"Ik ben Bouwreiziger Van Pernis terug uit Zambia Onder invloed Allergisch! Wat te water Klikken mag nu? Kleine heksjes en Magere Heintjes nemen Moordrecht over HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 2 NOVEMBER 2011 31 Ruilbeurs superhelden stickers In het gele shirt Martin van Pernis die in Zambia de helpende hand biedt. Door Marianne Fortuin Moordrecht - Martin van Pernis uit Moordrecht vertrok op 8 oktober voor een week naar Zambia om sa men met elf andere vrijwilligers, lo kale Inwoners en no/i-profitorgani- satie Habitat for Humanity een huis te bouwen. In zijn tuinhuis - met uitzicht op de Hollandsche IJssel - vertelt hij hoe de reis is verlopen en wat hem heeft bewogen om aan het project mee te werken. Van Pernis: "We vlogen van Amsterdam via Nairobi en Ma lawi naar Lusaka, de hoofdstad van Zambia. Dat is op zich al een onder neming. In totaal waren we met 12 mensen, mannen en vrouwen die elkaar niet kenden." Habitat for Humanity, een van oor sprong Amerikaans initiatief, heeft op heel veel plaatsen in de wereld lokale mensen, die projecten bege leiden. In één van de townships van Lusaka moest een huisje van een in woonster worden uitgebreid. "Op zondag namen we alvast een kijkje en voor het huis dat 2 bij 2 meter was en enkel een deur had, zat een 51-jarige vrouw. Haar naam was Petronella. Ze heeft de zorg voor 9 kinderen, variërend in de leeftijd van heel jong tot een jaar of 16. Een paar kinderen zijn van haarzelf en de rest zijn weeskinderen. Er lagen binnen wat kleren en een kleed, ver der was er niets. Men eet buiten en iedereen loopt op blote voeten. De beelden die je ziet, zijn zoals we die hier op televisie zien. De wegen zijn grotendeels onverhard en de bodem bestaat uit een soort donkerbruin zand', keihard als het droog is, maar in het regenseizoen verandert het in een modderpoel." Van Pernis: "Ik ging hierheen met het idee dat de mensen diepongelukkig zijn, maat dat is niet zo. In Zambia is geen honger. Maar armoede, aids en malaria vormen een groot probleem. Sommige mensen wonen in karton nen dozen of hutjes, maar we zagen verderop in de wijk ook wel wat gro tere huizen met zelfs muren erom heen. Wat opviel was datje hier he lemaal geen brommers, scooters of motorfietsen ziet. Waarschijnlijk zit daar een importverbod op. Wel zie je fietsen, vaak hele oude exemplaren en auto's. Men is heel veel te voet onderweg, met van alles en nog wat op het hoofd." Maandagochtend ging de groep van Van Pernis aan de slag met de aan bouw. "We hadden geen stroom en geen betonmolen, er zijn geen ma chines. Alles gebeurt gewoon met de hand. Je werkt met grove blokken steen, die per stuk zo'n 7 kilo wegen. Je komt bij zo'n bouw ook van alles tegen. De ruiten pasten bijvoorbeeld niet in de stalen kozijnen. Men heeft wel een waterpas, maar gebruikt die beperkt waardoor alles toch schots en scheefstaat." Van Pernis vervolgt zijn verhaal: "Je bent niet gewend onder deze om standigheden te werken en daar komt het klimaat nog bij. Toen we aankwamen was het 23 graden. Later liep de temperatuur op tot 35 graden. Je werkt in de felle zon, want schaduw is nauwelijks te vin den. De eerste dag ga je enthousiast aan de slag, op de derde dag krijg je te maken met spierpijnen en bles sures." De vrijwilligers woonden zelf uiter aard niet in luxe. Van Pernis: "We hadden wel een douche, maar die was vlak direct boven de WC ge monteerd. In het begin kwam er alleen koud water uit. Er is geen riolering en bij het huisje van Petro nella was achter in de tuin een soort put gemetseld, met daarboven een plank met een gat. De waterkwali teit is niet als bij ons in Nederland, daarom wordt het water voor ge bruik ook altijd gekookt. De men sen leven van handel die op straat plaatsvindt: men verzamelt alles wat bruikbaar is van de vuilnisbelt of verkoopt zelf verbouwd voedsel als fruit of groente. Ook zag ik een 'car wash': iemand met twee grote plastic zakken water die auto's met de hand stond te wassen." Omdat er geen koelkasten zijn, heeft men alleen kip als vlees. Van Pernis: "Die beesten lopen overal los rond en samen met rijst vormen ze het dagelijks eten. Opvallend was ook dat kinderen geen speelgoed heb ben, maar dit zelf maken. Een klein meisje had van een verfroller iets gemaakt dat ze achter zich aan trok. Op woensdag hebben we met en kele jongeren een voetbalwedstrijd gespeeld. We hadden een leren bal meegebracht. In het begin hadden we 5 