Zuidpias Begroting 2012 goedgekeurd gemeente WEEK HART VAN HOLLAND DE KRANT VOOR DEZUIDPLASl 23 NOVEMBER 2011 De gemeenteraad heeft gekozen Voorstellen van de fracties Tarieven van heffingen in december bekend Hoeveel moet de gemeente bezuinigen? Procentuele verdeling inkomsten en uitgaven in de conceptbegroting 2012 Inkomsten 2012 Uitgaven 2012 Lees verder op de volgende pagina. Op 1 en 3 november vergaderde de gemeenteraad over de begroting 2012. In deze begroting geeft het college van Burgemeester en Wethouders aan wat Zuidptas wil berei ken en wat de kosten daarvan zijn. Ook geeft de begroting voor de periode 2012 tot en met 2015 weer wat de finan ciële positie van de gemeente is en hoe Zuidpias uitgaven financiert. Het resultaat van deze twee vergaderingen is een goedgekeurde begroting. Dat betekent dat de gemeente haar huishoudboekje voor de komende jaren op orde heeft. Minder inkomsten van het rijk Gemeenten ontvangen de komende jaren minder ge ld van het rijk. Dat geldt ook voor de gemeente Zuidpias. Om een sluitende begroting te realiseren, is zorgvuldig gezocht naar besparingsmogelijkheden en irrkomstenverhogingen. Hoe is de begroting tot stand gekomen? Het college van burgemeester en wethouders heeft de gemeenteraad een conceptbegroting en een lijst met bezuinigingsvoorstellen voorgelegd. Deze bezuinigingsvoorstellen waren nodig om de twee miljoen die de gemeente extra moet bezuinigingen te kunnen realiseren. Bij het samenstellen van de lijst is onderzocht welke taken de gemeente kan schrappen of anders kan aanpakken. Elke afdeling van de gemeente heeft daarvoor de taken onder de loep genomen. Dit levert Van de 27 gemeenteraadsleden stemden er 18 voor de nieuwe begroting. Dat betekent dat een totaal pakket van bezuinigingen wordt gerealiseerd en dat het komende jaar een ozb-verhoging van 10% wordt ingevoerd. Het grootste deel van de bezuinigingen wordt gerealiseerd door het verlagen van de kosten op bedrijfsvoering. Ook wordt bezuinigd op personeels kosten van de gemeente. Toch ontkomt de gemeente er niet aan om ook minder taken uit te voeren of tarie ven te verhogen. Om welke bezuinigingen gaat het? Dit zijn de belangrijkste voor u: Verminderen van bijeenkomsten voor inwoners (bijvoorbeeld de nieuwjaarsreceptie); Minder onderhoud aan de openbare ruimte (bijvoor beeld beschoeiingen, bruggen); Het terugbrengen van de taken van de gemeente voor ongediertebestrijding, met als gevolg dat inwoners in vrijwel alle gevallen zelf de kosten voor ongediertebestrijding moeten betalen; Voorlopig nog geen nieuw hondenpoepbeleid, en ook geen poepzuiger; Verhoging van diverse tarieven Publiekszaken (o.a. huwelijken, vermiste documenten); Verminderen van de subsidies aan diverse instel lingen, zoals de peuterspeelzalen, bibliotheken, de speeltuinvereniging IJsselkids en aan jeugd- en jongerenwerk. Hierbij geldt nadrukkelijk dat deze voorzieningen wel in de diverse dorpen gehandhaaft blijven. Verhogen van de inkomsten Om tot een sluitende begroting te komen en het weer standsvermogen te verbeteren is ook een verhoging van de onroerende zaakbelasting (OZBI voorgesteld. Deze belasting gaat omhoog met 10%. Het gaat om eigenaren- en gebruikersbetasting. De verschillende fracties hebben tijdens de verga dering van 1 november moties ingediend. Een motie is een opdracht voor het college van B en W. Naar aanleiding van deze moties vindt nog verder onder zoek plaats naar onder andere de bezuinigingen op vrouwenopvang, huisvesting van maatschappelijke instellingen en onderhoud van speeltoestellen. een groot aantal bezuinigingsmogelijkheden op. Al deze mogelijkheden heeft het college vervolgens kritisch bekeken en getoetst aan het collegeakkoord: 1. Meer burger, minder overheid; De gemeente loopt niet in de weg, maar baant de weg. 2. Stimuleren van de ontwikkelkracht; De gemeente doet een krachtig beroep op het eigen initiatief van de inwoners, ondernemers en organisaties. 3. Waar nodig blijft de gemeente haar vangnetfunctie vervullen voor mensen die dat echt nodig hebben. A. Zuidpias moet aan iedereen ruimte bieden om zich thuis te voelen. 5. Behoud van basisvoorzieningen in de dorpen. 6. Zuidpias is een regiegemeente: de gemeente houdt zich zo veel mogelijk op bestuurlijk niveau met een aantal kerntaken bezig. Alles wat niet per se door de gemeente gedaan hoeft te worden, kan de gemeente uitbesteden. 7. De gemeente is een slanke, slagvaardige en resultaatge richte organisatie. Dit leverde uiteindelijk een lijst met 89 bezuinigingsvoor stellen op. Het college heeft bij elke keuze aangegeven wat de maatschappelijke gevolgen van die keuze zijn. U vindt de complete lijst met bezuinigingsvoorstellen op www. zuidplas.nl. Voor de heffingen, zoals de afvalstoffen- en riool heffing, geldt dat ze kostendekkend moeten zijn. De gemeenteraad beslist in december over de tarieven. Vorig jaar is al afgesproken met de gemeenteraad dat de gemeente Zuidpias 7,5 miljoen moet bezuini gen om de begroting voor de komende jaren sluitend te krijgen. Deze bezuiniging wordt voor het grootste gedeelte behaald doordat we door de fusie efficiënter kunnen werken. De gemeente heeft bijvoorbeeld min der mensen in dienst. In mei dit jaar, bij het opstellen van de kadernota 2012, werd duidelijk dat de gemeente nog ruim twee miljoen extra moet bezuinigen om de begroting 2012 sluitend te krijgen. Bij elkaar moet de gemeente dus ruim 9,5 miljoen bezuinigen op een begroting van 78 miljoen (excl. de lasten en baten van de grondexploitaties). De volgende grafieken geven weer waar het geld van de gemeente in 2011 en 2012 vandaan komt en waar het aan besteed wordt. o% 42% 11% Algemene uitkering (42%) Specifieke uitkeringen (11%) OZB (9%) Afvalstoffen- en rioolheffing (11%) Overige lokale heffingen (3%) Rentebaten en dividend (7%) Huren, pachten en grondverkopen (excl.grexen) (4%) Baten grondexploitaties (4%) Toename boekwaarde grondexploitaties (8%) Toerekening interne kosten aan projecten (1%) Overige baten (0,2%) 12% 21% E Salariskosten (excl. grexen) (21%) Inhuur personeel (1%) Gemeenschappelijke regelingen (12%) Subsidies (6%) Leveringen en diensten derden (21%) Afschrijvingen (6% Rentelasten (excl. toegerek. grexen) (8%) E Sociale voorzieningen (12%) Dotatie voorzieningen (0,3%) Lasten grondexploitaties (8%) Afname boekwaarde grondexploitaties (4%) Overige lasten (1%)

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 5