www.edplaizier.nl VAN DER HAMMEN i I NAAP "Mantelzorgers zorgen uit liefde, desondanks kan het wel zwaar zijn" Tuin-en terreininrichting m deHaij £^van derWende Sint*. advocaten fietsklaar.ro^ Een hint van de HART VAN HOLLAND REGIO 9 NOVEMBER 2011 3 Dag van de Mantelzorg op 10 november Kaars Koffie in race voor Ondernemersprijs Thuis in de regio. Ook voor al uw zaken die u nog in 2011 geregeld wilt hebben! www.notariszevenhuizen.nl v.d. Mee Jansen hoveniers Voor: tuinontwerp, tuinaanleg, tuinonderhoud kijk ook op onze website www.droom-tuin.nl '2 Nieuwerkerk aan den IJssel - De Dag van de Mantelzorg vindt dit jaar plaats op 10 november. Op deze dag worden mantelzorgers in het zonnetje gezet. Steunpunt Mantelzorg Zuidpias organiseert een high tea voor mantelzorgers in de Batavier. Door Pepijn de Groot Mantelzorger Ellie Kieboom (72) gaat naar de high tea. Kieboom ver zorgt haar man (76), die al zeven jaar lijdt aan'Alzheimer. De laatste twee jaar is de situatie verergerd, met als gevolg dat de zorg intensie ver wordt. "Mijn man is vijf dagen in de week, van 's morgens tien tot 's middags half vier, op de dagopvang van de Meander. Als hij thuiskomt, begint de zorg weer." Eten, wassen, aankleden: de man van Kieboom kan niet zonder haar hulp. "Als hij onder de douche stapt, kan ik even weg om de tafel te dekken. Zijn kle ren moeten in de juiste volgorde liggen, anders gaat het fout. Dat is belangrijk; altijd hetzelfde ritme en dezelfde plaatsen aanhouden." De verzorging is uiterst intensief en dat is zwaar. Kieboom: "Het gaat geleidelijk, er komt steeds meer bij. Je moet het zien als het omge- Moordrecht - Kaars Koffie is genomineerd voor de Onderne mersprijs Midden-Holland. De onderneming van Paul Kaars le vert een volledig assortiment van eigen koffiemelanges aan bedrij ven en particulieren. De produc ten ogen stijlvol en hebben een regionale uitstraling met illu straties van Goudse panden. Per soonlijke aandacht voor de klant staat centraal. Kaars Koffie heeft acht mensen in dienst en een ei gen bezorg- en montagedienst. Kaars Koffie is ook verkrijgbaar in de lokale supermarkt en via de website. Meer informatie: www. kaarskoffie.nl De jury van de Ondernemersprijs Midden-Holland heeft drie be drijven geselecteerd uit de ruim vijftig kandidaten die zich dit jaar voor de ondernemersprijs hebben aangemeld. De drie ge nomineerde ondernemers wer den door jurysecretaris Hans Klein Swormink verrast met een taart. Kaars Koffie moet het in de fina le opnemen tegen 12GO Trading uit Waddinxveen, dat fietsen levert aan particulieren en be drijven en tegen Ettu uit Gouda, dat ICT-omgevingen bouwt waar medewerkers vanuit flexibele werkplekken kennis en informa tie met elkaar kunnen delen. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Kamer van Koophandel op maandag 9 januari wordt in de Goudse Schouwburg bekend -gemaakt wie de winnaar is van de Ondernemingsprijs Midden- Holland 2011. Voor meer informatie: www.kaarskoffie.nl of www.kvk.nl/ondernemersprijs. keerde van opvoeding; je kind leer je telkens meer, mensen als mijn man verliezen telkens meer. Wat hij verliest, moet ik oppakken." Als voorbeeld noemt ze de financiën, die ze altijd met haar man regelde. "Post herkende hij op een gegeven moment niet meer en dat gooide hij weg. Nooit heb ik aanmaningen ge