Klikken mag "Het gaat goed met dorpshuis Swanla" Turf combineert Lady Gaga met Molière Willeke Alberti op visite bij De Zevenster Jeugdweekend voor muzikanten www.hartvanholland-online.nl HART VAN HOLLAND I ZEVENHUIZEN I 9 NOVEMBER 2011 23 Faillissement afgewend, reddingsplan paraat Inzameling oud papier Gevangenisverhalen bij Vrouwen van Nu Zevenhuizen - Na regen komt zonneschijn, ook voor dorpshuis Swanla. Een halfjaargeleden werd gesproken overeen faillissement, inmiddelsligtereen reddingsplan. "Het gaat goed met Swanla", stelt Kees de Groot, voorzitter van het bestuur van het dorpshuis. Door Pepijn de Groot Per 1 januari 2012 zou de huur op gezegd worden; einde Swanla. "In een gesprek met de gemeente heeft iemand de sleutels op tafel gegooid en gezegd: 'Hier zijn de sleutels en de kans bestaat dat ik ze na het ge sprek niet meeneem.'" De sleutels zijn nog bij het bestuur en het red dingsplan ligt klaar. "De gemeente ondersteunt tijdelijk. Was dat niet zo geweest dan was Swanla failliet gegaan", aldus De Groot. Secretaris Hans Sytsema: "Wethouder Verbeek heeft aangegeven dat het dorpshuis niet zal sluiten omdat het een ba sisvoorziening is. Dat gaf ons weer hoop." Het bestuur heeft actie ondernomen en daarmee vertrouwen gewonnen. Sytsema: "We hebben huren ver hoogd, nieuwe huurders gevonden en fors gesnoeid in de kosten van personeel en theater. Het kleine gat dat overblijft, wordt gedekt door de gemeente." De huidige huurders krij gen te maken met een forse verho ging van de huur. "Het zijn pijnlijke maatregelen, de verenigingen gaan het moeilijk krijgen maar de meeste begrijpen het", aldus De Groot. Daar bij moet gezegd worden dat Swanla binnen Zuidpias het dorpshuis was met de laagste huurprijzen. Naast de verenigingen wordt het personeel getroffen. Sytsema: "Een half jaar geleden hebben we het personeel moeten vertellen dat ze wellicht hun baan kwijt konden ra ken. Gelukkig weten zij nu ook dat het goed zit." De Groot: "Zij weten dat ze niet trekken aan een dood paard en zetten de schouders er onder." Vroeger kon Swanla nog rekenen op vrijwillig barpersoneel maar de opgelegde regels maken die inzet onmogelijk; het is de prijs van professionaliteit. "Vroeger bleven de huren laag vanwege winst uit ba- romzet. De bar werd bemand door vrijwilligers en dat kostte minder", vertelt Sytsema. Misgelopen subsidies Tussen 2006 en 2009 liep het dorps huis ruim 200.000 euro aan subsi dies mis die was bedoeld voor groot onderhoud. Sytsema: "Noodzake lijk onderhoud ging ten koste van de winst." De Groot: "Binnenkort worden, in het kader van harmoni satie, alle dorpshuizen in Zuidpias gecontroleerd en beoordeeld op on derhoud. Dan zou het kunnen dat Swanla in de begroting iets meer krijgt vanwege onderhoud dat niet gedaan kon worden door de misge lopen subsidies." Als de bibliotheek zich zal vestigen in Swanla, wat nodig is vanwege de plannen die er zijn voor de huidige vestiging van de bibliotheek, zijn bouwkundige aanpassingen vereist. "Dan verwachten wij wel dat de ge meente die voor zijn rekening neemt. Nu we groen licht hebben, gaan we ook kijken naar grootschalig on derhoud. We willen het gebouw er mooi uit laten zien en nu kunnen we daar weer over nadenken", aldus De Groot. De Groot en Sytsema (r) kijken met de rest van het bestuur weer naar de toekomst. 'Swanla is er weer' Theatraal misverstand Zodra duidelijk werd dat Swanla in zwaar weer verkeerde, werd besloten het theaterprogramma te schrappen. Sytsema: "Door de berichtgeving is bij veel mensen het idee gekomen: het theater is dicht. Het theater is niet gesloten, het vaste programma is voorlopig geschrapt." Het afstoten van het theaterprogramma was collateral damage; het drukte op de begroting van het noodlijdende dorpshuis. Terugkeer van het theater is niet uitgesloten, het is zelfs gewenst. De Groot: "Als bestuur gaan we op zoek naar mensen die willen onder nemen in theateractiviteiten. Het theaterprogramma moet worden ondergebracht in een aparte stich ting met een eigen begroting." Momenteel wordt er gekeken naar initiatieven van buitenaf om het theater op te