Afvalwater zuiveren Werken aan de weg Calamiteiten Bestuur en organisatie Kosten en opbrengsten Regionale Belasting Groep HART VAN HOLLAND I DE KRANT VOOR DEZUIDPLAS I 6 JULI 2011 Bagger eruit Natuurvriendelijke oevers Zwemmen in de Kralingse Plas Bandindikkers en slibretourregeling Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen Vergunningen Het baggeren van de watergangen heeft een positief effect op de doorstroming van het water en op de waterkwaliteit. Vorig jaar is 79.000 m3 baggerspecie verwijderd uit de sloten,vaarten en boezems rond Capelle aan den IJssel en Zoetermeer. In 2010 is voor ongeveer 162 km aan watergangen de opdracht verleend voor het uitvoeren van een onderzoek naar de waterbodem. Daarnaast is van ongeveer 45 km de bodem onderzocht, waarvan ongeveer 31 km in het laatste kwartaal. Er is een plan van aanpak opgesteld voor het baggeren van de Ringvaart van de Zuidplaspolder. Voor het baggeren van het deel van de Ringvaart in de gemeente Zuidpias hebben we, in het kader van een internationaal samenwerkingsprogramma (PRISMA), een subsidieaanvraag ingediend. In dit samenwer kingsverband zullen we met partners kennis delen over innovatieve verwerkingsmogelijkheden van baggerspecie. In 2010 is ook een bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van het gebiedsspecifiek bodembeheerbeleid voor het beheersge bied van de Milieudienst Midden-Holland. Hierdoor krijgen we meer verwerkingsmogelijkheden voor baggerspecie binnen het beheersgebied. In 2010 is in het kader van de stedelijke waterplannen door de gemeenten een aantal natuurvriendelijke oevers aangelegd. Het hoogheemraadschap heeft een financiële bijdrage geleverd. Zo zijn in Capelle aan den IJssel-Schollevaar kokos- rollen aangelegd en langs de Capelseweg flauwe onderwater oevers. De kokosrollen zijn toegepast langs een stenen kade en zijn ingeplant met oeverplanten. Er is een aantal flauwe oevers aangelegd in Capelle aan den IJssel-West, Stolwijk en de deelgemeente Prins Alexander. In die deelgemeente zijn ook dertig waterplantenbakken langs de Ommoordse bocht geplaatst. Voor de aanleg van de natuurvriendelijke oever rond de sportvelden in Krimpen aan de Lek is een financiële bijdrage gegeven. In de EGB polder bij Hitland is een flauwe onder wateroever aangelegd en een beheeradvies opgesteld voor de oevervegetatie. De Kralingse Plas is een zwemlocatie. Daarom is deze plas in 2010 grondig gesaneerd. Verontreinigd slib is gebaggerd en de bodem is afgezand. Daarnaast zijn maatregelen getroffen om de waterkwaliteit te verbeteren. Inmiddels is begonnen met de bouw van een visvriendelijk gemaal en de defosfateringsinstallatie. Deze machine haalt fosfaat uit het water. Te veel fosfaat is slecht voor planten en dieren. Het visvriendelijke gemaal komt op de plaats van het oude gemaal aan het Langepad. Verder hebben we de inlaat op het terrein van de gemeentekwekerij vervangen. Het hoogheemraadschap zuivert het afvalwater van 700.000 huishoudens en bedrijven in ons beheersgebied. Dagelijks gaat het om 158 miljoen liter afvalwater dat wordt gezuiverd en geloosd op het oppervlaktewater. In 2010 is de aftrap verricht voor een samenwerking tussen gemeenten en hoogheemraadschap op het gebied van de afvalwaterketen. Doel is het vergroten van de efficiency en het terugdringen van de gezamenlijke uitgaven. Het rioolgemaal Schoonhoven is voorzien van nieuwe pompen en afsluiters. De afvalwaterzuiveringsinstallaties Stolwijk en Groenedijk gaan werken met nieuwe bandindikkers. Ook zijn we begonnen met een proef voor de 'slibretourregeling'. Aan de hand van meetgegevens worden de slibretourvijzels aangestuurd. Als er geen slib in de tanks zit, worden de vijzels uitgeschakeld. Hierdoor besparen we energie. De proef is geslaagd en wordt nu toegepast op alle afvalwaterzuiverings installaties van het hoogheemraadschap. In 2010 is verder gewerkt aan het aansluiten van de glastuin bouw in de Zuidplaspolder op de riolering. Dit is een preven tieve maatregel voor het tegengaan van lozingen in plassen en sloten. Het algemeen bestuur heeft de uitgangspunten voor Maat schappelijk Verantwoord Ondernemen (MVO) vastgesteld. Uit een inventarisatie is gebleken dat al veel op het terrein van MVO wordt gedaan. De komende jaren wil het bestuur projectgewijs bepalen of en hoe MVO in de werkzaamheden kan worden toegepast. M Aan de Kerkweg in Ouderkerk aan den IJssel is een nieuwe wegbrug geplaatst. Diverse wegen zijn geasfalteerd, waar-onder: de Zuidbroek, een gedeelte van de Benedenberg in Berkenwoude en de