tWv^'NDENHM° Bibliotheken in zwaar weer door bezuinigingsplannen Drukke start BRAinS seizoen Energie besparen en gezonde lucht op de basisschool Goochelen Rectificatie foutieve term HART VAN HOLLAND ZUIPPLAS 12 OKTOBER 2011 23 Nieuwerkerk aan den iJssel - De bezuinigingsplannen van de gemeente ba ren de besturen van de bibliotheekvestigingen in Zuidpias grote zorgen. Dat bleek maandag bij een persbijeenkomst die door het bestuur van de biblio theek in Nieuwerkerk en het bestuur van bibliotheek de Groene Venen met vestigingen in Zevenhuizen, Moordrecht en Moerkapelle, hadden belegd. Voorzitter van de Nieuwerkerkse bibliotheek, Leo de Viet, waarschuwt ervoor dat als de plannen door de gemeente worden voortgezet, de toekomst van het bibliotheekwerk in Zuidpias onzeker is. door Bart Jansen "We hebben inmiddels al enkele ge sprekken gevoerd met de gemeente, maar we zijn er nog niet uit", aldus De Viet maandagavond. "Om die re den hebben wij besloten nu zelf naar buiten te treden met ons verhaal en te laten zien wat de bezuinigingen voor ons betekenen". En dat is heel wat, als je De Viet mag geloven. De gemeente heeft onlangs de be groting gepresenteerd waaruit blijkt dat er vanaf 2012 bezuinigd moet worden op het bibliotheekwerk bin nen de Zuidpias. In dat jaar moeten de bibliotheken 62.000 euro aan subsidie inleveren. "Als iedereen pijn moet lijden, kunnen we met een dergelijke bezuiniging nog akkoord gaan", aldus De Viet. "Maar het pro bleem zit 'm bij de aangekondigde bezuinigingen voor de jaren daarop! In 2013 gaat het om een bezuiniging van 164.000 euro ten opzichte van dit jaar. En in 2014 gaat het om een bedrag van 299.00 euro dat ingele verd moet worden ten opzichte van nu. Dit betekent dat in drie jaar tijd éénderde deel van het huidige bud get wordt wegbezuinigd." De Vliet waarschuwt voor de gevol gen van deze aangekondigde maat regelen. "Op dit moment verkeren de bibliotheken al aan de ondergrens. Met de op handen zijnde bezuinigin gen erbij zakken wij onder die grens wat ten koste zal gaan aan onze dienstverlening." Simpel gezegd komt dit neer op het inkrimpen van de collectie, zal dit gevolgen hebben voor de openingstijden en moeten er mogelijk zelfs vestigingen slui ten. "Het wringt bij ons nogal, want vanuit de gemeente komt juist het geluid dat ze de bibliotheek graag wil behouden en er zelfs een extra locatie bij wil hebben." Nu kan je je afvragen of een biblio theek nog wel 'van deze tijd is'. De Viet en ook Gert-Jan Blankemeijer, voorzitter van Bibliotheek de Groene Venen, zijn er van overtuigd dat de bibliotheek vandaag de dag er ook nog toe doet. "Men zegt wel eens dat 'een bol.com' ons zal vervangen, maar dat geloof ik niet. Als je online kleding bestelt, wil dat niet zeggen dat je niet veel liever gewoon gaat winkelen. Zo moet je het bij de bi bliotheek ook zien", aldus De Viet. "Natuurlijk zal er het één en an der gaan veranderen. Digitalisering heeft de toekomst. Maar met de aangekondigde bezuinigingen gaan we dat niet rond krijgen. En dat ter wijl we juist een belangrijke instan tie zijn. Kijk alleen al naar de vele lezingen en debatten die in biblio theken plaatsvinden", aldus Blanke meijer. Uit onderzoek blijkt zelfs dat zo'n 50% van de bevolking gebruik maakt van de bibliotheekvoorzienin gen. "Wij hebben dus zeker weten bestaansrecht." In het artikel 'Inwoner Zuidpias volgend jaar duurder uit' in deze krant van 5 oktober jl. is een foutieve term gehanteerd. Niet de sociale lasten voor de burgers in de gemeente Zuidpias stijgen volgend jaar, maar de financiële lasten. -4 Wethouder Verbeek laat de leerlingen springen. Zuidpias - Wethouder Jan Verbeek opende vorige week het project Ener gieke Scholen op basisschool De Eend ragt in Zevenhuizen. Het project helpt scholen om te gaan met het probleem van goed ventileren maar ook energie besparen. Raam open of raam dicht? Ventile ren of isoleren? Frisse lucht is be langrijk, zeker ook op school. Maar het raam wijd openzetten als de verwarming aanstaat is ook niet he lemaal logisch. Dan verspil je ener gie. Bij het project Energieke Scho len onderzoeken leerlingen zelf hoe ze hun schoolgebouw energiezui niger en gezonder kunnen maken. Wat doet de school allemaal aan energiebesparing? Gaan apparaten