Een verfrissende blik ZOMERSTOP. PUNT UIT. HART VAN HOLLAND PEPTALK 29 JUNI 2011 24 Door Pepijn de Groot Jeugdtheatergroep BRAIN Wave staat volgend seizoen met een nieuwe voorstelling op de planken. Nieuwerkerk aan den IJssel - Twee uitverkochte voorstellingen in maart van dit jaar, een hechte groep deelnemers en lovende recensies. Dat was het re sultaat van ruim een halfjaar elke dinsdagmiddag intensief repeteren voor de voorstelling 'Raar' van Jeugdtheater BRAINWave. De voorbereidingen voor een nieuwe voorstelling starten in september. Ook voor deze productie zal een groep tieners, onder leiding van the aterdocentes Karin Bol en Lida Hoe- beke, in de theaterzaal van 't Blok aan de slag gaan. Karin Bol: "We bedenken en schrij ven de hele productie zelf. Dat bete kent dat de eerste repetities vooral in het teken van improvisatie staan. Op die manier kunnen wij de kin deren beter leren kennen en zien we ook wat hun sterke punten zijn. Van daaruit werken we dan verder. Daarnaast hebben de kinderen zelf ook inbreng, ze hebben vaak verras sende invallen." Lida Hoebeke:Ten opzichte van de vorige productie gaan er wel wat dingen veranderen. Ten eerste brei den we het aantal lessen van twin tig naar vijfentwintig uit. En bij de vorige productie was nog sprake van verhaal, met een begin, een tussen stuk en een clou aan het einde. Dat zal dit keer niet zo zijn, we kiezen bewust voor een andere vorm om meer ruimte te creëeren voor andere theaterelementen, zoals cabaret." De jonge acteurs en actrices moeten bij aanvang van de repetities in sep tember minimaal tien jaar oud zijn. Voor meer informatie en aanmelden: www.jeugdwerkzuidplas.nl. Door Pepijn de Groot De zomervakantie nadert, gelukkig! Maar er is veel om te doen. Het plan van de minister van Onderwijs om de vakantie te verkorten van zeven naar zes weken, wordt niet door iedereen gewaardeerd. De bedoeling is dat de werkdruk voor leraren lager wordt. Desondanks zijn leraren gaan protesteren. Wat vindt het panel: moet er vakantie worden ingeleverd? Moet school strenger worden om het onderwijs in het algemeen beter te maken? Ray van Lint (13 jaar) uit Boskoop Het idee van een kortere vakan tie vind ik niks. Dé zomervakantie duurt namelijk nooit lang genoeg. Dat weekje extra school zou voor de leerlingen niet uitmaken. Twee les sen per vak extra, wat steek je daar van op? Ik denk dat leraren stren ger moeten worden als het onder wijs beter zou moeten worden. Nu zijn ze wanhopig en kunnen ze de leerlingen niet aan. Het onderwijs hoeft van mij niet beter overigens, ik vind het goed zoals het is. Dus in plaats van een kortere vakantie doe je mij meer plezier met een langere vakantie. Kaylee Ramman (16 jaar) uit Nieuwerkerk aan den IJssel Ik denk niet dat leraren een erg hoge werkdruk hebben. Een lange werk dag is van half 9 tot kwart over 4 Voor mij zit het erop. Nadat ik vorig jaar een tijd zonder club zat, maakte ik in de zomer stop de transfer naar onderwijsclub Hogeschool Utrecht. Het daverende seizoen is aan zijn einde gekomen en de vakantie lonkt wederom. Mijn contract is verlengd en ik heb zelfs opslag gekregen in de vorm van een 'journalistieke trip' naar Tsjechië. De waardebon ga ik over enkele uren incasseren. Het is min of meer een goedmakertje voor het einde van het seizoen. Spreken met de term 'sisser' is mezelf uitdrukken in understatements. Onlangs kreeg ik een opdracht waarbij ik iemand in het Engels,moest interviewen. Nadat ik de rekbaarheid van mijn brein op de proef had gesteld was mij nog niets te binnen geschoten. Uiteindelijk werd er een afspraak met een Poolse jongedame geregeld, waarbij ik haar aan de tand zou voelen in het Engels. Het gesprek was van een degelijk niveau, we bleken veel raak vlakken te hebben: we waren even oud, haar vader werkte in een mijn en ik sprak steenkolen Engels. maar vervolgens moet je wel een kantje vullen met het antwoord op de vraag of het interieur