Burgemeester burgert in klikken Plan Westergouwe overleeft ondanks gebreken Oefenrit Stichting Zuidpias Helpt Win een digitale camera bij JIZU onze website HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 6 JULI 2011 11 Rijke Moordrechtse historie met een vleugje ontspanning op het water Raad van State - uitspraak klik dus snel naar Gert-Jan Kats, burgemeester van Zuidpias, burgert de komende periode in. In de eerste maanden van het jaar maakt hij nader kennis met zijn ge meente Zuidpias. Daarvoor gaat hij wekelijks op pad met één van de 27 gemeenteraadsleden van Zuidpias. Zij hebben allerlei ideeën aangedra gen om met hem kennis te maken. Daarbij nemen de raadsleden bur gemeester Kats mee naar een voor hen bijzondere plek in de gemeente en reist Kats van het uiterste noordelijke puntje naar het zuidelijkste puntje, naar natuur, speeltuinen, verenigingen en mensen. Kortom: het is een mooie mix aan activiteiten die deel uitmaakt van zijn inburgering, in deze rubriek kunt u meelezen hoe de 'inburgering' van Gert-Jan Kats verloopt. Het zijn in de ogen van de raadsleden mooie en bijzondere plekken die ervoor kunnen zorgen dat alle inwoners zich 'Thuis in Zuidpias' voelen.grond treffen we historisch materi- Vandaag deel 19: op stap met Gert Will. Met een vleug ontspanninig op het water. Deze vrijdagmiddag ga ik op stap met Gert Will, raadslid voor het CDA. We ontmoeten elkaar bij het gemeentehuis. De inburgering gaat deze keer naar de oostgrens van onze gemeente: de groen-blauwe zone tussen Moordrecht en de nog te realiseren woonwijk Wester- gouwe. In de auto geeft Gert een toelichting op de historie van de grondoverdracht naar Gouda van het gebied Westergouwe. Vanwe ge het strikte contingentenbeleid (maximaal te bouwen woningen per dorp) van de provincie eind jaren '80, zocht Moordrecht naar mogelijkheden om uit te kunnen breiden. Gouda was ook naarstig op zoek naar mogelijkheden om uit te kunnen breiden om, zo menen ze, de centrumfunctie van Gouda te blijven behouden. Door de wensen van Gouda en Moordrecht te combineren, werden er afspraken met elkaar en de pro vincie gemaakt: Moordrecht draagt Westergouwe over aan Gouda, Moordrecht mag in ruil hiervoor uitbreiden aan de noordrand; Gouda draagt zorg voor de aanleg van een groen-blauwe zone als overgangsgebied. Deze zone wordt echter pas aangelegd als Wester gouwe wordt gerealiseerd, dus nu bestaat het nog 'gewoon' uit gras land, omgeven en doorkruist door veel water. We rijden inmiddels in Moordrecht en arriveren bij het BP Benzine station van Pieter van Gennep. We gaan de shop eerst nog bin nen om daar een 'bakkie' te doen. Pieter begroet ons hartelijk en we praten even door over zijn 'pomp'. We hebben hier te maken met een decennia-oude familiefirma teza men met zijn broer Kees die het verhuisbedrijf runt. Al pratend sluit ook de gids van vanmiddag, Arjan van der Mark, aan bij onze statafel. Arjan, in het dagelijks leven eigenaar/directeur van een milieu-adviesbureau, staat hier in zijn hoedanigheid van voor zitter van de Moordrechtse Milieu vereniging. Deze vereniging is ont staan toen bleek dat er sprake van was dat het (ernstig verontreinig de) slib dat bij het baggeren van de IJssel vrijkwam in een depot in het natuurgebied naast Moordrecht zou komen. Dankzij de inzet van de milieuvereniging is dat voorkomen. Daarna is de vereniging een kriti sche volger van de ontwikkeling van de wijk Westergouwe gewor den. We bedanken Pieter en begeven ons naar de gereedliggende poly esterboot van Arjan, die afgemeerd ligt naast het benzinestation. We varen in een rechte lijn op de plek af waar Westergouwe moet komen. Op de grenslijn met de groen-blauwe zone leggen we aan om een kijkje te nemen bij de aan leg van een ondergrondse hoog spanningskabel. In de omgewoelde aal aan: enkele originele (kapotte) pijpenkoppen. Arjan vertelt wat de bedoeling is van de natuurzone, hoe het onge veer begrensd is en wat er allemaal in komt. We varen daarna ook nog de 'vijfde tocht' in, bijna tot aan de provinciale weg. Een dam stuit onze weg, en inmiddels is het tijd om terug te keren. We stappen bij het BP Station weer op de wal, en danken Arjan harte lijk voor zijn tijd en uitleg. Op de terugweg naar het ge meentehuis is er nog gelegenheid om verder te praten over de ach tergronden van Gert. Geboren in Rijswijk is hij als acht weken oude baby verhuisd naar Dordrecht, waar hij de middelbare school bezoekt. Vervolgens gaat hij in Utrecht Nederlands Recht studeren, met als afstudeerrichting staats- en bestuursrecht. Hier vindt de ken nismaking met politiek en bestuur plaats, vanwege