Vijf Moordrechtse scouts naar de Wereld Jamboree in Zweden Lingo spelen in de bieb Rommelmarkt bij Centrum Moerdregt Lollige MoordtZangers gedoopt HART VAN HOLLAND I MOORDRECHT 20 JULI 2011 17 "Hond Bobby trok moeder aan haar jurk als de deurbel ging" Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly von Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Wout van der Bas 1944vertelt over zijn jeugd en opvoeding door zijn dove ouders "Mijn drie broers, zus en ik heb ben een bijzondere jeugd gehad in Moordrecht. Onze ouders waren beiden geheel doof, daardoor kon den zij niet praten. Zelf heb ik geen idee van wie ik praten leerde, van mijn oudere broer of de buurkin deren van melkboer Slingerland Toch begrepen wij alles wat onze ouders duidelijk wilden maken. Zij konden wel lezen, schrijven en goed liplezen en gebaarden met handen en voeten. Van gebarentaal die men nu ziet door doventolken was toen nog geen sprake. Mijn moeder heeft op de Efatha school gezeten, zij verhuisde daarvoor vanuit Gouda naar Den Haag. Vader leerde in Dordrecht. Vader las ons zelfs voor uit de bijbel met klanken en gebaren. Een keer per maand gingen zij op zaterdagmiddag naar een doven- kerkdienst op de haven in Gouda. Wij werden dan meestal gebracht naar tante Pietje en oom Nol, de brugwachter.van de Haastrecht se brug, waar hij naast woonde. Soms gingen wij mee. Het 'Onze Vader' werd staand hardop gebe den met open ogen. Dan werden er allerlei hoge en lage klanken uitgestoten, het was geen gehoor! Na de dienst waren ze gezellig en luidruchtig bijeen. Regelmatig kwamen dove men sen op bezoek uit Moordrecht, zoals Martie van der Hoven, Chris en Nico van der Wees en Nico van der Linden. Chris en Nico begon nen in Nieuwerkerk een kappers zaak en een schoenwinkel. Vaak zijn dove mensen goede vaklui. Mijn vader was een harde werker en erg sterk. Hij verzorgde onze twaalf koeien en klein vee en daarnaast werkte hij bij boeren. Vaak werd hij uitgebuit. Kwaad Sommige dingen begreep hij niet, zoals die keer dat hij veel had overgewerkt bij zijn baas Neder- horst wegenbouwers. Hij kwam in een hogere belastinggroep terecht en kreeg daardoor minder geld. Hij was zo kwaad dat hij bijna op de vuist ging met de uitbetaler. Hoe leg je dit uit aan een dove? Later werkte hij bij de K.V.T. Als hij kwaad was kregen wij er ook van langs. Aan de trillingen Vader en moeder van der Bas met hun vijf kinderen. wist hij als wij op zolder aan het klieren waren, dan kwam hij met de mattenklopper naar boven. Wij stopten de kussens onder de de kens en kropen onder het bed en riepen au, au! als hij op de kus sens sloeg. Zo greep hij ook eens politie Hoogendonk bij zijn nekvel en zette hem buiten de deur. Ik werd verdacht voor iets wat ik niet had gedaan. Als we op bed lagen, kropen we soms door het dakraam en gin gen dan zomers zwemmen in het kanaal. Altijd waren er vrienden rondom onze boerderij aan de Westringdijk en later op een an dere boerderij. Mijn broers en ik waren wel vaak wat luidruchtig. Waarschijnlijk omdat mijn ou ders ons niet hoorden. Onze hond Bobby trok moeder aan haar jurk als de deurbel ging. Als zij'eens een nachtje naar haar moeder in Den Haag ging wilde de hond niet eten. Tuinenburg bezorgde de boodschappen via een bestel- boekje. Moeder was coupeuse en naaide en verstelde voor andere mensen. Op 12-jarige leeftijd ging ik om 4.00 uur op en 19.00 uur naar bed. Ik werkte voor schooltijd bij boer Cors Oudijk. Het geld gaf ik aan moeder, ik kocht wel een nieuwe fiets. Daarna werkte ik in de bouw. Nu woon ik met mijn vrouw in Ouderkerk, ook mijn kin deren en kleinkinderen. Mijn