«IJ» PASSACillïRSSCHIP DOIÜT jÉHpip. Apr iir/j FLADDl'll Mlilï TIJDENS mVLINDERMIDDAG PRIMEUR: JONCEN VOOR ZEUR BEDREIGDE NEUSHOORNVOGEL RUISENDE BOMEN, ROMANTISCHE MIJ/JEK EN RIETEN HOEDEN 19 -to»'", i-'JSZ?- ^£c^-''t^L. ilT r De buurgemeenten Zuidpias en Waddinxveen zijn heel verschillend van elkaar, maar hebben ook veel gemeen. De ene gemeente heeft bijvoorbeeld net een gemeentelijke herindeling achter de rug, de ander staat mogelijk aan de vooravond van een fusie. Waar beide gemeen ten ook veel van hebben, is water en waar water is, zijn recreanten. Hart van Holland gaat deze zomer op zoek naar eigenaren van een boot met een naam waar een verhaal achter zit. Op zomerse dagen zie je heel veel vlinders en libellen fladderen rond om de Nieuwkoopse Plassen. Maar ook in je tuin en op school vliegen ze rond. Het zijn wonderbaarlijke dier tjes. Want hoe kan een klein rupsje uitgroeien tot zo'n prachtig insect? Tijd om een middag in het teken te stellen van de vlinder. Wil jij weten wat een vlinder eet en wat hij zoal meemaakt in zijn of haar leven? Kom dan naar de vlindermiddag op woensdag 17 augustus van 13.30 tot 14.45 uur in het bezoekerscen trum Nieuwkoopse Plassen aan de Dorpsstraat 116 in Nieuwkoop. De activiteit in bestemd voor jon gens en meisjes van vier tot zes jaar. De kosten voor deelname bedragen 4,50 euro voor leden, niet-leden be talen 7,50 euro. Voor meer informa,tie: en aanmel den: www.natuurmonumenten.nl/ bcnieuwkoopseplassen of 0172- 520010. Rotterdam - Vijfenveertig concerten met romantische, klassieke muziek, koor en a rials, tango en zigeunermu- ziek op zeven podia tussen de ruisen de bomen van Het Park aan de Maas in Rotterdam: dat is de Dag van de Romantische Muziek die op zondag 14 augustus gehouden wordt. Stichting Buitengoed organiseert het eendaags openluchtfestival voor romantische, klassieke muziek voor de 25e keer. Bezoekers flaneren in romantische kleding met flam boyante hoeden, snoepen uit een picknickmand en luisteren nippend aan een glas wijn naar prachtige klanken. Het festival is gratis toegankelijk. De dag begint met het openings concert om 12.00 uur, om 21.00 uur wordt afgesloten met het Maan lichtconcert. Voor meer informatie: www.dagvanderomantischemuziek. nl Monica Eijbers houdt de fiets met benodigdheden voorop de boot vast terwijl Hisse Lyklema en Roy Eshuis het sjouwwerk voor hun rekening nemen. Alphen aan den Rijn - Vogelpark Avifauna heeft er drie zeer zeldzame Visayan Tarictic neushoornvogels bij. Heel bijzonder, want deze soort is nog nooit eerder op het vasteland van Europa geboren en buiten de Fi- lipijnen maar op twee plekken in de wereld te zien. De Visayan Tarictic neushoornvogel (Penelopides Panini Panini) komt in het wild alleen op een aantal Fili- pijnse eilanden voor. Het is een van de meest bedreigde neushoornvo gelsoorten ter wereld; de wilde po pulatie wordt geschat op minder dan duizend exemplaren. De grootste bedreigingen zijn handel, jacht en ontbossing. Om deze vogels en hun habitat op de Filippijnen te bescher men is er een project gestart waarbij Vogelpark Avifauna en Chester Zoo in Engeland samenwerken met de Filipijnse overheid. Daarnaast zijn de twee voorgenoemde dierentui nen een Europees kweekprogramma gestart om als back up te dienen voor de wilde populatie. In het kader van dit Europese kweek programma zijn de ouders in 2007 naar Vogelpark Avifauna gekomen. Dit jaar zijn er voor het eerst eie ren gelegd en jongen van deze soort uit het ei gekomen. Het vrouwtje zit Bij neushoornvogels is het verschil tussen mannetjes en vrouwtjes vaak goed te zien. Bij de Visayan Tarictic neushoornvogel is dit verschil zelfs heel duidelijk, de mannetjes