vullen. "Daar willen we gemeenschap en bedrijfsleven bij betrekken", aldus De Groot. Zo dra bekend werd dat het dorpshuis op de rand van de afgrond balan ceerde, werden al helpende handen toegereikt. Sytsema: "Een voorstel ling van Lenny Kuhr zou worden afgelast. Daar was iemand zo op tegen dat hij het garantiebedrag heeft gefinancierd. Dat laat zien dat het dorpshuis leeft, dat bewijst ook het initiatief van Swanpop. Swan- pop zie ik ook als startschot met de boodschap: 'Swanla is er weer.'" De theaterzaal kan ook nog eens dienst gaan doen als filmhuis. "Dat zijn we aan het onderzoeken," zegt Sytsema "we zetten de kosten en de baten tegenover elkaar." De Groot ziet het theater in de toekomst ook een educatieve rol vervullen. "Het theater kan ook gebruikt worden om voorstellingen te geven voor de scholen in Zuidpias. Dan wordt het dorpshuis ook nog eens overdag gebruikt." De toekomst van Swanla is nog niet concreet maar het feit dat er een toekomst is, is een hele verademing. Met steun vanuit ge meente en gemeenschap en begrip van de verenigingen kan Swanla weer vooruit kijken. Sytsema: "Voor veel mensen is Swanla meer dan een onderkomen voor het vereni gingsleven, het is voor sommigen een tweede thuis." Zevenhuizen - Stichting Turf speelt 'De Ingebeelde Zieke' van Molière, een blijspel dat is geschreven in 1673. 'De Ingebeelde Zieke' gaat over een man van middelbare leef tijd die denkt dat hij aan allerlei ziektes lijdt. Hij heeft het plan op gevat zijn dochter te laten trouwen met een dokter zodat hij altijd een dokter bij de hand heeft. Regisseur Esther Erdtsieck-Blaaser heeft de originele teKM onder handen geno men en er verschillende elementen Zevenhuizen - Willeke Albert brengt woensdag 16 november een bezoek aan het centrum voor senioren De Zevenster. De Lionsclub trakteert de senioren, ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van De Zeven ster, op een optreden van de sinds de jaren zestig actieve zangeres van onder andere 'Spiegelbeeld', 'Caroli- entje' en 'De glimlach van een kind'. Het optreden is uitsluitend voor be woners van De Zevenster. Tijdens de repetities wordt hard geoefend met de choreografie op muziek van Lady Gaga. aan toegevoegd. Om het stuk aan te passen aan de huidige tijd is muziek van Lady Gaga, Gordon en Frans Duijts toegevoegd. De voorstellingen in Theater Swanla vinden plaats op vrijdag 18 en za terdag 19 november; de toegang bedraagt 12,50 euro. De try-out staat gepland voor donderdag 17 november; dan betaalt men 7,50 euro. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Theater Swanla of via: www.musicalturf.nl. Zevenhuizen - Muziekvereniging De Kleine Trompetter organiseert jaarlijks, in januari, een studieweek end voor alle jeugdleden. Tijdens dit weekend, van vrijdag 20 tot en met zondag 22 januari in Vierhou ten, worden nieuwe muziekstukken ingestudeerd die op de slotdag ten gehore gebracht worden. Om de sa menwerking met andere muzikanten uit de gemeente Zuidpias te bevor deren, zijn dit jaar ook HaFaBra- blaasmuzikanten en slagwerkers tot en met 21 jaar uit de gemeente welkom. Voor meer informatie en aanmelden: linda@dekleinetrompetter.nl. Zevenhuizen - De oud papier container van de Wereldwinkel staat donderdag 10 en vrijdag 11 november in de Burgemees ter Boerstraat ter hoogte van De Lente. Oud papier kan donderdag van 12.30 tot 18.30 uur en vrijdag van 8.00 tot 12.00 uur, gebundeld of in stevige dozen, worden inge leverd. Moerkapelle - Astrid van der Star, auteur van het boek 'Onder Cri minelen', vertelt woensdag 16 november tijdens de avond van de Vrouwen van Nu in Dorpshuis Op Moer over haar ervaringen als gevangenisbewaarder. Na een op leiding van negen maanden ging de voormalig verkoopster in 1986 werken in het huis van bewaring aan de Noordsingel. 'Onder Cri minelen' is het boeiende verslag van een fascinerende baan en geeft een verrassend kijkje in de coulissen van een mannengevan- genis. De lezing begint om 20.00 uur' zaal open om 19.30 uur. Ook niet-leden zijn welkom; de toe gang bedraagt dan 3,50 euro.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 23