invloed had op de manier waarop je vragen stelde. Vragen als 'hoe voelde je je tijdens het interview' en 'voelde je de geïn terviewde lichamelijk aan door non-verbale communicatie' brengen in mij een soort Pietje Bell naar boven. Vragen van dien aard kietelen mijn galblaas en zeker als ik weet dat ik er meer over moet typen dan over de reden van gastarbeiders om hier te komen werken. Nieuwerkerk aan den IJssel - Vanuit het sportbuurtwerk van Stichting Jeugdwerk Zuidpias worden voor de zomervakantie drie voetbaltoer nooien georganiseerd. Op woens dag 13 juli vindt er van 13.00 tot 17.00 een voetbaltoernooi plaats op het voetbalveldje bij kerkgebouw De Bron aan de Ringvaartlaan. Teams van vijf personen kunnen zich in schrijven; de kosten bedragen 0,50 euro per persoon. Op woensdag 27 juli is er van 13.00 tot 17.00 uur een 4 tegen 4 voetbaltoernooi op het voetbalpleintje aan de Kleinpolder- laan; ook hier bedragen de kosten 0,50 euro. Op woensdag 3 augustus wordt er wederom gevoetbald bij de Bron van 13.00 tot 17.00. Voor meer informatie en aanmel den: allard@jeugdwekzuidplas.nl of 06-48102366. en natuurlijk zijn er dan dagen met vergaderingen of periodes waarin het druk is met het nakijken van toetsen, maar als je bedenkt dat er ook mensen van 8 tot 7 op kantoor zitten hebben docenten het wel erg luxe. Alle schoolvakanties zijn ze vrij, dat heeft verder niemand. En een week van de zomervakan tie afhalen heeft denk ik ook niet zoveel zin,vrijdag ben ik klaar met school terwijl het over twee weken pas officieel vakantie is, als de druk echt zo hoog zou zijn had ik deze 2 weken ook nog wel les gehad. Kristina van der Molen (17 jaar) uit Moordrecht De school die de snelheid van de glasvezel kabel zou moeten zien als grootste schakel in het alsmaar draaiende rad, vraagt dan of je het werk geprint en al wilt inleveren op een dag dat je niet naar school zou moe ten mogen. Dan is het nog te hopen dat in de komende zomervakantie ook flink ge reflecteerd wordt onder de leraren. Voor een plofje in een postvak vier uur reistijd. Maar, dat was het laatste loodje. Hij woog inderdaad het zwaarst, net als dat de dag zwaar op mijn gemoed drukte. Maar het is voorbij. Op de fietstocht vanaf Gouda naar Zevenhuizen keek ik naar een meldingen bord langs de snelweg. De gele letters van licht waren in geen velden en wegen te bekennen: demonstratief stond er een licht puntje midden op het bord. Klaar. Finito. Punt uit. Voor mij zit het erop, kom maar op met die ontspanning. Persoonlijk ben ik van mening dat het onderwijs absoluut beter kan op een heleboel vlakken, het leraren tekort moet bijvoorbeeld worden opgelost, het slagingspercentage op bepaalde middelbare scholen moet omhoog en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Maar het is de vraag of de werkdruk werkelijk la ger wordt voor de leraren als er een schoolweek bij zou komen, waarom zou het bijvoorbeeld niet liggen aan de spreiding van de werkdruk? Misschien zou een betere oplossing voor dit probleem zijn dat we de vakantie niet gaan verkorten, maar juist de werkdruk meer gaan sprei den. Vervolgens moest ik in een zeer beperkt aantal woorden het gesprek vertalen naar een artikel. Schrappen is misschien wel de journalistieke vaardigheid die het meest gehanteerd wordt. Soms heb je van die kebabzaken die aan het begin van de dag een bonk vlees aan het spit hangen en het ontdoen van het plastic. Aan het einde van de dag is er alleen nog een klein rulletje over. De School voor Journalistiek verschilt dus helemaal niet veel van Kebabzaak Ca sablanca. De klap op de vuurpijl bleef nog even uit maar was natuurlijk onvermijdelijk. De zelfreflectie, jezelf de spiegel voorhouden, inzicht in een blinde vlek alias mijn invul ling van de malaise op het hoger beroeps onderwijs. Een interessant interview moet binnen driehonderd woorden vertaald zijn UftKiSM iwuwts

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 24