden hartelijk ontvangen door familie Den Hartog, de eigenaren van deze zaak. Ik ben hier een keer eerder geweest om een paar belegde broodjes te halen tussen het binnenhalen van de sin terklazen vorig jaar november. Vanochtend is niet alleen de winkel ons doel als wel de stemtafel die in de mooie zaak staat. Elke zaterdagochtend om 8.00 uur ontmoeten enige heren elkaar met als gemeenschappelijk kenmerk dat ze wortels hebben in de Nieu- werkerkse samenleving. Ze nemen de problemen van de wereld met elkaar door in Nederland, Zuidpias en Nieuwerkerk aan den IJssel en proberen die vooral op te lossen. Jan, Han van Houten, Bas de Wit, Teun vd Berg, Otto Langerveld en Frans Mannaerts begroeten elkaar hartelijk en ik word in hun midden opgenomen om deel te nemen aan dit herengesprek. De koffie vloeit rijkelijk, zodat ik voor 9.00 uur vier koppen achter de kiezen heb (ben wel gelijk lekker wakker). Men is graag bereid om mij van al les over Nieuwerkerk aan den IJssel te vertellen en vooral over de histo rie van het Oude Dorp. De recente herinrichting wordt besproken maar ook onderwerpen zoals de eventuele piramides in de Zuidpias en de mo gelijke komst van de Floriade komen aan de orde. Opvallend is de open manier waarop wordt gesproken en dat er serieus wordt nagedacht en gediscussieerd over de voor- en na delen van een en ander. Er is ruimte voor een afgewogen discussie zon der dat meningen op voorhand ook absolute waarheden zijn. De ge meenteraad zou daar wellicht nog iets van kunnen leren. Rond 9.00 uur neem ik afscheid omdat de opening van de jaarlijkse rommelmarkt op mij wacht. Jan, bedankt datje me hebt willen laten delen in deze bijzondere traditie. Meer weten over de dagelijkse be zigheden van de burgemeester van Zuidpias? Volg Gert- Jan Ktes ook op Twitter via @gertjankats Zuidpias - De formulierenbrigade is er klaar voor: donderdag 26 mei kregen de vrijwilligers die plaats nemen in de brigade van wethou der Henk van der Torn hun certifi caat overhandigd. Tijdens een korte cursus zijn ze klaargestoomd om inwoners van Zuidpias bij te staan bij het invullen van 'lastige' formu lieren. Zuidpias - De gemeente Zuidpias en de Belastingdienst hebben don derdag 26 mei het Convenant Ho rizontaal Toezicht ondertekend. Horizontaal Toezicht is een contro lestrategie gebaseerd op vertrou wen, wederzijds begrip en trans parantie. Met Horizontaal Toezicht verschuift het controlemoment van achteraf naar informatieverstrek king vooraf. Voor de gemeente Zuidpias als 40.000+-gemeente en recent gefuseerd, is het bijzonder om volgens het systeem van Hori zontaal Toezicht te kunnen gaan werken. Circa dertig gemeenten in Nederland hebben eenzelfde conve nant gesloten. Zuidpias is de tweede in de regio Den Haag en omstreken. "Voor de gemeente Zuidpias is het belangrijk om vooraf de fiscale con sequenties te kennen van te nemen besluiten. Op deze manier verkeer je niet geruime tijd in onzekerheid over de uitkomst van onderzoeken achteraf", licht wethouder financiën Henk van der Torn toe.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 17