De Zevenster is sociaal knooppunt in Zevenhuizen r Houtjes bijten?! HART VAN HOLLAND ZORG IN DE ZOMER 27 JULI 2011 Activiteitenbegeleider Schenk helpt een handje. Zevenhulzen - "De activiteiten vinden plaats in vergaderzaal 1 en 2", aldus de receptioniste. Van de twee vergaderzalen is een grote ruimte gemaakt met in het midden een grote tafel. Verschillende ouderen hebben al plaats genomen en de buurmannen en -vrouwen grappen en grollen al onderling. Tessa Schenk, activiteitenbegeleider, schenkt koffie en gaat rond met een schaal speculaas. Door Pepijn de Groot "Zowel bewoners als mensen van buitenaf nemen deel aan deze in loop", zegt Carmen van der Aa, even eens activiteitenbegeleider. Eigenlijk is de activiteit een samensmelting van de huiskamer voor bewoners en de dagopvang voor mensen van bui tenaf. "Bij dagopvang denken som migen dat er alleen dementerende mensen zitten, maar dat is het niet. Dit is voor de sociale contacten, het is net een soos", legt Van der Aa uit. "Een tijdje is er het voornemen ge weest om de activiteit te schrappen vanwege beperkte deelname, maar zoals je nu ziet," zegt Van der Aa als ze naar de drukbezette zaal wijst, "is er weer veel aanloop met de komst van nieuwe bewoners." Dat ouderen en bejaarden gedwon gen zijn om achter de geraniums te zitten berust niet op feiten. Van der Aa en Schenk vullen elkaar aan om tot een compleet lijstje van activi teiten te komen. Van gymnastiek tot kaarten met de ANBO, van internet café tot theeleuten met muziek uit de jaren vijftig op de achtergrond; de mensen zijn niet op zichzelf aangewezen. Medewerkers zijn er minder vanwege vakanties, maar er wordt bijgesprongen door jonge vakantiekrachten. "Zij melden zich aan en vervolgens wordt er gekozen wie er bijspringt. De mensen die hier 'n de vakantie werken, komen vaak stage lopen en andersom. Als je er eenmaal inzit, kom je er niet meer uit", zegt Van der Aa. "Zorg moet in je hart zitten, als je rijk wil worden moetje in de handel gaan", voegt ze er glimlachend aan toe. Betrokkenheid van buitenaf Volgens Wim Ansen, directeur van de Zevenster, is die aanraking met zorg nodig voor betrokkenheid, met name die van vrijwilligers. "Daarom vind ik maatschappelijke stages zo goed. Dan zien de jongeren: verhip, het is eigenlijk anders dan ik mij had voorgesteld." Volgens Christa van Knotsenburg, hoofd activitei tenbegeleiding, ligt de leeftijd van vrijwilligers gemiddeld hoog, rond de zeventig. De rest laat het helaas vaak afweten. Van der Aa: "Je trekt niet snel meer een blik vrijwilligers open. Raar is dat niet, iedereen heeft hobby's en wil tijd besteden aan de kleinkinderen." Hoewel extra vrijwilligers geen en kele organisatie schade berokkenen, is het niet schrijnend bij De Zeven ster. Daar zal aan bijdragen dat De Zevenster een sociaal knooppunt is. "Er is hier een kapsalon, een tandarts, een restaurant waar ook mensen van buitenaf komen eten", somt Van der Aa op. "Zo komen er hier 'buitenstaanders' tussen de be woners en ziet men hoe het hier is." Onbekend maakt toch onbemind en daar is geen sprake van in De Ze venster. Volgens Van der Aa mag de stem bus terugkomen. "Bij de laatste keer stemmen was het stemhok ver plaatst naar Swanla. Toch kwamen er mensen om te stemmen. Voor de bewoners is het jammer, sommigen gingen vlakbij het stemlokaal zitten om te kijken wie er kwam en zo ont stonden er praatjes." Nieuwe Zevenster Het huidige gebouw van De Zeven ster wordt binnen afzienbare tijd verlaten voor een nog te bouwen zorgcomplex, hemelsbreed ongeveer honderd meter verderop. "Ik hoop dat het een kloppend hart van Ze venhuizen kan zijn", aldus Ansen. De activiteitenbegeleiders weten te vertellen dat het nieuwe complex ook een dokter, kinderopvang en een consultatiebureau zal bevatten. Dat draagvlak voor Zevenhuizen is mooi meegenomen, vooral de be woners gaan erop vooruit in het nieuwe complex. "De generatie van meer privacy komt eraan," zegt Van Knotsenburg, "daar wordt rekening mee gehouden. De appartementen zijn ruimer en de bewoners hoeven, ook als de zorgzwaarte toeneemt, niet meer te verkassen." Slecht nieuws is misleidend Hoewel men zich in Zevenhuizen kan verlekkeren op het aanstaande complex, zijn er genoeg zaken in de ouderenzorg die negatief in het licht staan. Er doen verhalen de ronde over schrijnende ouderenzorg. Te rugloop in het aantal bewoners kan Ansen niet constateren. "Mensen kiezen er niet voor om hier te komen wonen. Als je een pak melk wilt, kun je naar verschillende supermarkten. In de zorg bestaan er wachtlijsten, De veranderingen in de zorg val len ook niet best. "In de zorg heb je indicaties, die lopen van één tot tien. De overheid heeft besloten dat mensen met indicatie één en twee niet meer in aanmerking ko men voor permanente bewoning in De Zevenster, zij horen thuis te kunnen wonen", legt Ansen uit. Vervolgens benoemt hij het gevolg: "De zorgzwaarte zal toe nemen." De indicaties moeten steeds hoger zijn om in aanmerking te komen voor bewoning van De Zevenster, L er is geen keuze. Als er een plekje vrij is, dan ga je omdat je blij mag zijn datje zorg krijgt." Van slechte zorg en ouderen die wegkwijnen in eenzaamheid is geen sprake in De Zevenster. Niet alleen Ansen en de medewerkers zeggen dat, via de website zijn uitslagen te T waardoor de medewerkers ook met zwaardere patiënten te ma- I ken krijgen. "De manier waarop geïndiceerd wordt is al slecht. Het wordt op één dag gedaan, mis schien heeft iemand dan juist een 1 goede dag. Ik zie liever dat men- I sen geïndiceerd worden over twee of drie dagen", aldus Van der Aa. Ze ergert zich aan deze aanpas- singen. "Het zijn wel de mensen aan wie wij de welvaart te dan- I ken hebben. Moeten we die op een houtje laten bijten?", vraagt i ze retorisch. vinden van enquêtes over de tevre denheid van bewoners en hun fami lie. Ansen grijpt weer terug naar de maatschappelijke stages: "Die men sen zien dat het anders gaat dan in de media soms wordt voorgespie geld. Men moet niet vergeten dat er veel goed gaat en dat hetgeen fout gaat te veel in de spotlight komt." Ansen over slechte verhalen over de zorg: "Men moet niet vergeten dat er veel goed gaat en dat hetgeen fout gaat te veel in de spotlight komt." De zorg gaat veranderen onder kabinet Rutte-I. Wat gaan de regionale zorginstellingen merken van de op handen zijnde veranderingen? De Tweede Kamerleden hebben een zomerreces, de zorg draait gewoon door. Hart van Holland loopt mee bij diverse zorgaanbieders. Deze week deel 4: Centrum voor senioren De Zevenster

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 17