klikken Tugu Maluku; een beeld waaruit respect blijkt voor de ouderen Ad Multem te sterk voor Léon Jacobse Vele kleintjes maken geen grote in bibliotheek Sint Jozefschool op pad met kinderpostzegels Rommelmarkt Bethelkerk Hengelsport Superhelden HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 28 SEPTEMBER 2011 53 Schaken Joop Sahetapy, de initiatiefnemer van Tugu Maluku schiedenis van Tugu Maluku gaat terug naar 1999. Ik was destijds als waarnemer voor de Verenigde Na ties op Oost-Timor en we moesten daar halsoverkop vertrekken vanwe ge de gevechten. Een traumatische ervaring. Wij zijn toen via Darwin naar Nederland teruggekeerd. Al in Darwin viel me het contrast op tus sen de toestand op Oost-Timor en de vredige situatie in Australië. Een maal in Nederland was ik hier nog steeds mee bezig en bij een bezoek aan de kerk viel het me op, dat er zo weinig 'kondes' zaten; oude dames met een knot. Ik realiseerde me dat deze generatie aan het verdwijnen is. Daarop ben ik mensen gaan be naderen." In mei 2005 organiseerde Sahetapy een bijeenkomst en daar kwamen heel wat mensen op af. Ik had er nog geen voorstelling van wat voor gedenkteken het zou moeten wor den, maar op Cuba had ik een beeld gezien van een filosoof, dat me in spiratie gaf. Thuis ben ik gaan schet sen. Het werd iets met een boot aan de voorkant en een prauw aan de achterkant. Uiteindelijk is dat ont werp het niet geworden, ik heb de schets van mijn neef David als voor beeld genomen en de beeldhouwer (Josias Fanoembi) heeft gewerkt met de foto's van volwassenen en kinderen. Hij zei vijf jaar geleden: 'als ik dit beeld zie, herinner ik me dat ik als kleine jongen hier met mijn ouders kwam in 1951.' En Oom Niek vertelde me, dat iedereen die langs het beeld komt en het een blik gunt, begint te denken. Dan begint zijn Molukse ziel te spreken. Je kunt aan de Molukken denken, ook al ben je er niet. Ik heb een klein exemplaar van het standbeeld en inmiddels heb ik van iemand een brok Bel gische natuursteen gekregen. Dat wordt de sokkel, omdat mijn voet destijds op zo'n steen stapte toen ik hier kwam." Sahetapy heeft altijd de 'drive' iets te ondernemen. Sahetapy: "Dat heb ik van mijn moeder. Toen we in kamp Vught zaten, ging ze leren voor naaister. Ze deed examen in Utrecht, zonder dat ze een woord Nederlands sprak." Tugu Maluku is een initiatief dat inmiddels ook door jongeren wordt opgepakt. Sahetapy: "Men is al be zig met het thema 60 jaar in Ne derland en 50 jaar in Moordrecht. Het lustrum heb ik samen met Max de Keijser en Charley Joseph geor ganiseerd, maar dit kunnen anderen doen. Ik houd me met drie hoofd thema's bezig: het Molukse gegeven in Nederland - zowel cultureel als historisch -, voor de Molukken zelf wil ik wat betekenen, en ik wil in ternationaal bezig zijn. Daar haal ik mijn inspiratie uit. Ik wil ideeën in praktijk brengen en initiatieven van anderen helpen realiseren." Moordrecht/Rotterdam - Niet ver van de plek waar hij in 1951 als 3-jarig jongetje voet aan wal zet te, vertelt Joop Sahetapy over zijn drijfveren om zich met Molukse aangelegenheden bezig te houden. Aanleiding voor het interview is het lustrum van Tugu Maluku, het bron zen standbeeld in de Ambonwijk in Moordrecht waar hij opgroeide. Op 17 september jl. werd gevierd, dat dit beeld 5 jaar daarvoor aan de eer ste generatie Molukkers in Neder land werd aangeboden; omdat deze mensen de basis hebben gelegd voor de generaties na hen. Door Marianne Fortuin Sahetapy: "Ik denk dat iedereen op een bepaalde leeftijd komt datje na gaat denken over bijvoorbeeld de beleving van je cultuur in een ander land. In onze cultuur is het gebrui kelijk dat je naar de mensen luistert die ouder zijn dan jij. Omdat onze vaders vaak weg waren, werden we opgevoed door onze moeders en ou dere kinderen. Op de lagere school ging je door in dat patroon: je luis terde naar kinderen die een klas ho ger zaten, ook al wisten die niet