Leerlingen I Jsselcollege aan slag met speksteen VAN DE HENK BRES VAN DE HIPHOP Jonge Zuid-Hollandse debaters gezocht Een verfrissende blik CONFUSION KROEG 52 HART VAN HOLLAND PEPTALK 12 OKTOBER 2011 Door Pepijn de Groot De artiesten die de stijl hiphop hanteren zijn of bloedserieus, of niet vies van een knap staaltje ironie. Of ze doen stoer omdat ze stoer (willen) zijn, of ze doen niet stoer en dat is dan juist wel weer stoer. Hoe dan ook, aan welke kant van het spectrum je je als hiphoplief hebber ook bevindt, je zal met scheuten van pijn in het hart kennis hebben genomen van het nieuwe RTL-programma 'Holland in de Hood'. Op de websites waar hiphopminnend Ne derland zijn nieuwtjes haalt, wordt vurig gediscussieerd over het programma en welke plek het te geven. Het programma draait om acht jongens die naar South Central Los Angeles gaan om daar door te breken als rapper. De heren, met il lustere namen als Kinkelkid en afkomstig uit notoire buurten als Hendrik Ido Am bacht, hebben hun strepen in hun woon plaats al verdiend en hun talent wordt beproefd in 'hiphopheaven' Los Angeles. De arme zielen treft geen blaam. De meeste van hen lopen over van enthou siasme en plezier, maar daarnaast ook van waanzinbeelden. Hiphop wordt door de programmamakers van RTL afgeschil derd als een gangstercultuur met aloude stigmatiseringen als vrouwen versieren, kunnen knokken en dure wagens rijden. Mensen die hun vooroordelen bevestigd zien, hebben een bord voor hun kop. Maar hun de werkelijkheid bijbrengen is vechten tegen de bierkaai. Zeker voor mij. Als jongeling kwam ik in aanraking met hiphop en die muziek raakte me. Glimlachend hoorde ik alle 'fucks' en 'bitches' aan van mijn vroege re helden Eminem, Snoop Dogg en Xzi- bit. In groep 8 kende ik geen schaamte en wellicht zaten er medio 2002 wel de nodige geestverstrooiende middelen in het Zevenhuizense drinkwater. Het won derlijke idee kwam in mij op om als rap per een nummer te playbacken bij de af- scheidsmusical. We spreken medio 2002 en onlangs kwam ik een oud-school- genoot tegen die mij aansprak met 'Hé Pepijn, 50 cent' en zo weer oude koeien uit de sloot haalde. Met dat beeld op het netvlies - een bleek jochie behangen met alle sieraden die voor handen waren - van de plaatselijke bevolking kan ik geen ver haal afsteken over de diepere betekenis van hiphop. Ik ben niet van mijn stuk te brengen want ik weet mij mentaal gesteund door Henk Bres. Voordat de Hagenees zich verzette tegen Stichting Martijn liet hij zich ne gatief uit over Oh Oh Tirol, het vervolg op Oh Oh Cherso. Mijn escapade als gang sterrapper in een dampend Swanla in 2002 geeft mij het recht en de plicht om voor mijn geliefde hiphop te spreken als volwassen (louter formeel) kerel. Hiphop is solidariteit zonder politieke tint, hiphop is origineel zijn boven al les, hiphop is een middel om frustratie te uiten, hiphop is ontwikkeling, hiphop is poëzie zonder abstracte fratsen, hiphop is confronterend en reflecterend. Hiphop is de mooiste muziekstijl die er is. Hiphop is een mozaïek van verslaggeving en kennis. Je kan van deze vermeende wankster of wigger gerust aannemen dat hiphop de geest verrijkt als geen andere muziekstijl. En dat is pas echt stoer, als je het mij vraagt. Op dinsdag 15 november organiseert de Nationale Jeugdraad (NJR) in sa menwerking met de provincie Zuid- Holland het Provinciaal Jeugddebat in het provinciehuis in Den Haag. Tijdens dit debat worden twaalf jongeren geselecteerd die doorgaan naar het Nationaal Jeugddebat in de Tweede Kamer. Alle jongeren uit Zuid-Holland van vmbo, mbo, havo en vwo-scholen in de leeftijd van twaalf tot en met achttien jaar kun nen zich vanaf nu inschrijven op de website. Lijkt het jou leuk om volgend jaar april in de Tweede Kamer te staan? Doe dan mee met het Provinciaal Jeugddebat op 15 november in het provinciehuis in Den Haag! Die dag krijg je de kans om provinciale poli tici te laten weten wat jij belangrijk vindt, 's Ochtends maak je in groe pen een voorstel voor een provin ciaal probleem en 's middags ga je daarover in debat met Statenleden. Aan het einde van de dag worden er twaalf jongeren geselecteerd die deel mogen nemen aan het Natio naal