OP PAD MET DE wijkagent 'ik fcc "Het is een soort virus datje grijpt Clubkampioen in eerste competitieronde onderuit Smullen op het Suikerfeest HART VAN HOLLAND MOORDRECHT/ZUIDPLAS 14 SEPTEMBER 2011 37 Vijfendertig jaar Zonnebloem De wijkagenten Co van den Berg, Ron Jonker, Bas Rjjfers en Tom Oostendorp laten de lezers van het Hart van Holland een stukje meelopen bij hun werkzaamheden in de gemeente Zuidpias. Deze week: Ron Jonker, wijkagent in de wijk Zuidplaspolder in Nieuwerkerk aan den IJssel, over de jeugd. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst Op een mooie voorjaarsmiddag in april 1956 gaat bij een willekeurige woning in Nieuwerkerk aan den IJssel de deurbel. Een mevrouw doet haar voordeur open. Zij ziet een groepje 15- a 16-jarige jongens uit de buurt voor haar deur staan. "Goedemorgen jongens, wat kan ik voor jullie doen?" Één van de jongens vraagt vervolgens: 'Goedemorgen mevrouw, bent u mevrouw Atje?' 'Nee", zegt de vrouw, 'ik ben Annelies Jansen, wie is in hemelsnaam mevrouw Atje?'Volgens mij bent u mevrouw Atje en we stelen nü uw deurmatje', roepen de jongens. Ze graaien snel de deurmat uit de woning en rennen gierend van het lachen weg richting het plaatselijk park. Na een zoektocht met enkele buurtbewoners vindt een boze mevrouw Jansen later die middag haar deurmat een stukje verderop, nat maar onbeschadigd in de sloot terug. Mevrouw Jansen besluit het voorval toch maar te melden bij de veldwachter van de politie, die op dat moment net langs rijdt op zijn flets. Deze weet op zjjn beurt de jongens te achterhalen en geeft de jongens in het'bijzijn van hun ouders 'eens flink op de donder'. Nadat door de jongens èn hun ouders excuses zijn gemaakt aan mevrouw Jansen is voor haar de zaak afgedaan en kan zij er achteraf best wel om lachen. Het samenkomen en de bijbehorende overlast van jeugd op straat 'is iets van alle tijden. Overlast, baldadigheid en vernielingen zijn zaken die honderd jaar geleden al speelden en ook over honderd jaar aan de orde zullen zijn. Natuurlijk is de maatschappij en ook de jeugd veranderd. Maar het principe büjft. Twaalf tot en met 18-jarigen puberen nou eenmaal, willen 'chillen' en hun eigen identiteit ontdekken. Dat doen ze niet thuis op de bank, maar op straat met hun vrienden en vriendinnen op hun 'eigen' plekkie. Dit samenkomen geeft nu en dan overlast, maar is wel normaal 'opgroeigedrag' waar iedereen, jong en oud, in zijn leven mee te maken heeft gehad. Maar wanneer opgroeigedrag risicogedrag of crimineel gedrag wordt, is het tijd om steVig in te grijpen. En hierin spelen de ouders van de jeugdigen mijns inziens een sleutelrol. Zij zijn en blijven te allen tijde verantwoordelijk voor hun kind. Voor het goed en prettig opgroeien van jeugd in de wijk, en dus ook voor de bijbehorende overlast, zijn in beginsel het kind zelf, maar vóóral de ouders/ opvoeders verantwoordelijk. Daarnaast hebben de buurt, school, familie, gemeente en politie ook veel met de jeugd en jeugdoverlast te maken. Dit zorgt ervoor dat ook zij véél invloed hebben op de jeugdigen. Gezamenlijk de verantwoordelijk nemen voor de jeugd is de juiste aanpak. Voor mij is het credo met betrekking tot jeugd: heb begrip voor de mooie maar lastige 'opgroeifase' waarin de jongere zich bevindt, hou altijd de vinger aan de pols en blijf met elkaar in gesprek. Een puber is niet of nauwelijks vast te pakken. Het is de kunst om met elkaar het één en ander in goede banen te leiden en proberen problemen te vóórkomen want 'wie de jeugd heeft, heeft de toekomst!' Schaken Moordrecht - "De Zonnebloem levert een positieve bijdrage aan het leven van mensen met een fysieke beperking doorziekte, handicap of gevorderde leeftijd. Door middel van huisbezoek, activiteiten en vakanties geven we kleur aan hun leven en willen we gevoelens van eenzaamheid te verminde ren." Met dat idee in het achterhoofd werd 35 jaar geleden de Moordrechtse afdeling van De Zonnebloem opgericht. Door Bart Jansen "Zelf kwam ik er in 1982 bij", ver telt Ina de Bruin. "Daarvoor werd de vereniging door mijn goede vriendin Adri alleen gerund." De Bruin zag op dat moment wat het vrijwilligers werk voor De Zonnebloem inhield en was 'verkocht'. "Het contact dat je met de mensen hebt, dat sprak mij