"Het belangrijkste is dat de cliënten het naar hun zin hebben" f rr^p y li 26HART VAN HOLLAND ZORG IN DE ZOMER 6 Larazorg in Waddinxveen JULI 2011 I I Persoonsgebonden budget I I De zorg gaat veranderen onder kabinet Rutte-I. Wat gaan de regionale zorginstellingen merken van de op handen zijnde veranderingen? De Tweede Kamerleden hebben een zomerreces, de zorg draait gewoon door. Hart van Holland loopt mee bij diverse zorgaanbieders. Een idyllische, rustige plek in het centrum van Waddinxveen. Door Pepijn de Groot Waddinxveen - Een rustpunt in het relatief drukke centrum van Wad dinxveen. Dat is het bij Larazorg op het eerste gezicht. Voor de cliënten is het een rustpunt in het algemeen: een zorginstelling waar regels niet knellen. De zorginstelling is gevestigd in een voormalige viskwekerij. Het terrein van Larazorg is er een waar dage lijks talloze ontdekkingen gedaan moeten worden. Overal zijn mys tieke paadjes en donkere holletjes, het is bijna een landgoed in de Waddinxveense luwte te noemen. Vorig jaar september begonnen Bert Lamoree en Hans Ramp - vrienden van vroeger - met Larazorg. Beide Volgens Ramp is de zorg te veel ge focust op werken met protocollen. heren waren al jaren werkzaam in de zorg en door een mengeling van drang naar vernieuwing en onvrede over de overige zorginstellingen is Larazorg in het leven geroepen. Het is een zorginstelling die dagbeste ding biedt aan mensen met een ver standelijke beperking en met, soms ernstige, gedragsproblematiek. Ge heel op eigen wijze, wat de cliënten ten goede komt. Op de dag van het bezoek zijn er bij Larazorg twee jonge cliënten: Eu gene en de Amerikaanse Joe. "We hebben hier relatief veel ruimte met relatief weinig mensen. Dat is ook de bedoeling. Voor sommige mensen is een drukke bezetting na melijk-lastig: ze reageren allemaal op elkaar en dan kan de spanning oplopen", aldus Lamoree. Het con cept van dagbesteding is alweer vervaagd omdat er steeds vaker mensen blijven overnachten. "Het is wel een baan waar je vierentwintig zeven mee bezig bent. Daar staat tegenover dat het erg leuk werk is", stelt Lamoree. 'Overgetheoretiseerd' "Het belangrijkste is dat de cliënten het naar hun zin hebben", vervolgt Lamoree. De vrije hand speelt daar bij een grote rol en is in feite ook het panacee voor mensen die in overige zorginstellingen niet kunnen aar den. Bij reguliere zorginstellingen kon men niet met de autistische Joe omgaan, waardoor hij op straat stond. De mannen van Larazorg heb ben zich over Joe ontfermd en hij zit nu op de goede plek. "Eigenlijk komen hier alleen maar schrijnende gevallen," vertelt Ramp, "mensen die nergens op hun plek zaten. Als ze een paar dagen hier zijn moet ik op een gegeven moment na gaan denken: wat was het probleem met deze cliënt ook alweer? Het feit dat je dat bijna vergeet toont aan datje op de goede weg bent." Volgens Ramp is de geestelijke gezondheidszorg 'overgetheore tiseerd': men is teveel bezig met protocollen. "De protocollen zijn er eigenlijk niet voor het welzijn van de patiënten maar voor de controle van de werknemers", aldus Lamo ree. De vrijheid die de cliënten ge nieten bij Larazorg is meestal hun redding. Lamoree: "Mensen met een IQ van 62 wordt constant gevraagd te functioneren op een IQ van 64. Als zulke mensen in het weekend hier zijn komen ze tot rust omdat wij niet van ze vragen beter te presteren dan ze kunnen." Voor het bureaucratische proces is het sche matisch werken in zorginstellingen handig en misschien zelfs onver mijdelijk, voor sommige patiënten is dat de rem op de ontwikkeling. "Iemand als Joe moet je zijn gang laten gaan, maar die moet je wel sturen", vertelt Lamoree. Joe poetst inmiddels zijn tanden nadat hij heeft ontbeten. "Daar moetje goed op letten, anders staat hij over an derhalf uur nog te poetsen." Op deze woensdag in juni is er nog geen vuiltje aan de lucht. Door de huiskamer van Larazorg klinkt jazzy muziek, Joe is druk in de weer met V Lamoree ziet dat de aanpak van Larazorg de clië nten ten goede komt. Het huidige kabinet heeft radicale plannen voor de zorg. Verandering is onvermijdelijk en ook de persoonsgebonden budgetten (PGB) zijn aan verandering onderhevig. Het persoonsgebonden budget is er voor men sen die zelf willen bepalen over hoe zij zorg ontvangen. Op zijn minst vreemd dat dit kabinet, met de WD als grootste partij, de vrijheid van het individu - het grootste goed in het liberalisme - in wil perken. volgens belangenvereniging Per Saldo zal leiden tot het verlies van PGB I voor 117.000 mensen. Lamoree vreest echter niet voor zijn cliënten. Zorgvragers zonder verblijfsindicatie verliezen het PGB per 2014, wat "De meeste mensen hier zijn ernstige gevallen, die zullen hun PGB wel behouden." Dit impliceert niet dat hij achter de maatregel staat. "Zorg in natura zorgt voor hogere kosten, extra administratief werk en de drang naar meer werknemers. Als wij ook zorg in natura moeten bie den, moeten we hier wel met volle bezetting gaan zitten om de kosten te dekken. Dan verliezen we datgene dat ons nu juist onderscheidt en jj wat de patiënten ten goede komt." Om te spreken van afkeer is wellicht een groot woord. "Het is wel goed dat ernaar gekeken wordt," relativeert I Lamoree, "met PGB gefinancierde zorg kan ieder- een bieden. Dat zijn over het algemeen zorg verleners met goede intenties en inzet maar de regeling kan ook fraude in de hand werken en het is terecht dat daar wat scher per naar gekeken wordt. Als wij over moeten stappen naar zorg in natura, dan is het zo. Als het moet, moet het; al is het dan wel schoorvoetend." kleurplaten en stiften. Eugene is na zijn schoolwerk inmiddels achter de spelcomputer gekropen en staat erop dat ondergetekende een potje Mario Kart komt spelen. De sfeer is goed en dat komt door de aan pak van Ramp en Lamoree. Ramp: "Soms wordt er gesuggereerd dat we een Efteling zijn, dat is nu ook weer niet zo." Het is in ieder geval te hopen dat het sprookje van La razorg niet ten einde komt en dat zorgverleners en -vragers nog lang en gelukkig zullen leven.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 26