ZAALVOETBALLEN IN - KERSTVAKANTIE ML ÊÊOSE) Mi RBMH Bi BÉT HBWT M.ÜKBAAR TOT Trek in een Surinaamse maaltijd? Thorbecke blijft Cultuur profielschool HART VAN HOLLAND PEPTALK 23 NOVEMBER 2011 49 Kristel Markus (15) vormt gouden duo met pony Moerkapelle - Met een borstel maakt Kristel Markus (15) Olilly schoon, haar pony die op stal staat in Moerkapelle. "Eigenlijk ga ik elke dag van de week wel naar mijn paard. Dagelijks ben ik er twee uur zoet mee." De Moerkapelse rijdt paard sinds haar zesde en in 2011 gaat er bijna geen wedstrijd voorbij waarin ze eerste wordt. Kristel en Olilly boeken succes na succes in de dressuur. Kristel is er druk mee bezig - "In de middag huiswerk, 's avonds naar mijn pony. "Het paardrijden zit erin gebakken. Op mijn zesde zat ik twee jaar bij een manege, op mijn achtste kreeg ik een eigen pony", vertelt Kristel. Inmiddels rijdt ze bij rijvereniging en ponyclub Moerveen in Moer kapelle. "Lidmaatschap van een vereniging is nodig voor een start kaart, waarmee ik bij wedstrijden kan starten. Dat is een eis van de Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfederatie (KNHS), de overkoe pelende organisatie van paarden sport in Nederland." Paardensport kent vele disciplines. Kristel houdt zich bezig met dres suur. "Je krijgt een papiertje waarop staat wat je moet doen. De op dracht is om een figuur te rijden. Er wordt gekeken hoe je rijdt en hoe je pony loopt. Als die constant haar hoofd in de lucht heeft, kan je de winst schudden." Uiterlijk vertoon is ook erg belangrijk bij dressuur- wedstrijden. "Je bent een duo, als jij of je pony er niet goed uitziet krijg je minder punten." Dat verklaart waarom Kristel dagelijks twee uur met haar pony bezig is. "Mijn pony is wit. Als ze in de stal gaat liggen, zie je sneller een vlek dan bij een zwarte pony. Ze moet dus goed gewassen worden, zeker voor wed strijden." Olilly Sinds maart rijdt Kristel op Olilly en rijdt ze circa twee wedstrij den per maand. "Mijn vorige pony sprong liever, Olilly houdt van dres suur. Met dressuur ben ik dan ook doorgegaan." En met succes: op de website van Moerveen worden uitslagen bijgehouden, en het duo Kristel/Olilly wordt vrijwel overal als eerste vermeld. Kristels perfec tionisme telt mee in het succes; ze wil alles tot in de puntjes beheer sen. "Veel mensen rijden mooi maar niet precies. Ik probeer het zo goed mogelijk te doen. Ik wil altijd beter rijden en dat leidt blijkbaar tot suc ces." Voor de leek is het jargon van dres suur een raadsel. B tot en met Z2, winstpunten... "De letters staan voor klassen; B voor beginners en Z2 voor Zwaar2. Hoger dan Z2 kom je niet met een pony, met een paard begint het pas bij klasse Z2. Bij wedstrijden moetje een gemid delde halen van een zes; voor een gemiddelde van een zeven krijg je twee winstpunten, een acht of ne gen gemiddeld betekent drie winst punten. Met tien winstpunten stijg je een klasse. Hoe hoger de klasse wordt, hoe meer onderdelen de proef krijgt en hoe nauwlettender de jury ernaar kijkt", aldus de hand leiding van Kristel. Nieuwe Anky? Voor haar hobby heeft ze het gym nasium al opgegeven; momenteel is Kristel bezig met haar vwo op het Zoetermeerse Picasso Lyceum. "In de middag huiswerk, 's avonds naar mijn pony. Soms lijdt school eron der maar ik red het nog makkelijk nu." Op school is men overwegend positief over haar dressuurcarrière. "Sommigen zeggen dat paardrijden geen sport is. Op een paard zitten en erop wegrijden is niet lastig nee, maar alles goed uitvoeren vereist veel training. Reken maar dat het zwaar is." Over haar toekomst in de paarden sport kan ze niet veel zeggen. Als ze naar hogere klassen wil, zal ze over moeten stappen op een paard. Tussen een pony en een paard zit weinig verschil qua techniek, maar wel qua karakter. "Een pony is ei genwijzer. Dat vind ik leuker, een paard is rustiger in de omgang." Of ze haar leven gaat slijten in de paardensport weet Kristel nog niet. "De volwassenen, dat is zo ver