zijn wit en de vrouwtjes zwart. Wanneer de jongen uitvliegen kan aan de hand van de kleur meteen het geslacht bepaald worden. Waddinxveen - Het passagiersschip Vita Nova doet Waddinxveen deze week slechts een uurtje aan. De boot met een lengte van ruim 36 meter ligt even aan de Nesse aangemeerd zodat de driekoppige bemanning op de fiets naar de dichtstbijzijnde supermarkt kan gaan om voorraad in te slaan. Tig pakken toiletpapier, meloenen, pakken yoghurt; de 32 passagiers van de Vita Nova zal het vanavond en waarschijnlijk de rest van de week aan niets ontbreken qua natje en droogje. Nadat er een eind kwam aan de jeugdherbergperiode, ging Lyklema aan de slag met het aan de man brengen van fiets/vaarvakanties. "In de zomer organiseren we acht weken lang fiets/vaarvakanties voor met name Spanjaarden, Duit sers en Kroaten. Ze gaan aan boord in Amsterdam en van daaruit varen we bijvoorbeeld richting Gouda, Al phen en Leiden. Maar we gaan ook wel eens richting Friesland. De gas ten.slapen aan boord, eten hier (er wordt voor ze gekookt) en ze stap pen hier op de fiets. Net als van ochtend. In Gouda zijn ze met de fiets van boord gegaan, we pikken ze vanavond in Alphen weer op." Als de acht weken voorbij zijn, doet de Vita Nova dienst als hotelboot. "Soms liggen we op locatie, bij voorbeeld als we gevraagd worden als tijdelijk onderkomen te dienen voor arbeiders uit het buitenland. En anders zijn we te vinden tegen over het Nemo-museum in Amster dam", vertelt Lyklema. Wat er vandaag op het menu staat? Het enige vrouwelijke beman ningslid, Monica Eij bers, stelt haar collega kok Roy Eshuis voor de meloenen maar eens aan te gaan snijden. Dat scheelt weer ruimte; een schaars goed nu de boot helemaal is volgeladen. Tijd om af te meren. De journaliste van Hart van Holland wordt vrien delijk doch dringend verzocht de boot te verlaten. Er is werk aan de winkel. met de jongen ingemetseld in een boomstam in de Filipijnenhal van het vogelpark. In het wild is het in metselen noodzakelijk om de jongen te beschermen tegen roofdieren. Het zal ongeveer een maand duren voordat het vrouwtje eruit zal ko men. De jongen komen als ze twee maanden oud zijn tevoorschijn en vliegen dan meteen uit. „Ik heb de Vita Nova 16 jaar gele den gekocht", vertelt de kapitein. „Ik had eerst een klant. Die wilde een jeugdherberg voor twee jaar opzetten. Ik ben er toen een boot bij gaan zoeken die dienst kon doen als onderkomen; ik kwam uit bij de Vita Nova. Overigens heb ik die naam voor de boot bedacht. Dat pastte toen bij het doel ervan; jeugdher berg, jongeren, nieuw leven (Vita Nova). Daarvoor heette de boot Emanuel; een kerkelijke naam. De boot deed lange tijd ook dienst als kerkboot. Ook is de boot gebruikt als asielzoekerscentrum." Door Nicole Lamers De 60-jarige Hisse Lyklema is eige naar en kapitein van Vita Nova. Met zekere trots vertelt hij dat de boot waarop hij vaart één van de eerste passagiersschepen van Nederland is. „De boot werd vroeger de Tijdgeest genoemd en vervoerde in 1949 voor het eerst passagiers." Lyklema haalt een ingelijst krantenknipsel van de muur. "Hier lees je alles over de ge schiedenis van deze boot. Maar wel opschieten, want over tien minuten moeten wij weer verder." Het was Willem Feenstra die met de Tijdgeest de eerste passagiersvaar ten deed. Lyklema verwij: naar de gelijknamige rederij die later zou zijn ontstaan. De he dendaagse kapitein weet te vertellen dat de Vita Nova dateert \Jn 1923 en de eerste jaren dienst deed als vrachtboot. Pas toen het slecht ging met de vrach- tenmarkt, werd de passagiersvaart uitge vonden. Een mooi alter natief als inkomstenbron.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 19