Onzekerheid drukt de pret niet bij V.V. Moerkapelle 16 HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE 10 AUGUSTUS 2011 Komst kunstgrasveld als punt achter roerige tijd Moerkapelle - 'Wat, waar en wanneer', dat moet in het hoofd hebben geze ten van het bestuur van voetbalvereniging Moerkapelle. Een plan voor een kunstgrasveld, een afgeblazen plan voor verhuizing, de komst van een ver bindingsweg, de aanleg van een kunstgrasveld: het waren roerige tijden. Een lach bij de cornervlag: het bestuur heeft gestreden voor het kunstgrasvela. Van links naar rechts: Zijderhand, Jonker, Van Vliet en vooraan Hoogma-de Leeuw Door Pepijn de Groot De storm is gaan liggen voor voor zitter Martien Zijderhand (57), jeugdvoorzitter Taco Jonker (51), penningmeester annex secretaris Hans van Vliet (62) en vrijwilli- gerscoördinator Aafke Hoogma-de Leeuw (56). Als laatste voetbalclub van Zuidpias heeft V.V. Moerkapelle straks een kunstgrasveld, achter het clubhuis. Op het veld crossen trac tors om rubberen korrels te strooien. Binnen de vereniging is er veel te doen geweest om het kunstgrasveld, dat aanvankelijk onnodig werd ge acht vanwege een op handen zijnde verhuizing van de sportvelden. Met de afronding van het kunstgrasveld wordt er een punt gezet achter een roerige periode. Turbulentie door gemeenteplannen Met de komst van de gemeente Zuidpias werd snel duidelijk dat het plan van verhuizing van de baan was. "Ruim twee jaar vergaderen en plannen maken verdween als sneeuw voor de zon", zegt Zijder hand verbitterd. "Ach, we hadden verder toch niets te doen", voegt Van Vliet daar cynisch aan toe. Be paalde plannen waren door de aan staande verhuizing in de koelkast gezet. "We wilden een nieuwe ver warming, een stukje aanbouwen: nu moeten we alle plannen herzien om het opnieuw op te starten. Het is zonde van de tijd geweest", con cludeert Zijderhand. Op de grens van Zevenhuizen en Moerkapelle zou de sportvelden een nieuw onderkomen geboden wor den. Op de huidige locatie staat een ontsluitingsweg en woningbouw gepland. Die plannen zijn opge schort maar de ontsluitingsweg zou nog wel eens de tweede grasmat van V.V. Moerkapelle kunnen kosten. "Dan zal de discussie ontstaan over een nieuw veld achter het nieuwe veld", vertelt Zijderhand. Hoewel veld twee dreigt te sneuvelen, ziet Zijderhand het nut van de ontslui tingsweg wel in. "Voor Moerkapelle zou het een hele vooruitgang zijn." De overige drie bestuursleden knik ken instemmend. Politiek tintje Die ruime blik komt niet uit het niets. Zowel Zijderhand als Hoog- ma-de Leeuw is actief in de ge meentepolitiek voor Gemeentebe langen Zuidpias. "Als het onderwerp V.V. Moerkapelle aan de orde is, moet je je gepast opstellen. Ik ben eerst politicus en daarna voorzitter van deze voetbalvereniging en niet andersom", luidt de mening van Zijderhand. Volgens Zijderhand is de politieke afvaardiging in het be stuur een pre. "De vereniging heeft veel baat bij mensen die weten hoe de organisatie van de gemeente in elkaar steekt." De voorzitter erkent dat het ook moeilijkheden met zich meebrengt. "We willen graag twee portakabins plaatsen. Onder mijn leiding zet ik die niet neer zonder dat dat volgens de gemeente kan. Leden zeggen: 'Joh, zet het neer en we zien wel.' Ik wil niet door de bur gemeester aangesproken worden met 'Wat gebeurt daar, je weet dat dat niet kan.'" De kracht van kunstgras Het kunstgrasveld heeft voor- en tegenstanders. Het bestuur is ech ter content met de komst van het veld, waar lang voor gestreden is. "Ons trainingsveld was er slecht aan toe en toen Groeneweg een kunstgrasveld kreeg, wilden wij dat ook wel", zegt Zijderhand. "De ge meente Zevenhuizen-Moerkapelle had toen nog het plan van een an dere locatie voor V.V. Moerkapelle. Toen dat werd afgeblazen is er be sloten dat we het veld toch zouden krijgen. We zijn er blij mee maar het heeft lang geduurd." De impuls die het veld moet ge ven heeft voorlopig vooral betrek king op training en jeugdvoetbal. Zijderhand: "Het is toch fijn dat mensen kunnen trainen zonder na afloop onder de bagger van het veld te