Zevenhuizensche IJsclub winterklaar Raam decoratie Zoeken naar draak in verlicht Zevenhuizen Hondentoilet Contactavond Zang en Kleur 14 HART VAN HOLLAND ZEVENHUIZEN 1 FEBRUARI 2012 ïM www.enkast.nl 0180-634866 Lampionnenoptocht of speurtocht? Vervolg van voorpagina Zevenhuizen - Voorzitter Marina Veerman en secretaris Ed Plaizier van de Zevenhuizensche IJsclub staan te popelen om de ijzers weer eens onder te binden voor een rondje Rotte. Met de voorspelde strenge vorst in het voor uitzicht zou hun droom zomaar werkelijkheid kunnen worden. De Zeven huizensche IJsclub is in ieder geval winterklaar. Het is nu een kwestie van doorzetten. En dan nog kunnen schaatsers niet direct de Rotte op. "Het ijs moet twaalf centimeter dik zijn voor je de Rotte op mag, vooreen marathon vijftien centimeter", verteltVeerman. De laatste marathon op de Rottemeren werd in 1997 gereden. Plaizier: "De tocht op de Rottemeren is één van de twaalf natuurijsklassiekers.Voorheen was het hele dorp op de been als er zulke tochten werden gereden. "Vrijwilligers van alle verenigingen meldden zich aan, geweldig was dat", memoreert een glunderende Veerman. Een en al gezelligheid Maar de Zevenhuizensche IJsclub zou de Zevenhuizensche IJsclub niet zijn als zij er alleen was voor de ma rathons. Schaatsen is volksvermaak en dat wil de ijsclub de Zevenhui- zenaren graag bieden. "Schaatsen is goed voor de saamhorigheid in het dorp. Het is een en al gezellig heid, het is net Koninginnedag of braderie", zegt Veerman. Door licht te plaatsen kan er ook 's avonds ge schaatst worden en er worden wed strijden georganiseerd om mensen te trekken. Zo organiseert de Ze venhuizensche IJsclub al 47 jaar de molentocht Rottemeren, samen met IJsclub Bleiswijk. Bij de molentocht kunnen ronden worden gereden van tien tot tweehonderd kilometer. Schaatsliefhebbers komen uit alle uithoeken om mee te doen. "Mensen die er echt van houden," stelt Plaizier, "komen vanzelf op het ijs af. Met social media en mobiele telefoons vertellen schaatsfanaten elkaar zo waar en wanneer ge schaatst wordt." Dat kan soms ge vaar opleveren, denkt Plaizier. Vol gens hem kan men beter goed naar de ijsclub luisteren, "ledereen die gaat schaatsen, zou zich aan de re gels van de ijsclub moeten houden. Als er een tocht niet doorgaat, doen ze dat echt niet om iemand te pes ten. Bij de ijsclub zitten mensen die er verstand van hebben." De aanloop van schaatsers is - even als het ijs zelf - een natuurlijk ver schijnsel. Maar niet elke schaatser is lid van de ijsclub. Het bestuur ziet graag nieuwe leden komen. "Dat zou geweldig zijn. Voor de contri butie hoefje het niet te laten: per gezin is het een tientje per jaar. Als er dan eenmaal ijs ligt, heb je dat er zo uit", aldus Veerman. Plaizier knikt instemmend. "Je moet zorgen dat er In 2009 werd de Molentocht door velen gereden, (foto: archief Hart van Holland) voldoende leden zijn om de club in leven te houden." Rijden op de roeibaan? Menigeen heeft leren schaatsen op boerenslootjes. In het polderland schap is voldoende ruimte om het ijs op te gaan. Schaatsen op de Rot te vereist echter een goede vorst periode en dat gebeurt niet vaak. De aanleg van de roeibaan in de Eendragtspolder bracht de ijsclub op ideeën. "Rondom de roêibaan komt plas-drasgebied.-Daar kunnen we als ijsclub iets creëren waar ge schaatst kan worden voordat we op de Rotte kunnen. We hebben con tact gehad met het recreatieschap, niks is nog besloten. Het is nog in een pril stadium", aldus Veerman. Om op de roeibaan zelf te gaan schaatsen heeft weinig zin, omdat de baan vrijwel even diep is als de Rotte. "En dan gaan we liever op de Rotte schaatsen." De glazen bol komt toch op tafel: gaat het er van komen dit jaar? Plaizier: "Afgaand op het weerbe richt van nu, ziet het er erg gunstig uit." Vriezen of dooien, het blijft koffiedik kijken. Als het dan een maal zo ver is, moetje vooral volop gaan schaatsen, vindt Plaizier. "Het kan wel weer vijftien jaar duren voordat er ijs ligt. Natuurlijk heb je van alles te doen. Maar als je kan schaatsen, laat je dat maar even links liggen.