"Bridge is soms vreselijk vervelend, soms is het geniaal" Marco Flier wint concours Nanteuil HART VAN HOLLAND J ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE 10 AUGUSTUS 2011 Voorzitter Bridgeclub Zevenhuizen hoopt op jonge, nieuwe aanwas "15 Doopjurken gezocht Collectanten gezocht Duivensport Niewold weet dat werkende mensen het druk hebben, maar hoopt toch binnenkort jonge leden te verwelkomen: "Zelfs als je een drukke baan hebt is bridge fijn om te spelen. Zevenhuizen - Wist u dat de bridgedichtheid van Zevenhuizen eind jaren zeventig het hoogste was van alle Nederlandse gemeenten? Bij dezen. Mo menteel zit de bridgeclub verlegen om jonge leden voor een nieuwe impuls. De voorzitter van Bridgeclub Zevenhuizen, Frank Niewold, ziet Zevenhuizen graag weer stijgen in het klassement van bridgedichtheid. Door Pepijn de Groot "Wij willen dat de vereniging met jonge mensen weer opgebouwd wordt van onderaf", aldus Niewold (63), die zelf als dertiger lid werd van Bridgeclub Zevenhuizen. Jonge mensen melden zich niet aan. "Dat is een landelijk verschijnsel. Men heeft het druk met werken. Daar naast wil men sporten, een- of tweemaal per week. In dat schema past bridgen niet." Het brede scala aan vrijetijdsbesteding naast de af name van vrije tijd is een combinatie die nadelig werkt volgens Niewold. Een vriendelijk tegenargument voor deze stellinginname: "Zelfs als je een drukke baan hebt is bridge fijn om te spelen. Je denkt hard na, maar over iets totaal anders dan je werk dus dat werkt ontspannend. Je zult zien dat je met een avond brid gen - ondanks het denkwerk - toch je hoofd kunt legen." Bridge is een sport die in (vaste) tweetallen wordt gespeeld. Als vier tal speel je een spel aan tafel en om te winnen moetje een brug (bridge) slaan naar de tegenstander. Kennis van het kaartspel is in je voordeel als je bridge wilt leren. Het sportjargon is voor een leek lastig te doorgron den. "Voor beginners duizelt het een beetje. Door gevoel voor kaarten en door veel met kaarten te spelen ga je naast bridge ook het kaartspel in het algemeen begrijpen", aldus Nie wold. Bridgedorp van weleer Bridgeclub Zevenhuizen heeft circa 1 leden en werd in 1974 opge richt. Al snel had de club honderd leden, relatief hoog op het aantal inwoners destijds. Zevenhuizen was in die tijd de gemeente met het hoogste percentage bridgers van Nederland. Bridge kan 'informeel' gespeeld worden, zoals gebeurt in Zorgcentrum De Zevenster op don derdagmiddag: de punten tellen niet voor een nationaal klassement. Bij bridgeclub Zevenhuizen is dat wel het geval omdat de club is aan gesloten bij de Nederlandse Bridge bond (NBB). "Het voordeel is datje een maandblad krijgt. Daarnaast geeft de bridgebond meesterpun- ten, waarvan een landelijke ladder wordt opgesteld. Dat neem je dus mee waar je ook naartoe gaat, in andere gevallen blijven de punten op de club." Aan de hand van de verhalen van Niewold lijkt bridge gebukt te gaan onder vergane glorie. "Zo'n dertig jaar geleden werd er jongerenbridge gegeven op zaterdagochtend. Twin tig jongeren kregen bridgeles, een flink aantal." De jongste leden van de bridgeclub zijn onlangs gestopt: dat waren veertigers. Door middel van bridgecursussen wil Niewold nieuwe mensen trekken. Ook wil hij het label 'elitair' wegnemen van de denksport die hij beoefent. "Ik kan me voorstellen dat bridge de klank heeft van elitaire sport. Dat is het niet, het is een denksport: je kunt het zo moeilijk maken als je zelf wilt." Juist dat open karakter maakt bridge 'een enerverend spel' in Nie- wolds belevenis. "Bridge is soms vreselijk vervelend, soms is het ge niaal. Als je op een goede manier hebt gespeeld kun je er een enorme kick van krijgen." Die kick ervaart Niewold mede dankzij zijn vrouw, die hem aan raadde om het spelletje te gaan le ren. Niewolds vrouw komt uit een bridgenest en speelde van jongs af aan. "Toen wij hier in Zevenhuizen kwamen wonen zei zij: 'als ik jou was zou ik ook bridgelessen nemen, anders heb je kans dat je contacten mis gaat lopen.' Hoewel ik niet met kaartspellen ben opgegroeid ben ik het steeds leuker gaan vinden. Geen potje bridge is hetzelfde." In de boekenkast is een uitgebreide col lectie boeken over bridge te vinden. Niewold probeert een stoomcursus bridge in het gesprek te verweven maar ondergetekende moet vrijwel alles met gefronste wenkbrauwen aanhoren. Swanla en scharrelen Met drie verschillende competities - een parencompetitie, viertallen competitie en een zomercompetitie - is bridge niet seizoensgebonden. "De parencompetitie bestaat uit zeven avonden, waar je er vier van moet spelen. Haal je dat niet, dan kun je beter niet meedoen. Als voet balteam kun je ook niet een aantal ronden