KHOUUnURKT 1MKT Altijd maar uitleggen wat twirlen is 1 NoLabel feest Live bandavond in Loose End HART VAN HOLLAND PEPTALK 18 JANUARI 2012 17 VOW Twirlers Maaike (16) en Renske (24) Luijendijk SS HL "m Deze meisjes deden enthousiast mee tijdens de kennismakingsdagen op het Thorbecke Nieuwerkerk. (foto: Ruben Bolsius] Nieuwerkerk aan den IJssel - De kin deren uit groep 8 van de basisschool staan de komende weken voor de keuze naar welke school binnen het voortgezet onderwijs zij volgend schooljaar zullen gaan. Om de kinderen bij de keuze te helpen, vinden op veel middel bare scholen kennismakingsdagen Nieuwerkerk aan den IJssel - Terug van weggeweest: het NoLabel feest in 't Blok. Op zaterdagavond 28 ja nuari barst het feest van de dj's los, waar meerdere stijlen door elkaar worden gedraaid; van house, club electric en NL hop tot drumm and base en jungle. No Label, de naam plaats, zoals afgelopen week op het Thobecke Nieuwerkerk. De kin deren konden meedoen aan sport of aan dans en drama, de onder- bouwprofielen bij Thorbecke. Op dinsdag 24 en vrijdag 27 januari vinden profieldagen plaats op. de locaties Prinsenlaan en Tattistraat. Voor meer informatie: www.tvO-rotterdam.nl. zegt het al: er is geen vast label op deze feesten, het gaat van happy hardcore tot hip hop, en van reggae tot house. Wel nieuw dit jaar is, dat er ook live muziek gespeeld wordt. Kom genieten; het feest duurt tot 2.00 uur. 't Blok is gevestigd aan het IJsermanpad 1. Ouders en toekomstige brugpiepers staan voor de moeilijke keuze de juiste school te kiezen. Nieuwerkerk aan den IJssel - Op initiatief van Stichting Jeugdwerk Zuid plas vond dinsdagavond 10 ja nuari in de Openbare Bibliotheek een Scholenmarkt plaats, waar een groot aantal ouders met hun kinde ren op afkwam. De avond was bedoeld om ouders en toekomstige brugpiepers te hel pen bij hun keuze voor het juiste vervolgonderwijs na de basisschool. Op de markt presenteerden negen tien scholen voor voortgezet onder wijs zich aan ouders en toekomstige leerlingen. Zij konden terecht bij informatiestands van het Come- nius College, Thorbecke VO, Accent Praktijkonderwijs, Emmauscollege, Erasmiaans Gymnasium, Grafisch Lyceum Rotterdam, Lyceum voor Beeldende Vormgeving, Wolfert Tweetalig, IJsselcol lege, Wellant College, Libanon Lyceum, Marnix Gymnasium, Carmelcollege Gouda, Roncalli Mavo, De Goudse Waarden, Scheepvaart en Transport College, het Coornhert Gymnasium, Wolfert Dalton en Montessori Lyceum Rot terdam. Waddinxveen - Voor twirlen heeft turnvereniging TOOS sinds mei 2010 een eigen afdeling: Illusion. Docent en initiatiefnemer is Renske Luij endijk (24), die eerder Europees- en Wereldkampioen werd. Haar zus Maaike (16) deed afgelopen week end mee aan de Nederlands Kam pioenschappen in de Amsterdamse Zuidhallen en treedt maar al te graag in de voetsporen van haar succesvolle zus. Door Pepijn de Groot Bondig samenvatten waar twir len voor staat is lastig. Het is een tak van sport die lijkt op ritmisch gymnastiek en gecombineerd kan worden met allerlei dansvormen. De beoefenaars gebruiken daarbij een baton - een soort stok. Twirlen is een sport die vaak in gymzalen wordt beoefend. De zussen Luijendijk moeten met regelmaat uitleggen wat de sport inhoudt. "Het komt niet op tv, het staat zelden in de kranten. Het is dus continu uitleggen." Bij Maaike en Renske is het twirlen met de paplepel ingegoten. Renske: "Mijn tantes deden aan majorette. Door hun ben ik ook majorette gaan doen en later overgestapt op twirlen." Dat was weer de aanzet voor Maaike om met twirlen te beginnen. "Voordat ik met twirlen begon, deed ik aan bal let. Renske deed aan twirlen en daar komen ook balletoefeningen in te rug. Alles komt bij elkaar bij twirlen - ballet, ritmisch gymnastiek, dans - en dat trok mij erg aan." De