het meest aan om te gaan begin nen als vrijwilliger. Je krijgt er zo veel energie van. Natuurlijk moetje er ook energie in steken, maar daar krijg je dus heel veel voor terug", al dus De Bruin. Dat De Bruin er veel tijd in heeft gestoken is een understatement. "Ik heb jarenlang in het bestuur geze ten en daar gaat veel tijd in zitten. Nu ben ik daarmee gestopt en alleen nog actief als vrijwilliger", vertelt De Bruin. Stilzitten als vrijwilliger doet de Bruin echter niet. "Ik ben nu veel bezig met het bezoeken van onze gasten." Volgens De Bruin is het bezoekwerk het meest waardevolle dat De Zon nebloem haar gasten kan geven. "Alle uitjes, en vakantiereisjes zijn natuurlijk heel erg leuk en dat moe ten we ook vooral blijven organise ren, maar toch denk ik dat men het meest geniet van de bezoekuren", zegt De Bruin die zelf zo'n acht gas ten 'onder haar hoede' heeft. Het aantal gasten dat De Bruin be dient laat haar betrokkenheid bij de vereniging zien. "De meeste vrijwil ligers hebben één, twee en soms drie gasten waarbij ze langs gaan", vertel Marianne Buitendijk, voor zitter van de afdeling Moordrecht.- Marianne Buitendijk en Ina de Bruin van De Zonnebloem in Moordrecht. "Ina moet er echt een dagtaak aan hebben om iedereen te bezoeken." "Het is een soort virus datje grijpt", vindt De Bruin. "De laatste tijd heb ik het vrij druk gehad en daardoor heb ik wat minder tijd aan mijn gasten kunnen besteden, maar ik ga zeker weer tijd voor hen vrij maken." On danks dat de vereniging bijna veer tig vrijwilligers telt, kunnen zij niet genoeg benadrukken dat nieuwe vrijwilligers altijd welkom zijn. "De meeste vrijwilligers die nu bij ons actief zijn zitten er ook al lange tijd bij. Dan heb je het meestal al over een jaartje over twaalf of vijf tien. Maar ook zij worden ouder dus we zitten eigenlijk ook te wachten op wat jong bloed", aldus Buitendijk. Daar ligt echter gelijk het probleem. "Tegenwoordig heeft iedereen een baan waardoor men minder vrije tijd heeft", aldus de Bruin. "Dan is het inderdaad lastig om daarnaast nog actief te zijn als vrijwilliger." De vereniging bestaat echter al 35 jaar en dat mogen er best zeventig gaan worden. Alleen is het dan wel te hopen dat die nieuwe lading vrij willigers er ook daadwerkelijk komt. Zorgen voor laterzou je denken. Wat nu eerst op het programma staat is een gezellige dag voor de gasten om het 35-jarig bestaan te vieren. Deze vindt zaterdag 17 september plaats in de Zespunt. "We zorgen dan voor een leuke artiest die komt optreden en men krijg een lekker hapje eten en drinken. Het wordt een gezellige middag voor ons allemaal", besluit Buitendijk. Moordrecht - Clubkampioen Hans Lodeweges moest er tijdens de eerste competitieronde duidelijk nog inkomen. Pim te Linteloo drong hem met de zwarte kleuren in het defensief en Lodeweges kon het in de slotfase niet meer rechttrekken. De leden van de familie Van der Wouden daarentegen waren direct goed op dreef. Lotte noteerde de eerste winstpartij van de competitie door met een stukoffer de konings stelling van Aad van der Meer te slopen. Gerard maakte het Mick van den Berg lastig door een nieuw idee tegen de Franse verdediging van Van den Berg prima uit te werken; remise was het gevolg. Remise werd eveneens overeengekomen in de partijen tussen Ad Multem en Frank van de Pavoordt, Arie Macdaniël en Frans Dubois en Leen Boonstra en Teus Boere. Marten Evengroen bleek het scha ken nog goed machtig door vrij sim pel Frank Penders te verslaan. Veel strijd op het bord bij Léon Jacobse en Frank Visser. Een tijdelijk pionof fer van Visser had niet het gewenste effect en leidde tot overwegend ini tiatief bij zijn tegenstander. Bij het vorderen van de partij keerden ech ter de kansen en met binnendrin gende zware stukken werd Jacobse onder de voet gelopen. Winstpartijen waren er tijdens deze eerste ronde voor Peter Koolmees in zijn partij tegen Marian Schooner- woerd, Pane Vink tegen Ton van Smirren en Aad van den Berg tegen Rien Duine. Moordrecht - Op basisschool De Achtbaan werd vorige week het Suikerfeest gevierd. De aula was door de ouderraad traditioneel versierd en Islamitische ouders verzorgden verschillende lekkernijen. Dat was smullen!

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 37