weg. Misschien word ik prof bij de junio ren. Dan kom je in een selectieteam van Rabobank en de KNHS." Gaat Kristel Markus Neerlands be kendste dressuurrijdster, Anky van Grunsven, opvolgen? "Het gaat om het hebben van een goed paard, wil je het echt ver kunnen schop pen. Het beste paard van de wereld werd voor zestien miljoen verkocht. Dat kan ik niet ophoesten. Dus of ik Anky op ga volgen... Ik heb niet zo veel geld, maar misschien tref ik een heel goed paard en heb ik geluk." Nieuwerkerk aan den IJssel - Het menu van het Kookcafé van 't Blok staat vrijdag 2 december in het teken van Suriname. Irene Graanoogst be reid voor deze avond roti. De maal tijd kost 7,50 euro; reserveren kan via 0180-315381 of anton@jeugd- werkzuidplas.nl. Wie mee wil helpen in de keuken en in de bediening krijgt als dank een gratis maaltijd. Nieuwerkerk aan den IJssel - Met het ontwikkelen van de 'PowerGrip', een innovatieve grip voor de hockeystick waarmee trillingen worden geredu ceerd en waardoor harder kan worden geslagen, zijn vier hockeyvrienden, spelend bij HC De IJssel, winnaar ge worden van The Enterprize Contest. De broers Vincent (22), Boyd (21) en Jelmer (17) van den Bogerd en Ser gio Willems Mondaray, allen stude rend aan de Hogeschool Rotterdam, mochten op zaterdag 12 november uit handen van wethouder Karakus (Werk, Sociale Zaken en Stedelijke Economie) een cheque ter waarde van 2.000 euro in ontvangst nemen. Voorts mogen de 'Grip Brothers' ge bruik maken van een bankkrediet van 20.000 euro om het product verder te ontwikkelen en op de markt te brengen. The Enterprize is een initia tiefvan het Ontwikkelingsbedrijf van de gemeente Rotterdam en heeft als doel ondernemerschap te stimuleren en startende ondernemers op weg te helpen. Thorbecke Voortgezet Onderwijs werkt sinds kort samen met Dansacademie Lucia Marthas. Rotterdam - De locatie Prinsenlaan van Thorbecke Voortgezet Onderwijs blijft lid van de Vereniging Cultuur- profielscholen. De visitatiecommis sie omschreef de beslissing daartoe als volgt: 'Vanaf binnenkomst voel jede sport- en cultuursfeer en voel je dat de leerling hier zichzelf kan zijn.' En: 'Met name de structu re samenwerking met de Willem de Kooning Academie levert een kunst- en cultuurprogramma van academisch niveau op.' Thorbecke Voortgezet Onderwijs is de enige Cultuurprofielsehool in Rotterdam. Thorbecke geeft aandacht aan cul tuur door kunst- en cultuurlessen in de onderbouw, door de Creative Highschool en door de Highschool Dans Et Drama waarbij sinds kort samenwerkt wordt met Dansacade mie Lucia Marthas. Nieuwerkerk aan den IJssel - Zin in een avondje muziek? Vrijdag 25 november treden in 't Blok drie bands op, waaronder de band die ooit is ontstaan in het oude Ta- verna: de CeeBeeTees (Covered By Taverna. Deze punk/rock-band speelt covers van onder meer de Ramones, Blink 182, 3Doors Down en Kings of Leon. Op het podium verschijnen voorts The Empty Hor- se JD Meatyard. DJ van de avond is Johan Visschers. De toegang bedraagt 3,- euro; deur open om 20.30 uur. Nieuwerkerk aan den IJssel/Moor- drecht - Het sportbuurtwerk van Stichting Jeugdwerk Zuidpias orga niseert twee tweedaagse kerstzaal- voetbaltoernooien; één in Nieuwer kerk en één in Moordrecht. In Nieuwerkerk vindt het toernooi plaats op dinsdag 27 en woensdag 28 december in de Parkzoomhal; op donderdag 29 en vrijdag 30 de cember kan er gevoetbald worden in sporthal De Zuidpias te Moor drecht. Voor beide toernooien geldt dat de eerste dag bestemd is voor voet ballers in de leeftijd van acht tot veertien jaar; de tweede dag voor veertien jaar en ouder. Elke dag vin den er tevens diverse demo's plaats. Spelers zijn dagelijks welkom vanaf 10.00 uur; de wedstrijden duren van 11.00 tot 16.00 uur. De kosten be dragen 5,- euro per team van vijf personen. Voor meer informatie en aanmelden: zaalvoetbaltoernooi-moordrecht@ live.nl of zaalvoetbaltoernooi-nieu- werkerk@live.nl.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 49