Innovatieve hevelvistrap feestelijk geopend Jachtwerf verzet zich tegen aanleg Zuidwestelijke Randweg Moordwinkels houdt Jaarmarkt Klikken mag Rommelmarkt in Centrum Moerdregt HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 31 AUGUSTUS 2011 33 Hengelsport Verrassingseoneours in de Biesboseh dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl Modeshow in Moerdregt Voetbal Geen geluk in bekertoernooi Moordrecht - Woensdag 24 augustus werd bij het gemaal Abraham Kroes de zogenoemde hevelvistrap officieel geopend door Hoogheemraad Agnes van loeien van het Hoogheemraadschap Schieland en de Krimpenerwaard. Van loeien, verantwoordelijkheid voorde waterkwaliteit, sprak daartoe eerst de genodigden toe in het gemaal en liet daarna bij de vistrap tientallen groene en blauwe ballonnen in de vorm van vissen op. Door Marianne Fortuin De hevelvistrap maakt deel uit van het project van het hoogheemraad schap dat een veilige, vispasseer- bare route om het gemaal heen realiseert. Het andere deel is een aanpassing van het inlaatbeheer van de Snelle Sluis: in het vismigratie- seizoen worden speciale schuiven in de sluisdeuren, zogenaamde rinket ten, opengezet voor de 'oversteek' Hollandsche IJssel - Ringvaart vice versa. De woensdag geopende he velvistrap bevindt zich aan de west zijde van het gemaal en verbindt de Ringvaart met het polderwater. Het is een unieke combinatie van een gesloten hevelvistrap en een open gedeelte met rustplaatsen. In het voorjaar trekken vissen van de Hollandsche IJssel naar de pol der om zich voort te planten, in het najaar maken ze deze reis in omgekeerde richting. Het gaat dan hoofdzakelijk om paling, bot, drie- doornstekelbaars en spiering. Van Zoelen: "Vissen zijn een belang rijke schakel in de biologie van de waterkwaliteit; ze zitten bovenin de voedselpiramide. We hebben als waterschappen dijken aangelegd, en stuwen en gemalen gebouwd. Allemaal heel nuttig, maar de vissen hadden het nakijken." Ze doelde hier op het principe, dat vissen zich door de stroom van het gemaal laten meevoeren. De mees ten overleven dit niet, omdat ze beschadigd raken door de pompen en leidingen van het gemaal. Soms kan het gemaal zelf visvriendelijk gemaakt worden, maar dat kon hier niet. Van Zoelen: "We hebben een omleiding gemaakt via deze bijzon dere vistrap. Het innovatieve zit 'm in de 'tussenstations' die zijn aan gelegd door het hoogteverschil van 4,5 meter en de lengte van 70 meter. Het is wel degelijk een trap, al lijkt het op een buis. Daarin zijn compar timenten aangebracht en borsteltjes voor de kleine vissen. De trap wordt vol water gezogen door een vacu- De hevelvistrap wordt gemarkeerd met ballonnen in de vorm van een vis umpomp. Er is een samenwerkings verband met andere waterschappen en voor het innovatieve aspect van dit project is subsidie ontvangen van Rijkswaterstaat en van Agentschap NL (onderdeel van het Ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie), waarvoor onze dank. Dank ook aan projectleider Sabine Terwindt, de aannemers, het advies bureau en de medewerkers van het gemaal." De werkzaamheden aan de hevelvis trap zijn in februari dit jaar begon nen. Uitvoerenden waren aannemers GMB Civiel en FishFlow Innovations. Gerard Manshanden uit Medemblik van FishFlow Innovations over he- velvistrappen: "Deze bestaan al een jaar of zes; de eerste is gebouwd bij Waterschap Aa en Maas. Het idee was om een hevelvistrap te beden ken voor locaties waar weinig plek is." De hevelvistrap is inmiddels in ge bruik genomen: de eerste paling is gesignaleerd! Den Haag/Moordrecht - Het bedrijf Waal Jachtbouw in buurtschap Middel- blok bij Moordrecht heeft vorige week bij de Raad van State stopzetting ge- eist van de aanleg van de Zuidwestelijke Randweg N207. De nieuwe randweg moet een einde maken aan de files op de huidige N207 (Rotterdamseweg) in Gouda-Zuid. De provinciale weg wordt in de richting van Moordrecht opge schoven en buigt dan af naar het oosten. Voor de buurtschap heeft de weg flinke gevolgen. Daar sneuvelt be bouwing om de weg te kunnen aanleggen. Het voorbereidende werk is onlangs gestart. Dat is de reden voor de jachtwerf om naar de Raad van State te stappen. Het bedrijf zelf hoeft niet te ver kassen. Wel is een deel van de loods waarin het zit, gesloopt. Naast