Weer of geen weer U) co CD fü Stevige dijken Droge voeten Schoon water 16 VOOR DEZUIDPLAS I 6 JULI 2011 HART VAN HOLLAND DEKRAN week 27, nr. 90 ru ru Klimatologische en meteorologische omstandigheden zijn bepalend voor werken met water. Veranderingen in het klimaat vragen maatregelen voor de lange termijn, zoals het versterken van dijken en het reserveren en inrichten van ruimte om water te bergen. De meteorologische situatie bepaalt het dagelijks werk in het water schap. Met andere woorden: het draait allemaal om het weer. Het weer heeft grote invloed op het dagelijks leven in de laag gelegen delta. Veel regen kan zorgen voor ondergelopen kelders en straten. Een hevige sneeuwbui zorgt voor problemen op de wegen. Hoog water en aanhoudende storm vragen om het sluiten van keringen en het inspecteren van dijken en kaden. Het waterschap is dagelijks aan het werk om nadelige gevolgen van het weer te beperken. Een watersysteem dat op orde is, dijken en kaden die voldoende sterk en stabiel zijn en een goede gladheidsbestrijding zijn daarom essentieel. Het weer speelt het hoogheemraadschap ook parten bij de uitvoering van werkzaamheden. Met het baggeren bijvoorbeeld. Zo konden tijdens de strenge winterperiodes van vorig jaar geen baggerwerkzaamheden worden uitgevoerd. Steeds vaker komen periodes van droogte en lage rivier afvoeren voor door het aanhoudende mooie weer. Dit betekent dat we een tekort aan zoet water hebben. Zoet water is nodig voor de land- en tuinbouw en het op peil houden van het water in de polders. Aanhoudende droogte kan ervoor zorgen dat veendijken uitdrogen en gaan scheuren. Ons in 2010 vernieuwde dijkleger is dan ook in periodes van droogte druk geweest met het inspecteren. Naast hevige sneeuwval, ijzel, fikse regenbuien en droogte, woedde er in 2010 een flinke politiek-bestuurlijke STORM. De door de gezamenlijke waterschappen in Nederland opgezette "actie STORM" heeft als doel om de opgelegde rijksbezuinigingen zo goed mogelijk in het regionaal waterbeheer op te vangen. De rijksbezuinigingen zijn onder meer gevonden in de overdracht van de verantwoordelijkheid voor de muskusrattenbestrijding van provincies naar de waterschappen, samenwerking tussen het gemeentelijk rioleringsbeleid, het zuiveringen- beheer van de waterschappen en een grotere financiële verantwoordelijkheid voor de water schappen bij het versterken van de dijken in Nederland. In totaal lopen de bezuinigingen op tot enkele honderden miljoenen euro's. Waterschappen staan voor de uitdagende taak om deze bezuinigingen op te vangen, zonder dat de kwaliteit van het werk daar onder lijdt. Binnen Schieland en de Krimpenerwaard gebeurt dat door efficiënter te werken en meer samen te werken. Weer of geen weer; op het hoogheemraadschap kunt u rekenen! Hans Oosters, dijkgraaf In ons dagelijks werk staan vier primaire kerntaken centraal, namelijk: het onderhouden van de dijken, het bewaken van de waterkwaliteit, het zuiveren van afvalwater en het beheren van wegen in de Krimpenerwaard. Daarnaast kunt u in dit jaarverslag lezen wat wij nog meer doen. Ons beheersgebied kent een sterke bebouwde omgeving. Door het waterpeil 24 uur per dag te controleren, voorkomen we dat gebieden onder water lopen. Met behulp van water gangen, boezems, stuwen, gemalen en inlaten voeren we in natte tijden water af en tijdens droge periodes water aan. Gebieden die onder de zeespiegel liggen worden constant bemalen. Eendragtspolder In de Eendragtspolder komt een waterberging. Op 8 december zijn de werkzaamheden officieel begonnen. Daarnaast wordt er een recreatiegebied en internationale roeibaan aangelegd. De waterberging gaat bestaan uit een plas (annex roeibaan) en een plas- drasgebied. Samen kunnen ze vier miljoen m3 water bevatten. Daardoor kan het hoogheemraadschap een eventueel te veel aan water in de Rotte bergen. Zuidplaspolder De Zuidplaspolder is het laagste punt van Europa. Sinds 2002 zijn we betrokken bij de ontwikkeling van deze polder, waar ruimte wordt gecreëerd voor natuur, recreatie, wonen en