m Woningbouw Zuidplaspolder op losse schroeven Boer treft ravage aan in weiland m HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 17 AUGUSTUS 2011 7 Honden bijten talloze schapen dood De Zuidplaspolder zal naar verwachting minder vol worden gebouwd dan in eerste instantie was gepland. Zuidpias - De Raad van State heeft, vorige week, verschillende bestem mingsplannen voor ontwikkeling van de Zuidplaspolder gedeeltelijk vernietigd. Hierdoor is de realisa tie van duizenden woningen in die polder op losse schroeven komen te staan. De gemeente Zuidpias meent dat de Raad van State kritisch is ge weest, maar benadrukt dat sorhmi- ge ontwikkelingen wel gewoon door kunnen gaan. Wethouder Bosman verwijst in dit geval bijvoorbeeld naar glastuinbouw in Zuidpias- Noord, ontwikkeling van de locatie Intratuin en de natuurontwikkeling in het centrum van de Rode Water parel. Door Nicole Lamers De bestemmingsplannen die groot schalige ontwikkelingen in de Zuid plaspolder mogelijk maken zoals de bouw van 5.300 woningen, de bouw van het zogenoemde Ringvaartdorp en meer ruimte creëren voor glas tuinbouw, nieuwe bedrijven, wegen en natuur, zijn aangevochten door enkele organisaties en particulieren. Gedeeltelijk zijn zij nu in het gelijk gesteld door de Raad van State. Te gen de uitspraak is geen hoger be roep mogelijk. De Raad van State zet een streep door de bouw van 1500 woningen in bestemmingsplan De Rode Wa terparel. Er zou door de gemeente namelijk niet voldoende rekening zijn gehouden met de aanwezigheid van een varkenshouderij in de buurt. De stankcirkel is niet goed bere kend, oordeelt Raad van State. Ook de ontwikkeling van het Ringvaart dorp is onzeker geworden. De Raad van State heeft met name moeite met de drie alternatieven die door de gemeenteraad zijn ontwikkeld. De alternatieven zijn, zeker voor wat betreft het aantal woningen, zo ver schillend dat hierdoor niet genoeg inzicht kan worden verkregen in de ontwikkeling van dit dorp. Voor de bouw van 750 huizen in Moerkapelle-Oost is, volgens de Raad van State, een akoestisch onderzoek nodig. De gemeente krijgt twaalf weken de tijd om de gebreken in dit bestemmingsplan te repareren. Naast de bestemmingsplannen heeft de Raad van State ook geoordeeld over bijbehorende exploitatieplan nen. "Deze zijn vooral vanwege for mele redenen vernietigd", schrijft de gemeente in haar reactie op de uit spraak. In dit schrijven staat ook dat 'de ontwikkelingen zijn opgenomen in globale bestemmingen waardoor de gevolgen hiervan op dit moment beperkt zijn. Bij de uitwerking van de bestemmingsplannen zal geke ken moeten worden hoe hier mee omgegaan kan worden. Wellicht dat de uitspraak wel gevolgen heeft voor de rechtstreeks bestemde functies, maar dit zal per geval onderzocht moeten worden op het moment dat Los van het oordeel van de Raad van State, lijkt ook het enthousias me van de provincie Zuid-Holland voor woningbouw in het algemeen wat bekoeld te zijn. Uitgerekend deze week liet de provincie in een persbericht weten voor verminde ring van het aantal nieuw te bou wen huizen te gaan. De provincie laat zich hierbij leiden door een on derzoek waaruit blijkt dat de bevol king van Zuid-Holland op den duur afneemt. "Door afspraken te maken over vermindering van het aantal nieuw te bouwen woningen willen we toekomstige leegstand voorko- dit aan de orde is.' Wethouder Bosman zegt 'uiteraard op onderdelen teleurgesteld te zijn'. "Maar wij constateren ook dat met name lopende ontwikkelingen in Ze venhuizen-Zuid en Knibbelweg-Oost kunnen worden gecontinueerd." De wethouder verwacht de gevraagde aanvulling met betrekking tot het bestemmingsplan Moerkapelle-Oost binnen drie maanden te kunnen le veren zodat ook dit door kan gaan. "Uiteraard zullen de consequenties van de uitspraken van de Raad van State nog nader moeten worden beoordeeld", aldus Bosman. Zo is bijvoorbeeld nog niet duidelijk hoe één en ander financieel doorwerkt binnen de Regionale Ontwikke lingsorganisatie Zuidpias (ROZ) en de publieke Grondbank; dit zijn ge meenschappelijke regelingen waarin naast Zuidpias ook Waddinxveen, Rotterdam, Gouda en de provincie participeren. men. Zo proberen we de leefbaar heid in het buitengebied op peil te houden", aldus gedeputeerde