Orion benadrukt de menselijke kant van de zorgvrager HART VAN HOLLAND ZORG IN DE ZOMER 13 JULI 2011 29 Zorg in de Zomer deel 2: Stichting Orion Wees welkom Kabinetsplannen De zorg gaat veranderen onder kabinet Rutte-I. Wat gaan de regionale zorginstellingen merken van de op handen zijnde veranderingen? De Tweede Kamerleden hebben een zomerreces, de zorg draait gewoon door. Hart van Holland loopt mee bij diverse zorgaanbieders. Deze week deel 2: Stichting Orion in Nesselande Op het moment van ons bezoek is de geestelijke gesteldheid goed. Op de buitenplaats vindt er een week- afsluiting plaats in het teken van de zomervakantie. Nanna Tintel, de as sistent van Molenaar en daarnaast productcoördinator, laat lege werk plaatsen zien: iedereen is buiten bezig. Tintel zette zelf de keramiek- plaats op bij Orion. Elk ambacht heeft een eigen werkplaats. De am bachten worden door de bewoners zelf gekozen, vaak middels stages bij de verschillende afdelingen. Van papier tot keramiek, van vilt tot houtbewerking: er is voor ieder wat wils. Buiten wordt een nieuwe manier van papier scheppen uitge test, waarbij er schilderijen worden gecreëerd door tijdens het scheppen van papier al bloemetjes in het pa pier te plaatsen. Tintel wordt door een bewoner aangesproken terwijl ze het tafereel van een afstand bekijkt. "Sorry dat ik gisteren zo verdrietig was Nanne, vandaag voel ik me weer goed. De mens is geen robot: het kan niet altijd goed gaan." Molenaar vertelde eerder over de functie van Orion in de buurt. Een cultuurtuin is een plek nabij het ter rein en is open voor omwonenden. "De cultuurtuin is een goede manier voor contact met de buurtbewo ners. Dat contact bevordert de goe de sfeer." Ondanks de goede sfeer in de buurt zijn mensen volgens Tintel vaak huiverig om in de winkel op het terrein te komen kijken. "Men sen rijden er wel langs maar komen niet snel binnen." Zowel Molenaar als Tintel zijn het erover eens dat mensen vaker naar de winkel mo gen komen. Op het terrein zijn vrijwilligers ook van harte welkom. Molenaar: "Als er in het woonhuis twee begeleiders zijn en een daar van gaat met een van de bewoners naar een voetbalwedstrijd kijken, moet de ander het huis in de gaten houden in zijn of haar uppie. Des te meer vrijwilligers er zijn, des te meer mogelijkheden er zijn voor de bewoners." De nieuwe methode van papierscheppen wordt toegepast. stoeld op de antroposofie. Antropo sofie houdt zich volgens Molenaar bezig met de vraag hoe de bewo ners zo volwaardig mogelijk mens kunnen zijn. "Daar wordt overal in de zorg aandacht aan besteed maar hier bewust, door de antroposofische werkwijze. Hoewel deze mensen an ders zijn dan gezonde mensen qua ontwikkeling, zijn er in hun levens veel parallellen", legt Molenaar uit. Als bondige leuze noemt ze: "Niet iedereen is gelijk, maar iedereen is gelijkwaardig." Ondanks de zorg die de bewoners nodig hebben, wordt het normale leven als meetlat ge nomen. "De woonbegeleiders en de werkbegeleiders zijn niet dezelfde mensen. Werk en privé blijft zo ge scheiden." Het terrein van Orion aan de Wol- iefoppenweg biedt verschillende ty pen zorg. Voor sommige mensen is werk niet de voornaamste behoefte: lichamelijke zorg staat voorop. Voor hen is er de basiswerkplaats. Als Molenaar er binnenloopt, verschijnt er bij de patiënten een glimlach op het gezicht. Een van de patiënten die ook op het terrein woont, Stef, kan niet spreken maar vindt het zichtbaar een eer dat Molenaar zijn kamer laat zien. Voor Stef is muziek heel belangrijk: in het huis waar hij woont hangen foto's waarop Stef glunderend achter een drumstel zit. Elders op het terrein bevindt zich Buiten Gewoon Werk. "Er is bij Bui ten Gewoon Werk altijd dreiging van agressie", legt Molenaar uit, "daar om is er een aanbouw geplaatst waar mensen naartoe kunnen als het uit de hand loopt. Gelukkig is dat nog niet nodig geweest." Molenaar: "Niet iedereen is gelijk, maar iedereen is gelijkwaardig. Niet iedereen bij Orion is afhan kelijk van zorg; met enige regel maat stroomt er iemand door naar het bedrijfsleven. Molenaar: "Onze taak is om die mensen goed te begeleiden. Het gebeurt wel eens dat ouders ons vragen om alvast te zoeken naar een plaats in het bedrijfsleven voor hun kind, voordat de overheid de zorgvrager dwingt in te stromen." Want ook Orion moet eraan ge loven: de vrijwel onontkoombare veranderingen in de zorg. Mole naar denkt dat de schade uitein delijk mee zal vallen. "Personen die nu deze zorg nodig hebben, hebben dat altijd nodig. Ik ver trouw erop dat dat financieel mogelijk blijft." De zogenaamde IQ-maatregel, die inhoudt dat mensen met een IQ tussen 70 en 85 geen aanspraak meer kunnen maken op AWBZ-zorg, is volgens Molenaar twijfelachtig. "Bij ons stromen ook mensen het be drijfsleven in maar dat is onge dwongen. Als het mensen wordt opgelegd kan er stress bij komen en dan is het te hopen dat die mensen niet achteruit hollen qua geestelijke gesteldheid." Nesselande - Tussen de oprukkende stad Rotterdam en het rustieke Zuid plas ligt de Wollefoppenweg. In deze bufferzone tussen stadse bedrijvigheid en dorpse vredigheid bevinden zich woon- en werkplaatsen van Stichting Orion, waar verstandelijk gehandicapten verblijven en zich ontwikkelen. Door Pepijn de Groot Het terrein van Orion zou een dorp op zich kunnen zijn; een bordje zo als bij andere dorpskernen zou niet misstaan. Er is bedrijvigheid in ver schillende takken waaronder kera miek, papier en houtbewerking. Het groen wordt goed onderhouden en speelt een belangrijke rol. Binnen kort wordt er ook groente verbouwd. "De kas staat er inmiddels. Het is een droom om hier uiteindelijk een ho recagelegenheid te creëren", vertelt Anneke Molenaar, teamleider van de werkplaatsen. Zelfvoorzienend zijn de bewoners niet. De producten waar zij aan werken zijn namelijk bedoeld voor de verkoop. "We staan regelmatig op markten en op Hemelvaartsdag en in november hebben we een gro te markt op dit terrein", aldus Mole naar. Daarnaast is er een winkel op het terrein waar producten te koop zijn. Goede kwaliteit is een streven van zowel bewoners als begeleiders. Molenaar: "We willen uit de sfeer van: ach, het is door gehandicapten gemaakt dus we kopen het daarom maar. De kwaliteit van het product is belangrijk en daar streven we naar. We hebben met de bewoners ook vaak evaluaties over hun producten en werkzaamheden." Antroposofie Die manier van reflecteren is ge- ledereen neemt deel aan de weekafsluiting op de buitenplaats.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 29