Herdenking bij Indië-monument Dienstplichtig militair in 'de Gordel van Smaragd' HART VAN HOLLAND REGIO 10 AUGUSTUS 2011 21 Nieuwerkerk aan den IJssel - Bij het Indië-monument aan de Kerklaan ter hoogte van nummer 42 vindt zaterdag 13 augustus om 20.00 uur de jaarlijkse herdenking plaats van militairen en burgers, die in de periode 1941-1951 zijn omgekomen in voormalig Nederlands-lndië. Stichting Evenement is op verzoek van het gemeentebestuur belast met de feitelijke organisatie. Een deputatie van oud-militairen en de Indische naoorlogse generatie zullen hun medewerking verlenen. Net als voorgaande jaren begint de herdenking bij het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1. Een ieder die aan de herdenking wil deelnemen, kan meelopen vanaf het gemeentehuis naar het monument. Vertrek vanaf het raadhuis om 19.45 uur. Voor meer informatie: v.boxhoorn@zuidplas.nl. De Moord rechtse El ly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly Is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moord rechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Door Elly van Gelderen Cees van Gameren vertelt over Nederlands-lndië Op het kerkhof te Medan, een eresaluut door het vuurpeloton tijdens een begrafenis van een militair. doold uit de Stevenstraat. Dat wist ik, want ik had een pakje bij hem gebracht dat zijn ouders aan mij gegeven hadden toen ik naar Indië moest. Later ging ik Dick opzoeken die met een longschot in het hos pitaal lag. Mijn verloofde Dini Her- sevoort kwam ook uit Moordrecht, zelf kwam ik uit Rijsoord. Onze Indonesische hulpen voor het koken en kleding wassen, waren koelies, baboes en djongos, laatst genoemden waren jongens tussen twaalf en zestien jaar die ook blij waren dat ze eten van ons kregen. We gingen naar diensten van veld predikers met een tegenstrijdige naam, het G.V.D., dat was de Gees telijke Verzorgings Dienst. Als we op konvooi waren wilden inlanders vaak meerijden om hun toko te voorzien van rijst. De rijst stapelden we dan op tegen de zijkant van de auto, wat tege lijkertijd een beveiliging was tegen vijandelijk vuur. Verdwaald De dagen 13,14 en 15 juli 1949 zijn de slechtsten van mijn leven geweest. Soldaten van onze com pagnie waren in een hinderlaag van de vijand gelopen. Met twin tig man hebben we drie dagen gezocht. We verdwaalden in het donker, we liepen hand in hand om elkaar niet kwijt'te raken, wantje kon geen hand voor ogen zien in die rubberbossen. Later met een overdracht kregen we de solda ten als krijgsgevangenen terug en twee van hen waren gesneuveld. Het waren je makkers, dat deed je wel wat, ik kan er nog moeilijk over praten. Van ons bataljon zijn er twaalf gesneuveld en begraven on der een vuurpeloton dat eresalvo's afvuurde. Op Sumatra was de militaire be graafplaats, maar later is een groot deel overgebracht naar de grote militaire erebegraafplaats in Men- teng Poeloe op Java. In het Hollandse Roermond staat het Indië-monument met zuilen waar alle namen ingegraveerd zijn van de Nederlandse militairen die in Indië gesneuveld zijn, en dat zijn er ruim zesduizend. Onder hen was ook de Moordrechtenaar Ger- rit Knoop die in een ander deel van Indië was gestationeerd. Soekarno De Ambonezen, die men toen zo noemden, hielpen ons, ze waren bij het leger van de K.N.I.L. Koninklijk Nederlands Indische leger. Ze wa ren fel gekant tegen Soekarno en vochten aan onze kant. Tijdens de tweede politionele actie van Hollandse soldaten, hadden zij Soekarno gearresteerd, ook twee andere kopstukken, aanhangers van Soekarno: Hatta en Sjajir. Ze werden bij ons gebracht en geïn terneerd in een vakantievilla van dokter Mansoer, de gouverneur van Noord Sumatra (een Indiër door Nederlanders aangesteld). De gevangenen kregen een goede behandeling, maar dit is weer een apart verhaal. Zes weken hebben wij hen bewaakt mets nachts een dubbele wacht en overdag een en kele. De capitulatie