Klikken mag Vader en zoon Magré op toetsen Er werd gebridged... Als botten en spieren protesteren Badminton Jeugduitje Drievliet www.hartvanholland-online.nl Gerrit Roos, geboren 1914, vertelt: "Mijn zakgeld verdiende ik met mollenvangen" HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL/ZEVENHUIZEN 28 SEPTEMBER 2011 De ouders van Gerrit Roos met hun dertien kinderen, Gerrit Roos derde van links boven. "Mijn overgrootvader Klaas Roos kwam vanuit de Wieringermeer- polder om te helpen met het droogmaken van de Zuidplaspol- der. Mijn ouders hadden een boer derijtje aan de Knibbelweg. Later kocht vader een boerderij aan de Bierhoogtweg in Zevenhuizen. Hij was erg streng voor zijn dertien kinderen. Vader had niet veel inzicht in het boerenbedrijf wat van vader op zoon ging, of je zin had of niet. Misschien had hij beter gefunc tioneerd in een ander beroep. Hij zaaide niet op tijd zodat hij ook niet kon oogsten. Daardoor kwam er ook geen geld binnen. We had den geen luis om dood te drukken en bijna niet te eten. Soms kregen we één boterham dus rammelde je van de honger. Moeder was een goede en zorgzame vrouw. Iedere dag kwam ik om 4 uur 's morgens op en dan zat ze soms al kousen te stoppen met een jas aan, bij een koude kachel, wegens gebrek aan brandstof. Al die ellende zag ik aan en ging nadenken hoe ik thuis de situatie kon verbeteren. Ik stak mijn licht op bij andere boeren en kwam tot de conclusie dat vader het veel beter kon doen. Al heel jong, negen of tien jaar, nam ik het heft in handen. Met ons paard en twee gehuurde paarden ging ik ploegen. Ik was een taai krengetje en voor mijn leeftijd heel klein, zo dat ik met mijn hoofd net boven de ploeg uit kwam. Heel mijn jeugd werkte ik als een beul, soms wel honderd uur in een week, slapen deed ik weinig en uitgaan kon niet. Nooit heb ik een salaris gevraagd, mijn zakgeld ver diende ik met mollenvangen. Van de opbrengst van het geoogste, betaalde ik de oude schulden af, dat duurde jaren. Ik was de oudste, dus voor het werk had ik niet veel aan mijn jongere broers. Op school kon ik heel goed leren, maar kon door de armoede thuis niet door leren. Later haalde ik mijn land bouw-, pluimvee- en boekhouddi- ploma. In de oorlog was ik soldaat, ik was antimilitaristisch zodat ik door mijn gedrag heel vaak in de nor zat. Aan de Vijfde Tochtweg kon ik een boerderijtje kopen, met tweedui zend gulden aanbetaling kon ik de hypotheek rond krijgen. Vader wilde mij geen geld lenen wat hij toen wei had, dus leende ik het elders. Ik begon daar een groenteteelt- bedrijf, ook kocht ik een motor. Ik trouwde, we kregen drie kinde ren. Ik wilde de hele wereld rond gaan reizen, maar voor haar was dat geen optie, dus ging ik alleen. Waarschijnlijk had ik door mijn jeugd veel in te halen, ik was te rusteloos en te ongedurig, daar door liep het mis tussen ons. Met tussenperiodes reisde ik van de Noordkaap tot Zuid Afrika en van Australië naar Amerika. Op een ouwe fiets... Altijd had ik al dansen willen le ren maar dat mocht nooit van thuis, dus nam ik als vijftigplus ser dansles in Gouda. Een ouwe hap was daar vertegenwoordigd. Maar op een ouwe fiets moet je het leren. Daar ging ik, de boeren kinkel uit de polder en stortte mij in de danswereld. Ik deed het zo goed, dat vele vrouwtjes met mij wilden dansen, ook in Rotterdam, Den Haag en Alphen. Ik beleefde er veel plezier aan. Ik heb mijn hele leven al een onre gelmatige hartslag gehad en wilde geen medicijnen omdat ik niets voelde* Volgens de cardioloog zou ik niet oud worden, maar ik ben nu al 96. Veel van mijn familieleden zijn geëmigreerd. Nu ben ik bijna blind dus zit in de verzorging. Mijn zoon zit nog op mijn boerde rijtje aan de Vijfde Tochtweg." Door Elly van Gelderen De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Vader en zoon Magré. Nieuwerkerk - Vader en zoon Magré geven op zaterdag 8 oktober een con cert in de Oude Kerk in Nieuwerkerk aan den IJssel. Wilbert Magré speelt op de vleugel en Wim Magré zit achter het orgel. De verrassende mix van beide