sport heeft ook nog allerlei disciplines als Rhytmic Twirl en Super X Strut. "Ik houd me onder andere bezig met Super X Strut. Wij noemen het voor het gemak strutting: je loopt een X- patroon op de vloer waarbij je elke lijn begint met vier basisstappen. Daarna mag je lenigheid en ballet laten zien", vertelt Maaike. Omdat er bij twirlen zoveel vormen van sport bij elkaar komen, moetje goed je aandacht kunnen verdelen. "Bij ballet ben je met techniek be zig. Bij twirlen komt daarbij dat je de baton goed moet hanteren. Ook moetje lachen tijdens je uitvoering, want dat wordt door de jury gewaar deerd en komt terug in je beoorde ling", somt Renske op. Een sport voor echte multitaskers dus. Hoe wel vrouwen doorgaans de betere Maaike (links) en Renske bestempelen twirlen als veelzijdig. "Ballet, gym nastiek en dans - het komt in twirlen allemaal bij elkaar. multitaskers zijn, zijn mannen vaak beter in twirlen. Renske: "Waarom precies weet ik niet. Omdat er niet veel mannen aan deze sport doen, is de kring klein en dat verhoogt het fanatisme. Misschien maakt dat ze tot goede twirlers." Twirlen en de toekomst Voor de Luijendijkjes is twirlen geen hobby maar een sport. Maaike, die inmiddels in Limburg woont, traint om de week in Waddinxveen. "Met de NK voor de deur was ik elke week in Waddinxveen om te trainen. In Limburg trainen zie ik niet zitten. Renske is een goede trainer dus ik blijf lekker bij Illusion." Renske heeft bij TOOS een balletje opgegooid om twirlafdeling Illusion op te zetten. "Inmiddels zijn er al twee groepen. Het loopt geen storm maar lang zaamaan zien we de aanloop groei en. Misschien hoeven we over een tijdje niet meer uit te leggen wat de sport inhoudt." De zussen zijn veel met twirlen be zig, maar er hun beroep van maken zit er niet in. "Je kan er je brood niet mee verdienen", stelt Maaike. Rens ke: "Ik moet er echt naast werken voor mijn vaste lasten. In Amerika bestaan er speciale scholen voor twirlen, hier is dat helaas niet zo. Alles moet naast school en werk ge beuren." Nederlands kampioenschap Afgelopen weekend vond het Neder lands kampioenschap plaats in Am sterdam. Maaike veroverde met haar debuut een derde plaats. Zus Renske is trots, vertelt ze telefonisch. "Ze was ziek dus dat heeft haar presta ties wel beïnvloed. Dan alsnog derde worden op haar eerste NK, dat is fijn voor haar." Renske eindigde in haar categorie op de achtste plaats en dat was 'een domper'. Desalniette min werd ze ook twee keer eerste in teamverband en mag ze in het Paasweekend meedoen aan het WK in Zwitserland. "Nu is er even een maandje rust qua wedstrijden. In april beginnen we bij Illusion weer", vertelt Renske. Komend jaar zijn er nog geen wed strijden in Waddinxveen, maar in 2013 zullen er hoogstwaarschijnlijk ook twirlwedstrijden plaatsvinden bij TOOS. Reeuwijk - De band Kay verzorgt za terdag 21 januari in het kader van de 'It's 0-KayTour' een optreden in Loose End aan de Buitenomweg 5. Katja ten Dam-Flik, Kay, is frontvrouw, song writer, pianiste en zangeres van deze nieuwe Nederlandse band. Als initia tor en bandleider heeft zij de touwtjes strak in handen, maar geeft ze ook alle ruimte aan haar getalenteerde band leden: toetsenist Mark Milan (4Shure, FraFra Sound), bassist Gerold Olieberg (Björk), drummer Yoran Vroom (Wic ked Jazz Sounds) en gitarist Jerry Tel (La Fiesta). Afgelopen najaar in okto ber brachten zij het album It's O-Kay uit. De toegang bedraagt 7,50 euro; deur open om 21.00 uur. Tijdens de live bandavond op zaterdag 28 januari van 20.30 tot 2.00 uur ver zorgt in ieder geval John Swallah een optreden alsmede drie andere bands. De avond wordt georganiseerd in sa menwerking met Kunstpunt Gouda. Voor meer informatie: www.losse-end.eu.

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 17