tegenstanders, maar dat wer den er al snel 25." Habitat for Humanity maakt bij haar projecten gebruik van bouw materialen die van nature in het land aanwezig zijn. "Zo'n huisje kost 4000 dollar en het principe is,dat de mensen dit geld over een lange periode terugbetalen", vertelt van Pernis. "Hiermee wil men stimuleren dat mensen iets gaan ondernemen en tevens biedt het de mogelijkheid in nieuwe projecten te investeren. De community bepaalt wie in aan merking komt voor een huisje. Als vrijwilliger betaal je zelf je reis, plus eenzelfde bedrag voor bouwmateri alen." Om geen bedelaars te kweken, werd de vrijwilligers afgeraden om geld te geven aan de lokale bevolking. "Voor vertrek was ons wel gevraagd zoveel mogelijk kleding mee te nemen. Ha bitat for Humanity neemt dit in en zorgt voor de verdeling ter plaatse. Ook mijn werkschoenen zijn daar gebleven, net als de leren voetbal." Van Pernis is na zijn pensionering niet opgehouden met werken. Hij houdt zich bezig met commissa riaten en zit in diverse raden van toezicht o.a. van GGZ Delfland. Van Pernis: "Ik probeer de vrijdag vrij te houden, maar dat lukt nog niet zo goed. Zaterdag is mijn klusdag. Ik ben wel handig en dat was ook één van de redenen om aan dit project mee te doen. Geld geven is gemak kelijk. Een volgende keer ga ik mis schien naar Nepal, daar bouwen ze huizen van bamboe. Of wellicht wordt het Midden-Amerika. Eén keer per jaar is voldoende, want elke dag - en soms ook de avond - zit helemaal vol." Moordrecht - Op de Provinciale weg N456 raakte zondag 30 okto ber rond 5.15 uur een voertuig te water. Toen de politie arriveerde waren de twee inzittenden van de auto al uit het water. Bij de bestuur der werd een blaastest afgenomen en hij bleek onder invloed van al- Moordrecht - In de bibliotheek wordt woensdag 9 november van 14.00 tot 15.00 uur een ruilbeurs gehouden voor de heldenstickers van het Superheldenstickeralbum. Moordrecht - In de bibliotheek wordt woensdag 16 november van 9.30 tot 12.00 uur een lezing gege ven door kinesiologe Wietske Ver- groesen. Geïnteresseerden maken kennis met kinesiologie en wat dit kan doen met betrekking tot allergie cohol te hebben gereden. Beide inzittenden zijn door het ambulan cepersoneel onderzocht en werden ter controle meegenomen naar het ziekenhuis. Van de bestuurder is in het ziekenhuis bloed afgenomen om het alcoholpercentage te kun nen bepalen. dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl en intoleranties. De toegang bedraagt 3,50 voor le den van de bibliotheek, niet-leden betalen 5,- euro. Aanmelden wordt op prijs gesteld. Voor meer informatie: www.bibliotheekdegroenevenen.nl. Door Bart Jansen Moordrecht - Het is vrijdagavond 28 oktober. De zon in ondergegaan en heeft plaats gemaakt voor een heldere maan. Om voor nog een beetje extra sfeer te zorgen is ook de mist opgetrommeld en dus zijn alle ingrediënten voor een span nende griezel nacht aanwezig. Aan het Oosteinde hebben alle kleine en grote monsters zich verzameld om bestraten van het dorp onveilig te maken. De tuin van kinderdagverblijf Kids en Zoo is de verzamelplaats voor de kleine griezelaars. De griezels feer wordt al bij binnenkomst goed overgebracht. Er hangen slingers met daarop de tekst 'happy hallo- ween' en verder hingen er posters met spoken en andere bangmakers erop. De echte aandachtstrekker is een dief in een kooitje. Alle kinde ren lopen er langs en kijken ernaar. Echt schrikken doen ze niet. Zelf Z|en ze er ook een stuk angstaanja gender uit dan de pop in de kooi. Dm klokslag zeven uur is het don ker. Alleen het licht van de lampi onnetjes verlicht de straat terwijl er uitleg wordt gegeven over de halloween-optocht. De jonge kin deren krijgen een verhaal terwijl te horen waarin wordt uitgelegd dat zij op zoek gaan naar onder andere magische spinnen. De allerklein sten hebben er zin in en willen zo snel mogelijk beginnen aan hun tocht. De allerkleinsten zijn oververte- Bijna klaar voor de grote griezeltocht. genwoordigd. De oudere kinderen lijken niet zoveel zin te hebben om zich te verkleden en op zoek te gaan naar magische spinnen en ondertussen wat snoepgoed te sco ren. Het groepje dat op de fiets op pad gaat en dus de route voor de ouderen volgt is aanzienlijk kleiner dan die van de allerkleinsten. Dat maakt echter niet uit. Halloween wordt gezellig gevierd in Moor drecht en daar draait het om!

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 33