'AM HET WATER....' GllN LANGS 1)1- BOTTE KEMPHANEN GESPOT IN DE GROENE JONKER - 0 LA VIDA BIEDT HONDEN HAND zonnige 'v i m;, TOEKOMST ■msm HART VAN HOLLAND ZOMER 27 JULI 2011 19 De buurgemeenten Zuidpias en Waddinxveen zijn heel verschillend van elkaar, maar hebben ook veel gemeen. De ene gemeente heeft bijvoorbeeld net een gemeentelijke herindeling achter de rug, de ander staat mogelijk aan de vooravond van een fusie. Waar beide gemeen ten ook veel van hebben, is water en waar water is, zijn recreanten. Hart van Holland gaat deze zomer op zoek naar eigenaren van een boot met een naam waar een verhaal achter zit. Wildeman liet zich voor de naam van zijn boot inspireren door westernacteur John Wayne. Zevenhuizen - De Rotte en de aangrenzende gebieden herbergen veel bijzon- de laatste tijd wel tweehonderd derheden, van beschermde diersoorten tot cultuurhistorische monumenten, gekocht, een euro per stuk. Als het De boot van Johannes Wildeman valt vanwege de naam 'Rio Bravo' onder slecht weer is kijken we een film en cultuurhistorie. soms zit er best iets moois tussen." Door Pepijn de Groot Op de Rotte, tussen de Molenvier gang en de A12, ligt Wildeman aan gemeerd. Een smalle plank verbindt zijn boot met het vasteland. Samen met zijn vrouw Wieske vertoeft Wildeman vanaf 20 mei tot eind augustus op het water. Het thuis front is niet ver weg: het echtpaar woont in de Rotterdamse deelge meente Overschie. "Elke week gaan we naar huis. Mijn vrouw met de bus, ik ga zelf met de fiets. Dan doe ik er anderhalf uur over maar dan moet ik wel zo hard fietsen als Eddy Merckx vroeger", zegt de 81-jarige Rotterdammer. Je kunt een mens uit het water ha len, maar het water niet uit de mens. Wildeman heeft vroeger op zee gewerkt. "Van ketel binkie ben ik door gegaan tot matroos. Na de oorlog waren e op zee en overal werd feest gevierd." Toen Wildeman en zijn vrouw trouwden zat het zeeavontuur erop: hij ging aan de slag in de haven. "De hele tijd balen sjouwen in de haven. Soms vertrok er een boot en dan had ik heimwee naar het werk als matroos. Dat gevoel sleet: ik was toch altijd op een boot." De aanschaf van een eigen boot kon niet uitblijven. In 1972 schafte het echtpaar Wil deman hun eerste boot aan, hun huidige boot werd in 1982 gekocht. De naam 'Rio Bravo' stamt echter van verder terug in de geschiede nis. "Dat komt van John Wayne, een acteur uit westernfilms van vroeger. Die vond ik goed, dat was een stoere kerel in de films. Rio Bravo is de naam van een rivier en die komt voor in een film van John Wayne." Inmiddels kiest Wildeman voor andere films: aan boord is ook een dvd-speler aanwezig. "Op de markt heb ik er jgaMMMBr-'i Hoewel Wildeman zeeën en ocea nen heeft getrotseerd hecht hij veel waarde aan de Rotte. "We hebben met de boot door heel Nederland gevaren: de Kaag, Amsterdam, Al- mere. Nu doe ik dat niet meer, de boot heeft een buitenboordmotor en de benzine is duur. Bovendien is dit een van de mooiste plekken om te varen." De mening van Wil deman kan op bijval rekenen. "Zelfs de Friezen vinden dit de mooiste plas. Dat zegt genoeg, aangezien er in Friesland ook veel mooie plekken zijn." Vol lof is Wildeman ook over de omgeving. "Hier wonen normale mensen in de buurt, geen mensen met kapsones." Inmiddels staat mevrouw Wilde man al achter hetfornuis en gaat er een galm van gesudder door de Rio Bravo. Het enige waar Wilde man voor van boord moet is water, wat hij tapt vlakbij restaurant Meerenbos aan de overkant van de Rotte. Daarnaast maakt een zomer aan de Rotte het 'hamsteren' bij