Open Deur Dienst met kinder- en jeugdkoren Er werd gebridged, Uitslagen BC IJsselbridge Herdenkings bijeenkomst IJsselThuis Nieuwe matten voor Budo club Geisha Inzamelingsactie voor opleiding hulphond Bo HART VAN HOLLAND NIEUWERKERKAAN DEN IJSSEL] 9 NOVEMBER 2011 21 Jo Haak-den Boer (geboren 1913) "In de bijna honderd jaar dat ik leef maakte ik veel veranderingen mee" Judo n Door Elly van Gelderen De Moord rechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en in terviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Nieuwerkerk aan den IJssel - In de Open Deur Dienst van zondag 13 november treden de Ridderkerkse kinder- en jeugdkoren onder lei ding van Jennifer van der Hoek op. De dienst wordt gehouden in het Ontmoetingscentrum aan de Bos polderstraat en begint om 17.00 uur. Samenzang vanaf 16.50 uur. Voorganger is Dominee Wim van der Kooij. Nieuwerkerk aan den IJssel - Marijke Bloken Michiel de Korverzijn tijdens de derde avond van de tweede com petitieronde bij de Nieuwerkerkse Bridgelcub, gespeeld op maandag 31 oktober, met 61,25% eerste gewor den in de A-lijn; 2. Irene den Hollan der en Joan Sipman 55,83, 3. Peter Bijsterveld en Karen Schuddeboom 53,75. B-lijn: 1. Greet Gallagher en Ada van der Linde 63,75, 2. Irma en Ab Sonneveldt 61,25, 3. Anneke Jan- Nieuwerkerk aan den IJssel - Budo- club Geisha organiseert voor zater dag 12.november in de gymzaal aan het Kroonkruid 107 haar 'Trollen- toernooi', waar circa 140 judoka's aan mee doen. Voordat de eerste wedstrijd van start Nieuwerkerk aan den IJssel - De kosten voor de opleiding van Bo, de hulphond van Jeroen Zandbergen, Ledragen 18.000 euro. Jeroen lijdt aan een zware vorm van epilepsie en mag daarom nooit alleen zijn. De opleiding van Bo wordt door geen enkele voorziening of verzekering gedekt. Diverse inzamelingsacties van de Nieuwerkerkse afdeling van de Lions Club hebben inmiddels 15.000 euro opgeleverd. sen en Elly Delwel 58,33. Marijke Blok en Michiel de Korver wonnen in de A-lijn tevens de vierde avond van deze competitie, gespeeld op 8 november, met 65,28; 2. Hieke Penning en Elisabeth Tump 57,99, 3. Wim Schreuder en Guus Ham 54,51. B-lijn: 1. Wijntje de Graaf en Betsy Kuiper 57,29, 2. Rob Moelker en Arie van Veen 55,21, 3. Anneke Janssen en Marianne Verhoeff én MargotJa- baaij en Wanda van Stralen 55.00. gaat overhandigt Rabobank Gou- westreek eerst om 9.15 uur nieuwe judomatten aan Stichting Vrienden van Budoclub Geisha. Voor meer informatie: www.budoclubgeisha.tk. Om ook het resterende bedrag in te zamelen kunnen, net als vo rig jaar, chocoladeletters gekocht worden. In 2010 werden ruim 9000 letters verkocht. De letters, verkrijgbaar in melk en puur, we gen 200 gram en kosten 3,50 euro per stuk; drie letters voor 10 euro. Voor meer informatie en het bestel formulier kan men terecht op: www.hulphondbo.nl. Nieuwerkerk aan den IJssel - De tweede avond van de tweede pa rencompetitie van BC IJsselbridge, gespeeld op woensdag 2 november, is in de A-lijn gewonnen door Joop de Fonkert en Paul Korporaal met 67,26, 2. Riet Filé en Jeany van der Leer 55,06, 3. Riet en Aad van der Knaap 54,17. B-lijn: 1. Henk Böhme en André Lenderink 69,27, 2. Gerard van Boheemen en Piet van Dortmont 60,94, 3. Berthy van Lieshout en Tanja de Graaff 60,16. C-lijn: Betsie Kuiper en Elisabeth Tump 60,42, 2. Alice en Frits Groenewegen én Ge rard Lagerwaard en Steef Mulders 55,21. D-lijn: 1. Anneke en Hans de Jong 62,80, 2. Tiny Looije en Henny Collee 60,71, 3. Clara Oosterwijk en Corrie Rosier 55,95. De derde speelavond, op maandag 7 november, werd in de A-lijn met 66,67 gewonnen door Jaap Zeedijk en Herman Holleboom; 2. Ruud Bantje en Patricia Niewold 61,31, 3. Meta Rietman en Jan Saers 58,93. B-lijn: Ruud Pel en Riet Scheele 61,46, 2. Trees Hoofman en Wil van Rheenen 60,76, 3. Leo de Hoog en Virginia Harpal 59,72. C-lijn: 1. Tonnie van Gerwen en Joke Ver meulen 65,48, 2. Rennie Valentijn en Seia van den Berg 58,93, 3. Jan Hilkhuysen en Carla Arkensteijn 55,06. Nieuwerkerk aan den IJssel - Hos pice IJsselThuis organiseert voor maandag 14 november van 20.00 tot 20.45 uur een herdenkingsbij eenkomst in de Lichtkring