Loetweg/Lekkerkerkse Kerkweg in Lekkerkerk. Op de IJsseldijk zijn verschillende weggedeelten in het juiste profiel gebracht. Een profiel zorgt ervoor dat het regenwater weg kan, waardoor de weg veiliger is. Verder is de Lageweg in Ouderkerk aan den IJssel voorzien van een nieuwe asfaltdeklaag voorzien. De reconstructies van de West-Vlisterdijk, tussen Schoonhoven en Haastrecht, en de Benedenkerk en Benedenheul in Stolwijk zijn voorbereid. Daarnaast zijn voorbereidingen getroffen voor het verbeteren van de veiligheid op de IJsseldijk tussen Gouda en Krimpen aan den IJssel. In 2010 hebben we met een aantal calamiteiten te maken gehad. Het aanhoudende winterweer zorgde in januari en in december voor aanhoudende gladheid. Er ontstond, net als in de rest van Nederland, een strooizouttekort. Door het strooi- beleid aan te passen, konden we de wegen in een aanvaardbare conditie houden. Naast hevige sneeuwval en vorst hadden we ook te maken met een periode van droogte en wateroverlast door extreme neerslag. Niet alle calamiteiten waren aan het weer toe te schrijven. Op 29 december 2009 werd een lekkage aan een afvalwater persleiding onder de Algeraweg in Capelle aan den IJssel ontdekt. Deze lekkage werd op 7 januari 2010 gerepareerd. Het algemeen bestuur heeft vier keer vergaderd. Daarnaast is het bestuur diverse keren bijeen geweest op informatiebijeen komsten, commissievergaderingen en tijdens werkbezoeken. In maart is de heer J.C. van Duin uit het bestuur getreden. Hij is opgevolgd door de heer J. Verdoold. Binnen de organisatie is aandacht besteed aan het vijfjarig bestaan van het hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard. Vanaf 1 januari 2010 verloopt het heffen en innen van belastingen en het behandelen van aanvragen voor kwijtschelding via de Regionale Belasting Groep (RBG). De gezamenlijke belasting organisatie, die in 2009 samen met het hoogheemraadschap van Delfland is opgericht, voldoet aan de verwachtingen. De beoogde professionalisering is gelukt en de beoogde kostenbesparing van 400.000,00 in het eerste jaar is zelfs ruim overtroffen: op het heffen en innen van de waterschaps belastingen in ons gebied is in 2010 ruim 850.000 bespaard. Hoogheemraad Toon van der Klugt, portefeuillehouder financiën: "Voor 2010 was in totaal voor 81,4 miljoen aan totale kosten en 80,5 miljoen aan totale inkomsten begroot. Daardoor was een tekort van 0,9 miljoen voorzien, dat gedekt zou moeten worden uit de tariefreserve. Er is aanzienlijk minder uitgegeven dan begroot. Dit komt doordat de uitvoering van een aantal investeringen en de uitgaven zijn achtergebleven op de planning en de uiteindelijk te betalen rente in 2010 fors lager uitkwam dan begroot. Daarnaast zijn naast kleinere besparingen in de volle breedte, met name op het onderhoud door een efficiëntere aanpak, structurele besparingen gerealiseerd. De inkomsten uit de eigen belastingen kwamen daarentegen 800.000,00 hoger uit, met name door toename van het aantal woningen. Hierdoor is het geplande tekort van 0,9 miljoen uiteindelijk een overschot van 6,4 miljoen geworden. De daardoor gegroeide tariefreserves worden direct gebruikt om de tariefstijging in de volgende jaren te matigen." Het hoogheemraadschap zorgt voor het goed en veilig functioneren van waterkeringen, wegen en watergangen. Ook het gezond houden van het oppervlaktewater hoort daarbij. Om aan deze taken te voldoen verleent het hoogheemraad schap watervergunningen, ontheffingen Reglement Verkeers regels en Verkeerstekens (RW) en stelt maatwerkvoorschriften op. Capelle aan den IJssel - (K.11.293, 28 juni 2011) AJ. van den Berg, bouwen van een pand, 's-Gravenweg 213. Moordrecht - (K.11.330,29 jüni 2011) N.V.Stedin Midden-Holland, aanleggen van een kabel, Schielands Hoge Zeedijk West 18. Nieuwerkerk aan den IJssel - (K.11.332, 29 juni 2011) N.V. Stedin Midden-Holland, aanleggen van een kabel, Kortenoord 63. De vergunningen en de ontheffingen liggen ter inzage bij het hoogheemraadschap. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen, tel. nr. 010 45 37 335. Tegen de vergunningen/ontheffingen kunt u schriftelijk tot 6 weken na de bij de vergunningen genoemde besluitdatum bezwaar indienen bij het hoogheemraadschap. Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard Voor meer informatie over één van de bovenstaande artikelen kunt u contact opnemen met onze klanieninformatie, telefoonnummer 010 45 37 356 of kijken op onze website www.hhsk.nl. Maasboulevard 123,3063 GK Rotterdam.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 17