BRAINS OP BEZOEK BIJ CLIPS HAARMODE 1 Een verfrissende blik KWESTIE VAN KIEZEN: EUROFIEL OF NEUROTISCH? Griekse tragedie 48 HART VAN HOLLAND PEPTALK 23 NOVEMBER 2011 Komt het nu goed met de euro? 01 wordt het toch een treuro? Wordt het feest of weer halen? Zeker is dat u het gaat hetalen. Ham de Jong Door Pepijn de Groot Wat zal Geert Wilders op tafel zetten als hij jarig is? Kaasblokjes met een satéprikker als vlaggenmast en drie vierkante centimeter rood-wit-blauw karton. Bitterballen met mosterd, mits laatstgenoemde verwekt is in de Zaanstreek. Geen generaal pardon voor Moutarde de Dijonis een leuze die vast al in de koker zit van de PW-spindoctor. Rutte zei dat hij Nederland wilde teruggeven aan de Nederlanders, Geert flikt t m gewoon; hij onderzoekt of de gulden weer kan herintegreren. De terugkeer van de gulden is cyaankali voor de nostalgie, het einde van het ro mantisch terugdenken aan vroeger. Hoe donker de wolken boven onze hoofden ook moge zijn, het terugdenken aan 'vroeger tijden zonder onruscht' geeft een roze randje aan het wolkendek. Hoe vaak is een terugkeer na afwezigheid succesvol? In de muziek-, sport- en filmwereld zijn come backs met regelmaat flops. Bovendien, zo erg is het nog niet met die euro? Misschien kan je door de crisis je iPad en mobiele te lefoonrekening niet meer financieren maar dat kon in de jaren tachtig - ja kinderen, toen betaalde men met de gulden - ook niet. Toch is er iets te zeggen voor de terug keer van een eigen muntstelsel, ledereen is bekend met de moppen van het kaliber Een Belg, een Duitser en een Nederlander zitten in een kroeg Zitten in een kroeg kan vervangen worden door rijden op een moped plassen in één potje lopen over een boulevard et cetera et cetera. Een van de drie zegt of doet altijd iets doms in zulke moppen. Door de monetaire, Eu ropese eenheid zijn wij niet met drie, maar met talloze nationaliteiten in dezelfde mop beland. Als één op de drie iets doms doet, leert de som dat aantal eurolanden (17) gedeeld door achterlijkenfactor (3) leidt tot grofweg zes malloten in deze tot mop verworden werkelijkheid. En het huilen staat ons nader dan het lachen na het horen van deze mop. Alles is economie zeggen economiele raren altijd om de zielen van hun nieuwe leerlingen te winnen. Eenieder die tussen de regels leest, weet dat Alles is economie de vervanger is van de uitdrukking Voor niks gaat de zon op Met de gulden is de crisis niet opgelost, met de neuro niet en met de euro voorlopig ook niet. De gulden is niet de heroïsche redder die het gevaar afwendt. Het enige wat je nu nog krijgt, voor een gulden, is een kilo weemoed zei Volkskrant-columnist Bert Wagendorp onlangs. Nog bondiger wist Zevenhuizens dorpsdichter Harry de Jong te verwoorden wat er gebeuren zal met het monetaire stelsel. In dat geval lijkt Bassie me een goede inspi ratiebron voor Wilders' nieuwe leuze. 'Wat er ook gebeurt, altijd blijven betalen.' Nieuwerkerk aan den IJssel - De bedoeling van het KidsKerstdiner in 't Blok is, dat kinderen op vrijdag 9 december onder begeleiding een kerstdiner klaarmaken, dat daarna uitgeserveerd wordt voor ouders en familie van de jonge keukenbrigade. Voor de kok is het diner gratis, familieleden die aanschuiven betalen 5,- per persoon, exclusief drankjes. Het menu bestaat uit noe delsoep of meloen met ham vooraf, gebakken aardappels met beenham of lasagne als hoofdgerecht en een Zevenhuizen - Via het populaire brede school project BRAinS konden leerlingen van de basisscholen uit Zuidpias op donderdag 17 novem ber een kijkje achter de schermen nemen bij Clips Haarmode. Maar liefst 26 leerlingen hadden zich voor dit bezoek