had, opeens kreeg ik er twee en ik snapte er niets van." Niet te accepteren "Zodra je gaat erkennen dat er iets mis is, lukt het beter ermee om te gaan", stelt Kieboom. Wat haar man overkomt kan ze niet accepteren. "Je komt er niet overheen en wie zegt van wel, die liegt", zegt ze zichtbaar geëmotioneerd. "Het enige geluk dat ik heb is dat hij kerngezond is en zo sterk als een beer. Ik neem hem altijd mee boodschappen doen. Dan zeg ik: 'Jij bent mijn pakezel, jij moet de boodschappen dragen.' Dat vindt hij geweldig." Even ontspannen naar de stad gaan kan Kieboom niet. "Om half vier wordt hij thuis gebracht. Als ik niet thuis ben, wordt hij onrustig; dan gaat hij me zoeken en loopt hij op de galerij heen en weer." Ze vindt het onverantwoord haar man al leen te laten. Van alle kanten heeft Kieboom hulp aangeboden gekre gen. "Ik heb het niet gedaan, dan ontregel je zo veel. Ik moet het niet helemaal zelf doen, ik wil het zelf doen." Qua intensiviteit en ritme Net als de bloemen staan mantelzorgers op 10 november in het zonnetje. Dat verdienen ze wel volgens Ellie Kieboom. kan thuiszorg de rol van de man telzorger niet overnemen volgens Kieboom. Binnenkort verlaat de man van Kieboom het huis; hij heeft een appartement in zorgcentrum de Meander toegewezen gekregen. "Dat strakke ritme kan ik dan een beetje laten vieren." Voldoening Hoe zwaar het ook is, ze zit niet bij de pakken neer. "Hobby's, daar haal ik veel voldoening uit. Quilten, kaarten maken, naaien; daar haal ik mijn energie uit." Daarnaast geeft het haar ook voldoening om te zien dat haar man geniet. "Gisteren zijn we uit eten gegaan omdat we elkaar 54 jaar geleden leerden kennen. On derweg naar het restaurant vertel ik het hem en hoe hij daarop reageert, dat is genieten." Volgens Kieboom en ook volgens Nel Wakker, coördinator bij het Steunpunt Mantelzorg Zuidpias, wordt mantelzorg vaak onderschat. Wakker: "Mantelzorgers zorgen uit liefde, desondanks kan het wel zwaar zijn." Het steunpunt, dat op 1 oktober werd geopend, organiseert ook de high tea. Kieboom, glimla chend: "Ik zag de bui al hangen dat ik niet zou kunnen. Maar geluk kig kan er iemand oppassen." Voor Wakker is het fijn om bij de high tea. uitgebreid kennis te maken met de mantelzorgers. Die ontmoeting op de Dag van de Mantelzorg komt dus goed uit. Meer aandacht voor de mantel zorger kan volgens Kieboom geen kwaad. "Meer publiciteit mag van mij best. Mensen vinden het van zelfsprekend: 'Als zoiets je over komt, doe je dat toch gewoon'. Het gaat aan je voorbij als je er niet mee te maken krijgt." Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 NOTARISKANTOOR Dorpsstraat 100, 2761 AH Zevenhuizen. Tel.: 0180 - 63 16 11 Lid van de VHG, dé brancheorganisa- tie van hoveniers en groenvoorzieners, dus kwaliteit op de eerste plaats. Webshop voor het makkelijk uitzoeken en bestellen van beplanting. Dorpsstraat 134 - 2761 AH Zevenhuizen - Telefoon: 0130-633690 of 06-51610499 BOUWBEDRIJF BI (oio) 222 io io www.knaapbouwbedrijf.nl Dé mobiele fietsenmaker Ook voor uw december Inkopen gaat u naar fietsklaar.nl Bijvoorbeeld: Schaatsen al vanaf 14,95 Diverse sleden al vanaf 4,95 Voor bij u thuis of op het werk00-30 72 72 12 Lange Zijde 9a, 2761 AV Zevenhuizen (C1000 plein) www.fietsklaar.nl

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 3