Jeugddebat in de Tweede Ka mer. Dit zijn niet alleen de jongeren met de grootste mond of de snelste praatjes, maar ook de jongeren die ontzettend goed kunnen opletten tijdens het debat en flink kunnen meeschrijven. Ben jij tussen de 12 en 18 jaar en weet jij hoe Nederland beter en leuker kan? Doe dan mee aan het Provinciaal Jeugddebat! Voor meer info en inschrijven kijk je op www. jeugddebat.nl Nieuwerkerk aan den IJssel - In 't Blok is het zaterdag 22 oktober tijd voor alternatieve muziek! Je kunt je hart ophalen aan wave, punk, ska, futurepop, elektro en aanverwante muziek! The Specials, Jammah Tam- mah, The Cure, Depeche Mode, Pla cebo, New Order, VNV Nation, L'ame immortelle, etc, etc. Als het maar alternatief is. De avond is te verge lijken met de vrij populaire '80's and more' avonden in de Baroeg. Ver zoekjes, eigen muziek bij je? Kom maar op! Het begint om 21.00 uur en de toegang is vrij. Capelle aan den IJssel - Elk school jaar is er voor alle klassen van het IJsselcollege aan de Kanaalweg een budget beschikbaar om diverse cul turele en kunstzinnige activiteiten te organiseren, zoals een bezoek aan het Isalatheaterof een wokshop Zumba bij dansschool Noes Fiolet. Op maandag 10 oktober gingen de leerlingen van de klassen 1 en 2 aan de slag met speksteen. Voor meer informatie: www.kun- stenbeelden.nl. Een opdracht met speksteen kan de mooiste werkstukken opleveren. Kaylee Ramman (16 jaar) uit Nieuwerkerk aan den IJssel Op het moment dat ik dit schrijf, dinsdag 4 oktober, heeft een man de politie gebeld en gedreigd met een wapen te gaan schieten in winkelcentrum De Kopierwiek in Capelle. Scholen werden afgeslo ten en verschillende politie-eenhe- den waren op de been. Uiteindelijk zijn er gelukkig geen gewonden gevallen. Dat zulke dingen gebeu ren vind ik belachelijk. Nederland is een veilig land, er is geen oorlog en in vergelijking met andere lan den weinig criminaliteit: waarom zou je een wapen nodig hebben?! Mensen met een wapen zijn be reid deze te gebruiken en dus zijn ze gevaarlijk. Een excuus voor het hebben van een wapen is vaak dat mensen zichzelf willen bescher men, deze mensen raad ik aan: ga op een vechtsport. Max van Mullem (17 jaar) uit Zevenhuizen Ik vind dat mensen met een ver gunning wel een wapen mogen hebben. Ze moeten wel vaker ge controleerd worden of het wapen nog goed is en of het niet gebruikt is zonder dat te kunnen verklaren. Ik vind ook dat je bij zulke mensen soms een psychische test af moet laten nemen ofte kijken of ze niet gevaarlijk zijn. Wapens verbannen vind ik onzin; de meeste mensen die een wapen hebben gebruiken dat alleen op de schietbaan of he lemaal niet. Kristina van der Molen (17 jaar) uit Moordrecht Ook al kunnen wij niet alle gevaren verhelpen, vind ik dat we hetgeen dat wij zelf in de hand hebben zo goed mogelijk moeten controleren (legale wapenbezitters). Natuurlijk zijn er nog mensen die bijvoor beeld uit het buitenland wapens naar Nederland brengen en voor gevaren zorgen. Helaas zijn zij heel moeilijk traceerbaar. Daarom vind ik dat het beste wat wij op dit moment kunnen doen het stellen van strengere eisen voor onze ei gen wapenbezitters is. Ik denk dat een verbod op het transporteren van eigen wapens een goed begin zou zijn voor het veiliger maken van ons Nederland. Nieuwerkerk aan den IJssel - De leerlingen van Sebas' Muziekwork shop laten zondag 30 oktober in 't Blok zien en horen wat ze de afge lopen lessen van Sebas Vugt geleerd hebben op het gebied van gitaar, basgitaar, drums en zang. Geniet tijdens deze eindpresentatie van de kunsten van de deelnemers en kom proeven wat de workshop inhoudt. De deur gaat om 13.00 uur open en de toegang is vrij. Aanmelden bij Sebas voor een volgende reeks is deze middag eveneens mogelijk. Voor meer informatie: www.sebasmuziekworkshops.nl. Gevaar schuilt overal. Hoe dient het gevaar gemeden te worden? De laat ste tijd wordt er veel gediscussieerd over vuurwapenbezit, naar aanlei ding van de schietpartij in Alphen en de snelwegschutter. Moeten mensen met een wapenvergunning beter gecontroleerd worden? Zouden (vuur) wapens sowieso uit Nederland verbannen moeten worden?

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 52