- r Verkoop loten voor kerstrad harmonie Open Podium concert Moordrecht Klassiek Afdeling Dialyse Groene Hart Ziekenhuis ontvangt kwaliteitserkenning Jan Vayne steunt Oeganda groep HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 7 DECEMBER 2011 Concert Magnificat Theo van Gennep (1926) over de oorlog, de NS en de Tapijtfabriek kt 45 Bij het rad van de kerstman van KNDA zijn mooie prijzen te winnen. De Moord rechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse Ussel" en "Leven en werken rond Ussel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de Ussel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Moordrecht - Harmonie Kunst na de Arbeid, KNDA, organiseert voor zaterdag 17 december voor de 22e keer de 'Kerst-Rad-Van-Avontuur- Show' in het clubgebouw naast sporthal De Zuidpias. Vanaf 14.00 uur draait kerstman Adrie van Meeteren aan het rad. Te winnen prijzen zijn onder meer kal koenen, kerststollen en kerstkran sen. De lotenverkoop voor de drie grote rondes, met als hoofdprijs een half varken, of een vleespakket naar keuze van gelijke waarde, is inmid dels van start gegaan. Loten zijn te koop bij alle leden van de harmo nie en bij kapsalon Angelique in de Westbuurtstraat. Een lot kost 5,- euro. De opbrengst van de actie is bestemd voor het Piet Boere Instru mentenfonds van de harmonie. Voor meer informatie: 0182-378783 of kerstrad@knda-moordrecht.nl. Moordrecht - In het verenigings gebouw van harmonie Kunst na de Arbeid aan de Sportlaan 5 vindt op 3 maart een Open Podium concert van Moordrecht Klassiek plaats, le- Gouda/Regio - De afdeling Dialyse van het Groene Hart Ziekenhuis (GHZ) heeft onlangs een nieuw HKZ-certificaat ontvangen. HKZ staat voor Harmonisatie Kwaliteits beoordeling Zorgsector en richt zich op duurzame kwaliteitsverbetering in zorg en welzijn. Om in aanmer king te komen voor dit certificaat moet de afdeling Dialyse aan zeer Moordrecht - De Moordrechtse zang- en muziekgroepen Come To gether, fluitensemble Musica Quinta en gospelgroep Persembahan wor den tijdens hun nieuwjaarsconcert bijgestaan door pianist Jan Vayne. Het concert wordt gehouden in de dereen, zowel solisten als groepen, is welkom om hier een optreden te verzorgen. Via www.moordrecht- klassiek.nl kunnen belangstellenden zich alvast aanmelden. strenge kwaliteitseisen voldoen. Om aan de hoge eisen van de HKZ te kunnen voldoen, wordt er jaarlijks een controle uitgevoerd en moet een gecertificeerd dialysecentrum iedere drie jaar de HKZ-certificering opnieuw aanvragen. Uit het rapport van de HKZ-commis- sie blijkt dat de afdeling Dialyse hard Dorpskerk op zaterdag 7 januari en begint om 20.00 uur. Kaarten a 17,50 euro zijn verkrijgbaar bij Boekhandel Moordrecht aan het Kerkplein 13 en bij Primera aan De Smidse 47. Een deel van de opbrengst is be stemd voor het Mpigi, het Oeganda- Moordrecht - Vocaal dubbelkwartet Magnificat verzorgt op zaterdag 28 januari om 20.00 uur een optreden in de Ontmoetingskerk aan de Mo lenlaan 1. Zaal open om 19.30 uur. De toegang bedraagt 6,50 euro. Voor meer informatie: www.moordrechtklassiek.nl. werkt aan continue kwaliteitsverbe tering. Een belangrijk meetpunt uit het onderzoek is hoe patiënten de afdeling Dialyse beoordelen. Hierop scoort de afdeling goed. Dat blijkt onder andere uit de positieve uit komsten van het tevredenheidson- derzoek en de patiëntgerichte ver beteracties die naar aanleiding van dit onderzoek genomen zijn. doel van de jongeren van de PKN- gemeenten. De groep is voornemens in de zomer van 2012 in Mpigi een middelschool te gaan bouwen. Voor meer informatie: www.werkvakantiempigi.nl. "Mijn ouders hebben altijd met hun gezin