"We zouden de hele Dorpsstraat kunnen vullen met Thomashuizen" HART VAN HOLLAND ZORG IN DE ZOMER 20 JULI 2011 15 I Gespaard door Rutte De zorg gaat veranderen onder kabinet Rutte-I. Wat gaan de regionale zorginstellingen merken van de op handen zijnde veranderingen? De Tweede Kamerleden hebben een zomerreces, de zorg draait gewoon door. Hart van Holland loopt mee bij diverse zorgaanbieders. Deze week deel 3: Thomashuis Moordrecht. - T ook aan verandering onderhevig. "Hoewel de mensen werken, is dat puur als dagbesteding. De bewo- I ners ontvangen een wajong-uit- kering en daar betalen zij onder- meer hun huur van. De uitkering zal minder worden dus zullen de ouders een grotere eigen bijdrage I moeten leveren", aldus Visser. De organisatie van het Thomas- huis verdient een pluim omdat de naam Thomashuis een begrip is geworden. Daarnaast heeft I de onderneming ook invloed- rijke regiogenoten gecharmeerd. "WD-Kamerlid Tamara Venrooy is hier een aantal keer op bezoek geweest. Zij is overtuigd van de I kracht van de aanpak van het Thomashuis." vrije aanpak binnen de zorg lijkt ef fectiever dan het hameren op zorg plannen en de welhaast gedwongen vooruitgang van zorgvragers. "Uiter aard hopen wij ook dat mensen eruit halen wat erin zit, maar het moet niet. Iemand als Manon sprak amper toen ze hier kwam wonen, nu praat ze honderduit", vertelt Visser over een van de bewoners, die inmiddels met natte haren aan de ontbijttafel is aangeschoven. Het ongedwongen karakter van het Thomashuis is wellicht het ide ale klimaat voor zorgvragers met een verstandelijke beperking om te groeien. "Veel ouders willen hun kind plaatsen in een Thomashuis. Er moet ook gekeken worden naar het huis op zich; de klik met de onder nemers moet er zijn", aldus Visser. Aan de Moordrechtse Dorpsstraat zijn alle kliks aaneengeschakeld en lijkt iedereen op zijn of haar plaats te zitten. Visser niet op de laatste plaats. "Sommige dingen moeten, zoals boodschappen doen. Voor de rest proberen we te doen wat de bewoners willen. Wij proberen als zorgondernemers de bewoners het zelfde goede leven te bieden als het leven dat wij hebben." Geen chagrijnige gezichten aan de ontbijttafel van het Thomashuis. Moordrecht - In het Thomashuis is al vroeg bedrijvigheid. Ruurd Visser, zor- gondernemer, wekt de bewoners om zeven uur. De ontbijttafel is reeds ge dekt en de bewoners die vandaag moeten werken schuiven om de beurt aan. Een bommetje, een glas melk en een kopje thee of koffie en vervolgens met de bus naar het werk. Door Pepijn de Groot Geen chagrijnige gezichten aan de ontbijttafel. Dat kan komen door de versierde stoel die gereserveerd is voor Maarten, de jarige Job van vandaag. In een chique colbert komt Maarten glunderend de trap af. "Wat zie je er netjes uit, je lijkt wel een directeur", begroet Visser. Aarzelend wordt hij toegezongen door zijn me debewoners. Lauw onthaal of niet, de dag van Maarten kan zichtbaar niet meer stuk. Vanmiddag komen zijn ouders op bezoek en zal er taart gegeten worden. Dat stemt de ove rige bewoners - aan de gezichten te zien - ook tevreden. Samen met zijn vrouw Yvette runt Ruurd Visser het Thomashuis in Moordrecht. De zorgonderneming is bedoeld voor mensen met een verstandelijke be perking die ouder zijn dan achttien. In Moordrecht wonen acht bewoners, waarvan sommigen met autisme of het syndroom van Down. "Onlangs kwam er een plaats vrij. Daar kwa men tweehonderd aanmeldingen voor binnen", aldus Visser. Na de schifting werd één nieuwe bewoner gekozen. Aan de hand van strikt persoonlijke criteria. Met een reden: familie Vis ser woont in hetzelfde pand als de bewoners van het Thomashuis. "Wij zijn als gezin altijd in dit huis, dus wij kiezen. Met de bewoners vormen we een gezellig gezin, hoewel we geen vervangende ouders zijn." Aandacht voor bewoners De zorg in het Thomashuis is volle dig gericht op de bewoners. De vrij heid die Visser als zorgondernemer geniet is de kracht van het concept Thomashuis. "De reguliere zorg draait om papieren. Vergaderingen en zorg plannen opstellen, er wordt amper gelet op de zorgvragers", stelt Visser. Binnen het Thomashuis zijn er vier personeelsleden die naast het echt paar Visser begeleiding en verzorging kunnen bieden. "Mijn vrouw en ik de den het eerst samen, dan ben je 24/7 bezig. Nu hebben we soms een avond of weekend vrij. Zo krijgen we een beetje rust in ons hoofd." Daarnaast heeft het echtpaar twee jonge doch ters die ook aandacht nodig hebben. Vandaag heeft Visser echter alleen oog voor de bewoners. Visser rent gedurende zijn ontbijt door het huis om mensen te wekken, te helpen aankleden en wassen of om medicij nen te pakken. De bewoners laten de dageraad op zich inwerken op hun eigen manier: Thijs vergaapt zich aan een kinderserie, Mariëlle probeert de interviewer te versieren en Sophie swingt in haar badjas. Visser: "Feest vinden de bewoners het mooiste wat er is. In Moordrecht bezoeken we de meeste feesten." De bewoners zijn graag geziene gasten in Moordrecht. "We krijgen veel aangeboden van al lerlei kanten. Onlangs kwam er een groep jonge vrijwilligers helpen en toen hebben ze samen met de bewo ners geschilderd en poffertjes gebak ken", vertelt Visser. De gezelligheid zal niet worden geremd door de plannen van het kabinet volgens Visser. "De per soonsgebonden budgetten zullen veranderingen ondergaan. Per sonen die in kleine gehandicap teninstellingen wonen, zoals het Thomashuis, zullen het pgb be houden. Dat heeft Rutte gezegd in een toespraak." Dat er kritisch wordt gekeken naar het pgb vindt Visser prima want meer controle is nodig. "Voor thuiswonenden met een pgb wordt het een pro bleem. Die zullen zelf moeten gaan werken of hun ouders moe ten een kapitaal neerleggen." Van de portemonnee van de ou ders wordt in de toekomst ook wat gevraagd. De Wajong is namelijk Straat vol Thomashuizen Steeds meer mensen zijn overtuigd van de zorg binnen Thomashui zen; er is enorm veel animo voor de woonplekken. "We zouden de hele Dorpsstraat kunnen vullen met Tho mashuizen", concludeert Visser. De "Wij proberen als zorgondernemers de bewoners hetzelfde goede leven te bieden als het leven dat wij hebben.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 15