glastuinbouw. Naast de al eerder verschenen waterkansenkaart en het bestemmingsplanadvies, hebben we dit jaar voor de Zuidplaspolder een inrichtingsadvies opgesteld. Door dit advies worden vooral ontwikkelaars uitgedaagd het gebied op een waterstaatskundige verantwoorde en innovatieve wijze te ontwikkelen. In 2010 is in Zuidplasverband veel overleg geweest over de inpassing van de parallelstructuur Al 2 en de Moordrechtboog. Er zijn adviezen uitgebracht over de bestemmings- en inpassingsplannen Gouweknoop en de extra Gouwe Kruising. De realisatie van vijftien hectare nieuw, open water in het noordoosten van de Zuidplaspolder is verder voorbereid. Met deze waterberging kunnen wij voldoen aan de extra eisen die de klimaatverandering stelt. Derde en Vierde Tocht De Derde en Vierde Tocht in de Zuidplaspolder worden verbreed om plaatselijk wateroverlast te voorkomen en te voldoen aan de landelijke normen. Tussen de Derde en Vierde Tocht ligt de Spoorsloot. Deze sloot wordt ook verbreed om de doorvoer tussen de Derde en Vierde Tocht op orde te houden. Het werk is in 2010 aanbesteéd. Gemaal Hillekade In het najaar 2010 is begonnen met de bouw van gemaal Hillekade. De bouw van het gemaal Hillekade is één van de vele maatregelen die worden genomen om het watersysteem in de Krimpenerwaard te verbeteren en geschikt te maken voor onder meer natuur en agrarische doeleinden. Dijken en kaden beschermen Nederland tegen water uit zee, rivieren en sloten. Ze moeten op hoogte en stabiel zijn. Daarom zijn in wet- en regelgeving veiligheidsnormen vastgelegd waaraan ze moeten voldoen. We toetsen en controleren de dijken en kaden regelmatig en voeren werk zaamheden uit. Het afgelopen jaar zijn de waterkeringen in het kader van de 'Derde toetsing primaire waterkeringen' op veiligheid gecontroleerd. Dijkversterking Nederlek In Lekkerkerk vindt al jaren een dijkversterking plaats. De dijk wordt over een lengte van 5,4 kilometer versterkt. Begin 2010 zijn we verder gegaan met het aanbrengen van damwanden in de dijk bij Schuwacht. In februari bezocht de Adviescommissie Water, onder voorzitterschap van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Willem Alexander, de dijkver sterking. De dijkversterking heeft veel consequenties voor omwonen den, omdat de huizen dicht op de dijk staan. Daarom zijn er, naast het wekelijkse spreekuur en de jaarlijkse bewoners avond, directiekeetbezoeken gehouden. Overige dijkversterkingen langs de Lek De komende jaren gaan we ook aan de slag met het versterken en ophogen van de Lekdijk bij Bergambacht, Ammerstol en Schoonhoven (BAS). In 2010 zijn kabels en leidingen verlegd. Hiervoor moest een aantal bomen worden gekapt. De werkzaamheden aan de Lekdijk zijn inmiddels aangevangen. Ook de dijk in Krimpen aan den IJssel en Krimpen aan de Lek moet op een aantal plaatsen worden opgehoogd en versterkt. Afgelopen jaar hebben we de plannen en de verschillende mogelijkheden uitgewerkt. Restauratie Stolwijkerschutsluis van start In 2010 is met de restauratie van de Stolwijkerschutsluis in Gouda begonnen. Diverse lokale en regionale partijen en belangenorganisaties hebben zich ingezet voor behoud en restauratie van de sluis. Op 17 juni is het officiële startsein gegeven. Het hoogheemraadschap zorgt samen met inwoners voor schoon water. Dit gebeurt door het professioneel en bedrijfs matig zuiveren van het afvalwater van huishoudens en bedrijven. Het hoogheemraadschap waakt over de waterkwaliteit en treft maatregelen voor verbetering. Particulieren zijn verplicht hun watergang te onderhouden. Het baggeren van sloten, plassen en boezems zorgt voor een verbetering van de waterkwaliteit. Het aanleggen van natuurvriendelijke oevers en het treffen van voorzieningen voor een goede visstand versterken de ecologische kwaliteit van het watersysteem. Dankzij de inspanningen van de waterschappen wordt Nederland in staat gesteld te voldoen aan de normen die op Europees niveau in de kaderrichtlijn water zijn gesteld.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 16