VAN DER hammen L Ht Klikken mag AotieprtW Verhalenvertelster tijdens Week van de Alfabetisering Woningmarkt onder de loep Weer ernstig ongeval kruising Bredeweg/Middelweg de Haij van derWende advocaten www.hartvanholland-online.nl fiets ;laar.n!0 a Via bewustwording en magnetiseren; snel herstel! HART VAN HOLLAND I REGIO I 14 SEPTEMBER 2011 Ook voor uw leventestament! Thuis in de regio. - NtontegD#w«i»9«"- www.notariszevenhuizen.nl Holistisch Therapeut - Ingrid Olieman www.JeHara.nl Vragen? Bel Ingrid 06 40707271 v.d. Mee Jansen hoveniers Voor: tuinontwerp, tuinaanleg tuinonderhoud kijk ook op onze website www.droom-tuin.nl Waddinxveen - Het belang van le zen, schrijven en rekenen stond cen traal tijdens de zevende editie van de Week van de Alfabetisering. 'Doe mee' was in de week van 5 tot en met II september het thema. In de vestiging Waddinxveen van biblio theek De Groene Venen boeide ver halenvertelster Gerda Hoogendijk woensdag 7 september het aanwe zige publiek met twee sprookjesach tige verhalen, waarna bibliotheek medewerker Desiree Hazekamp wees op het belang van het herken nen van lees- en schrijfproblemen bij volwassen Nederlanders. Ook deelde ze de Herkenningswijzer uit, een handig hulpmiddel met signalen en uitspraken die kunnen wijzen op laaggeletterdheid. Door Marianne Fortuin Hoogendijk is min of meer toeval lig verhalenvertelster geworden: "Aan het eind van mijn opleiding psychologie moest ik een presenta tie geven. Ik koos ervoor dat in de vorm van een verhaal te doen en kreeg daarop zulke positieve reac ties, dat ik cursussen ben gaan vol gen. Ik verzin de verhalen niet zelf, maar gebruik bijvoorbeeld het boek 'Liefdesverhalen uit alle windstre ken.' Bij voorkeur vertel ik verhalen aan kinderen vanaf tien jaar." Hazekamp gaf aan, hoe belangrijk lezen is en wat de rol van de bi bliotheek daarin is: "De hele maat schappij is geletterd en als je wel kunt lezen, is het moeilijkje voor te stellen hoe iemand kan functione ren die dat niet of nauwelijks kan. Het onderwerp gaat me daarom aan het hart. Als bibliotheek geven we voorlichting, maar geen les. Het is heel moeilijk om de laaggeletter- den te bereiken, wat we ook pro beren. Men schaamt zich ervoor, wordt heel slim in het bedenken van uitvluchten en soms weet zelfs Waddinxveen/Zuidplas - Inwo ners van de gemeenten Zuidpias en Waddinxveen kunnen de komende maanden een uitnodiging verwach ten om iets te roepen over hoe zij wonen, wat ze van de buurt vinden en of ze mogelijk verhuiswensen hebben. Wie antwoord geeft doet mee aan het landelijk woononder- zoek van het Ministerie van Binnen landse Zaken en Koninkrijkrelaties en het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). De gemeenten die meedoen aan het onderzoek waaronder dus Wad dinxveen en Zuidpias, vertalen de antwoorden naar hun woonbeleid. Het onderzoek staat of valt met de medewerking van de inwoners. Het CBS kiest willekeurig inwoners uit om eraan mee te doen. Tot en met 1 mei kunnen inwoners benaderd worden voor deelname. Wie geen internet heeft, maar wel mee wil doen aan het onderzoek kan gebeld worden of een interviewer op be zoek krijgen. Verhalenvertelster weet het publiek te boeien. de eigen partner niet dat iemand niet kan lezen. Bijna elk jaar orga niseren we daarom in deze week een activiteit waar lezers op af ko men en waarna wij hen dan vragen alert te zijn op laaggeletterdheid. Komen ze vervolgens mensen tegen waarvan ze vermoeden dat die niet goed kunnen lezen, dan kunnen ze hen wijzen op de mogelijkheden om dat te leren." De redenen waarom mensen niet of niet goed kunnen lezen, zijn di vers. Soms is men als kind veel ziek, waardoor er teveel lessen gemist worden die niet kunnen worden ingehaald. Als er in het gezin niet gelezen wordt en er geen boeken in huis zijn, heeft dat ook invloed. NOTARISKANTOOR I Dorpsstraat 100, 2761 AH Zevenhuizen. Tel.: 0180 - 63 16 11 Zevenhuizen/Moordrecht - Op de kruising Zuidelijke Dwarsweg - Bre- dewegMiddelweg, op de grens van Zevenhuizen en Moordrecht, vond woensdag 7 september een ernstig ongeval plaats. Een 66-jarige Gou wenaar, rijdende op de Zuidelijke Dwarsweg, stopte volgens ooggetui gen even bij het naderen, maar reed uiteindelijk toch de kruising op en verleende daarmee geen voorrang aan de 32-jarige Goudse bestuurder, die met zijn ouders op de Bredeweg richting A20 reed. De 66-jarige be stuurder werd met ernstig letsel overgebracht naar het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam onder begeleiding van politiemotoren. De 55-jarige inzittende van de andere auto werd naar het Lange Land Zie kenhuis in Zoetermeer vervoerd. Het is de vierde keer dit jaar dat een ongeval plaatsvindt op deze kruising. Op 18 januari kwamen een politiewagen en een bestelbus met elkaar in botsing. Beide voertuigen kwamen in een sloot terecht. De betrokkenen liepen nagenoeg geen letsel op. Een automobilist reed op 16 april achterop een trekker met aanhan ger. Hij werd met nekletsel naar een ziekenhuis gebracht. De bestuurder van een brommobiel kwam op 30 juli om het leven nadat hij bij het oversteken door twee voertuigen werd aangereden. Kinderen die al vroeg in het bedrijf van de ouders gingen werken, wer den soms niet gestimuleerd om een boek te pakken. Uiteindelijk verleer je het lezen dan helemaal. Een andere doelgroep die niet graag leest zijn kinderen en volwassenen met dyslexie. In alle vestigingen van de Groene Venen zijn speciale voorzieningen voor wie niet goed of graag leest, zoals het Makkelijk Lezen Plein voor jonge kinderen. Voor de tieners is er '4you' en sinds 2008 is er voor volwassenen het Lees- en Schrijfl-Oprogramma, een leeslijn met aangepaste boeken, luisterhoeken, boeken op DVD en een oefenprogramma op de com puter. (foto: Rob de Jong) Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Dé mobiele fietsenmaker i nt ralaw» v°wa»4 strsW- 06-30 72 72 12 i»g«aK»9»2»i ?ev.r:-. -nt «ciooo oMu wv.rvf.fletsklaar .nl JcrTara Herstel via bewustwording verzekering wordt vergoed Gerda Hoogendijk ondersteunt haar verhaal met gebaren. Dorpsstraat 134 - 2761 AH Zevenhuizen - Telefoon: 0130-633390 of 06-51610493 Igv'en'v^ Lid van de VHG, dé brancheorganisa tie van hoveniers en groenvoorzieners, dus kwaliteit op de eerste plaats. Webshop voor het makkelijk uitzoeken en bestellen van beplanting.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 3