de directe link met zijn studie. Na zijn rechten studie gaat Gert, samen met zijn vrouw, in 's Gravendeel wonen en werkt hij bij de Besturenraad Protestants-Christelijk Onderwijs, waar hij zich vooral met arbeids recht bezighoudt. Vanwege het werk besluit het gezin Will in 1985 te verhuizen naar Moordrecht. In 2002 wordt Gert directeur Perso neel Et Organisatie van het Visser 't Hooft Lyceum in Leiden, het jaar waarin hij ook raadslid voor het CDA wordt. Dat is hij in Zuidpias weer geworden, naast het plaats vervangend voorzitterschap van de gemeenteraad. Gert, dank voor deze leerzame mid dag, met een vleug ontspanning op het water! Meer weten over de dagelijkse be zigheden van de burgemeester van Zuidpias? Volg Gert- Jan Kats ook op Twitter via @gertjankats Den Haag/Moordrecht/Gouda - De Raad van State heeft kritiek op het be stemmingsplan voor de nieuwe Goudse woonwijk Westergouwe. Maar het project voor bijna vierduizend woningen kan toch doorgaan. Dat heeft de Raad woensdag 29 juni bekendgemaakt. De Moordrechtse Milieuvereniging Zuidplaspolder zette veel vraagte kens bij het plan vanwege milieube zwaren. De meeste bezwaren wer den afgewezen. Wel erkent de Raad het gelijk van de vereniging op twee onderdelen. De vereniging stelde dat de ver wachte luchtkwaliteit onvoldoende is onderzocht. En de capaciteit van de wegen in de Zuidplaspolder, de N 207 en de N 456, is volgens de vereniging onvoldoende om verkeer van en naar de nieuwe woonwijk te verwerken. Met alle gevolgen van dien. Volgens de provincie en de gemeen te Gouda bleek uit onderzoek dat die wegen wel voldoende capaciteit hebben, hoewel het wenselijk kan zijn dat die wegen worden verbreed naar tweemaal twee rijstroken. De Raad van State is niet gelukkig met dit argument, maar inmiddels is uit aanvullend onderzoek geble ken dat een aanpassing van de we gen toch niet noodzakelijk is. Bij dit onderzoek zijn de provincie en de gemeente ervan uitgegaan dat er maximaal zevenduizend woningen in de Zuidpias zijn gerealiseerd in 2020. De Raad neemt met dit on derzoek genoegen en dus is de we gencapaciteit geen probleem meer. Bij het onderzoek naar de verwach te luchtkwaliteit hebben de provin cie en de gemeente Gouda verzuimd om de effecten voor de luchtkwali teit op enkele plekken mee te bere kenen bij de effecten van de nieuwe woonwijk. Het gaat om de nieuwe aansluiting Gouda-West/Moor- drecht in de A20 en de ontwikkelin gen in de Zuidplaspolder. Maar ook die fout wordt door de Raad met de mantel der liefde be dekt. Met een lenige juridische re denering oordeelt de Raad dat de luchtkwaliteit op die 'vergeten' plekken niet meer hoeft te worden onderzocht. Zuidpias - De voorlaatste oefenrit van de fietscommissie van de Stich ting Zuidpias Helpt vindt plaats op zondag 3 juli. Afhankelijk van de windrichting voert de tocht naar Numansdorp of richting Leiden. Het aantal inschrijvingen is inmid dels opgelopen tot 45 voor de 150 km; voor de 200 km hebben zich pas drie deelnemers aangemeld. Potentiële deelnemers voor de 150 km worden dringend verzocht om zich in te schrijven en op korte termijn te betalen. De organisatie heeft de voorwaarde gesteld dat de eerste 75 deelnemers die betaald hebben deel kunnen nemen aan de tocht van zaterdag 10 septem ber; dit om de veiligheid van alle deelnemers te waarborgen. Voor de 200 km is er vooralsnog geen li miet aan het aantal inschrijvingen. De laatste oefenrit staat gepland voor zondag 14 augustus. Voor de deelnemers die uit principe niet op zondag willen fietsen is er op za terdag 9 juli en 13 augustus een mogelijkheid om de benodigde ki lometers te maken, echter zonder begeleiding van een fietser van de organisatie. Op beide dagen is de start om 9.00 uur vanaf het ge meentehuis in Nieuwerkerk aan den IJssel. Ter ere van de lancering van JIZU is er een fotowedstrijd uitgeschreven voor jongeren met als thema 'Me and my family'. Maak een unieke foto van jou en je familie, vrien den en bijvoorbeeld je huisdier en maak kans op een digitale camera. De foto kan in kleur, zwart-wit of bewerkt aangeleverd worden. Een deskundige jury, waarin onder meer fotograaf Bart Jansen zitting heeft, die momenteel exposeert in 't Blok, kiest de drie beste foto's. De win nende foto's komen te hangen in het nog te realiseren centrale CJG inlooppunt in Nieuwerkerk. Foto's kunnen, tot en met zondag 31 juli, ingezonden worden via fo- towedstrijd@JIZU.nl onder vermel ding van naam, adres en telefoon nummer. De prijswinnaars worden in augustus bekend gemaakt. mag www.hartvanholland-online.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 11