Ferry van Wijnen denkt na over opvolging Rita Verdonk Bezuinigingen bezorgen instellingen en verenigingen kopzorgen Rookvrij! Ook jij? Fotowedstrijd 'Hollands landschap en dorps- en stadsgezichten in het Groene Hart' Voorbereiding op de begroting ■Mi «fl HART VAN HOLLAND ZUIDPU\S 26 OKTOBER 2011 39 ■BB Tweede Kamerlid en oud-wethouder van Zuidpias Tamara Venrooy deelt haar belevenissen als volksvertegenwoordiger in politiek Den Haag met de lezers van Hart van Holland. Wat gebeurt er eigenlijk met de inhoud van het koffertje dat de Minister van Financiën op Prins jesdag aanbiedt aan de voorzit ter van de Tweede Kamer? In dat koffertje zitten van alle departe menten de begrotingen, waarin alle inkomsten en uitgaven zijn genoteerd. Meer dan alleen cij fers, laat de begroting zien waar de politieke prioriteiten worden gelegd. Waar gaat wel geld naar toe en waar stoppen we met geld aan te geven? Daar denken poli tieke partijen nogal verschillend over. Na de algemene politieke en financiële beschouwingen, vindt er per ministerie een debat plaats over de begroting. Een begroting is namelijk een wet die moet worden vastgesteld. Elke politieke partij in de Tweede Kamer krijgt spreektijd voor de debatten die over de be grotingen gaan. Hoeveel spreektijd je hebt, hangt af van de grootte van de partij. Zo heeft de WD (31 zetels) voor alle begrotingsbehan delingen in totaal 360 minuten en de SGP (twee zetels) 120 minuten. Die tijd verdeel je zelf intern over de verschillende onderwerpen. Im mers, je moet er alles mee doen. Justitie, defensie, zorg, onderwijs, sociale zaken... Het verdelen van de tijd is niet altijd makkelijk want iedere woordvoerder wil natuurlijk graag veel tijd om te spreken over de eigen begroting. Maar je moet ertoch samen uitkomen en daarom worden er ook in de fracties tijden gekoppeld aan de debatten. Voor de begroting van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft de WD fractie veertig minuten. Die verdelen mijn collega Anne Mulder en ik en bovendien zijn ze voor de eerste en voor de tweede termijn van het debat. Als je weet dat we spreken over meer dan twintig miljard euro, dan lij ken twintig minuten ineens heel weinig. En de voorzitter van de Tweede Kamer houdt de tijd per seconde bij. Je kunt er ook maar beter niet overheen gaan, want die tijd gaat van de tijd van je col lega af. Maar je kunt je spreektijd verlengen met de interrupties die je krijgt. Als je een vraag krijgt van een ander Kamerlid, dan ant woord je buiten je eigen spreek tijd. Alleen al qua logistieke voor- Vervolg van voorpagina bereiding is er dus al het nodige te zeggen over de begrotingsbehandeling. Maar in houdelijk is het natuurlijk een van de belangrijkste debatten van het jaar. De Kamer bepaalt immers over voorgenomen beleid van de regering om het geld voor de zorg te besteden. Ik bereid me voor door veel werkbezoeken te doen en veel organisaties en mensen te spreken over onderwerpen die ik wil gaan behandelen. Natuurlijk gaat het over de thema's die in het regeer akkoord staan en die van groot belang zijn voor de toekomst van de zorg. Maar ook actualiteiten en ervaringen vanuit werkbezoe ken en eerdere gesprekken kunnen aan bod komen. Hoe het verder gaat, vertel ik u in mijn volgende column, want die verschijnt in de week van 8 november. Dan sta ik in de plenaire zaal te debatteren en kunt u de uitkomsten zien van dit proces. Reageren? Mail naar t.venrooy- vanark@tweedekamer.nl of via twitter tamara_venrooy Vervolg van voorpagina Zuidpias - Ferry van Wijnen, fractievoorzitter van Trots op Nederland (TON) in Zuidpias, zegt vanuit zijn vakantieadres door verschillende mensen in de politiek gebeld te worden over mogelijke opvolging van het lijsttrekkerschap. "Ik denk er over na. Voor hetzelfde