drie broers zijn helaas over leden. Eén verongelukte op jonge leeftijd. Alleen mijn zus Anke heb ik nog. Wij vonden het gewoon dat mijn ouders doof waren, ze waren goed voor ons en we hebben ons nooit geërgerd of geschaamd. Heel knap dat ze zo een gezin konden runnen." Van links naar rechts de Moordrechtse scouts Eva Mudda, Irene Faas, Anna van den Heuvel, Kristina van der Molen en Anouk Faas. Moordrecht - Scouting Moordrecht goes international. Vijf Moordrechtse scouts vertoeven van 27 juli tot 7 augustus in het Zweedse stadje Rinkaby voor de 22e Wereld Jamboree. Het internationale scoutingevenement heeft als thema's natuur, ontmoeting en solidariteit. Deelnemen aan de Wereld Jambo ree kan maar één keer in je leven. Het evenement wordt eenmaal in de vier jaar gehouden en deelne mers moeten tussen de dertien en zeventien jaar oud zijn. De Moor drechtse delegatie bestaat uit Anna van den Heuvel, Anouk Faas, Eva Mudde, Irene Faas en Kristina van der Molen. Het is uitzonderlijk dat Scouting Moordrecht met vijf mei den is afgevaardigd. De vijf dames maken deel uit van een gezelschap van circa 38.000 scouts uit 150 landen. Deze week, op woensdag 20 juli, vertrekken de Moordrecht se meiden al naar Denemarken om met het gehele Nederlandse con tingent in de stemming te komen. De Nederlandse delegatie bestaat niet uit vreemden van elkaar. Het contingent heeft al gezamenlijk gekampeerd in Ommen. De voor bereiding van de Moordrechtse scouts is al anderhalfjaar gaande, in die tijd ontmoetten zij andere Nederlandse Jamboreegan'gers uit de eigen regio. Het sparen heeft wellicht zelfs langer in beslag ge nomen. Hoewel het ditmaal nog een voordeel is dat de Jamboree plaatsvindt in Europa: de volgende edities worden gehouden in Japan en de Verenigde Staten. De groep vertrekt weer vanuit Zweden op 7 augustus. Moordrecht - Tijdens de zomerva kantie geeft de bibliotheek haar be zoekers, zowel de volwassenen als de jeugd, de kans om tijdens de ope ningstijden het spel Lingo te spelen. Hiervoor wordt dit spel op een groot scherm in de bibliotheek geprojec teerd. Op een scorebord wordt de stand bijgehouden. Aan het eind van de zomervakantie krijgt de topscorer een eervolle vermelding op de web site en wordt er een prijs uitgereikt. Voor deze Lingo hoeft men zich niet op te geven. Voor meer informatie: www.bibliotheekdegroenevenen.nl. Moordrecht - De koopjesjager kan zijn hart ophalen bij Centrum Moer dregt op 3 september. Tussen 10.00 en 15.00 zullen er kramen staan bij het zorgcentrum. Versnaperingen zullen niet ontbre ken. De kinderen kunnen ook naar hartelust spelen met ondermeer ring- en ballengooien en een speur tocht. Spullen die verkocht kunnen wor den - zoals keukengerei, servies goed, boeken en kleding - zijn van harte welkom. Dit alles kan worden ingeleverd bij de receptie op woens dagavond 31 augustus en donder dagavond 1 september van 18.30 tot 20.30 en op vrijdag 2 septem ber van 8.30 tot 15.00. Kramen zijn nog te huur, voor meer informatie 0182-373844. Moordrecht - Shantykoor De Moordtzangers heeft het eerste seizoen erop zitten. De Griekse zeegod Neptunus kwam, zag en concludeerde dat er 'teveel land rotten' deel van het koor uitma ken. Een zeedoop zou daar zijns mziens verandering in kunnen brengen. Niet alle koorleden ontvingen de eregast met evenveel respect. Maar door de knieën gingen ze. De leden individueel dopen was de oude Neptunus teveel, dus doopte hij symbolisch het langste en het kortste koorlid. Ter verhoging van de feestvreugde liet Neptunus wat schipperbitter achter.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 17