van Japan was op 15 augustus in 1945. Kort daarna maakte Soekarno zichzelf presi dent en het meeste Indische volk was het daarmee eens. Soekarno streefde naar een vrij Indonesië, wat hij uiteindelijk ge daan kreeg. De republiek Indonesië werd uitgeroepen, maar koningin Juliana tekende de overdracht pas 27 december 1949. Soekarno werd de eerste president. En zo is er een einde gekomen aan het Nederlands Indië waar velen soldaten het leven lieten. Veteranen Na 27 maanden mocht ik naar huis. We kregen bij het afscheid een ere teken van orde en vrede opgespeld. De terugweg met een Liberty schip duurde drie weken. De meeste soldaten hadden veel meegemaakt en sommigen hiel den er de zogenaamde tropenkol der an over. Op 26 mei 1950 was ik weer thuis in Rijsoord, waar ze een feestboog gemaakt hadden en tevens allerlei feestelijkheden organiseerden. Maar voor de vele soldaten die uit Indië terugkwa men was er geen commissie van ontvangst van de overheid, nog van de gemeenten. Veel later is er een veteranencommissie in het leven geroepen voor oude en nieuwe veteranen. Toen pas kre gen veteranen de waardering die ze verdienden. Tot nu toe werkt de commissie perfect. Prins Ber nard deed ook veel voor de vete ranen. Rond de verjaardag van de prins was er een veteranendag in Wageningen en nu wordt het in Den Haag gevierd. Prins Willem Alexander heeft de taak van Prins Bernard overgenomen. Na mijn thuiskomst ben ik als snel getrouwd en gingen we in de Moordrecht wonen, dan doen we tot op heden. Nog denk ik vaak aan die periode op Sumatra, je vergeet het nooit. In 1990 zijn mijn vrouw en ik voor het eerst terug gegaan naar Indonesië. Ik had er jarenlang voor gespaard. We hebben veel plaatsen bezocht. Zonder gevaar, ellende en een ge weer op mijn rug heb ik toen wel kunnen genieten van de prachtige omgeving in de Gordel van Sma ragd'." Cees van Gameren met een aapje. "Met de uitnodiging voor me, van de kranslegging bij het Indië-monu ment in Nieuwerkerk zaterdag 13 augustus komen veel herinneringen boven. Ik was dienstplichtig militair toen ik als infanterist (zandhaas) naar Nederlands-lndië moest. Ik stapte op twintigjarige leeftijd op 28 februari 1948 aan boord van het schip 'De Volendam' met 2400 man schappen, driehonderd bemanningsleden en veertien journalisten. Er waren veel Limburgers waar we veel lol mee hadden op het schip, ook al zat je als haringen in een ton. De reis duurde vier weken. In het ruim sliepen we drie hoog: op de grond, in het midden op tafels en boven in hangmatten. In Sabang op Sumatra mochten we even aan land voor een ver zetje. De reis ging verder naar de rede van Belawan, een haven plaats op Noord Sumatra. We werden gelost op een landings vaartuig omdat de haven te on diep was. Daarna gingen we met de trein naar onze garnizoens plaats in Pematang Siantar waar ik ben gebleven. Sumatra is veer tien keer groter dan Nederland, er waren in Nederlands-lndië, ook wel 'de Oost' genoemd, in die tijd honderdtwintigduizend Hollandse soldaten. Als infanteristen moes ten wij meestal een konvooi be waken en ook patrouille lopen. De rubber- en tabaksplantages wer den 's nachts lastig gevallen door infiltranten (Indonesiërs die voor Soekarno waren, dus tegen ons) zij werden 'ploppers' genoemd. Garnizoensplaats Ons onderkomen waar we gesta tioneerd waren stelde niet veel voor, we sliepen in houten krot ten. Soms kregen we visite van apen die de hele boel overhoop gooiden en zelfs onze koffers openmaakten. Als we onze helm niet droegen hadden we een hoed van stro tegen de zon. Eens zaten we op de grond in een kring tijdens een patrouille toen we werden beslopen door een tijger. Hij werd door een soldaat doodgeschoten. Hij nam hem mee om te prepareren. Ik ontmoette daar een Moor drechtenaar Jo Goedhart, hij vertelde dat er nog een jongen uit Moordrecht was, Dick Ver-

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 23