OP PAD MET DE wijkagent l Einde in zicht overlast wegwerkzaamheden 'Veelkleurig Indië' thema herdenking bij Indië-monument De scholen zijn weer begonnen HART VAN HOLLAND I ZUIDPLAS I 17 AUGUSTUS 2011 27 De wijkagenten Co van den Berg, Ron Jonker, Bas Rijfers en Tom Oostendorp laten de lezers van het Hart van Holland een stukje meelopen hij hun werkzaamheden in de gemeente Zuidpias. Deze week: Bas Rijfers, wijkagent in Zevenkuizen - Moerkapelle, over hoe je de koe hij de horens vat. "De zomervakantie is voorbij. Overal in de gemeente Zuidpias hangen de borden 'De scholen zijn weer begonnen'In de grotere steden komen de ontgroeningsdagen er weer aan. Het doet mij denken aan een voorval uit de tijd voordat ik wijkagent was. 's Nachts kwam er een melding dat er een koe werd gestolen op de Middelweg in Moordrecht. Nee, geen echte, maar een imitatie koe, even groot als een echte. Aangekomen op de plaats van het onheil zien we niets. Geen dieven, geen nepkoe, zelfs geen echte. Gelukkig had onze meldkamer contact met de melder en die leidde ons precies naar de plek waar we moesten zijn.doorlopen.nog een stukje...ja, nu naar rechts! En zie daar, in de baggersloot twee hoofden van twee jongens, tot hun nek in de modder. Samen probeerden ze met alle macht een unidentified floating object onder water te houden. Dat viel echter niet mee. Tussen het kroos bleef een koe toch duidelijk zichtbaar. En na wat ontkenningen gaven ze toe: "We zijn met z'n drieën." En nu dan het verhaal, want van zoiets word je razend nieuwsgierig. Deze cowboys bleken twee Rotterdamse studenten die als ontgroeningsopdracht een mascotte voor de studentenvereniging moesten regelen. Ze hadden eerder die week het leuke koetje in het Moordrechtse gras zien grazen en het plan was snel gemaakt. Ze zouden het beestje gewoon 'lenen'. Echter van dichtbij bleek 't koetje een flink koebeest te zijn en de logistieke problemen rezen ineens de pan uit. Het einde van het verhaal is dat we eerst allemaal vreselijk gelachen hebben, daarna de koe uit het water haalden en te drogen zetten op zijn vertrouwde plekje en vervolgens met een stinkende dienstauto richting bureau reden. Originele grap, zonder meer. Maar zonder vragen een koe bij de horens vatten.... helaas heet dat toch diefstal." r»i Over drie weken is het gedaan met de overlast op de kruising Burgemeester Klinkhamerweg/Noordelijke Dwarsweg. Zevenhuizen - Al twee weken is het, met name voor fietsers en wandelaars stof happen op de kruising van de Burgemeester Klinkhamerweg met de Noor delijke Dwarsweg. Maar het eind is in zicht. "Over drie a vier weken ligt het kruispunt er weer keurig geasfalteerd bij", belooft Joop Hazebroek. Hij is hoofd uitvoerder/projectleider van het wegenbouwbedrijf Hazebroek en Tamerus. In totaal duurt de klus die het we genbouwbedrijf in opdracht van de gemeente Zuidpias op zich heeft genomen, vijf maanden. "Het gaat om het opknappen van een traject van twee kilometer; vanaf de Rijks weg langs Swanla, dan dit kruispunt met de Noordelijke Dwarsweg en zo tot aan de nieuwe rotonde richting Nieuwerkerk. Het laatste gedeelte is een kwestie van frezen en opnieuw asfalteren. Hier op de kruising is de riolering vernieuwd en ook hebben we ondergrondse containers ge plaatst. Daarnaast is het voetpad verbreed. Het pad wordt nu bete geld", aldus de hoofd uitvoerder. De kruising is straks visueel ver hoogd. Hazebroek legt uit: "Dat ge beurt met lijnen en kleuren. Het is de bedoeling dat hier straks minder hard wordt gereden." Voordat de projectleider en zijn collega's straks naar huis gaan, wordt