de verwachte geluidsover last is volgens de eigenaar van het bedrijf vooral de bereikbaarheid van de loods een acuut probleem geworden. Hij zegt dat zijn bedrijf niet meer bereikbaar is voor trai lers waarop boten worden aan- en afgevoerd. De draaicirkel is name lijk veel te klein geworden. De be drijfsvoering wordt daardoor sterk beperkt. Volgens de provincie, die de weg aanlegt, wordt het probleem sterk overdreven. De jachtwerf zou al leen voor grote trailers ontoe gankelijk worden, zo bleek uit een praktijkproef die op het bedrijfs terrein is gedaan. En grote trailers komen zelden bij het bedrijf, aldus de advocaat van de provincie. Voor kortere trailers is er geen probleem. Dat werd duidelijk na een compu tersimulatie waarbij de draaicirkels op het bedrijfsterrein zijn onder zocht. De jachtwerf stelt echter dat dit onderzoek geen goed beeld geeft van de werkelijkheid. Dat zou de praktijk inmiddels hebben be wezen, maar de provincie is daar volgens de eigenaar doof voor. Eind oktober gaat de Raad van State uitvoerig in op alle bezwaren tegen de aanleg van de weg. Dan worden de bezwaren van de jacht werf ook weer bekeken. De voorzit ter van de Raad van State vroeg zich daarom af waarom dan toch nu al een blokkade van de aanleg nodig is. Volgens de vertegenwoor diger van de jachtwerf is dat zon neklaar. De hinder zorgt nu al voor een onwerkbare situatie. Raad van State doet binnen enkele weken uitspraak. Moordrecht - In het centrum van Moordrecht wordt zaterdag 10 sep tember van 10.00 tot 17.00 uur de Jaarmarkt gehouden. De Jaarmarkt wordt georganiseerd door Star Pro motions in samenwerking met de winkeliersvereniging 'Moordwinkels'. De ongeveer 100 kramen bevatten een breed scala aan producten, voor ieder wat wils, lifestyle producten, eadeauartikelen, boeken, speelgoed, ciierbenodigdheden, Tupperware, woondecoratie, multi-media en houtsnijwerk. Ook aan de kinderen is gedacht met een draaimolen, zweef molen of eendje vissen. Voor meer informatie: 010-5243434 °f info@starpromotions.nl. Moordrecht - Met een touring car werden zaterdag 27 augustus tweeëntwintig koppels vissers naar de Biesboseh bij Hank gebracht voor het jaarlijkse verrassingscon cours van HSV Moordrecht. Er werd met bootjes gevist en de vangst was slecht, met uitzondering van één koppel, dat een mooi netje be hoorlijke brasems had. Eerste wer den Henk Multem en Jan Aret met 12.750 gram, Leo van Ardenne en Simon Helder werden tweede met 4.850 gram en derde werden Jari en Erik met Faas 4.800 gram. Moordrecht - Firma Doorduijn showt woensdag 7 september in Centrum Moerdregt de nieuwe na jaarscollectie. De modeshow begint om 10.15 uur. Aansluitend vindt de verkoop plaats tot 16.00 uur. De toegang is vrij. Het centrum is ge vestigd aan Land voor Water 3. Moordrecht - In het toernooi om de districtsbeker verloor het eerste van Moordrecht drie maal op rij. Na het verlies tegen Zestienhoven (2- 3) werd het dinsdag 23 augustus 2-0 in Schoonhoven en zondag 28 augustus verloor de ploeg de thuis wedstrijd tegen VEP met 0-3. Moordrecht begint zondag 4 sep tember de competitie met de wed strijd tegen SJZ in Zoetermeer. Moordrecht - In Centrum Moerdregt vindt op zaterdag 3 september van 10.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt plaats, waar men een keuze kan ma ken uit een uitgebreid assortiment aan boeken, serviesgoed, glaswerk, prul laria, kleine huishoudelijke apparaten, kleding en dergelijke. Er worden di verse consumpties geserveerd als koffie, thee, hamburgers, saté, poffertjes en loempia's, stroopwafels en ijs. Kinderen kunnen zich vermaken met ring- en ballengooien en er is een speurtocht. Bij het Rad van Avon tuur zijn diverse prijzen te winnen. De opbrengst van de markt wordt tot een bedrag van maximaal 2500 euro door het Nationaal Ouderen- fonds verdubbeld en is bestemd voor een multimediahoek in recre atiezaal De Kroon. Spullen die verkocht kunnen wor den, zoals keukengerei, serviesgoed, boeken en kleding kunnen vanavond, woensdag 31 augustus, en op don derdag 1 september van 18.30 tot 20.30 uur worden afgegeven bij de receptie van Moerdregt aan Land voor Water 3; op vrijdag 2 septem ber kan dit van 8.30 tot 15.00 uur. Voor meer informatie: 0182-373844.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 33