Lies- beth Spies. Uitgangspunt voor de provincie blijft ook dat nieuwbouw overwegend in stedelijke gebieden moet plaatsvinden. Een woordvoer ster van de gemeente Zuidpias laat weten dat het bericht van de pro vincie ter kennisgeving wordt aan genomen en dat het college geen noodzaak ziet om nu te reageren op de woonvisie van de provincie. "De gemeente Zuidpias wordt ook niet specifiek genoemd in het be richt van de provincie." Moerkapelle - Het is dinsdagochtend 9 augustus wanneer Dick Sol, schapen fokker, akkerbouwer en boomkweker door een wandelaar uit zijn bed wordt gebeld. Of hij naar het weiland aan de Rottedijk wil komen. Het is een ravage in zijn weiland; overal liggen dode en verwonde schapen. Door Nicole Lamers De passant heeft geen woord teveel gezegd. "Ik kwam aan en ik wist niet wat ik zag", vertelt Dick Sol. Een paar uur nadat het gebeurd is, is hij nog altijd zichtbaar aangeslagen. "Ik trof allemaal schapen aan die onder het bloed zaten, ik zag dode schapen liggen en er lagen heel veel schapen in de sloot." De politie die ook was gebeld, hielp boer Sol met het uit het water vissen van de dieren. "In pure paniek zijn ze erin gesprongen. Sommigen zijn verdronken." De politie meldt later op de dag twee Mechelse herders in beslag te hebben genomen; de vermoedelijk daders van de slachting. Ze zouden, volgens de eigenaar, zijn losgebro ken. De politie trof de honden aan op het fietspad langs de A12, zonder baas. Het wachten is nu op de uit- s'a9 van het bloedonderzoek waarna het Openbaar Ministerie zich zal be zig houden met de vraag of de bees- ben al dan niet afgemaakt moeten worden. Dick Sol meent dat: "Iedere hon denbezitter zijn hond aangelijnd m°et hebben of het dier in ieder ge val goed onder appèl moet hebben, 'edereen kan hier komen kijken wat honden kunnen aanrichten. Maar liefst twee dierenartsen zijn heel de ochtend bezig geweest met het laten inslapen van schapen die niet meer te redden waren en met het verzor gen van de gewonde schapen." In het weiland aan de Rottedijk had Sol een kudde lopen van 74 ooien. Daarvan zijn er inmiddels veertien dood (doodgebeten of later noodgedwon gen afgemaakt) en bijna vijftig ge wond. Maar tien schapen zijn on geschonden gebleven. Sol toont de dode beesten die op het erf afgedekt liggen en straks meegenomen wor den door een destructiebedrijf. Sol lacht, meer uit ongeloof en wellicht door zenuwen. "Ik denk dat van avond, als ik in bed lig, pas echt het besef komt over wat er is gebeurd." Sol fokt met schapen, Texelse schapen. "Ik heb/had in totaal 220 schapen." Hij laat een vakblad zien waaruit blijkt dat hij goed scoort met zijn schapen.Ik had heel vroe ger al iets met erfelijkheidsleer. Als ik geen boer was geworden, was ik zeer beslist verder gegaan in de biotechnologie. De schapen die nu dood zijn, zijn dus ook niet zomaar schapen. Met hun dood gaat ook genetisch materiaal verloren." Naast het dierenleed, is boer Sol dus ook financieel gedupeerd. Hij is beslist van plan om daar werk van te ma ken. Die mogelijkheid is er volgens de politie ook. Strafrechterlijk zit het volgens de politie anders in el kaar. "De eigenaar kan niet verant woordelijk worden gesteld voor het gedrag van zijn dieren", schrijft ze in haar persbericht. Maar de financiële afwikkeling is, volgens Sol, van latere zorg. "Het leed dat deze dieren is aangedaan is veel erger." Hij rijdt met de trekker naar het veld waar de schapen staan die de slachtpartij hebben overleefd. Veel beesten liggen versuft op het veld. De meeste hebben bloedplek- ken in de nek. "Daar zijn ze gebe ten", aldus Sol. Ook lopen enkelen kreupel. Het is een trieste aanblik. "Normaliter spartelen ze echt wel tegen als ze een prik krijgen, maar nu deden ze helemaal niets toen de dierenartsen ze verdoofden en an tibiotica toedienden. Dat geeft aan hoeveel pijn die beesten hadden. De komende dagen blijf ik nog wel even in de weer met die antibiotica. Mijn zoon heeft vandaag ook een paar uur vrij genomen van zijn werk om mij te komen helpen. Ik denk dat het wel een paar weken duurt voordat deze ooien weer een hecht koppel vormen en rustig in de wei staan te grazen." tii taais* Verwond schaap in de wei van Boer Sol.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 7