Verhoging ozb oorzaak coalitiebreuk Moties en amendementen 10 HART VAN HOLLAND ZUIDPLAS 9 NOVEMBER 2011 Hoe nu verder? Vervolg van voorpagina Van der Torn in 2009 tijdens de campagne voor vervroegde verkiezingen. Zuidpias De WD-fractie stemde tegen de Programmabegroting waarna wethouder Financiën Van der Torn zich genoodzaakt zag op te stappen. In september van dit jaar presenteert het college een pakket aan bezuini gingsvoorstellen. Het is aan de raad om keuzes te maken en de begro ting voor de komende jaren sluitend te krijgen. Een van de maatregelen die worden voorgesteld is een ver hoging van de onroerende zaakbe lasting (ozb) met tien procent. Het college wil hiermee de weerstands positie van de gemeente versterken. De WD verzet zich met hand en tand Door Nicole Lamers Volgens Wybe Zijlstra, fractievoor zitter van het CDA, zijn er vier op ties. De huidige coalitie gaat ver der en de portefeuille van Van der Torn wordt verdeeld over de nog zittende collegeleden. Een andere mogelijkheid is dat de oppositie een wethouder aandraagt. "Als iedereen daarmee akkoord gaat en het coalitieakkoord wordt naar ieders tevredenheid aangepast, is dat ook een optie", aldus Zijlstra. Vanuit de zittende coalitiepartijen kan natuurlijk ook een extra wet houder worden aangeleverd. "Je zou ook kunnen denken aan twee parttimers", voegt Zijlstra eraan toe. En dan bestaat nog de moge lijkheid om tot een geheel nieuwe formatie te komen. Volgens Zijlstra ligt dit laatste niet voor de hand. "Dat doe je alleen als de verhou dingen zó zijn verstoord..." Volgens de voorman van het CDA is dat hier niet het geval. "En bovendien is de huidige coalitie gewoon nog mis sionair." De voorkeur van Zijlstra lijkt uit te gaan naar een herverdeling van de portefeuilles. Maar financiën is geen lichte post. Zijlstra: "Dat klopt. Er zou wat mij betreft ook zeker gekeken moeten worden in de richting van Jan Verbeek, dat is de enige die ervaring heeft op dit en maakt kenbaar altijd al tegen de verhoging van deze belasting te zijn geweest. Fractievoorzitter Jan Hordijk: "We zien nog veel meer an dere kansen op bezuiniging. De ozb hoeft absoluut nog niet omhoog. Het is gewoon kiezen voor de mak kelijkste weg." Afgelopen donder dag barstte op dit punt dus de bom. Niet lang na het vertrek van de wet houder maakt fractievoorzitter De Romph (CU/SGP) bekend dat de WD niet meer tot de coalitie beho.ort. De huidige coalitie van CU/SGP, PvdA en CDA heeft nu slechts één stem meer in de gemeenteraad; de ver houding is veertien tegen dertien gebied. Maar je zou ook een part timer aan kunnen trekken. Gezien het wachtgeld van Van der Torn, zou het financieel gezien wel mooi zijn als het zittende college het takenpakket van Van der Torn kan overnemen, maar het is zoals ge zegd wel een zware portefeuille." Jacco Vroegop van de WD wijst in de richting van het college wan neer hem gevraagd wordt hoe het nu verder moet. "Tja, de vraag is of er een vervanger gezocht moet worden of dat de portefeuilles her verdeeld moeten worden. Daar gaat het college zich nu over buigen." De WD gaat zich richten op haar rol als oppositiepartij en Vroegop hoopt dat Van der Torn straks een andere functie binnen de WD wil gaan bekleden. Op dit moment zit de oud-wethouder in Frankrijk. Hij wil nu even niet benaderd wor den en even rustig bijkomen van alles wat gebeurd is. Daar kan ik me wel iets bij voorstellen." Zijlstra beaamt dit laatste. "Het is toch wel een trieste afloop van iemand die zich politiek altijd zo heeft ingezet en die een goede baan heeft op gezegd om zich nog vier jaar in te zetten als wethouder voor de ge meente Zuidpias. Het is niet alleen een politiek debacle, maar er zit ook een persoonlijk aspect aan het verhaal." Ferry van Wijnen van Trots op Ne- (oppositie). Dat de drie overige coalitiepar tijen de bui aan het begin van de raadsvergadering al voelen hangen, blijkt uit de van tevoren voorbereide speeches en persberichten. Aan de zittende wethouders Bosman, Haze- lebach en Verbeek wordt gevraagd aan te willen blijven. De drie zeg gen hun bestuurlijke verantwoor delijkheid niet te willen ontlopen. De felle reactie van de WD was op zich niet verrassend. Tijdens de be handeling van het eerste deel van de begrotingsraad op 1 november zei fractieleider Hordijk al dat het voortbestaan van de coalitie zeer twijfelachtig was als een meer derheid met verhoging van de ozb zou instemmen. Toch bleven alle raadsleden van de WD tot aan de verklaring van Van der Torn raad selachtig over de te varen koers. "Ik heb geen idee wat Van der Torn gaat doen," zei JaccoVroegop (WD) tien minuten voordat de wethou der zijn ontslag indiende. "Dat zal je aan hem zelf moeten vragen." De liberale partij verklaart later in een persbericht dat de WD niet uit de coalitie is gestapt, maar 'eruit is ge zet' door de overige coalitiepartijen. De reacties geven ruimte tot spe culatie of het afscheid van Van der Torn vrijwillig was of dat hij voor het blok is gezet door zijn partij. derland meent dat de coalitie nu aan zet is. "De coalitie heeft deze situatie ook zelf gecreeërd. Finan cieel gezien weet ik niet of we er zo blij mee moeten zijn om een ex