'MN HET WATER....' 0303 mivmssm (i> ZUIDERRUREN WAARDEREN VAREN 01» »E GOUWE WEEK- NATUUREXUURSIE VOOR 1 KINI >151 IEN JONGEREN WILLEN i,EEN HANGMATTEN, VULLEN! I'IVIXG iLm HART VAN HOLLAND I ZOMER I 20 JULI 2011 13 E EL SU EN O r De buurgemeenten Zuidpias en Waddinxveen zijn heel verschillend van elkaar, maar hebben ook veel gemeen. De ene gemeente heeft bijvoorbeeld net een gemeentelijke herindeling achter de rug, de ander staat aan de vooravond van een fusie.Waar beide gemeente ook veel van hebben, is water en waar water is, zijn recreanten. Hart van Holland gaat deze zomer op zoek naar eigenaren van een boot met een naam waar een verhaal achter zit. Waddinxveen - Met gastvrijheid die zuiderlingen kenmerkt wordt onderge tekende verwelkomd op het zeiljacht. Guido Ivens en Nora van Boven leggen net aan vlakbij de Goudse Spoorbrug, die pas over een uur opengaat. Deze zondagmorgen vertrok het Belgische echtpaar vanuit Boskoop op weg naar Dordrecht. Door Pepijn de Groot Dat is deel van hun zes weken durende reis. Ivens en Van Bo ven vertrokken op 9 juni vanuit hun Belgische woonplaats naar de thuishaven van hun boot in het Zeeuwse Wolphaartsdijk. "Dat is maar een uur rijden met de auto van ons huis", aldus Ivens. Het echtpaar vaart normaliter ook in de Zeeuwse regionen, met name op de Oosterschelde. Dit jaar is er echter een route uitgestippeld. "We ko men nu vanaf het Markermeer. We varen de Staande Mastroute", zegt Van Boven. De Staande Mastroute is grofweg genomen een route van het IJsselmeer tot het Noord-Bra bantse Willemstad. Varen zit in het bloed van Ivens. Geboren aan de Westerschelde had hij altijd water om zich heen. Ivens: "Ik heb als vakantie werk ook op zee ge werkt." Het zeiljacht dat het echtpaar nu als vaartuig heeft, stamt uit 2008. Daarvoor hadden we een kleinere boot, die was niet zeewaar dig", aldus Ivens. De boot vereist ook nog eens Weinig onderhoud. "De boot is van polyester. Een boot van ijzer is anders vanwege de con stante roest, dan blijf je bijschilde ren", legt Ivens uit. Eenmaal in de twee jaar moet de boot in een spe ciale lak worden gezet als onder houd. "Verder kuisen we het soms op met spullen, dat is vooral het interieur", aldus Van Boven. Het echtpaar heeft zojuist een tocht langs Boskoop en Waddinx veen achter de kiezen. "Deze route varen we voor de derde keer. Ik vind het een leuker stuk dan het stuk van Haarlem", aldus Ivens. Ook Van Boven is te spreken over varen over de Gouwe. "De mooie woningen en de tuintjes langs het water maken het gezellig." Toch is er ook wel verbetering ge wenst, want er kan nergens uitge breid aangemeerd worden volgens Ivens. "Er zijn weinig plaatsen waar je kunt aanmeren en vervolgens een dorp kunt bezoeken of boodschap pen doen. Dat is jammer, dat er weinig plaatsen zijn waar je even tueel een aantal dagen kunt blijven als het gezellig is. In Haarlem bij voorbeeld, daar kun je liggen in het centrum. Alleen is er geen stroom of water, je bent op jezelf aange wezen", aldus Ivens' beschouwing. Daar heeft het echtpaar wel goed op ingespeeld, op jezelf aangewe zen zijn. Er is werkelijk van alles aanwezig op hun ruim tien meter lange zeiljacht. Een badkamer, twee slaapkamers waarvan een functio neert als opslag, een oventje: Van Boven en Ivens gaan goed voorbe reid op pad. Wijzend naar de muur hangt er zelfs een televisie. "Soms lig je lang stil als je op zee vaart," vertelt Van Boven, "dan is het ide aal om even een dvd'tje te kijken. We hebben zelfs een computer bij ons maar wifi is niet overal aan wezig", zegt Van Boven met een glimlach. jEen zeiljacht met zo n uitrusting, die kan maar één naam dragen: El Sueno, Spaans voor 'de droom'. "We voeren altijd al met een kleinere boot en het was onze droom om een grotere boot te varen", vertelt Ivens. Hij is sinds kort met pen sioen en dat geeft extra vrije tijd. Het thuisfront lonkt echter weer. Van Boven, lachend: "Op 21 Juli- komt onze dochter nog meevaren, daarna gaan we richting huis. Er zal vast een stapel post liggen om door te lezen." iz: Ivens en Van Boven waarderen de Gouwe. "De mooie woningen en de tuintjes langs het water maken het gezellig." Bergschenhoek - Voor kinderen van zeven tot en met twaalf jaar houdt natuur- en vogelwacht Rotta zater dag 23 juli een natuurontdekkings- tocht. De deelnemers gaan zich bezig houden met de wonderbare wereld van de insecten en de vlinders. Met zoekkaarten en loepjes gaan ze op jacht. Verzamelen om 13.30 uur in Het Treftpunt van Rotta aan de Hoek- sekade 164. De excursie is om 15.30 uur afgelopen. In Het Trefpunt is een vlinderten toonstelling. Voor meer informatie en aanmelden: aadbets@xs4all.nl 010-5298580. De entree bedraagt 2,- euro. Nieuwkoop - Hij valt niet te missen, het insectenhotel bij het bezoekers centrum van Natuurmonumenten in Nieuwkoop. Het welkomstbord aan de Dorpsstraat is omgetoverd in een groot en veilig tehuis voor tal van insecten zoals bijen en vlinders. Ook is één van de kamers ingericht voor egels. Het hotel is gebouwd door vrijwilligers van Natuurmonumenten. De meeste middelbare scholieren en studenten buffelen tijdens de zo mervakantie flink door. En niet al leen voor het geld, ook vanwege de gezellige werksfeer en het opdoen van werkervaring. Dat blijkt uit een online onderzoek in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Uit de rondvraag blijkt bovendien dat veruit de meeste jongeren uit vrije wil een vakantiebaan hebben; slechts 1,8% verdient een centje bij omdat de ouders dat eisen. Een opvallend onderzoeksresultaat is dat maar liefst tweederde geen idee heeft hoe vaak het minimumjeugd loon wordt aangepast. Verder weet een op de drie van de jongeren niet datje met een bijbaan recht hebt op vakantiedagen en vakantiegeld. Top 5 vakantiebanen 1. Vakken vullen in de supermarkt 2. Baan in de ICT 3. Oppassen 4. Sportbranche 5. Financiële dienstverlening 2. Ik heb geen zin 3. Ik geniet liever van de zomer vakantie 4. Ik ben te druk met mijn studie 5. Ik weet niet wat ik wil gaan doen 6. Het mag niet van mijn ouders Voor meer informatie: www.werkdatlevertwatop.nl Opvallendste redenen waarom jongeren niet werken 1. Ik hecht waarde aan mijn vrije tijd Alsmaar regen alles koud en nat Wordt u het ook een beetje zat Toch kunt u er zeker van zijn Na regen komt weer zonneschijn. Harry de Jong

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 13