aan de Dreef 1. Op deze wijze worden de bewoners herdacht die in de peri ode van 1 september 2010 tot 15 september 2011 in het hospice zijn overleden. Ook wordt er stilgestaan bij de cliënten die in de thuissitu atie zijn overleden en door vrijwil ligers van IJsselThuis-Thuis zijn on dersteund. Na afloop is er een kort samenzijn met genodigden, vrijwil ligers en coördinatoren van IJsselT huis en thuiszorgmedewerkers. Wie een bewoner of cliënt heeft gekend en behoefte heeft bij de bijeenkomst aanwezig te zijn is welkom. Voor meer informatie: www.ijsselthuis.nl "In Rotterdam Noord vlak bij de Rotte bracht ik mijn jeugd door. Mijn moeder was 45 jaar toen ik geboren werd, ik had een broer en vier zussen. In de bijna honderd jaar dat ik leef maakte ik ontzet tend veel veranderingen en ont wikkelingen mee. Ik was nog heel klein toen alle mensen naar bui ten kwamen en naar boven wezen omdat er een vliegtuig te zien was. Zij begrepen niet hoe het mogelijk was dat zo'n zwaar ding in de lucht bleef. In 1909 vloog het eerste Europese vliegtuig bo ven Nederland. Ook auto's waren nog een uit zondering, alleen de dokter had er een. Zo'n hoge zwarte wagen waar we belangstellend naar ke ken als hij hem met een slinger aan de voorkant opdraaide en pruttelend op gang bracht. Te lefoon was er nog niet, commu niceren met anderen moest per post of op bezoek. Je zag fietsen met zo'n groot voorwiel, dat viel niet mee om op te stappen. Het was in die tijd niet netjes als vrouwen fietsten maar de 'durf als' gingen het toch proberen. Meisjes mochten in die tijd ook niet zwemmen, de jongens wel. Radio's waren er ook nog niet. De eerste radio-uitzending was in 1919. Met je oor tegen de ra dio zat je te luisteren, er werd je verteld dat er een mannetje in zat. Dat men ooit naar de maan zou gaan was ondenkbaar. Velen waarschuwden dat het heelal van God was, en daar mocht men niet aankomen. Zondags droegen we hoge rijg- laarsjes, naar school klompen en in ons lange haar grote strikken. We leerden lezen met leesplank- jes met aap, noot, Mies. We bik kelden met varkenskootjes op het schoolplein. Het verschil in standen was groot, je had erg rijke mensen en nog meer heel arme mensen die dat voor elkaar meestal niet wilden weten, dus dat was stille armoede. Maar on derling was het toch een gezel lige tijd. 's Avonds deden we spel letjes, terwijl moeder achter de naaimachine zat. Geld voor luxe en speelgoed was er bijna niet, wel poppen en blikken autootjes. Je was tevreden met dozen waar Jo Haak-den Boer. we poppenhuizen en garages van maakten. Het was een feest als je een keer met de Rotterdamse tram, lijn 10, mee mocht rijden. Na mijn schooltijd werd ik dienst bode. Ik trouwde met Gerrit Haak uit Kralingen. Zijn vader had een slagerij aan de Crooswijkse weg en zijn broer aan de Goudse Rij weg. Wij betrokken een huis in de Vredenoordlaan in Rotterdam. Met de bombardementen in 1940 op Rotterdam werd ook ons huis getroffen. We waren alles kwijt. Later kregen we een vergoeding, mijn man nam de zaak van zijn broer over en kregen een huis in Rotterdam. Vijftig jaar geleden verhuisden we naar Nieuwerkerk. Toen onze zoon en dochter wat groter waren werkte ik ook veel in de zaak waar we met de auto heen gingen. Mijn dochter, die nu al 72 is, woonde met haar man nog in ons huis in Rotterdam en werkte soms ook in de zaak als ik niet kon. Vanuit Rotterdam kwam ze per fiets naar Nieuwerkerk om de kinderen te brengen waar ik op paste, dan ging zij weer terug. La ter woonden mijn zoon en doch ter ook in Nieuwerkerk. Een zoontje overleed met drie maanden en zoon Gerard is kort geleden op 62-jarige leeftijd overleden. Daar heb ik veel ver driet van. In de omgeving drijven nog enkele familieleden een sla gerij Haak. Mensen met de naam Haak in de Zuidpias zijn bijna al lemaal familie. Ook de pas overle den meneer Haak, een Nieuwer kerkse slager die vorig jaar 102 jaar werd. Hij woonde ook in de Meander, net als ik nu." Met onder meer de opbrengst van de verkoop van chocoladeletters en olie bollen kan de opleiding van hulphond Bo bekostigd worden.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 21