STUDENTEN UIT FRANSTALIG BELGIË ZOEKEN NEDERLANDS GASTGEZIN Hout is hot Jong theatertalent in Theater Zuidplein HART VAN HOLLAND PEPTALK 7 DECEMBER 2011 53 Oskoed Slotters en hun polderpunk het grijze gebied te zitten dat twij felen heet? Wen vmbo-leerling freest zijn eigen deurhanger. Twaalfhonderd leerlingen van 25 scholen hebben meegedaan aan de 'Ontdektour voor hout, meubel en in terieur' van HMC mbo vakscholen in Rotterdam en Amsterdam. Met een vragenlijst in de hand gin gen de leerlingen bouwtechniek en handel/economie van diverse vmbo- scholen langs verschillende produc ten en materialen die kenmerkend zijn voor de hout, meubel- en inte rieursector. Op deze manier krijgen de derde- en vierdejaars leerlingen een goed beeld van de beroepen en producten. Na verschillende demon straties gingen de leerlingen zelf aan de slag met elektrische handgereed schappen en machines, het maken van een moodboard en het beant woorden van quizvragen op de com puter. Ter afsluiting volgde een rond leiding van huidige leerlingen door de praktijklokalen. Het vooruitzicht op het winnen van een prijs maakte het geheel extra aantrekkelijk. Na het vmbo stromen de meeste leerlingen door naar het mbo, waar ze een opleiding in dagonderwijs of deeltijd volgen. Deze ontdektour is in het leven geroepen om vmbo- leerlingen tijdig en op een prikkelen de manier over een toekomst in de hout-, meubel- en interieurbranche na te laten denken. Het HMC is sinds 1929 de enige mbo vakschool met onderwijslocaties in Amsterdam en Rotterdam, waar alle opleidingen met hout, meubel of interieur te maken hebben. Door middel van professionele docenten en intensieve contacten met het bedrijfsleven worden de leerlingen opgeleid voor een beroep in de prak tijk. Naast het regulier onderwijs, verzorgt het HMC ook na-, her-, en bijscholing voor mensen die al in de branches werkzaam zijn en diverse praktijkcursussen en deeltijdoplei dingen. Uitwisseingsorganisatie Travel Ac- tive is op zoek naar gastgezinnen in Nederland die buitenlandse stu denten een thuis willen bieden. Be gin januari 2012 komen Coraline en Emilien uit Franstalig België samen met tientallen studenten tussen de vijftien en achttien jaar voor een half jaar als uitwisselingsstudent naar Nederland. Jaarlijks nemen vele jongeren deel aan het internationale High School programma. Zij gaan hier naar school en zoeken Nederlandse ge zinnen om er voor zes maanden of een schooljaar in huis te kunnen wonen als lid van het gezin. Travel Active selecteert de gastgezinnen en uitwisselingsstudenten voor het High School in Holland programma zorgvuldig. Tijdens het verblijf in Nederland blijven de studenten on der begeleiding van Travel Active. De gastgezinnen kunnen altijd de hulp inroepen van een persoonlijke, pro fessionele begeleider uit de regio. Gastouders geven de buitenlandse student een tweede thuis, een vei lige haven en de mogelijkheid om in Nederland op ontdekkingsreis te gaan. Als gastgezin neemt u wat extra cultuur in huis en draagt u tevens bij aan onvergetelijke en leuke er varingen voor de buitenlandse uit wisselingsstudent, maar ook voor uzelf. Het gastgezin van een stu dent uit Franstalig België: "Bruno vertelt welke woorden en zinnen hij heeft geleerd op school of op andere plaatsen..Zo ging hij naar de super markt en kwam bij de kassa. De caissière zei tegen Bruno: meneer u staat bij de 'pindakaas'. Nadat ze dit enkele malen had herhaald en Bru no haar niet begreep is hij naar een andere kassa gegaan. Bij thuiskomst vertelt hij zijn verhaal waaruit wij konden opmaken dat ze in de winkel de 'pin-kassa' bedoelde. Dus ook wij moeten regelmatig lachen om zijn uitspraken." Bruno had het erg naar zijn zin in Nederland. Wilt u Coraline of Emilien ook de tijd van hun leven bezorgen en wilt u zelf ook een andere cultuur leren kennen? Voor meer informatie: 0478-551900, highschoolholland@ travelactive.nl of www.travelactive. nl/high-school-holland. Moordrecht - Tussen pallets en een heftruck tuigen de bandleden op. Het drumstel wordt op een tapijt uit de opslag gesleept, een box op een strijk plank gezet en de band kan repeteren. Elke donderdagavond oefent de Moor- drechtse punkband Oskoed Slotters - bestaande uit Kirsty van der Meer (22), Maarten Streefland (22) en Roan de Vogel (20) - zijn repertoire in een pand op het industrieterrein. Door Pepijn de Groot Oskoed Slotters, wablief? De naam is afgeleid van een term uit de medische wereld. "Mijn broertje heeft een knieziekte: de ziekte van Osgood-Schlatter", vertelt Roan. "Ik zat met Kirsty en Maarten te pra