JIUJITSU CAAT OM AUTOMATISMEN 318010811885®®' SOUME VMRDHi LEERLINGEN BASISSCHOOL BEZOEKEN ANTON Studentaanhuis-nl helpt senioren op computer HART VAN HOLLAND PEPTALK 9 NOVEMBER 2011 39 Victor de Vries (15) debuteert op WK jiujitsu in Gent Waddinxveen - Massa's mensen trekken dit weekend naar Gent voor het daneefeest I Love Techno. Victor de Vries (15) is ook in Gent, maar voor het wereldkampioenschap jiujitsu. Met negen andere jiujitsuka die trainen bij Den Edel in Gouda gaat hij op jacht naar edelmetaal. In de categorie onder 46 kilo, tot 18 jaar debuteert De Vries op het V\/K, dat duurt van 11 tot 13 november. Door Pepijn de Groot Jiujitsu bevat elementen van judo maar er mag daarnaast ook ge trapt en gestoot worden. "Niet op het hoofd. Wei heb je bovenop je vuist een kussentje, waarmee je je tegenstander op het hoofd mag ra ken", legt De Vries uit. "Echt pijnlijk wordt het zelden." Voor wedstrij den wordt onderscheid gemaakt in leeftijd en gewicht. Zoals in vele vechtsporten wordt er met banden gewerkt, maar dat maakt niets uit volgens De Vries. "Bij banden gaat het om techniek, in wedstrijden gaat het erom dat je iemand op zijn rug werkt. Schoonheid is dan van minder belang." Oefening baart kunst geldt voor de sport. "Jiujitsu gaat om automatismen. Als iemand naar mij trapt, weer ik automatisch af en stoot ik terug. Dat moet je hebben en dat krijg je door veel te trainen of wedstrijden te doen." Als 7-jarige begon De Vries met judo en anderhalf jaar later met jiujitsu. Tot voor kort combineerde hij de sporten, nu focust hij zich op jiujitsu. "Met judo kwam ik niet zo hoog als dat ik nu kom met jiujitsu. Taekwondo heb ik ook gedaan, dat is alleen trappen en stoten. Het mooie van jiujitsu is dat het een ju dogedeelte heeft en datje ook kan trappen en stoten." De Vries traint zijn judotechniek nog steeds. Wed strijden zijn verleden tijd, mede omdat het de kans op blessures vergroot. "Voor de zomervakantie had ik een judotoernooi waarbij ik mijn meniscus scheurde. Na een operatie en rust in de zomervakan tie is alles nu weer goed. Maar ja, als ik nu een judowedstrijd doe en ik blesseer me, kan ik het WK ver geten." Lekker dichtbij Eerder werd De Vries Nederlands kampioen in zijn klasse. Dat is niet direct een vrijbrief voor deelname aan het WK. "Doormijn blessure was ik de eerste wedstrijd na de zomer niet fit en presteerde ik minder. Het was nog even spannend maar toen Den Edel Gouda is Neerlands hofleverancier voor het WK jiujitsu. Victor de Vries (geknield) debuteert op het WK. ik de wedstrijd erop won, was ik er al bijna zeker van", vertelt De Vries. Twee jaar geleden was het WK in het verre Athene, nu om de hoek in Gent. Het klinkt minder avontuurlijk maar daar rouwt De Vries niet om. "Als je naar een ver land gaat, krijg je misschien het gevoel dat het om vakantie gaat. Mijn WK is vlakbij dus kan ik me goed focussen." Gelijke kansen Als VWO'er op het Coenecoop Col lege is het soms druk met een schema waarbij vier tot vijf keer per week getraind moet worden. Met zijn sportcarrière wordt rekening gehouden. "Twee dagen van tevoren moet ik in Gent zijn, daar moet ik vrij voor krijgen. Voor zo'n WK ma ken ze een uitzondering maar elke dag er tussenuit glippen met een training als excuus lukt natuurlijk niet. Veel kan ik niet missen; ik zit in de vierde klas en de lessen zijn belangrijk om bij te blijven." Het sportklimaat in Nederland is volgens hem een goede voedingsbo dem voor kampioenen. "Nederland heeft de faciliteiten om een jiujit suka goed op te leiden. Sommige landen hebben minder goede sport scholen en trainers, dat remt toch de ontwikkeling. Op wereldniveau kan dat klimaat meespelen." Als de butant kan De Vries weinig over zijn kansen zeggen. Genuanceerd stelt hij: "De kansen zijn voor iedereen