'MN HET WATER....' in deze regio zitje met de boot dicht OP DEOMGFAING, DAT VIND IK MOOI" VïlEVl AVONDWANDELING GROENE STRAND INSECTENHOTEL RIJ IIET BEZOEKERSCENTRUM EIGEN BEDJE ï'-4f -•* HART VAN HOLLAND ZOMER 6 JULI 2011 21 Echtpaar Hoogenboom maakt droomvaart To1 ysg Leuk uitje: De buurgemeenten Zuidpias en Waddinxveen zijn heel verschillend van elkaar, maar hebben ook veel gemeen. De ene gemeente heeft bijvoorbeeld net een gemeentelijke herindeling achter de rug, de ander staat aan de vooravond van een fusie.Waar beide gemeente ook veel van hebben, is water en waar water is_zijn recreanten. Hart van Holland gaat deze zomer op zoek naar eigenaren van een boot met een naam waar een verhaal achter zit. •-v e Geduldig wachten voorde Groenewegbrug; de droom verscholen achter het riet... Nesselande - Voor pleziervaart is geduld een vereiste. Afhankelijk zijn van de brugwachter kan leiden tot opstoppingen. Met de boot ligt het echtpaar Hoogenboom al twee uur te dobberen voorde Groenewegbrug over de Ring vaart. Maar het is vakantie voor meneer en mevrouw Hoogenboom dus er is geen haast bij. "In totaal zijn we veertien dagen op de boot. We zijn vertrokken vanuit onze woonplaats Woubrugge, een plaats in de ge meente Kaag en Braassem", vertelt meneer Hoogenboom. Vandaag heeft het echtpaar over de Rotte gevaren en zijn ze op weg naar Nieuwerkerk aan den IJssel. Waar het volgende tussenstation is weten mevrouw en meneer nog niet. "Dat hangt af van het weer. We gaan in ieder geval richting Gouda en vanaf daar zien we wel." Koken en slapen gebeurt op de boot. "Voor douche en toilet moeten we bij een haven aanleggen", aldus meneer. Een vaste route heeft het echtpaar niet uitgestippeld. Meneer zegt bondig: "Waar het mooi weer is, zijn wij." Waarom dan niet naar Spanje, het land van zon, zee, strand en volop vaarmogelijkheden? "Dat plan is er nog niet. Nederland is nog mooi genoeg." Over het wa terlandschap in onze regio zijn de Woubruggers wel te spreken. "Met deze sloep kunnen we ook op het IJsselmeer. Dan zitje op groot wa ter en is de wal ver bij je vandaan. In deze regio zit je met de boot dicht op de omgeving, dat vind ik mooi", aldus mevrouw. Varen is genieten voor het echtpaar. Hun boot heet Our Dream. Het is een sloep van het type Maril 7.25 en het echtpaar heeft de boot vier jaar. "Our Dream heeft niet zozeer een diepere betekenis. Het is sim pelweg omdat het hebben van een boot onze droom was", zegt meneer Hoogenboom. Droog vervolgt hij: "We hadden hiervoor ook al een boot en die heette precies hetzelfde hoor." Dat de boot veel onderhoud vereist vindt meneer niet erg. "Als ik aan de boot moet sleutelen voelt dat als vrij heid. Ik kan het water op, dat is bij een caravan anders. Dan moet je weer een eind rijden voor je er iets aan hebt." De leuze die mevrouw gebruikt, 'koop een boot, werkje dood', is dus louter als grap bedoeld. Haar man weet er gekscherend toch op in te haken. "Mensen in deze regio moe ten vooral geen boot kopen. Dan hebben wij namelijk meer ruimte om te varen." Oostvoorne - De Stichting Het Zuid-Hollands Landschap houdt woensdag 20 juli een avondexcursie naar het Groene Strand. Aanvang 19.30 uur. Een natuurgids vertelt over de karakteristieke duinplanten die nu in de vochtige duinvalleien bloeien. Er staat ook een bezoek aan de vogelrijke lagune op het programma. Vooraf aanmelden is verplicht en kan via de natuuragenda op www.zuidhollandslandschap.nl of telefonisch op werkdagen 