aangemeld. Vol aandacht en misschien soms al dromend van een carrière in een kapsalon namen de leerlingen alle tips en 'weetjes' in zich op. Zevenhuizen - De jeugdbrandweer van Brandweer Hollands Midden, kazerne Zevenhuizen, is op zoek naar nieuwe leden in de leeftijd van twaalf tot vijfentwintig jaar. De jeugdbrandweer oefent iedere woensdag van 19.00 tot 20.30 uur in en om de brandweerkazerne aan de Opril 1. De jeugdleden dragen echte bluskleding en leren branden blussen en hulp verlenen. Op een aantal vrijdagavonden en zaterda gen vinden wedstrijden plaats. De ervaring leert dat veel van de jeugd- brandweerleden ais ze achttien jaar zijn doorstromen naar een vrijwillig of beroepsbrandweerkorps. Voor meer informatie en aanmel den: 088-2466286 of sven.boode@ brandweer.vrhm.nl. Grand Dessert tot slot. Een vegetarische maaltijd is ook mo gelijk. De koks worden om 16.00 uur verwacht; de dinergasten om 18.00 uur. Voor meer informatie en aan melden: 06-81477449 of brian@jeugdwerkzuidplas.nl. De ene crisis is nog niet voorbij of de volgende ligt al op de loer. De euro landen kampen allemaal met financiële problemen, de een meer dan de ander. Als de panelleden over de euro kon beslissen, wat zouden zij dan doenMoeten we terug naar de gulden of de euro alleen bewaren voorde landen die de munt niet in gevaar brengen? Dilian Ritmeester (12 jaar) uit Moerkapelle Alles is na de euro duurder gewor den maar toch zou ik de euro hou den. Aan een nieuw geldsysteem moet iedereen weer wennen. Dat kan voor veel verwarring onder de mensen zorgen. De euro is handig omdat heel veel landen hem gebruiken. Als we de gulden weer gaan gebruiken moeten we gaan wisselen om in andere landen iets te kopen. Daardoor is het goedko per om in eurolanden op vakantie te gaan. De prijzen kunnen gemak kelijker vergeleken worden. Een klant kan makkelijk zien in welk land iets goedkoper is. Ditmaal twee gastpanelleden: Koen Sytsema (19 jaar) uit Zevenhuizen se munt dat je de Chinese Yuan moet invoeren wil je dat enigszins ongedaan maken. Ik denk wel dat het uiteindelijk beter is voor Ne derland als de valutabanden met landen als Italië verdwijnen. Er is teveel risico genomen met 'zwakke landen' alsmede een gebrek aan controle, wat met zulke enorme belangen erg amateuristisch is. Als EU heb je voldoende macht en ge legenheid om bij kandidaat-lidsta ten en eurolanden af te dwingen dat ze worden gecontroleerd. Een Noord-Europese munt lijkt mij een veilig alternatief als je de huidige problematiek adequaat afhandelt. Martine Hordijk (18 jaar) uit Nieuwerkerk aan den Ijssel Terug naar de gulden is naar mijn idee de plank volledig misslaan en door de terugslag de hamer kiezel- hard in je gezicht terugkrijgen. Ten eerste maakt het niet uit wat wij doen als klein land. Je blijft dusda nig afhankelijk van vooral de Duit- Ik denk dat teruggaan naar de gul den geen goede optie is. iedereen is gewend aan de euro, die han dig is omdat je er in veel landen mee kunt betalen. De euro bewa ren voor landen die de munt niet in gevaar brengen lijkt mij ook geen sterkte optie; je weet nooit waar 'een veilig land' over tien jaar staat. Met dezelfde munteenheid, open grenzen en een goede rege ling voor in- en uitvoerwetten is de wereldhandel voor eurolanden goed geregeld, nog een argument voor. Landen uit de eurozone ver wijderen lijkt me niet handig. Ne derland zal eronder lijden als we een land als Griekenland geen hulp bieden. Het lijkt me een goed idee om gezamenlijk de problemen op te lossen en vervolgens een stren gere beleid in te stellen, zodat dit niet nog een keer gebeurt.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 48