klikken "Zevenhuizen zonder dorpshuis, dat kan gewoon niet!" onze website Afscheid Aad Roos na 42 jaar voorzitterschap Groeneweg HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN-MOER KA PELLE 1 JUNI 2011 19 Dorpshuis Swania stevent af op faillissement klik dus snel naar www.hartvanholland-online.nl Zevenhuizen - Het 'Ouwe-jongens-krentenbrood'sfeertje maakte dorpshuis Swania groot. Een leger vrijwilligers zette zich in de jaren zeventig vol en thousiasme in om hun dorp een 'thuis' te geven; Ruim drie decennia later verkeert dat 'thuis' in zwaar weer: er dreigt een faillissement. Het bestuur van stichting Dorpshuis heeft drastische maatregelen moeten nemen om het tij te doen keren. Om te beginnen is per I juni 2012 de huur opgezegd bij de gemeente Zuidpias. Zevenhuizen zonder dorpshuis, hoe ondenkbaar is dat? 'Het bestuur van de Stichting Dorps huis Zevenhuizen heeft geconsta teerd dat over het boekjaar 2010 een verlies is geleden van ruim 150.000,- euro. Hiervan wordt 70.000,- euro afgedekt door de vaste subsidie van de gemeente Zuidpias. Het niet ge dekte deel wordt afgeboekt van de reserve. Naar verwachting zal voor 2011 het resultaat niet veel gun stiger zijn, waardoor opnieuw een beroep op de reserve zal moeten worden gedaan, waarna deze reser ve feitelijk zal zijn uitgeput', laat de stichting in een persbericht weten. Een faillissement lijkt welhaast on afwendbaar; pijnlijke maatregelen zijn noodzakelijk. Voorzitter Kees de Groot en pen ningmeester Henk Hogebrug hebben heel wat over zich heen gekregen de afgelopen periode. Hogebrug:"Direct na het gesprek dat we met wethou der Verbeek hebben gevoerd, hebben we knopen door moeten hakken. Eén van de maatregelen is het schrappen van het theaterprogramma. Daar zijn nogal heftige reacties op geko men. De suggestie werd gewekt dat dit als een verrassing kwam, maar er was wel degelijk'eerder gesproken over vergaande maatregelen." Het negatief resultaat van het theater is slechts één oorzaak van de slechte financiële situatie, er is meer aan de hand. Door veiligheidsvoorschriften van overheidswege zijn de perso neelslasten flink omhoog gegaan en de huuropbrengst en baromzet zijn gekelderd. "De slechte vooruit zichten hebben ons gedwongen in te grijpen. Wij zijn als bestuurders ook nog eens hoofdelijk aansprake lijk voor de financiële gevolgen van een faillissement, als we nu nieuwe contracten afsluiten waarvan we van tevoren weten dat we die niet kunnen nakomen. En natuurlijk ben je daarvoor verzekerd, maar iedere verzekeringsmaatschappij verklaart ons voor gek als ze de cijfers zien en constateren daf we desondanks ge woon doorgaan. Dat zou verwijtbaar gedrag zijn", zegt De Groot. "We wil len heel veel doen en hebben heel veel voor het dorpshuis over, maar er geld in stoppen, dat gaat te ver", relativeert Hogebrug. Huur opgezegd De huur van het pand is per 1 juni 2012 opgezegd bij de gemeente. Het is duidelijk een noodkreet, be amen de bestuursleden. "Met de huidige cijfers voorhanden kunnen we niet op de oude voet verder. Het gesprek met de wethouder leverde geen ander resultaat op dan dat de wethouder heeft aangegeven dat voor het jaar 2012 de subsidie met 20.000,- euro wordt verminderd. De tekorten dreigen dus alleen maar groter te worden. Er moet iets ge beuren." Verhogingen De zaalhuurprijzen van dorpshuis Swania zijn significant lager dan die in vergelijkbare dorpshuizen in de gemeente Zuidpias. Een verhoging van 100% in de komende drie jaar is dan ook een van de andere maat regelen die genomen wordt. Dat lijkt veel, maar in andere kernen wordt meer dan tweemaal zoveel huur be taald voor vergelijkbare zalen. Een huurprijs die van 21,90 naar 30,10 euro per dagdeel wordt verhoogd zou geen onoverkomelijke proble men voor verenigingen op moe ten leveren. De huur voor de grote sporthal - ooit gebouwd voor het gebruik van het herenl-team van volleybalvereniging Nesselande, dus eredivisiewaardig - gaat van 28,30 euro naar 39,10 euro per uur. Dat is nog steeds een marktconforme prijs, al is het bestuur zich ervan bewust dat het voor verenigingen 'even slik ken' is. De Groot: "We willen ook een ap pèl doen op de verenigingen. Ook zij hebben een verantwoordelijkheid als het gaat om het behouden van Swania voor Zevenhuizen. Er wor den steeds minder uren verhuurd, enerzijds doordat de verenigingen te kampen hebben met een terug lopend ledenaantal, maar ook om dat elders goedkoper gehuurd kan worden." "Er zijn clubs die voor drie euro minder naar een andere loca tie in het dorp overstappen. Dat is natuurlijk heel jammer, dat zou niet moeten", meent Hogebrug. Reddingsplan Het bestuur gaat de uitdaging aan om het dorpshuis voor de gemeen schap van Zevenhuizen te behouden. In samenwerking met de gemeente wordt gewerkt aan een reddings plan. Hogebrug: "Het bestuur gaat op 1 juni weer met de wethouder in gesprek over het reddingsplan en in juni komen de problemen bij Swania ook aan de orde in de gemeente raad." Een van de mogelijke oplossingen zou zijn als de bibliotheek en de Buitenschoolse Opvang ruimte zou den huren in het dorpshuis. De Groot: "De Buitenschoolse Op vang is nu in gesprek met de ten nisclub. Argument is dat er dan lek ker gesport kan worden. 