Roos-dynastie: rood-zwart bloed stroomt door de aderen HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE 10 AUGUSTUS 2011 17 Zoon Ed volgt vader Aad op als voorzitter van Groeneweg Zevenhuizen - Het Guinness Book of Records is er niet bij betrokken. Toch kan er aan de uitzonderlijkheid niet getwijfeld worden: Aad Roos (73) was tweeënveertig jaar lang voorzitter van voetbalvereniging Groeneweg. Zijn zoon Ed (4S) volgde hem op en daarmee is de Roos-dynastie een feit. De fundering van het voorzitterschap is al gelegd volgens Ed. Zijn vader Aad heeft het daar de afgelopen jaren erg druk mee gehad. Door Pepijn de Groot In september 2010 deed Aad Roos afstand van het voorzitterschap en mei jongstleden werd er een feest ter ere van hem georganiseerd. Op het feest kreeg senior de op één na hoogste onderscheiding van de KNVB: lid van Bijzondere Verdien sten. "Zelden wordt dat uitgereikt aan een bestuurder op clubniveau", zegt Ed. Het feest was een eer voor Aad. "Ik kan niet anders zeggen dan dat het top was," zegt een glunde rende senior, "ik ben er trots op dat hier zo'n feest is gegeven." Beide Rozen benadrukken dat afscheids feest een onjuiste term is: Aad is immers nog actief voor Groeneweg. "Ik ben nog steeds wedstrijdsecre taris bij de lagere elftallen en ik regel de scheidsrechters voor het eerste en tweede elftal", somt se niorzijn activiteiten op. Niet alleen de voorzitter is afgetreden: van het driekoppige bestuur van weleer maakt alleen secretaris Hans Roos (jawel, wederom een Roos) deel uit van het nieuwe bestuur dat bestaat uit negen man. "Het besturen is an ders dan voorheen, toen het bestuur vier keer per week in de bestuurs ruimte zat om met de vereniging bezig te zijn. Tegenwoordig kan dat niet meer; iedereen zit in de spits var zijn leven. Besturen kan alleen als je kleine, taken hebt", legt Ed uit. Aad kan dat beamen: "De telefoon was het "Communicatiemiddel vroe ger. Met de middelen van nu zou het bestuur een vergadering kun nen houden terwijl alle leden thuis zijn." De metamorfose van het voorzitter schap Het voorzitterschap is veranderd, niet alleen van degene die 'de ambt' bekleedt maar ook qua takenpakket. Roos senior leidde de bestuurs- en ledenvergaderingen en vertegen woordigde Groeneweg bij de ge meente én bij de verenigingen die bet eerste elftal bezocht. "De verte genwoordigersvan de bezoekers zijn vaak geen bestuursleden meer." Ed verklaart het als volgt: "Rond zo'n -Iftal loopt zeven man, waaronder een leider, technisch verantwoorde lijke, verzorging en een grensrech ter. Het is dan niet nodig om een afgevaardigde van het bestuur mee te laten gaan." De koers zal niet gigantisch veran- '1"ren nu Roos junior aan het roer staat. Ed, metaforisch: "De heipalen zitten stevig in de grond en de mu- rfm zijn opgetrokken." Als voorzit- tPr wil hij voortbouwen. Prestatie is voor een sportclub natuurlijk van betekenis maar volgens Ed is de 'unctie van voetbalvereniging als warm nest belangrijker. Desondanks men investeren in kwaliteit, hellicht gaan we geld steken in het jeugdvoetbal, bijvoorbeeld voor trainers. Als je investeert in kwa liteit komt de prestatie vanzelf." Zaken rondom het voetbalspelletje, daar ligt de focus van het nieuwe bestuur. Druk van de ketel Voor Aad was de intensieve voorbe reiding voor vergaderingen de reden om te stoppen. "Ik was er altijd een tijd mee bezig om alles in kannen en kruiken te krijgen." Naast voor zitter was Aad eerder bestuurslid, jeugdleider en speelde hij voor het eerste elftal. Vanwege een slechte knie was hij genoodzaakt te