-Als er ijs ligt moet je ervan genieten." Zevenhuizen - Ga er maar aanstaan: honderden lichtjes uitblazen voor je verjaardag. Het was Koningin Beatrix vast niet gelukt. Voor haar 74e ver jaardag liepen er zaterdag 28 januari zo'n zevenhonderd mensen mee met de lampionnenoptocht. Het licht van fakkels en lampionnen werd tevens gebruikt voor een zoektocht in Zevenhuizen, dat was omgetoverd tot een ridderlijk oord met dorpshuis Swanla als Kasteel Drakesteijn. Door Pepijn de Groot De ridders en jonkvrouwen mel den zich vroeg in de avond op Drakesteijn. Niet alle krijgers komen per paard: bij een enkeling is de trouwe ros ingeruild voor een kin derwagen of buggy. Gastheer Ge rard van Reede heet alle ridders en jonkvrouwen welkom in zijn kasteel. Dat de ridderlijke slagkracht zo om vangrijk is doet Van Reede deugd. De grote aanloop komt hem goed uit, want zijn huisdier is zoek. Het is de jonge draak Doris. Ook burge meester Gert-Jan Kats is van de par tij, want een draak ziet hij niet vaak in zijn gemeente Zuidpias. Op teken van Kats en kinderburgemeester Charlotte Knop wordt de zoektocht gestart. Buiten heeft Doris zijn sporen al achter gelaten. De vuurkorven bran- Wat is er toch op de BK-weg loos Doorgroeien bomen in een doos Waarom? ik moet er naar gissen. Moet de hond daar tegen plissen Harry de jong Zevenhuizen - Tijdens de contact avond van vogelvereniging Zang en Kleur, op vrijdag 3 februari om 20.00 uur in het clubgebouw op het Nijverheidscentrum 50, verzorgt keurmeester P. Dullaard een vogel bespreking annex vogelforum. Wie thuis vogels houdt en meer over deze dieren wil weten, kan de vo gels deze avond meenemen, leder een is welkom. De toegang is vrij. zit Doris. Direct wordt de brandweer ingeschakeld. "Maar een draak kan toch vliegen", merkt een jonge, slimme ridder op. "Doris is nog te klein om te vliegen", antwoordt Van Reede. Onder applaus wordt de draak in veiligheid gebracht. den en de fakkels worden aangesto ken. Langs de route wordt gezocht naar het vuurspuwende huisdier van Drakesteijn. "Er moet gezocht wor den in bomen, op daken en onder bosjes", vertelt Van Reede vlak voor vertrek. Veel ridders en jonkvrouwen speuren alles af. Ook de hofhouding van Drakesteijn helpt zoeken. Met lampionnen en fakkels worden don kere hoekjes verlicht en zoekt ieder een naar Doris. Sommige speurneu zen rennen zo enthousiast van plek tot plek dat ze bijna struikelen over hun lampionnen. Maar nog steeds geen draak gezien. Tot de stoet te rugkeert bij Drakesteijn. En daar, op het dak van dorpshuis annex kasteel, Zo'n zevenhonderd mensen liepen mee met de lampionnenoptocht. Zoeken is intensief werk. Omdat het buiten ook nog eens behoor lijk koud is, wordt er chocomel ge schonken en is er voor iedereen een mandarijn. Een aantal lopers wordt beloond met een prijs. Zo krijgen de ridders Dylan en Finn een prijs voor heldhaftigheid en ook de als draak verklede Issi en René ontvangen een prijs. De familie Van der Graaf heeft alles uit de kast gehaald en wordt daarvoor eveneens beloond. Met een ridder, een draak, een jonk vrouw en een koning in de familie laatje zien datje van goeden huize komt. Doris is in ieder geval terecht en dus kan 2012, het Jaar van de Draak, met gerust hart verder wor den gevierd in kasteel Drakesteijn. Bij de lampionnenoptocht zijn vrij willigers heel belangrijk. Stichting Oranje Zevenhuizen is hard op zoek naar nieuwe aanwas. Aanmelden kan via info@oranjezevenhuizen. nl. Zodra draak Doris terecht was, kon hij rekenen op een aaisalvo. (foto: www.FOTOHIER.NL)

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 14