klikken Muzikale lichtjesoptocht door Moordrecht Januari competitiemaand voor Tumo Pim te Lintelo doet goede zaken HART VAN HOLLAND MOORDRECHT 1 FEBRUARI 2012 27 Turnen Schaken Koffie-uurtje met Ouderenadviseur Joop Segers (1940) over de Watersnoodramp in 1953 Moordrecht - Het was afgelopen zaterdag druk rondom de Nederlands Hervormde Kerk. Ouders met kleine kinderen kwamen richting kerk voor de lampionnenoptocht van Oranjevereniging Moordrecht die daar om 79.00 uur van start ging. De meesten waren er al voor die tijd, om een lampion te kopen en stonden in de kou te wachten. Vooral de ouders leken het koud te hebben; de kinderen waren te druk bezig met hun lampionnen om ook maar aan de kou te denken. Toen drumband Kunst Na De Arbeid ook arriveerde kon iedereen zich lekker warm lopen in de optocht. Door Bart Jansen "We zijn erg blij met de opkomst", vertelt Peter van der Bas terwijl hij gehuld in een oranje verkeersrege- laarshesje voor de stoet uit loopt. "Ik schat dat er tussen de zeventig en tachtig kinderen meelopen. Dat is meer dan het jaar hiervoor." Eén van de redenen waarom het volgens Van der Bas drukker is, is de keuze voor de zaterdagavond. Eerder lie pen ze de optocht ook wel eens op de verjaardag van Koningin Beatrix zelf, maar als dat midden in de week valt dan haken er veel eerder kin deren af. Daarbij draagt het weer ook zijn steentje bij. Het is droog en bijna windstil. Alleen de kou hoeft getrotseerd te worden en met een lampion met een kaarsje erin is dat geen probleem. Ondertussen gaat de optocht vrolijk verder door het dorp, onder begeleiding van de drumband. In iedere straat die wordt aangedaan gaan de gordijnen opzij en zie je be woners nieuwsgierig uit het raam kijken. Er loopt immers niet dagelijks een drumband door de straat. Over last lijkt niemand er van te hebben. Je ziet alleen maar mensen lachen, maar voornamelijk de kinderen heb ben lol. Die genieten van de wande ling met hun gekleurde lampionne tjes. Daarbij lopen ze niet voor niets. Aan het einde van de tocht staat ze een kop warme chocomel en een stroopwafel te wachten. Dat gaat er na zo'n koude tocht wel in. Moordrecht - De eerste drie zaterdagen van januari ston den voor Tumo in het teken van competitiewedstrijden. Tumo 2, bestaande uit Laura Hamminga, Eva van der Wolf, Maud Jongsma, Sacha McPherson, Julia Kuijper, Celeste de Blieck en Anouk van Noort, streed op 7 en 14 januari voor een plaats in de finale. Tumo 4, met Verona van Mourik, Sofie Blokland, Nine de Wit, Djaly van Jeveren, Tara Graafland en Nina Jongsma, liet met een aantal de butantes in de ploeg op zaterdag 21 januari zien dat Tumo ook bij de jongsten erg goed presteert. De ploeg behaalde een eerste plaats met twee hele punten voorsprong op nummer twee. Van Mourik, de Moordrecht - Pim te Lintelo en Arie Macdaniël zijn, buiten de nauwelijks deelnemende Frank van de Pavoordt en Ronald Mandersloot, de enige deelnemers zonder nederlaag in de clubcompetitie. Ook na de zestiende speelronde is dit het geval. Te Lin telo moest daarvoor afrekenen met Gerard van der Wouden, eerder zijn slachtoffer bij het treffen om de k.o. beker. Vanaf de opening zette hij hem stevig onder druk met op rukkende centrumpionnen. Het was verdedigen geblazen voor Van der Wouden en tegenkansen kreeg hij niet. Moedig verweer, maar uitein delijk tevergeefs. Arie Macdaniël bezorgde Frank Visser een lastig avondje. Hij kreeg mooie aanvals- kansen, maar koos daarbij wellicht niet voor de beste voortzetting. Nu ontsnapte Visser met twee lichte stukken voor een toren in het eind spel met remise. Remise ook in de partijen van Hans Lodeweges en Ad Multem, Aad en Mick van den Berg, Leen Boonstra en Rien Duine en Judie van Eek en Teus Boere. Winst was er voor Pane Vink tegen Frank Penders, Marten Evengroen tegen Jan van den Dorpel, Willem Schouten tegen Bastiaan Rietveld, Marian Schoonderwoerd tegen Pe ter Koolmees en Arie Macdaniël ju nior tegen Marianne Reijm. Pim te Lintelo heeft inmiddels een ruime puntenvoorsprong op zijn naaste achtervolgers Frank Visser en Léon Jacobse. jongste van de ploeg, behaalde een eerste plaats in het algemeen klassement met een 13.80 op brug (van de 14.80). Voor Tumo 4 volgt er nog een competitie wedstrijd voordat alle ploegen op 12 mei de thuiswedstrijd hebben. Daarna is bekend welke ploegen naar de finale op zaterdag 