veel meer dan jij. De huidige generatie kent dat niet meer zo." Dat respect voor de ouderen ver taalde zich in 2006 in het genoemde standbeeld. Sahetapy: "De voorge- Het beeld Tugu Maluku Moordrecht - Léon Jacobse, de nummer twee in de clubcompeti tie bij De IJsssel vorig seizoen, is slecht gestart. Na verlies in de eer ste ronde tegen Pim te Lintelo ging het ook in zijn tweede partij mis. Zijn aanvalspartij tegen Ad Multem werd knap gepareerd en Multem kon afwikkelen naar een eindspel met een gezonde pluspion. Dat werd probleemloos binnengehaald. Bij Pim te Lintelo is herovering van zijn clubtitel het streven. Dat werd met zijn derde zege op rij nog eens onderstreept met een overwinning tegen Frank Visser, de tegenstander mag dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl die hem vorig seizoen viermaal de baas was. Aad en Mick van den Berg gingen in een klassiek Bergen-duel niet voor remise. Mick kon in het mid denspel het initiatief naar zich toetrekken, maar stuitte op een verdediging die net nog overeind bleef, toch remise dus. Rien Duine en Leen Boonstra kwamen ook re mise overeen, evenals Frans Dubois en Aad van der Meer en Jan Vink en Frank Penders. Gerard van der Wouden kwam te gen Hans Kortrijk een pion in het voordeel, maar kreeg te maken met goed verdedigingswerk. Pas ver in het eindspel kon hij zijn plus effec tueren. Dubbel feest in huize Van der Wouden, ook Lotte boekte de volle winst en wel tegen Ton van Smirren. Peter Koolmees won van Bastiaan Rietveld. Na de derde speelronde wordt de ranglijst aangevoerd door Pim te Lintelo met een ruime voorsprong op Aad van den Berg, Gerard van der Wouden en Ad Multem. Moordrecht - De vissers van HSV Moordrecht visten zaterdag 17 september de veertiende competitiewedstrijd in de Leidsche Vliet. De vangst was matig met overwegend kleine vis, met kleine verschillen tussen de eerste vijf vis sers. In het A-korps werd Erik Faas eerste 2.250 gram, werd Hans Speulman 2.150 gram, John van Uunen twee- tweede met 2.060 gram en Dennis de met 2.100 gram en Jan Brou- Holthuysen derde met 2.050 gram. wer derde met 1.750 gram. In het In het C-korps werd M. van Bergen B-korps won Willem van Veen met eerste met 750 gram. Moordrecht - Kinderen uit groep 7 en 8 van de Sint Jozefschool gaan vanaf vandaag, woensdag 28 september, op pad met kinderpostzegels en kaarten. Met de verkoop zetten zij zich in om andere kinderen een veilig thuis te ge ven. Het thema van de Kinderpostzegelactie 2011 is 'Geef kinderen een veilig thuis'. "leder kind verdient het om een veilig thuis te hebben" vinden ook de leerkrachten van de Jozefschool. "Want met de opbrengst van de Kinderpostzegelactie kan Stichting Kinderpostzegels Nederland méér kwetsbare kinderen een veilig thuis geven. Wij zijn blij dat onze leerlin gen zich daarvoor willen inspannen. Dit jaar doen meer dan vijftig kinde ren uit groep 7 en 8 van onze school mee." Van vandaag tot en met vrijdag 7 oktober vindt de Kinderpostzegelac tie 2011 plaats. Heeft u de kinderen aan de deur gemist? Ga dan naar www.kinderpostzegels.nl voor kin derpostzegels en kaarten online. Moordrecht - De kinderboekenweek van 5 tot en met 15 oktober is aan leiding voor een feestmiddag in de bibliotheek op woensdag 5 oktober van 14.00 tot 16.00 uur. Kinderen tot en met twaalf jaar kunnen deze middag meedoen aan allerlei activi teiten. Aan de hand van een stem pelkaart kunnen er verschillende opdrachten uitgevoerd worden zo als: het maken van een quiz, knut selen, schminken en nog veel meer leuke 'helden; activiteiten. Volle stempelkaarten worden verza meld en de volgende dag worden de prijswinnaars gebeld. De toegang is gratis. Moordrecht - In en rond de Bethel kerk wordt zaterdag 8 oktober van 10.00 tot 15.00 uur een verkoopdag en rommelmarkt gehouden. De op brengst is voor de kerk en voor het goede doel: hongersnood in Afrika.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 53