Druk, drukker, drukst? >*p l^zA>j3eeC~ AVOND Een verfrissende blik PROPPEN IN HET POLDERLANDSCHAP? LUSTRUM-EDITIE 'GIMME TH/1 LIGHT' KIDSDISCO 38 HART VAN HOLLAND PEPTALK 9 NOVEMBER 2011 DAG VAK RE:SOUND JONGERENDIENST Door Pepijn de Groot Nederland is vol, zei Pim Fortuyn eens. Als ik door Utrecht fiets, denk ik soms dat hij de waarheid sprak. Laat staan als ik in de bus stap. Als Fortuyn in zijn team een mediagenie had van hetzelfde kaliber als de geestelijk vader of moeder van het verkiezingsfilmpje van Trots op Nederland ('bij heel veel Nederlanders staat het water tot aan de lippen'), was de Utrechtse bus het decor geweest. Aan het einde stapt Fortuyn uit de bus met zijn twee keffertjes platgewalst aan een lijntje en met een verpulverde sigaar in de borstzak van zijn colbert. Zo vol is Nederland. Soms contrasteert de werkelijkheid per moment. Vaak fiets ik - alleen - naar Gouda, waar ik mijn middelbareschooltijd heb doorgebracht. In de stad wonen men sen dicht op elkaar, er is meer sprake van hoogbouw. Daarnaast is er aanvoer van buitenaf; toeristen komen naar de kaas stad (waar nooit kaas werd gemaakt). De Sint-Janskerk moet vanwege zijn unieke voorkomen bezichtigd worden en de toe schouwer'wordt er naar binnen getrok ken; niet vanwege het unieke, maar om te schuilen voor de lucht die afkomt van de pispotten die geplaatst zijn onder de ge brandschilderde glazen. Gouda, de stad waarin ik ben opgegroeid, waar ik ben geworden wie ik nu ben, waar ik vandaan kom maar nooit thuis ben ge weest. Geen leerling uit groep 8 van 't Rei- gerbos jaar 2001-2002 ging naar Gouda, de grote stad. In groep 4 dacht iemand uit mijn klas zelfs dat Gouda de hoofdstad was van Nederland. De Markt, met het stad huis en de waag als roestige tandwielen van een machine die in onbruik is geraakt door de tijd. Op die Markt kan je in het weekend bijna een speld horen vallen, het verschilt qua levendigheid amper van de Zevenhuizense Dorpsstraat. De stad is niet vol, de stad schreeuwt om bezoekers maar die luisteren niet. Grote steden slokken je op, een Gouwenaar moet zijn stad opslok ken eer het een deel van hem is. De stad is leeg en je schrikt als je iemand tegenkomt in het holst van de vrijdag- of zaterdag nacht. Net als dat ik schrik van tegenliggers zodra ik terugfiets naar Zevenhuizen in de kleine uren, langs uitgestrekte weilanden, waarvan je de uitgestrektheid niet opmerkt door het donker maar wel door de einde loze stilte die er heerst. Nederland is niet vol, de balans is ver dwenen. De centra zijn als ballonnen die vol zitten met lucht, de periferie is als een kandidaat van Obese die zestig kilo vet heeft verbrand en opgescheept zit met de verpakking ervan. Het is knappen of lubbe ren. Als Nederland vol was, dan waren die uitgestrekte weilanden er niet. Als Neder land vol was, dan was La Baraque nog elke week open vanwege de constante aanwas. Met zeven miljard mensen op de aardkloot moeten wij ons natuurlijk vragen gaan stel len over hoe magen te voeden en hoe zielen te huisvesten. Ik ben mordicus tegen wild- bouw met het daarmee gepaard gaande verlies van trapveldjes en speelweiden. Hier in Nederland passen echt nog wel de no dige mensen, gooi die grenzen maar open. En waag het niet om Mauro over de grens te zetten, behalve als het voor een vakantie is. Een Angolees met een zachte G is geen echte Angolees per slot van rekening. Ik denk dat zelfs 'Pim' dat had beaamd. Zuidpias - De Stichting Dag van het Respect organiseert voor donderdag 10 november in Nederland de 'Dag van het Respect'. Het college van Zuidpias gaat deze dag op school bezoek en verruilt het besturen van een gemeente voor deze gelegen heid met het geven van gastlessen op basisscholen en bij het voortge zet onderwijs. Via kennisoverdracht wil de stich ting bij de jongeren een respect volle houding teweegbrengen: voor elkaar, voor natuur en milieu en voor de samenleving. Vanuit ontmoetingen met gastsprekers in de klas, maar ook in de lessen van de klassenleerkrachten, zal een