ten over Osgood-Schlatter en toen kwam het idee: we vernoemen onze band ernaar. We schrijven het fo netisch: Oskoed Slotter, dat is een ideale naam voor een punkband." Een achterliggende gedachte is er niet; Kirsty, Maarten en Roan zijn gewoon de Oskoed Slotters. De band bestaat sinds vorige zomer maar de vriendschap reikt verder. Kirsty: "Roans zus zat vroeger bij mij in de klas en ik kwam vaak bij Roan over de vloer. Roan ging altijd naar Frankrijk op vakantie en had altijd slecht weer, ik ging altijd naar Zeeland en had altijd lekker weer. Op een dag besloten onze moeders voortaan samen naar Zeeland op vakantie te gaan." Zeeuws-f*ck*ng-Vlaanderen En die camping in Zeeuws-Vlaan- deren is het bedevaartsoord voor de Slotters. Elk jaar keren zij terug; nog steeds met ouders en ook Maarten gaat de laatste jaren mee. "Het is een plek waar mensen komen die je elk jaar weer ziet, waar je in feite mee opgroeit", aldus Roan. Maarten onderbreekt: "Het is de enige plek waar we ongegeneerd bier kunnen drinken." Roan knikt en vervolgt: "Je eet als je honger hebt, drinkt als je dorst hebt en slaapt als je moe bent. Leven op die manier, daar houd ik van." Hun voorliefde voor het ge bied hebben ze vertaald in het lied Zeeuws-f*ck*ng-Vlaanderen. Een andere voorliefde is bier. Roan: "Ik zal niet zeggen dat bier de lei draad is door het verhaal van Os koed Slotters, maar het plakt het verhaal wel aan elkaar." Eens moest de band optreden in Katwijk. "We kregen dertig drankbonnen. Toen ik bier bestelde, werd me verteld dat het een alcoholvrije avond was. Sta je dan, als punkband op een fris- feest...", verzucht Kirsty. Drie akkoorden en de waarheid Punk en pils kunnen eigenlijk niet zonder elkaar. Vragen naar een de finitie van punk is vragen om lange discussies. Roan: "De Heideroosjes (een bekende punkband, red.) zei den dat ze als punkers maar twee dingen kennen: drie akkoorden en de waarheid. Punk is zeggen wat er mis is in de wereld zonder oplossing te bieden." Maarten doet ook een De Oskoed Slotters maken muziek met een boodschap maar voornamelijk voor de lol. "Optreden is voor ons eigenlijk een avondje uit. duit in het zakje: "Je wilt een utopie stichten. Om dat te bereiken, moetje eerst het bestaande afbranden. Daar zijn wij als punkband mee bezig." Een levendige punkscène is er niet in de buurt, maar in Moordrecht is het goed toeven. "Wat de ghetto is voor de rappers, is Moordrecht voor de punkers", zegt Roan lacherig. "Optreden is voor ons eigenlijk een avondje uit", stelt Kirsty. Lol trappen is het belangrijkst tijdens optredens en het doel is om die lol ook bij het publiek los te maken. Roan: "Mosh- pitten, biertje drinken en vrienden maken; dat willen punkers bij op tredens." De Slotters zijn niet van plan om het te gaan maken. Streven naar banen bij grote bedrijven zit er ook niet in. "Maarten is illustrator, Kirsty studeert kunstgeschiedenis en ik word cultureel maatschappe lijk vormer. We zijn allen linkse hob byisten." In Your Face Inmiddels werken de Slotters aan een album. Hoewel, een album... "Het gaat 'In Your Face' heten. De cd krijgt elf nummers en duurt twintig minuten. Een kort album of een lan ge E.P." Een releasedatum is er nog niet. Voor wie meer wil weten over de Slotters is er een website; http oskoedslotters.tumblr.com/ Een citaat uit het nummer Slaaf van de controlemaatschappij: "Vergeet niet uit te checken, dan weet ik waar je bent/ Ik kijk op je Facebook, zie de mensen die je kent/ En via Twitter weet ik watje doet op dit moment." Rotterdam - Theatergroep Thomas speelt donderdag 15 december om 20.15 uur in de kleine zaal van TheaterZuidplein de aangrijpende voorstelling 'Over echte mensen'. Het verhaal gaat over een vreemdeling die wordt opgevangen door een kleine, schijnbaar vriendelijke gemeenschap. Langzaam merkt hij dat de dorpelingen moeilijk te doorgronden zijn. Ze lijken verwikkeld in een merkwaardig rollenspel met hem als toeschouwer. Bij het zien van het stuk is het de bedoeling datje gaat nadenken over de vraag, in hoeverre jij wil bepa len hoe de ander naar jou kijkt én in hoeverre het gedrag van de ander is bepaald door jou. Wat is echt en wanneer is iets een mening? Hoe snel heb je een oordeel of durf je in Theatergroep Thomas is een plat form voor jong theatertalent. Sinds 2003 maakt het gezelschap ieder jaar een 'coming-of-age' voorstel ling met 25 jongeren. De toegang bedraagt 9,50 euro. Voor meer informatie en reserveren: www.theaterzuidplein.nl of www.theatergroepthomas.nl.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2011 | | pagina 53