010-272 22 22. De excursie start bij Paviljoen De Duinrand, Strandweg 4,3233 AN Oost voorne en duurt tot 21.30 uur. Het Groene Strand is een voormalig strand dat in 1966 door afsluiting van het Brielse gat is afgesneden van de zee. Sinds 2006 is door een om vangrijk natuurherstelproject weer een stukje 'ouderwetse' dynamiek in het gebied"teruggekeerd. Belang- Blóeiende parnassia. (foto: Jan van Dijk) rijk onderdeel van het project was het verzouten van het Oostvoornse Meer met zeewater uit het Beerka- naal. Door delen van de bodem op nieuw te bedekken met schelpjes en wit zand, is het gebied aantrekkelij ker geworden voor kustbroedvogels. Kluten, visdiefjes en plevieren heb ben hiervan geprofiteerd. Tijdens de excursie zullen veel van deze soorten te zien zijn. Bij de la gune staat een vogelkijkscherm, dat een ideale plek vormt om de dieren ongestoord te observeren met een verrekijker. Karakteristieke duin planten die de deelnemers bloeiend tegen kunnen komen zijn parnassia, heelblaadje, herfstbitterling, stijve ogentroost en de moeraswespen- orchis. De natuurgids van het Zuid- Hollands Landschap helpt graag met het herkennen van planten en dieren. Nieuwkoop - Hij valt niet te missen, het insectenhotel bij het bezoekers centrum van Natuurmonumenten in Nieuwkoop. Het welkomstbord aan de Dorpsstraat is omgetoverd in een groot en veilig tehuis voor tal van insecten zoals bijen en vlinders. Ook is één van de kamers ingericht voor egels. Het hotel is gebouwd door vrijwilligers van Natuurmonumenten. Verblijft u met vakantie in een tent? Of in een hotel, en wordt u echt verwend? Geeft het bed of luchtbed pijn in rug en lijf? Verdwijnt thuis vanzelf in eigen nachtverblijf Harry de Jong Waarom een insectenhotel? "De beestjes die in het hotel kruipen doen dat omdat zij zoeken naar veilige schuilplaatsen om de winter door te komen en hun eitjes te leg gen", zegt Marcel Nyst, die het inte rieur van het hotel heeft ontworpen. "Tegelijkertijd eten zij het bladluis in de planten op, bestuiven de bloemen en voor kinderen is het leuk om de kleine beestjes te bestuderen." Het hotel biedt kamers aan voor veel verschillende insecten, zo als hommels, lieveheersbeestjes, oorwormen, pissebedden en wilde bijen, maar ook padden en slak ken vinden hier een plaatsje. "En de begane grond is geschikt gemaakt voor egels", vult Nyst aan. Alle materialen die gebruikt zijn ko men uit het Nieuwkoopse Piassen- gebied. De ombouw is van kienhout, fossiel hout dat goed bewaard is in de veenlagen. Ook berkenstammen, vliertakken en natuurlijk veel riet zijn in het hotel verwerkt, zodat er voor ieder insect een geschikt on derkomen is. Wie goed kijkt herkent ook nog twee unieke kunstwerken in het hotel. Al lereerst de watertoren uit De Meije, Pietje Potlood. Ook een miniatuur van de Reghthuystoren is opgeno men in het hotel. En wie van veraf naar het hotel kijkt ziet een prachtig landschap. Het hotel is altijd toegankelijk en staat bij Dorpsstraat 116 in Nieuw koop. Naast het hotel staat een pa neel waarop informatie staat over de insecten die het hotel aantrekt. Het geeft inspiratie om ook zelf een insectenhotel voor thuis te maken. Daarnaast organiseert Natuurmo numenten geregeld middagen om met kinderen insectenhotels te maken van wijnkistjes. Voor meer informatie: www.natuurmonumen- ten.nl/bcnieuwkoopseplassen Veilig thuis voor bijen en vlinders en, oorwormen en pissebedden.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 21