dialoog ontstaan tussen de kinde ren onderling en automatisch ook RE'-S tussen de kinderen en hun ouders thuis. Na de moord op Theo van Gogh, waar brandstichting op een Isla mitische basisschool in Uden op volgde, besloot Rabbijn Awraham Soetendorp dat er 'iets' moest ge beuren. Uit een gesprek met de vier toenmalige ministers van Economi sche Zaken, Vreemdelingenzaken, Justitie en Financiën is de Dag van Respect geboren. Nieuwerkerk aan den IJssel - Dit jaar wordt het nieuwe jaar in Nieuwerkerk ingeluid met de vijfde editie van het Gimme Tha Light feest. Het feest wordt gehouden in een verwarmde feesttent op het Raadhuisplein. Stichting Jeugd werk Zuidpias werkt samen met vereniging Inteselect bij de voor bereiding en uitvoering van het feest. Met muzikaal talent uit ge meente Zuidpias wordt een project opgezet dat draait om het thema '5 jaar GimmeTha Light'. Natuurlijk staan er ook weer bekende DJ's op de line-up. Nesselande - In de Brede School Nesselande aan de Robert van 't Hof- fstraat 10 vindt op zondag 13 november een Re:Sound Jongerendienst plaats. Spreker is Ja'n-Peter Molenaar. De dienst begint om 19.30 uur; deur open om 19.15 uur. Na afloop vindt een afterparty plaats. Alle jongeren zijn welkom. Nieuwerkerk aan den IJssel - Een drankje drinken, bijkletsen, een pot je tafelvoetbal of schaak of gewoon lekker aan de bar hangen. De kroeg van 't Blok is vandaag, woensdag 9 november én woensdag16 novem ber geopend van 20.30 tot 23.00 uur. Nieuwerkerk aan den IJssel - In 't Blok wordt vrijdag 11 november een kidsdisco gehouden van 19.00 tot 22.00 uur. Een briefje met toestemming van ouders is nodig om naar buiten te mogen om te skaten. Volgens berekeningen is op 31 oktober de zeven miljardste aardbewoner op de wereld gezet. Volgens het Amerikaanse weekblad TIME past dat aantal mensen in de staat Texas met de bevolkingsdichtheid van New York. Weetjes daargelaten; wordt de aardbol niet te volWat moet er gedaan worden om de wereld leefbaar te houden; moet het delven van grondstoffen geremd worden, is er een babystop nodig? Max van Mullem (17 jaar) uit Zevenhuizen op raken. Ook moeten we zeker zorgen voor het. klimaat want ie dereen weet dat dit aan het ver anderen is. Als iedereen let op het milieu en hier een beetje zuinig op is dan komt het wel goed met de aarde. Dingen als een babystop zijn nergens voor nodig. Kristina van der Molen (17 jaar) uit Moordrecht Vol is vol slaat met dit onderwerp nergens op. Als het drukker wordt, is het noodzaak dat de ruimte be ter wordt ingedeeld enzovoort. Dus moet je na gaan denken en niet alles stom vol gaan bouwen met flats en appartementen. Er moe ten meer grondstoffen verworven worden, daar moet men ook nog iets op gaan vinden. De tijd zal ons leren of dat goedkomt. Kaylee Ramman (16 jaar) uit Nieuwerkerk aan den IJssel Als de hele wereldbevolking in de staat Texas past dan is de aarde volgens mij nog lang niet vol. Wel denk ik dat we allemaal beter en zuiniger met dingen om moeten gaan zodat bepaalde bronnen niet Hoewel in Nederland een tekort aan geboorten - 'vergrijzing' - een groter gevaar lijkt te zijn, is over bevolking een oorzaak van veel problemen in de wereld. Mede dankzij invoer van goederen uit andere landen kan een land zijn ni veau van welvaart vaak nog steeds handhaven, maar dat kan niet onbeperkt doorgaan. Het aantal wereldburgers dreigt de komende decennia naar acht tot tien miljard te klimmen. De kans is groot dat steeds meer landen hun eigen pro ducten zelf nodig zullen hebben, waardoor er niet genoeg voedsel zal zijn voor andere landen. De oplossing is een bevolkingspolitiek op wereldschaal. Helaas rust er op geboortebeperking vaak een ta boe, maar dit taboe zullen wij toch opzij moeten schuiven als wij de wereld leefbaar willen houden. Go gle ,.«eKER: 7^-pETER Kerk in Nesselande Zondag 13 november 2011 19:30 uur. Deur open 19:15 uur Locatie: Brede School Nesselande - Robert van't Hoffstraat 10 - Rotterdam

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 38