overslaan." Zo'n avond is een flinke zit: elke dinsdag wordt er van kwart voor acht tot elf uur gespeeld met een kleine pauze tussendoor. In die tijd worden dan wel vierentwin tig spellen gespeeld en zes keer van tafel gewisseld. Genoeg prikkels. Wie door de vaste avonden in dorpshuis Swanla niet geprikkeld wordt, kan zich beroepen op het begrip Scharreldrive. "Vrijwel elke stad of dorp kent een drive", begint Niewold. "Dat is qua aantal spel len hetzelfde, maar na vier spellen wissel je van locatie. Een voorbeeld, vertaald naar Zevenhuizen: ronde een speel je in Chinees restaurant Jade, ronde twee in La Baraque." De Scharreldrive trekt elk jaar zo'n 250 bridgers dus Zevenhuizen houdt haar status als bridgedorp hoog. De naam is makkelijk uit te leggen. Niewold: "De drive is altijd rond Pasen. De mensen scharrelen over dorp." Met volle aandacht wordt de Scharreldrive voorbereid; binnen het bestuur van Bridgeclub Zeven huizen bestaat een commissie die de dag voorbereidt. Dorpshuis Swanla is het thuis van de bridgeclub. Niewold weet met de commotie rondom het dorpshuis nog niet wat de club te wachten staat. Het theater wordt gesloten, maar de theaterzaal is de speel- grond van de bridgers. "Wij zitten al vijfendertig jaar in het dorpshuis, altijd op de dinsdagavond. Wij kun nen niet naar een andere avond om dat we dan waarschijnlijk de helft van de leden kwijtraken. Ik hou al mijn hele leven rekening met dins dagavond; dat is mijn bridgeavond." De theaterzaal is ruim en Niewold zegt dat het precies past op een drukke avond, desnoods wordt een stukje serre meegepikt. In het erg ste geval moet de bridgeclub een andere ruimte vinden en dat is niet makkelijk. "En als dat moet en lukt, staan onze spullen in het dorps huis opgeslagen. Het is een vrese lijk gedoe om dat almaar mee te sjouwen." Overigens vreest Niewold niet voor sluiting van het dorpshuis maar vermoedt dat er dingen gaan veranderen. De vakantie is voorbij in dorpshuis Swanla, de bridgers nemen er weer plaats in de theaterzaal. Op dinsdag 16 augustus is er een vrije avond, waarbij belangstellenden van harte welkom zijn. Op 23 augustus begint de competitie en wordt er regle mentair gespeeld. "Tijdens de vrije avond wordt er minder streng ge keken: dat is om er een beetje in te komen." Voor meer informatie: 0180-632426 en www.dorpshuis.nl/sociaal/bridge.htm Moerkapelle - Tijdens Open Monumentendag op zaterdag 10 september vindt de Zen- dingsrommelmarktdag plaats in en rondom de Hervormde Kerk; dit jaar met als thema 'Nieuw gebruik, Oud gebouw'. Stonden vorig jaar trouwjurken in de belangstelling op de bij behorende expositie in de kerk, dit jaar heeft de organisatie gekozen voor de 'doopjurk'. Wie een of meerdere kinderen heeft laten dopen, of zelf gedoopt is in de Oude Hervormde Dorpskerk en nog een doopjurk in de kast heeft hangen, wordt uitgenodigd aan de expositie mee te doen. Men wordt verzocht bij de doop jurk of -pakje de datum van de doop te vermelden alsmede wel ke dominee de dienst heeft ge leid en een doopkaart of -tekst bij te voegen. Fotokopieën zijn ook mogelijk. Ook andere doop- attributen als het inlegvel in de trouwbijbel, ingelijste gebor duurde doopteksten, -borden of -planken, foto's, geboortekaart jes en liturgie zijn welkom; al les onder vermelding van naam, adres en telefoonnummer, zo dat de spullen na afloop van de expositie weer bij de recht matige .eigenaar terugkeren. Voor meer informatie: 079- 5932640, 079-5932917 of 06- 51786663. Moerkapelle - In Moerkapelle wordt in de tweede week van september gecollecteerd voor het Prinses Beatrixfonds, dat zich inzet voor mensen met een spierziekte of bewegingsstoornis. Voor de collecte, dit jaar in de week van 11 tot 17 september, is de organisatie op zoek naar een aantal vrijwilligers die circa twee uur van hun tijd willen geven aan dit goede doel. Voor meer informatie en aanmelden: 079-5931879 en www.prinses- beatrixfonds.nl. Zevenhuizen - Voor de jonge dui ven van postduivenvereniging de Stormvliegers stond afgelo pen weekend een concours vanuit Nanteuil op het programma. Op donderdagavond 4 augustus wer den 544 duiven ingekorfd voor dit concours over een afstand van 349 km. Om 7.30 uur werden de duiven gelost en konden ze naar huis vlie gen met een stevige wind in de rug. Om 10.53 uur klokte Marco Flier de snelste duif van de vereniging. Zijn duif had 102 km per uur gevlogen. De laatste prijsduif was 35 minuten later thuis. Uitslag: 1-13-22 Narco Flier, 2-17- 19 Ruud Brands, 3-10-12-18 Ron van der Made, 4 Cor Zweere, 5-6- 14-20-25 John Stofberg, 7 Johan Breedijk, 8 Nico Koppenaal, 11-15- 24 llona Koppenaal, 16 Cees Nobel, 21-23 Dick den Hertog.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 17