de kruising nat gespoten. "Dat doen we tegen het stof. Al hebben we in de afge lopen weken lang niet altijd hoeven te sproeien, er kwam genoeg nattig heid van boven." Hazebroek zegt wel eens een geïr riteerde automobilist tegen te ko men nu de kruising tijdelijk even moeilijk begaanbaar is, maar meent overwegend aardige dorpelingen te ontmoeten. "De mensen hier in de buurt moet ik echt een compliment je geven. Ze tonen veel begrip." Nieuwerkerk aan den IJssel -Bii het Indië-monument aan de Kerklaan vond Nieuwerkerk aan den IJssel -Bij het Indië-monument aan de Kerklaan vond zaterdag 13 augustus de jaarlijkse herdenking plaats van militairen en bur ners die in de periode 1941-1951 zijn omgekomen in voormalig Nederlands- Indië. Burgemeester Gert-Jan Kats hield een toespraak en werd gevolgd door vertegenwoordigers van de Indische naoorlogse generatie. Tot slot werden kransen en bloemen gelegd. Door Marianne Fortuin ^ts trok in zijn toespraak de lijn van het verleden door naar het he den en de toekomst: "Voor velen is Indië verbonden met veelkleurige, dierbare herinneringen. Herinne- nngen met mooie warme tinten, waarbij het noordelijke Nederland grauw en grijs afsteekt. Maar ook helaas verbonden met inktzwarte herinneringen, herinneringen aan onderdrukking, oorlogsgeweld en lijden, met alom de dood aanwezig. Bij die verwarrende veelkleurigheid staan we vanavond een moment stil. Om ons diepe respect te tonen voor hen die het leven gelaten heb- De herdenking begon bij het gemeentehuis, de aanwezigen liepen onder begeleiding van tromgeroffel naar het monument. ben, voor hen die voor het leven getekend zijn, voor hen die gevoch ten hebben en voor hen die zinloos lijden te verduren hebben. Het gaat ook om het overdragen van al die veelkleurige herinneren aan de ge neraties die komen. De capitulatie is dit jaar 66 jaar geleden. In de tijd komen we er steeds verder van af te staan, maar ik weet dat bij velen bij het ouder worden zware herin neringen soms scherper worden. Het stilstaan bij veelkleurigheid is niet louter een onderwerp van deze Indië-herdenking en mag niet be perkt zijn tot onze herinneringen. Het stilstaan bij moet worden het omgaan met veelkleurigheid. Want dat is de actuele uitdaging voor veelkleurig Nederland vandaag. Veelkleurigheid zoals wij dat aan onze kinderen willen doorgeven: met warme tinten en zonder inkt zwarte tijden." Mevrouw Reichardt sprak namens de Indische naoorlogse generatie. Het thema dat zij aansneed was de fundamentele eenzaamheid, waar Burgemeester Gert-Jan Kats legde met wethouder Arjen Hazelebach een krans namens de gemeente Zuidpias. wij als mensen op deze wereld mee te maken hebben. Zij las het ge dicht van Rutger Kopland voor 'Niet van geluk noch van verdriet.' Haar bescheiden stem en de ernst van het gedicht maakten indruk. Allard Lammerts van Bueren, van de derde Indische naoorlogse ge neratie, was de laatste spreker. Hij hield een geëmotioneerd betoog: "Elk jaar is dit een terugkerend thema: nog steeds is er heel veel rumoer op de wereld, nog steeds is er geen vrede. Er is nog heel veel stilgehouden, waar de volgende generaties veel van zouden kunnen leren. Ik wil graag die stilte door breken, de leegte vullen die ik voel, maar dat kan ik niet alleen. Voor nu maken we nog even gebruik van onze stille kracht, want die zit diep in ons hart." Daarna legde Kats samen met wet houder Arjen Hazelebach een krans namens de gemeente Zuidpias, er was een krans van de Militaire Vakbond ACOM en diverse mensen legden bloemen neer.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 27