tra wethouder aan te trekken. Die andere wethouder moeten we ook nog betalen. Maar het is wel com plex. Van der Torn had toch wel één van de zwaarste portefeuilles en je wil er als gemeente in bestuurs kracht niet op achteruit gaan, dus wat dat aangaat zit er wel een spanningsveld. Je wilt de huidige wethouders ook niet overbelasten. Je kan een hoop zeggen van onze wethouders, maar niet dat ze niet hard werken." De fractievoorzitter van Christe- nUnie/SGP Marnix de Romph er kent dat de drie coalitiepartijen maandagavond jl. al contact heb ben gehad met elkaar. "We gaan eerst kijken wat de opties zijn en welke kosten daaraan verbonden zijn. Het is heel goed mogelijk dat er een herverdeling komt van de portefeuilles en dat daarin ook de burgemeester wordt meegenomen; die kan ook enkele taken op zich nemen. Maargoed, het moet ook fysiek en in uren wel te trekken zijn. Van der Torn had een zware portefeuille. Wellicht komen we tot de conclusie dat het in het be lang van Zuidpias is om toch de wethouderpositie in te vullen. Ik verwacht dat we binnen een week meer kunnen vertellen. Deze week wordt nog een poging gedaan om alle fractievoorzitters bij elkaar te hebben om hetgeen maandag avond besproken is, in breder ver band voor te leggen." Ook burgemeester Kats verwacht eind deze week witte rook te zien. Het was immers Van der Torn zelf die als wethouder van financiën aan het roer stond van het pakket bezuinigingsvoorstellen waar de raadsleden tussen konden kiezen. Daarnaast classificeerde de wet houder de verhoging van de ozb tot het laatste moment als 'wenselijk' en niet als noodzakelijk. Met een zeer krappe meerderheid is elke raadszetel op dit moment van groot belang. Dat betekent niet dat de kleinere partijen staan te sprin gen van vreugde na de coalitie breuk. André Muller die namens de SP één zetel bezet in de raadzaal, keurt de gang van zaken stellig af. "Het is onbehoorlijk van de WD dat ze in deze tijd van crisis de coalitie zo laten klappen. Juist nu zouden we samen aan dezelfde kant moe- Zo werd er een motie van GBZ aangenomen waarin werd ge pleit dat er een onderzoek moet komen naar de huisvesting van de bibliotheken in de komende jaren. De motie van D66 om een plan van aanpak te realiseren voor de toekomst van de bibliotheken werd zelfs unaniem door de raad aangenomen. De laatste goed gekeurde motie over het biblio theekwerk in de gemeente werd gezamenlijk ingediend door de CU/SGP en het CDA. Met slechts twee tegenstemmen van GZB werd beslist dat de gemeente een fusie tussen de verschillende bi bliotheken in de gemeente moet gaan stimuleren. Ook op andere vlakken werden moties en amendementen aan genomen. Door het initiatief van D66 besloot de raad dat de kor ting op het onderhoud van speel- ten staan om zo de inwoners van Zuidpias het best van dienst te kun nen zijn." Vertrekkend raadslid Karin Slooters (PvdA) grapte: "Nu maar hopen dat er niemand ziek wordt, anders is er ineens een minderheid." Met het besluit van Van der Torn om op te stappen, komt een eind aan zijn lange politieke loopbaan bij de gemeente Zuidpias. De oud wethouder was zestien jaar raadslid en 34 jaar lid van de WD. Zo'n an derhalfjaar geleden begon hij aan wat de kroon op zijn carrière moest worden: de functie van wethouder van financiën. Hij moet geweten hebben dat het een moeilijke op gave zou worden om de gemeente door de crisistijd heen te lozen Uiteindelijk wist hij slechts de helft van zijn termijn vol te maken. toestellen in de gemeente voor alsnog alleen volgend jaar wordt doorgevoerd. De motie van het CDA om de VW licentie te be houden werd ook aangenomen. Het grootste deel van de inge diende moties en amendementen werd echter verworpen. Zo wordt er de komende jaren geen poep- zuiger aangeschaft voor 'ergernis nummer één' de hondenpoep op straat. Wethouder Arjen Haze- lebach kon zich goed vinden in deze beslissing. "Het is de ver antwoordelijk van de burgers zelf dat zij de uitwerpselen van hun eigen huisdieren opruimen. Dan is ook gelijk het probleem opge lost." Een ander amendement dat geen meerderheid van de stem men kreeg was het voorstel van D66 om de korting op de subsidie van speeltuin IJss.elkids met de helft te verlagen. Van der Torn opende onlangs de tentoonstelling '200jaar Burgerlijke Stand'. De WD-fractie vindt zelf dat ze uit de coalitie is gegooid, de andere par tijen menen echter dat de WD zelf uit de coalitie is gestapt. Hoe het ook zij, de politieke arena van de gemeente Zuidpias ziet er de komende tijd weer heel anders uit. De coalitie die nu nog wordt gevormd door CDA, CU/SGP en PvdA heeft een krappe meerderheid. Wil men zo verder en zo ja, wie neemt de taak over van Van der Torn en zo zijn er nog tal van vragen te bedenken. Zuidpias - De breuk van de coalitie overschaduwde grotendeels andere belangrijke beslissingen die de raad op 3 november nam. Vooral de bi bliotheken van Zuidpias kregen grote steun na hun inspraak tegen de kortingen enkele weken geleden. Drie voorstellen over de toekomst van het bibliotheekwerk in Zuidpias werden met een overduidelijke meer derheid van stemmen goedgekeurd.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 10