'Wat denkt u dat er in het dorpshuis aan sport gedaan kan worden? Het jaar rond, overdekt en wel, en dan is er ook nog een piano' heb ik in het gesprek met de Buitenschoolse Opvang be nadrukt. Het zou ons inziens beter in het dorpshuis passen en het zou een welkome aanvulling zijn in de 'vrije uren' van het dorpshuis. Dat geldt uiteraard ook voor de bibliotheek." Vrijwilligers 'Swania beschikte eens over een grote groep vrijwilligers. Ik ben me ervan bewust dat tijden veranderd zijn en dat we nu in het ik-tijdperk leven. Het zal niet gemakkelijk zijn om het weer te organiseren. Ook bij andere verenigingen in Zevenhuizen worden vrijwilligers ingezet. Ik zou willen zeggen: Geef het dorpshuis terug aan de verenigingen', reageert Zevenhuizenaar Harry de Jong op de website van Hart van Holland. Kan Swania gered worden door de vrij willigers die eens zo'n belangrijke en allesbepalende rol speelden bij de totstandkoming van het dorpshuis? "Nee", meent voorzitter De Groot. "Dat is niet meer van deze tijd. Voor wat betreft bijvoorbeeld barbezet- ting kan dat ook niet meer, dat laten de wettelijke bepalingen niet toe." Daar denkt Frank Niewold, voorzit ter van Bridgeclub Zevenhuizen, duidelijk anders over. "De bridgeclub huurt al bijna vanaf het begin in Swania. Een dergelijke accommo datie moet behouden blijven.' We moeten ons allemaal inzetten om oplossingen te zoeken. De laatste jaren is het fenomeen vrijwilligers om zeep geholpen. Het lijkt mij dat er voldoende mensen te vinden zijn. De Zevenster heeft ook ontzettend veel vrijwilligers, dan moet het voor Swania toch ook lukken? Persoonlijk zou ik me daar zeker voor in willen zetten. En ouders van kinderen die gebruik maken van het dorpshuis, die moeten zich toch ook aange sproken voelen? We moeten niet te snel zeggen 'het kan niet'. Een Ze venhuizen zonder dorpshuis? Dat kan ik me niet voorstellen!", zegt Niewold stellig. Tijdens de vergadering die donder dag 26 mei met de gebruikers van het dorpshuis gehouden werd, is niet alleen geschokt gereageerd op de belabberde financiële situatie en de in het vooruitzicht gestelde huurverhoging, maar werden tege lijkertijd de handen ineen geslagen om actief mee te doen aan het be denken van mogelijk oplossingen. Theater Inge Dalderup van de theatercom missie meldt dat de leden van de commissie weer 'on speaking terms' zijn met het bestuur. "Gelukkig maar, want we willen er alles aan doen om het theater door te laten gaan. Er zijn nog geen concrete op lossingen maar we zijn druk bezig met lobbyen. Wellicht kunnen we sponsors vinden. Eén van de vaste bezoekers heeft ons getipt om bij voorbeeld 'Vrienden van Swania' in het leven te roepen. Waarom niet? Alle varianten om cultuur voor Ze venhuizen te behouden, zijn voor ons bespreekbaar." Het bestuur van Swania denkt daar precies hetzelfde over. Zó kennen we Zevenhuizen weer... mag Swania, laagdrempelige accommodatie: een 'thuis' voor iedere Zevenhuizenaar. Zevenhuizen - Tijdens een plechtige bijeenkomst nam Aad Roos vrijdag 20 mei afscheid van 'zijn duppie', waar hij gedurende 42 jaar als voorzitter aan verbonden was. Een mijlpaal die ook de top van de regionale voetbalbond niet was ontgaan. Speciaal voor deze gele genheid was de heer A. Paulides, de vice-voorzitter van de Bond, district West II, aanwezig om Roos de on derscheiding van Lid van Verdien sten van de Bond op te spelden. Paulides bedankte ook Roos' vrouw Nel voor alle ruimte die zij haar man geboden heeft om zijn taak te ver richten en overhandigde haar een mooi boeket bloemen. Van de Kla- verjascommissie mocht Roos als dank een bedrag in ontvangst ne men en P. Hordijk en I. Bakker bo den namens alle leden een verzorg de vakantie naar Mallorca aan het echtpaar Roos aan. Tot slot verhaal de oud-trainer B. Stukart nog over zijn bijzondere tijd als hoofdtrainer en bood Roos een foto aan die zijn periode als trainer van Groeneweg typeert. Na ooit al de zilveren en gouden KNVB-speld te hebben ontvangen, kreeg Aad Roos onlangs de speld voor Lid van Verdienste van de KNVB opgespeld.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 19