gelijk." Regio - De senioren die in het bezit zijn van een computer willen méér computervaardigheden opdoen. Dit is de conclusie van ruim 250 iet- studenten van Studentaanhuis.nl, de organisatie die niet alleen mensen thuis helpt met computerproblemen, maar ook veel privéles geeft op de ei gen computer. Vooral het bewerken van foto's en films, het downloaden van muziek of programma's en het handiger omgaan met alle apparaten die je op de computer kunt aanslui ten worden steeds populairder. Ove rigens kunnen de meeste 50-plussers behoorlijk goed uit de voeten met de computer. Studentaanhuis.nl heeft dit jaar al tienduizend uur les aan huis gege ven en de vraag stijgt nog steeds. Oprichter Jan Morriën: "Onze stu denten worden vooral door senioren gevraagd om ze te helpen, want vaak wordt het vervelend gevonden om de eigen kinderen, buren of vrienden te vragen bij het vergroten van de com puterkennis. De studenten kunnen alles rustig uitleggen, in het tempo van de klant en op een tijd dat het de klant goed uitkomt." Jan Morriën: De gedachte dat ou deren onhandig zijn met de computer is inmiddels achterhaald. We houden precies bij wat ze wel en niet kun nen en over het algemeen valt het reuze mee. Wat opvalt is dat werken met foto's, video's, downloads en dat soort zaken wél vaak als moeilijk wordt gezien. En daar komen onze studenten dan weer goed van pas." Nieuwerkerk aan den IJssel - Stichting Jeugdwerk Zuidpias slaat met alle jongerenwerkers en jongeren uit diverse subgroe pen de handen ineen voor 'Build 't Blok'. Een beetje zoals in het spel SimCity, zelf een wereld bouwen met wat er voor han den is. Samen wensen, dromen en ideeën vormgeven. Onder de jongeren zijn dansers, skaters, muzikanten, creatievelingen, kroeggangers en sporters om met elkaar te brainstormen. De avond wordt geleid door Frank van Strijen, schrijver van het boek 'Jongerenwerk Nieuwe stijl'. 'Build 't Blok' start donderdag 24 november. Wil je ook meedoen, neem dan contact op met ma- rije@jeugdwerkzuidplas.nl. Gezeten in een rolstoel vanwege voetletsel voert minister Marja van ESijsterveldt een gesprek met Casper Bernard, leerling vierde jaar vmbo kader op De Goudse Waarden. Gouda - Onderwijsminister Marja van Bijsterveldt bracht onlangs een werkbezoek aan de sector vmbo van christelijke scholengemeenschap De Goudse Waarden. Na ontvangst door het college van bestuur volgde een rondleiding door de school, waarbij teamleider Ben Krijgsman, leerlingen en docenten de minister uitvoerig op de hoogte stelden over de unit Techniek-Breed. De minister was onder de indruk van de intensieve samenwerking met het bedrijfsleven via het Techniekgilde Midden-Holland, waardoor leerlin gen na hun eindexamen meteen aan de slag kunnen bij bedrijven. Hierna volgde een levendig gesprek met diverse ouders die de minister informeerden over de wijze waarop ouderparticipatie gestalte krijgt op De Goudse Waarden. De minister toonde zichtbaar belangstelling voor de opmerkingen en suggesties en gaf uitvoerig antwoord op de vragen die leefden bij de ouders. Tijdens een lunch in het restaurant van de school, die was verzorgd door leerlingen van de horeca-afdeling, bespraken diverse schoolbestuur ders actuele onderwijsvraagstukken met de minister. Voor meer informatie: www.degoudsewaarden.nl. Regio - Circa tweehonderd leerlin gen uit de groepen 8 van diverse basisscholen uit onder meer Gouda, Moordrecht en Haastrecht, werden op maandag 31 oktober, dinsdag 1 en woensdag 2 november per Ame rikaanse schoolbus naar het Goudse Antoniuscollege gebracht om daar een kijkje te nemen bij de lessen die volgens het TTO-systeem, Tweetalig Onderwijs, in zowel het Nederlands als in het Engels worden gegeven, (foto: Oscar van der Wijk)

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 39