stop pen met voetballen. De doorslag gevende factor was nu vooral de drukte. Aad: "Het is een drukke periode geweest. Neem het eerste kunstgrasveld, tegelijkertijd kwam de roep om nieuwe kleedkamers en vervolgens het derde veld. Met veel partijen moest gepraat en onder handeld worden en dat hakt er wel in." Met een zoon aan het roer blijft Aad nauw betrokken. "Je voelt nog verantwoordelijkheid voor bepaalde dingen, maar niet als voorheen. De druk is van de ketel." Inmiddels wordt het tweede kunst grasveld aangelegd. Zo moeizaam als de onderhandelingen gingen over het eerste kunstgrasveld, zo soepel ging het met kunstgrasveld twee. "De Zevenster breidt uit: wij zijn ons trainingsveld kwijt, maar we krijgen er een kunstgrasveld voor terug waar alles op gebeuren kan", aldus Aad. Woningcorporatie Vestia, die het nieuwe complex van De Zevenster zal realiseren, betaal de mee aan het nieuwe veld. "Voor ons is het een garantie," vervolgt Ed, "we kunnen nog tien jaar hier blij ven. De locatie, tegen de bebouwde kom aan, waar iedereen op de fiets naartoe kan, is ideaal." Het kunstgras kent vele voordelen: het is minder seizoensgebonden, vermindert enkelblessures en de jeugd kan er overdag een balletje trappen. "Hoewel het kunstgras hierdoor sneller slijt, is men zo wel met voetbal bezig en ontwikkelen die jongens zich", vertelt Ed over de afweging. Kunstgras valt zelfs bij de moeders van de jonge voetbal lers in de smaak volgens Aad: "Toen er beslist werd in de raadszaal over het kunstgrasveld, stonden er ac tievoerende moeders die raadsleden foto's gaven. Die toonden kinderen die met bagger besmeurd waren omdat ze op een nat veld hadden getraind." Rood-zwart bloed De keuze voor Ed als opvolger was er niet direct. Sterker nog, Ed heeft te zamen met bestuurslid Peter Hordijk gezocht naar een waardig opvolger van zijn vader. Uiteindelijk is de voorzittershamer in de familie Roos gebleven. "Als klein ventje kwam ik aan de hand van mijn vader op de vereniging. Het rood-zwarte bloed stroomt door de aderen van heel onze familie. Zelf heb ik dertien jaar in het eerste gespeeld en toen ik stopte begonnen enkele leden mij al gekscherend 'de nieuwe voorzitter' te noemen." Met een drukke baan, een studie bedrijfskunde en een ge zin was er qua tijd weinig ruimte voor een bestuursfunctie. Hoewel de voorzitter in Groene- wegkringen soms 'president' wordt genoemd, wil Ed graag de bliksem afleiden: niet hij houdt de boel draaiende. "Wat de vrijwilligers hier doen op de vereniging is met geen pen te beschrijven. Zonder hen is het vrijwel onmogelijk de vereni ging in stand te houden." Wederom zijn vader en zoon twee handen op een buik. Aad: "Die vrijwilligers zijn onmisbaar. Die zijn zeker - ik bena druk, zeker - zo belangrijk als een bestuur." Tweeënveertig jaar voorzitterschap: een boek van de hand - an Roos se nior kan bijna niet uitblijven. De be kerfinale in 1979, de promotie naar de tweede klasse, de finale van deAD Cup in Gouda zijn maar een aantal hoogtepunten. Ed viel met zijn neus in de boter gedurende zijn ontgroe ning als voorzitter: het tweede, het derde en het vierde elftal werden kampioen, het dameselftal won de beker en een aantal jeugdelftallen werd kampioen. "Dat zal ik de ko mende jaren niet weer meemaken", stelt de nieuwe voorzitter. Zijn va ders voorzitterschap evenaren is geen doel voor Ed. "Ik denk niet dat het goed is dat er nog een voorzitter veertig jaar zit. We zitten nu met een goede groep met ambities en ik zie wel hoe lang het duurt."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 19