wel helemaal uit, is de verwarming uit als het warm genoeg is, gebruikt de school duurzame verlichting? En hoe zit het met de luchtkwaliteit op school? Leerlingen doen allerlei me tingen, bijvoorbeeld met C02-me- ters. Belangrijk, want leerprestaties van leerlingen zijn minder als het C02-gehalte in het lokaal te hoog is. Zes scholen in Zuidpias doen mee aan het project. Na een toelichting op het project door de Milieudienst Midden-Hol land, ging wethouder Jan Verbeek samen met de leerlingen van groep 7 en 8 na hoe het zit met de lucht kwaliteit in het lokaal. Terwijl de wethouder leerlingen liet springen en gymnastiekoefeningen liet doen met deur en ramen dicht, sprong de C02-meter op rood: het signaal dat de luchtkwaliteit in het lokaal ver slechterde. Al snel volgden de eerste klachten van hoofdpijn en duizelig heid. Het werd snel beter toen deur en ramen opengingen. De leerlingen van De Eendragt presenteren de resultaten van het onderzoek na afloop van het pro ject aan het schoolbestuur. De ge meente Zuidpias heeft 750,- euro per school beschikbaar gesteld om tips van leerlingen uit te voeren op school. Zuidpias - Het nieuwe seizoen van het brede school project van de ge meente Zuidpias (BRAinS) ging vorige week van start. Er kwamen dit jaar 1.754 aanmeldingen binnen voor de ruim zeventig activiteiten. In de eerste week was het een drukte van belang; er gingen 27 activiteiten van start op diverse locaties in Nieuwerkerk, Moordrecht, Moerkapelle en Zeven huizen. Op maandag werd het officiële startsein gegeven door wethouder Jan Verbeek en kinderburgemeester Charlotte Knop op de Wingerd en de Elimschool in Nieuwerkerk aan den IJssel. Hier gingen die middag drie ac tiviteiten van start; kalligrafie, theater en gym. De wethouder en de burge meester hielden bij elke activiteit een inleidend praatje en een openingsact. Andere activiteiten die van start gingen waren badminton, bezoek aan de brandweer, clowns lessen, golf, kookclub, naailes en verhalen schrijven. Zo 694 leerlingen aan de slag met BRAinS. Voor meer informatie: www.jeugd- werkzuidplas.nl Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara Venrooy deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Het toverstokje dat ik wel eens zou willen hebben in de Tweede Kamer, was afgelopen donderdag aanwe zig bij de officiële opening van de Meander in Nieuwerkerk. Tot mijn grote plezier mocht ik daar samen met Hans Kazan een goocheltruc uithalen. Met het heen- en weer toveren van een champagnefles en daarna de sleutel was de officiële oplevering een feit. Gelukkig werd ik van tevoren ingewijd in de truc want ik heb wel vaker met gooche laars op een podium gestaan en ik beheers de gave om een truc hele maal de mist in te laten gaan. Maar met een topper als Hans Kazan is daar natuurlijk geen sprake van! Er waren speeches van directeur Hans van der Horst Van Vestia, wethou- en oud-collega Jan Verbeek en der directeur Teuni van Wijn gaarden van zorgorganisatie De Zellingen. Heel veel mensen waren er bij de opening van een gebouw dat wonen, welzijn en zorg combi neert. Wel viel mij weer op dat veel mensen spreken over bezuinigingen in de zorg. Toch is het zo dat er de komende vier jaar 15 miljard euro extra naar de zorg gaat. We gaan van 60 miljard uitgaven dit jaar naar 75 miljard in 2015. En juist in de ouderenzorg investeren we ex tra. Volgend jaar al komt er meer geld om medewerkers aan te ne men. Belangrijk want de werkdruk in de zorg is hoog en er zijn men sen nodig. Wat ik landelijk zie en wat bij de opening van de Meander bevestigd werd, is de behoefte aan herkenbaarheid en kleinschalig heid. Niemand wil een nummer zijn, er is behoefte aan oprechte aan dacht tussen mensen die de zorg geven en krijgen. Vrijdag was ik bij het jaarlijkse congres van de zorg aanbieders. Zij hadden kleinscha ligheid zelfs tot thema gekozen dit jaar. Dit biedt mogelijkheden, als we nou maar een paar zaken goed ter harte nemen. Geen nieuwe for mulieren graag, meer mensen die directe zorg leveren en goed luiste ren en handelen naar de behoefte van de mensen die de zorg nodig hebben. Daar hoeft geen gegoochel aan te pas te komen al kan wat ma gie absoluut geen kwaad!

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 23