geld wordt bij de algemene ledenvergade ring op 19 november besloten TROTS op te heffen, dus wat dat aangaat zijn er nog tal van opties." Door Nicole Lamers Van Wijnen zegt het vertrek van Rita Verdonk te betreuren. Maar voegt er ook aan toe: "Ik vind het wel een goede beslissing van haar om op te stappen als lijsttrekker. Ze was inmiddels politiek te zwaar be schadigd." In een interview met het actualitei tenprogramma EenVandaag van af gelopen vrijdag maakte de partijop richter van TON haar vertrek uit de politiek bekend. De ex-minister van Vreemdelingenzaken en oud-WD- er, noemde haar beslissing 'moeilijk en het doet pijn'. Verdonk wil zich nu gaan storten op haar bedrijf waarbij ze lezingen geeft en advies aan on dernemers. De Zuid-Hollandse afdelingen van Trots op Nederland gaan vooralsnog gewoon door. Voor de afdelingsbe sturen en fracties van Trots op Ne derland in Zuidpias, Gouda, Alphen aan den Rijn, Pijnacker-Nootdorp, Schiedam, Spijkenisse, Teylingen, Vlaardingen en Zoetermeer veran dert er, na het vertrek van Rita Ver donk, niets. Dat hebben zij in geza menlijkheid verklaard. De fracties en besturen betreuren het vertrek van Verdonk en zeggen hiermee 'een boegbeeld te verlie zen'. "Maar het vertrek van Verdonk hoeft niet het einde van de partij te betekenen", zo stellen de afdelin gen. Op 19 november wordt op het partijcongres verder gepraat over de toekomst van TON. Zuidpias - Het college en de gemeen teraadsleden luisterden maandag 24 oktober naar vertegenwoordigers van peuterspeelzalen, bibliotheken, verenigingen en bedrijfsleven, die hun zorg uitspraken over de aange kondigde bezuinigingen. Door Erwin van 't Hof De effecten van de economische neergang zijn duidelijk te merken bij Stichting Peuterspeelzalen Kla vertje Vier. "We hebben al afscheid moeten nemen van drie goed func tionerende krachten," vertelt Anita Barth van Klavertje Vier. "Er is alles aan gedaan om zelf zoveel moge lijk te bezuinigen." Hiermee kan de peuterspeelzalengroep de aange kondigde tien procent korting op de subsidie volgend jaar opvangen. "De gemeente wil in 2013 nogmaals tien procent korten. Als dat wordt door gevoerd, ben ik bang dat Klavertje Vier ophoudt te bestaan." Daarnaast vindt de vereniging het oneerlijk dat de subsidie wordt ver laagd terwijl de prijs van de huur gehandhaafd wordt. "Destijds is met het vaststellen van de subsidie rekening gehouden met de huur prijs. Als nu de huur gelijk blijft maar de subsidie daalt, vinden wij dat erg teleurstellend." Barth be nadrukt dat de peuterspeelzalen een belangrijke maatschappelijke functie hebben. "De kinderen zijn de toekomst, ontneem hen niet de kans om een zo goed moge lijke start in het leven te maken!" Bibliotheken Ook andere insprekers maakten zich zorgen over een verslechtering van de maatschappelijke kwaliteit in de gemeente als gevolg van de aan gekondigde bezuinigingen. "De bi bliotheken in de gemeente komen met deze begroting in zwaar weer," zegt Gillian de Koning, directeur van bibliotheek De Groene Venen. "Als de plannen doorgaan krijgen wij in de loop der tijd een derde minder subsidie. Daarmee kunnen we waarschijnlijk geen bibliotheek meer realiseren die voldoet aan de landelijke eisen." Hierdoor kunnen de bibliotheken in de gemeente hun licentie verliezen. "Dat zou betekenen dat we niet lan delijke innovaties niet meer bij kun nen benen," vertelt Leo De Viet, di recteurvan bibliotheek Nieuwerkerk. "We zullen onherroepelijk achter de feiten aanlopen en minder goed bi bliotheekwerk kunnen leveren." Een goede bibliotheek is volgens beide insprekers onmisbaar voor een ge meente. "Het is niet alleen een plek waar iemand boeken kan lenen, maar ook een ontmoetingsplek. Een plek waar kinderen huiswerk kun nen maken of een computer kunnen