De Eersteling maakt zich op voor verhuizing naar nieuw complex HART VAN HOLLAND ZORG IN DE ZOMER 3 AUGUSTUS 2011 Zorg in de Zomer deel 5: De Eersteling 17 De zorg gaat veranderen onder kabinet Rutte-I. Wat gaan de regionale zorginstellingen merken van de op handen zijnde veranderingen? De Tweede Kamerleden hebben een zomerreces, de zorg draait gewoon door. Hart van Holland loopt mee bij diverse zorgaanbieders. Deze week deel 5: Woonlocatie De Eersteling De Eersteling in nieuw jasje Op de kamer van Lieneke staan de verhuisdozen al klaar. Medio sep tember wordt het uitzicht werke lijkheid: de bewoners zullen dan in trekken in het nieuwe complex. Het is niet alleen een uitbreiding qua ruimte. De bewoners van De Zesling, een andere woonlocatie van Siloah aan de Moerkapelse Bredeweg, ko men op hetzelfde stuk grond te wo nen als de bewoners van De Eerste ling. "Op het moment delen de twee locaties de nachtdienst. De Zesling ligt anderhalve kilometer van hier, over een paar maanden een paar meter", vertelt Pons. De kleinscha ligheid moet inboeten door de sa mensmelting van de twee locaties, de zorgkwaliteit neemt toe. Kleinschaligheid is er in principe genoeg in Moerkapelle. Pons' acti viteiten als locatiemanager beper ken zich niet tot De Eersteling en volgens hem is overal een andere 'lokale cultuur'. "In Moerkapelle is het een stuk gastvrijheid. De bin ding met het dorp en haar bewo ners komt vanzelf en zo moet het ook, ongedwongen. De Eersteling zit hier al lang, sommige mensen wonen hier al dertig jaar." De Eer steling kan dan ook rekenen op een helpend handje van de omwonen den. Zorgzwaartepaketten "Voor de zorg is een links kabinet beter", stelt Pons. Desondanks vreest hij de kabinetsplannen omtrent de zorg niet. "De laatste tien jaar is er een proces in gang dat de zorg meer op maat heeft gemaakt, wat de cli ënt wil. Dat zal zich ook doorzetten onder dit kabinet." De zorgvragers Moerkapelle - Langs de Hollevoe- terlaan wordt gebouwd. Naast het bouwterrein staan portakabins, bouwketen voor tijdelijke bewoning. In de portakabins is De Eersteling gevestigd - een woonhuis van Si loah, een stichting voor gehandi captenzorg van de Gereformeerde Gemeenten - in afwachting op hun nieuwe complex. Door Pepijn de Groot En of de bewoners zich thuis voe len. Onderling worden lolletjes getrapt en ondergetekende krijgt in overvloed rondleidingen aan geboden. Bewoner Lieneke vertelt trots over de nieuwe meubels die. ze heeft gekocht voor het nieuwe complex. Haar zus Janet staat erop dat haar bonte diereneollectie wordt getoond. Liefkozend pakt ze een knuffel van een tijger. Zo sober is het niet in De Eersteling: het is welhaast een safari in Moerkapelle op de kamer van Janet met alle ze bra's, krokodillen en katachtigen. van buitenaf, die middels per soonsgebonden budgetten (pgb's) betalen voor bepaalde dagbeste ding, zullen wel getroffen worden. Dat sommigen de pgb's in de toe komst ontzegd zullen worden, kan Pons begrijpen. "We zijn qua zorg jarenlang verwend in Nederland. De pgb's zullen hier en daar verdwijnen maar dat is niet vreemd vanwege de fraudegevoeligheid. Het kabinet heeft overigens toegezegd met een alternatief te komen." De bewoners betalen echter met een budget dat bij hun zorgzwaartepakket (zzp) hoort, een indicatie die van licht (1) tot zwaar (8) loopt. Bij De Eersteling wonen mensen met een ZZP van 1 tot 4. Pons vreest de kabinetsplannen niet: 'We zijn qua zorg jarenlang verwend in Nederland. Het vorige gebouw was nog in han den van moederorganisatie Siloah, inmiddels is de grond en het nog te openen complex het eigendom