in Moordrecht ge woond. Eerst in de oude Sluis- laan en later in de Dorpsstraat. Vader Jan en zijn twee broers Dirk en Cornelis hadden een ko lenhandel en expeditiebedrijf. Ze hadden twee schepen varen die afgemeerd lagen achter hun huis langs de Hollandsche Ussel. Ook was daar de kolenopslag. Vader ging vaak met het schip naar de suikerbietentelers in de Biesbosch waar je alleen met hoog water in die kleine binnenwatertjes kon komen. Hij bracht de vracht naar Dinteloord naar de suikerfabriek. Hij was vaak weken weg. De Duitsers hadden hun vracht wagen ingepikt. Dat was een pro bleem om de kolen bij de klanten te krijgen. Als kind mocht ik soms mee om bestellingen weg te bren gen, naar Rotterdam of Gouda. Of met de roeiboot over de Ussel naar Gouderak, waar vader de ga rens en getwijnde touwen bij de nettenbreierij Schouten bracht. Hij haalde het touw bij de Moor drechtse touwbaanders Ooster- om, van Adrichem en Stolk. Ga rens werden bij de garenspinnerij in Gouda gehaald en gebracht. Ik zat op de zogenoemde non nenschool in Moordrecht. Voor schooltijd moesten we om half acht de mis bijwonen en konden dan gelijk door naar school. Mijn eerste baantje was bij Glasbeek, een metaalbedrijf dat moest werken voor de moffen. We maakten onder andere punten aan ijzeren staven en stoelen voor autobussen. Vervolgens werkte ik bij Herman Carlier uit de West buurtstraat en leerde het lood gietervak. Mevrouw Carlier dreef een speelgoed- en huishoudelijke artikelen winkeltje, waar later Haak in zat. Na de oorlog werkte ik bij de NS. Veel bovenleidingen waren ver nield door bombardementen op de Haagse lijn. Alles ging erg pri mitief in die tijd. We moesten met een hoge ladder alle bovenleidin gen vernieuwen. De chef moest ons waarschuwen als er een trein aan kwam, dat wist hij alleen door het gehoor en het zien in de verte. Bij mist was het een probleem. Soms hadden we geen tijd om be neden te komen en moest je jezelf Theo van Gennep. goed vasthouden aan de ladder en suisden de treinen rakelings langs je heen. Een Arbo was er nog niet. Omdat er geen bovenleiding meer was lieten ze de stoomtreinen weer rijden. De spoorrails had ook te lijden gehad van mensen die onder en tussen de rails de cokes hadden weggehaald om te stoken in de oorlog. Bommen moesten verwij derd worden, de Duitsers hadden veel koperdraad meegenomen, dus er was veel werk. Mijn volgende werk was bij de Koninklijke Verenigde Tapijtfa briek in Moordrecht, daar heb ik 22 jaar gewerkt bij de technische dienst. Ik zorgde met anderen voor het onderhoud aan de ma chines. Er werden mooie tapijten en lopers gemaakt. Ze werkten zelfs voor koningshuizen ver bui ten de landsgrenzen. De fabriek bood veel werkgelegenheid. Maar uiteindelijk ging men toch failliet en dat was jammer. De kleinzoons van oom Cornelis van Gennep namen de zaak over van hun vader en grootvader en begonnen jaren geleden een pompstation langs de dijk en een expeditiebedrijf. Inmiddels heb ben ze een groot bedrijf op het industrieterrein Het Ambacht. Ik trouwde in 1953 met de doch ter van bakker Blonk uit Moor drecht. We kregen een huis in de Irenestraat en woonden daar tot 2009, ook als weduwnaar woonde ik daar nog. Het afgelopen jaar woonde ik in een flat in Dianthus. Na een zie kenhuisopname kwam ik in het zorghotel in Nieuwerkerk, daar vandaan naar het zorgcentrum. Nu heb ik rust na een werkzaam leven. Ik ga soms naar de bingo of doe mee aan activiteiten, soms is het fröbelen, maar op je kamer blijven is ook niets. Ik blijf opti mistisch, aan zeurkousen heb je niets." Jan Vayne. Door Elly van Gelderen

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 45