instrumenten zorgen ongetwijfeld voor een geslaagde avond. Tevens zijn er deze avond cds verkrijgbaar in de pauze en na afloop van het concert. Het begint om 20.00 uur. De heren Magré hebben voor deze avond een vernieuwd programma samengesteld. Dit bestaat onder andere uit geestelijke- en licht klas sieke muziek. Ook brengt de pianist een eigen improvisatie ten gehore van bekende melodieën. Daarnaast spelen vader en zoon deze avond vierhandig piano. Musicus Wim Magré (1962) komt uit Elburg en volgde in deze plaats zijn eerste muzieklessen aan de muziekschool. Daarna studeerde hij orgel bij Willem Hendrik Zwart; or ganist van de Bovenkerk in Kampen. Verder bekwaamde hij zich aan het conservatorium in Zwolle waar hij orgel studeerde bij Dorthy de Rooy. In 1989 studeerde hij af. Als orga nist is Wim Magré verbonden aan de gereformeerde kerk in Doorn spijk, Hervormde Gemeente Elburg en de Alle-Dag-Kerk (Engelse kerk aan het Begijnenhof) in Amsterdam. Verder is hij dirigent van verschil lende koren op de Veluwe. Wilbert Magré werd in 1992 gebo ren in Zwolle. Op 8-jarige leeftijd begon hij aan een cursus op de mu ziekschool in Nunspeet. In dezelfde periode volgde hij zijn eerste piano lessen bij de bekende pianist Her man Riphagen uit Heerde bij wie hij tot op heden nog steeds studeert. In september 2010 heeft Wilbert zijn eerste concertreis gemaakt naar Pa rijs samen met het Gemengd Koor Groot Veluwe o.l.v. Wim Magré. Toegangskaarten voor het concert zijn bij de kerk in Nieuwerkerk te verkrijgen, voor volwassen kost het tien euro kinderen t/m 12 jaar vijf euro. Ook zijn kaarten te reserveren met korting via www.wimmagre.nl of www.wilbertmagre.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - De Nieuwerkerkse Bridge Club speelde maandag 26 septem ber de vierde ronde in de eerste competitie. In de A lijn was de eerste plaats voor de dames Lucy Wijnen en Renate Tournier. Zij behaal den 59.82% en werden op de voet gevolgd met 59.23% door het paar Adri en Frans Bijl, die daarmee op een hele mooie tweede plaats eindigden. De derde plaats was voor het kop pel Joke van 't Hoen en Martha Boers met 55.95%. In de B lijn kwamen Ab en Irma Sonneveldt met de zeer hoge score van 64% op de eerste plaats. Zij waren sterke koplopers want met 6 punten minder volgden op de tweede plaats met 58% Wil Blok en Wil Valk. De derde plaats was voor het paar Anneke Jansen en Marianne Verhoeff, zij behaal den 56.50%. Met nog twee speelavonden te gaan is het nog steeds een verdeeld veld in deze competitie. Het blijft spannend want velen maken nog kans op promotie. Nieuwerkerk aan den IJssel - De Anbo, afdeling Nieuwerkerk aan den IJssel, het Meldpunt Capelle/ Krimpen en Vierstroom organise ren samen een praktische cursus die inzicht geeft in algemeen licha melijke verouderingsverschijnselen zoals artrose (slijtage), osteopo rose (botontkalking) en spannings klachten in nek en rug en wat men zelf kan doen aan preventie en verlichting van deze klachten. De cursus is dan ook een menge ling van informatie en praktische beweegtips. Elke bijeenkomst be gint met een informatief deel plus tips over een gezonde en actieve leefstijl. Tijdens het praktische deel leert de cursist oefeningen die men zelf thuis kan doen. De cursus is bedoeld voor mensen van 55 jaar en ouder en bestaat uit vier bijeen komsten. De eerste bijeenkomst is op donderdag 27 oktober van 13.30 tot 16.00 uur in De Meander aan de Boslaan 1. Andere cursusdata zijn 3,10 en 17 november. Voor deelna me aan deze cursus wordt een eigen bijdrage gevraagd van 12,50 euro. Voor meer informatie en aanmel den: 0180-321633 of gerardkem- pen@planet.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - De jeugdige badmintonners van BC Nieuwerkerk trokken zaterdag 26 september naar het familiepark Drievliet in Den Haag. Vierentwin tig kinderen in de leeftijd van 8 tot 18 en vijf begeleiders vertrokken 's ochtends vanaf de Parkzoomhal om 's middags dolgedraaid terug te ke ren.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 47