de su permarkt overbodig. "Ver derop haal ik aardappels, vijfentwintig kilo voor twaalf euro. Dan hoef ik niet de hele winter naar de supermarkt voor een zak van vijf kilo." - •-J Zevenhoven - De ernstig bedreigde kemphaan laat zich de hele zomer uitgebreid zien in natuurgebied Groene Jonker. Boswachter Martijn van Schie: "De Groene Jonker ver vult een waardevolle functie voor de kemphaan. Deze zomer heb ik er al tientallen waargenomen. Het zijn voornamelijk de duidelijk herkenba re mannetjes die al eerder beginnen met huntrek vanaf de broedgebie den." De kemphaan is een steltloper met een lange nek. De mannetjes, in de broedtijd duidelijk herkenbaar aan hun kleurrijke kraag en kuif, ko men bij elkaar op een zogenaamde stoeiplaats. Daar houden zij schijn gevechten. De vrouwtjes komen kijken en paren met een mannetje naar keuze. Deze gevechten zijn ongetwijfeld de inspiratiebron voor de term 'kemphanen' in onze taal, waarmee ruziezoekers wordt be doeld. Bijna uitgestorven Als broedvogel is de kemphaan bijna uitgestorven in Nederland en staat als ernstig bedreigd op de Neder landse rode lijst. Hoewel het enorm slecht gaat met de kemphaan in Ne derland zijn er zelfs weer broedende stelletjes te vinden in gebieden van Natuurmonumenten in Eemland. Door intensief gebruikte graslanden weer extensief te beheren zijn de aantallen weidevogels hier enorm. Van dichtbij spotten De Groene Jonker is een waterrijk natuurgebied met een grote plas, ruisende rietkragen en natte gras landen. De natuur is hier nog jong, de omzetting van landbouwgrond naar natuur is begin 2008 afgerond. Van Schie: "De Groene Jonker is een uniek stuk natuur met een heel natuurlijke vorm van waterbeheer. Hierdoor is het een aantrekkelijke omgeving voor moerasvogels en steltlopers. Er is weinig moeras achtige natuur in Nederland die zo toegankelijk is als de Groene Jon ker, dus een uitgelezen kans om de kemphaan van dichtbij te spotten." Wilt u ook een kansje wagen om de kemphaan te spotten? De meeste kans maakt u op het wandelpad (www.natuurmonumenten.nl) van af de parkeerplaats aan de Hogedijk in Zevenhoven. Neem een verrekij ker mee! Een vrouwelijke kemphaan, (foto: Ed Zijp) Stichting Dierensteun La Vida gaat de helpen de hand bieden aan een Spaans dierenasiel. Het asiel in noordelijk Spanje kampt met per soneelstekort waardoor de tijd ontbreekt om de honden regelmatig te wassen en hun vacht te verzorgen. La Vida komt op voor oudere en ge handicapte honden in binnen- en buitenland en heeft om die reden regelmatig contact met asielen in Spanje. Toen zij hoorden dat de Amigos del Perro wel wat hulp kon den gebruiken besloten twee vrij willigers om naar het asiel te reizen en zo te kunnen bijdragen aan de verzorging van de honden. Inmiddels heeft de stichting van een sponsor anti-vlooien en anti tekenmiddelen gekregen zodat de honden niet alleen schoon worden en ontdaan van hun overtollige vacht, maar ook vlo en tekenvrij de zomer doorkunnen. Op de terugweg reizen er twee hon den mee terug naar Nederland. Zij zijn inmiddels beide 'gereserveerd' door een familie in Nederland. Op die manier dient de reis nog een extra doel, in plaats van een uit zichtloos leven in een Spaans asiel krijgen deze honden de kans op een leven in Nederland met een eigen baas. Voor meer informatie: www.dierensteunlavida.nl Toen ik vanmorgen naar buiten keek Weer het natte weer van vorige week Ik wou zo graag dat ik melden kon Nooit meer regen ajleen nog maar zon Harry de Jong

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 19