van Vestia. Een extra instantie in het proces, betekent dat ook extra kosten? Pons zegt van niet. "Voor de bewoners niet, de zorgaanbie der - Siloah dus - moet zorgen voor het financiële plaatje. Wat wel verandert is de zorg zelf: toen Siloah het pand beheerde moesten de werknemers en ik als locatiema nager ook zorgen dat er aannemers en loodgieters kwamen. Nu de wo ningcorporatie daarover gaat, is er meer oog voor de zorg." De portakabins dienen sinds een jaar als woning. Vorig jaar juli werd het complex van De Eersteling afge broken omdat het pand verouderd was. Ruim een jaar later wenkt het nieuwe complex naar bewoners en vice versa. Tot medio september, wanneer de verhuizing plaats gaat vinden, zitten de vierentwintig be woners van De Eersteling nog in de portakabins. "In dit gebouw zijn vier woonkamers dus zes bewoners per woonkamer", legt Marlies de Vries (21) uit. Als begeleider staat zij klaar voor de bewoners. "De groepen bestaan nu uit zes mensen, in het vorige com plex uit negen mensen. Die kleinere groepen dienen om alvast te wen nen aan het nieuwe complex." De ruimte voor de bewoners zal toe nemen per september. "Hier is het soms rumoerig", zegt locatiemana ger Jan Pons (34). Hij doelt op de twee ruimtes die middels een scherm in tweeën gedeeld worden zodat er vier woonkamers ontstaan. Hoewel de bewoners op de huidige locatie al meer ruimte hebben dan in het oude gebouw, wordt met smart uit gekeken naar het nieuwe complex, "ledereen wil naar de nieuwbouw", concludeert Pons. "Voorheen had den we kleine kamers en één woon kamer. Als er visite kwam zaten alle bewoners erbij. In het nieuwe complex is veel ruimte; de kamers Een groep bewoners maakt zich op voor het avondeten. Het is de eerste volledige zomer dag in een lange tijd en de sfeer in huis geeft daar blijk van. De meeste bewoners komen uit hun werk. De mensen die niet werken zijn vaak al met pensioen of te oud om te wer ken. "Voor hen is het huiskamerpro ject, een soort dagbesteding. Het gebeurt op het tempo van de be woners", legt De Vries uit. Vandaag begeleidt zij samen met een collega twaalf bewoners. "Het is weinig li chamelijke zorg, het gaat er meer om datje er bent voor mensen. We proberen de sfeer van thuis hier na te bootsen", aldus De Vries. Bewoner Janet houdt een vriendelijke tijgerin haar kamer. worden bijna appartementen. Er zal dus ook ruimte zijn om eigen visite te ontvangen." Door de tijdelijke locatie pal naast de bouwplaats te zetten hebben zowel bewoners als werknemers gezien hoe het nieuwe complex is gevorderd door de tijd heen. Reformatorisch De Eersteling is een woonlocatie voor mensen met een verstandelijke beperking. De naam is symbolisch: De Eersteling was in 1978 de eerste gerealiseerde locatie van de stich ting Siloah. Het zorgaanbod van De Eersteling is gestoeld op de refor matorische stroming van het chris tendom. "Je kijkt naar de bewoners als volwaardige personen, zij zijn ook gewoon geschapen door God", zegt De Vries erover. Reformato risch wordt wel eens bestempeld als 'streng gelovig', iets waar Pons wel in kan komen. "Zondag twee keer naar de kerk, geen televisie in huis, ik heb dan wel een computer maar die gaat 's zondags niet aan. Voor iemand die daar anders over denkt is het al gauw streng." Werken op zondag zit er dus ook niet in maar in de zorg wordt daar een uitzondering voor gemaakt. Pons: "Dat is werken uit noodzakelijkheid: je kan en mag mensen niet aan hun lot overlaten. Als ik 's zondags thuis op de bank zit en er gebeurt een ongeluk, schiet ik ook te hulp."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 17