gebruiken voor een werkstuk." De Koning had daarnaast ook een me dedeling. "De Groene Venen is met Bibliotheek Nieuwerkerk in overleg over een mogelijke samenwerking in de toekomst." Of deze fusie ook daadwerkelijk gerealiseerd wordt is nog niet duidelijk. "De gesprekken die we hebben gehad zien er tot nu toe goed uit." Speeltuin De voorzitter van speeltuinvereni ging IJsselkids waarschuwt voor het voortbestaan van de Speeltuin. "Elk jaar komen er 19.000 kinderen bij ons spelen. Die kunnen we toch niet zomaar negeren." IJsselkids pro beert zelf al de bezuinigingen op te vangen, ma.ar dit valt niet mee voor de vereniging die vier jaar geleden werd opgericht. "Sinds kort moeten de ouders van de kinderen ook vijf tig cent entree betalen, maar dat is nog niet genoeg. Op sponsoring van bedrijven hoeven we ook voorlopig niet te rekenen, want zijn verkeren zelf ook allemaal in zwaar weer." Dit bleek ook uit het betoog van M. Goedegebuure van de Federatie Ondernemersverenigingen Zuidpias. "De aangekondigde verhoging van de OZB is zeer onwenselijk voor alle ondernemers van de gemeente." Niet alleen de ondernemers zullen de klap van de belastingverhoging voelen, ook is er volgens Goedege buure een maatschappelijke functie van de bedrijven die in zwaar weer komt te staan. "Als de bedrijven nog meer kosten voor hun kiezen krij gen, zal er weinig geld overblijven voor sponsering van bijvoorbeeld speeltuinen of andere initiatieven. De gemeente moet goed nadenken wat ze eigenlijk doet, en wat voor effect het heeft als ze ervoor kiest om de OZB te verhogen. Het lijkt mij een erg gemakzuchtige geldschep- pende oplossing." Gouda/Regio - In november start in Gouda een stoppen met roken trai ning 'Rookvrij! Ook jij?'. De training, georganiseerd door Sinefuma, Zorg- Brug en de GGD Hollands Midden, bestaat uit zeven bijeenkomsten, waarvan de eerste plaatsvindt op november. De bijeenkomsten vin den plaats in de vergaderzaal van Gezondheidscentrum Bloemendaal. De andere zes bijeenkomsten zijn op '4, 21 en 28 november, 5, 12 en 19 december. Zorgverzekeraars vergoeden een stoppen-met-roken-programma (training in combinatie met hulp middelen als medicijnen en nicoti- nevervangers) vanuit de basisverze kering. 'Rookvrij! Ook jij?' is door een groot deel van de zorgverzekeraars opgenomen in het stoppen-met- roken-programma (onder andere Trias, Univé, IZZ, IZA en vele ande re). Het is verplicht een verwijsbrief van huisarts, bedrijfsarts of medisch specialist mee te nemen naar de eerste trainingsbijeenkomst. Voor meer informatie en aanmel ding: www.rookvrijookjij.nl. Regio - Het Groene Hart Ziekenhuis (GHZ) organiseert een fotowedstrijd. Het ziekenhuis vraagt deelnemers al het moois te laten zien wat het Groe ne Hart te bieden heeft. Te denken valt aan de historische architectuur en het natuurschoon van de regio. Het thema van de fotowedstrijd is Hollands landschap en dorps- en stadsgezichten in het Groene Hart. Dit thema komt terug in het nieuwe interieur van de nieuwbouw van het ziekenhuis. Het GHZ is het zieken huis van én voor de regio Midden- Holland. Het ziekenhuis kiest er be wust voor deze verbondenheid uit te stralen in de sfeer en interieur van het ziekenhuis. Dit alle inzendingen kiest een jury de mooiste foto's. Deze foto's ko men op canvasdoek in het zieken huis te hangen. Zo krijgen patiënten en bezoekers een voorproefje op het nieuwe interieur. De inzenders van de drie beste foto's krijgen een exemplaar van hun foto op canvas. De foto's kunnen tot 16 januari worden ingestuurd naar fotowed- strijd@ghz.nl Onder vermelding van voornaam, achternaam, adresgegevens, woon plaats en telefoonnummer. Voor meer informatie: www.facebook. com/GroeneHartZiekenhuis

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 39