9 juni gaan. Moordrecht - Tijdens het koffie- uurtje op dinsdag 7 februari in het Zespunt aan de Molenlaan 1a kun nen senioren elkaar ontmoeten en kunnen zij vragen stellen aan oude renadviseur Tessa Roos. Belangstel lenden zijn welkom van 13.30 tot 14.30 uur. mag dus klik snel naar: www.hartvanholland-online.nl Door Elly van Gelderen De Moord rechtse Elly van Gelderen gaat voor het Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel" en "Leven en werken rond IJssel en Lek", waarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steenplaatsen en touw- banen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvis sers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Zandzakken sjouwen in het binnendijkse dijkgat in Moordrecht. "De boerderij waar mijn ouders met elf kinderen woonden is in 1967 gesloopt. Het stond in de weg tijdens de nieuwbouw van wijk Oost. Ik bezit de eerste steen van de boerderij met de inscrip tie: 15 mei 1878 Theodorus Adri- anus Kool (mijn overgrootvader). Achter onze boerderij werd 's winters bij vorst het land tot de Ringvaart onder water gezet, dat werd een grote ijsbaan, 's Zomers stond het houten ijsbaankeetje een beetje verloren midden in de wei. De plaats waar de boerderij stond werd uitgediept en hoort nu bij de Ijsbaan. Zelf ben ik een verwoed schaatser. Ik was 25 jaar lang penningmeester van de Moordrechtse IJsclub. Mijn vrouw en ik schaatsen iedere winter op de Weissensee en drie keer reed ik de Elfstedentocht. Met de racefiets reed ik 25 keer de Elfstedentocht over land. Ook fietste ik vele malen voor het 'Klassiekerbrevet' door Europa. Met wandeltochten hield ik me ook bezig, dit alles heeft me kas ten vol medailles opgeleverd. Ik sport nu wat rustiger aan. Watersnood Tijdens de watersnood op 1 fe bruari 1953 luidde 's nachts de kerkklok. Het stormde vreselijk en het was springvloed. Veel mannen werden opgeroepen om te helpen aan de dijken. Moeder maakte angstig de kinderen wakker, legde alles klaar voor eventuele evacuatie. Het IJs sel water stond op gelijke hoogte met de dijk. Het wegdek was voor de_helft water. Je kon bijna niet staande blijven, je adem werd af gesneden door de storm. Opeens liep het water bij café Harmonie over de Schielands Hoge Zeedijk en stroomde de Koeiensteeg af, langs ons huis de Wetering in. De mooie lepenbomen langs de dijk bogen omlaag en namen bijna het wegdek mee, daarom zijn ze helaas gerooid. Overal waar geen vloedplank aanwezig was (som migen hadden hem opgestookt) werd een vrachtwagen klei ge dumpt. Er werd ook zand gestort, wat vrouwen en jongeren met hun blote handen in jute zakken deden. Het was bestemd voor de Moordrechtse Snelledijk die bijna doorbrak, nabij het huidige Abra ham Kroesgemaal. Er was veel saamhorigheid. Bij het pontveer werd de water stand gemeten, 3.64 boven NAP. Opa en oma Segers, oom Piet en tante Leentje die in de Snelle Hoe ve woonden moesten hun boerde rij verlaten, want recht tegenover hen begon de dijk te scheuren. De familie wilde niet weg, een boer laat niet gauw zijn vee achter. Men liet veewagens komen die door de ondergelopen toegangs weg naar de boerderij moesten. Het KVT-terrein en de IJsselkade stonden ook onder water. Café Het Posthuis was het crisis centrum, waar de dijkwacht be velen uitdeelde. Er werd met man en macht gewerkt in de ijskoude nacht, later hielpen ook soldaten. Brandweerman Bernard Vermeer was in die beruchte nacht zo ver woed bezig om een zeil over het buitendijkse gat te leggen met daarop de zandzakken, dat hij bijna werd meegesleurd. Door een touw om zijn middel te binden kon men hem terugtrekken. Na de ontbering kreeg hij longont steking. Alle mannen werkten onder ge vaarlijke omstandigheden; met natte kleding en gevoelloze han den gleden zij in de modder. Het waren de helden van de Zuidpias. Eigenlijk zouden ze ter nagedach tenis een watersnoodmonumentje in de Snelle moeten plaatsen, net als in het Nieuwerkerkse Hitland, waar ook bijna de dijk brak en een scheepje in het gat werd gevaren. Door hun heldhaftige optreden in die barre nacht bleef half Zuid Holland bewaard voor een ramp. De dagen na de watersnood voe ren veel vissersscheepjes door de IJssel, uit Urk en Katwijk op weg naar Zeeland om hulp te bieden waar 1835 mensen en duizenden dieren verdronken waren."

Hart van Holland - Editie Zuidplas | 2012 | | pagina 27