lopen. Of, helemaal niet kunnen trainen door de conditie van het normale veld." De jeugd heeft naast de toekomst ook nog eens de beschikking over het kunstgras. "Het veld krijgt zo genaamde F-doelen, die geschikt zijn voor de E- en F-elftallen", legt Jonker uit. "Het is een vlak veld, wat fijn is voor die kleintjes. Daarnaast besparen we de hoofdvelden, waar de F-doelen aan de zijkant van het veld staan. Daar gaat het veld van achteruit, als er een keepertje de hele tijd op staat te springen." Het kunstgrasveld wordt overigens niet gebruikt voor vrij spelen. Daar is, voor de duurzaamheid van het veld, nadrukkelijk voor gekozen. Helpend handje Een handje helpen in het vereni gingsleven is voor velen geen pro bleem. "Wanneer doe je af en toe iets voor de vereniging en wanneer ben je vrijwilliger? Daar zit een groot verschil in", aldus Jonker. Van de eerstgenoemden zijn er legio, de tweede groep is een kern die niet toeneemt en misschien zelfs af neemt denkt Zijderhand. "Mensen willen geen continue verantwoor delijkheid dragen." Vrijwilligers werk op projectbasis is dan ook een middel dat wellicht ingezet kan worden. Hoogma-de Leeuw kan als vrijwilligerscoördinator meepraten over de malaise omtrent vrijwilli gers. '"s Zomers hadden we niets: de kantine ging zes weken dicht. Nu moeten we voorbereidingen treffen voor het nieuwe seizoen." Zijderhand durft te stellen dat de zomerse weken zonder competitie de drukste weken van het jaar zijn voor het bestuur. De arbeidsintensiviteit wordt vaak genoemd ais oorzaak van het da lend aantal vrijwilligers. Van Vliet plaatst daar vraagtekens bij: "Vroe ger was er de 45-urige werkweek, dat is inmiddels 38 uur geworden." De mensen die hard en veel werken zijn bij Moerkapelle de vrijwilligers. Jonker: "Dat zijn mensen met een eigen zaak. Mensen die overdag hard werken en 's avonds eigenlijk ook moeten werken maar weten dat ze naar de vereniging moe ten." "Men moet ons ook niet vra gen: heb je dat gezien op televisie," haakt Hoogma-de Leeuw in, "want wij hebben geen avondje vrij." Verschillende oorzaken worden ge noemd: vrouwen die inmiddels vaker werken, de focus die men verloor op vrijwilligerschap omdat het er altijd overvloedig was. "Op scholen zijn maatschappelijke stages verplicht en ik hoop echt dat het werken zal", aldus Jonker. "Besturen is niet al tijd leuk maar als het rotwerk was geweest, zat ik hier niet." Ook de toegenomen professionaliteit kan afschrikken. Hoogma-de Leeuw: "De lat ligt hoog, ook voor vrijwil ligers. Alles moet geregeld worden maar wij zijn maar met vier." Een of twee extra bestuursleden zijn dan ook van harte welkom. De komende tijd Hoewel nieuwbouw op de loca tie van de vereniging is afgewend, hoopt Hoogma-de Leeuw dat er binnenkort weer gebouwd wordt in Moerkapelle. "Voor alle instellingen is het jammer dat er al jaren geen nieuwbouw meer is gerealiseerd in Moerkapelle. Veel gasten uit het eerste zijn getrouwd en vertrokken uit Moerkapelle omdat hier niet ge bouwd wordt." Jonker ziet dat vaker op de jeugdafdeling. Tevens ontbre ken bepaalde elftallen door gebrek kige aanwas dus hoopt hij jeugd te werven binnen het dorp. "Alleen in Moerkapelle al is een groot percen tage potentiële voetballertjes en -sters die het laten afweten, soms is dat een geloofskwestie. Voetbal is een volkssport, het gaat niet altijd even netjes qua taal. Daar strijden we tegen. De normen en waarden willen we hebben en houden bij alle leden en coaches." Met het nieuwe kunstgrasveld zul len verhuisplannen voor V.V. Moer kapelle niet meer zo snel aan de orde komen. Echter de uitgestrekte polder rondom het complex lijkt niet te ontkomen aan een nieuwe bestemming. Het plan om glastuin bouw in de Wilde Veenen te creëren kan niet rekenen op veel sympathie onder Moerkapellenaren, af te wen den lijkt het niet. Hoogma-de Leeuw grapt: "Dan zijn lampen op het veld niet meer nodig." Maar voordat er gebrainstormd wordt over wat er kan gebeuren, geniet men voora van wat er nu gebeurt: een nieuwe impuls voor het voetballen.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 18